Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v bydlisku, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 17 krajín sveta.

Zväz ZSP v zdravotníctve štrajkoval v Bielsko-Białej počas Medzinárodného dňa sestier
07.06.2015

Medzinárodný deň sestier sa v Poľsku 12. mája niesol v duchu protestov pracovníkov v zdravotníctve. Do štrajku vyšli pracujúci z viacerých nemocníc, aby poukázali na tragickú situáciu, v ktorej sa nachádzajú. Zväz ZSP v zdravotníctve sa štrajku zúčastnil tiež, rovnako ako Odbory psychiatrických a rehabilitačných pracovníkov v meste Bielsko-Białe. V psychiatrickej nemocnici vyšlo do štrajku 30 pracovníkov, ktorí na budovu vyvesili červeno-čiernu vlajku. Žiadajú zvýšenie miezd o 400 zlotých (zhruba 100 eur). Mnohí z nich zarábajú mesačne okolo 450 eur v hrubom. Niektorí majú v závislosti od profesie o niečo viac. 

V zdravotníctve sa pracujúci organizujú tak, že sa delia podľa profesií. Preto majú zdravotné sestry a pôrodné asistentky samostatné odbory, a keď protestujú, venujú sa výlučne vlastným podmienkam v práci. Ostatné profesie zvyčajne nepodporujú tieto protesty. „Náš zväz je jedinou výnimkou,“ poznamenávajú ZSP. Štrajku sa zúčastnili rôzni pracujúci: upratovačky, zdravotníci, fyzioterapeuti, sestričky a aj jeden psychiater. 

Situácia pracovníkov v zdravotníctve 

Zdravotné sestry majú podobné ciele: dôstojné pracovné podmienky. ZSP a Odborový zväz zdravotných sestier a pôrodných asistentiek rozdávali materiál zdôrazňujúci niekoľko alarmujúcich faktov o zdravotníctve v Poľsku, napríklad len 5,2 zdravotných sestier na 1000 obyvateľov, zatiaľ čo priemer EÚ je vyše 11 a v niektorých bohatších krajinách ich až 15-16. Štatistiky tiež dokazujú, že dochádza k extrémnemu poklesu počtu sestier vo veku do 35 rokov. Väčšina zdravotných sestier má nad 45 rokov. Dôvody sú dva: nízke mzdy, takže nikto nechce pracovať na tejto pozícii a mladšie ročníky cestujú za prácou do zahraničia, kde sú mzdy zvyčajne o 200-400 percent vyššie. 

Pracovníci by chceli vystupňovať protesty a spomína sa aj generálny štrajk, ktorý by sa mohol konať na jeseň. Niektoré sestričky sa sťažovali na otvorený sexizmus: vraj nie sú brané vážne, lebo sú ženy. Vo zväze ZSP sú aj muži pracujúci ako sestričky, čo je v Poľsku skôr rarita. Sú v rovnakej situácii – platí, že ide o feminizovanú profesiu, a takéto profesie sú platovo výrazne podhodnotené. 

Protestná návšteva na úrade 

Časť pracujúcich sa v priebehu dňa vydala navštíviť úrad pre dohľad nad nemocnicami v meste. Pripojili sa k nim zdravotné sestry a pôrodné asistentky z odborového zväzu, ktorý funguje v nemocnici, ktorá v danom vojvodstve takisto vyšla do štrajku. 

Štrajk prišlo podporiť aj zopár ďalších kamarátov zo ZSP: člen zväzu v zdravotníctve z Krakova a členovia z Varšavy a Vroclavu, ktorí sa zapájali do organizácie radikálnych akcií so sestrami a ďalšími nemocničnými pracovníkmi v prvých rokoch tisícročia. Rozprávali sa s pracovníkmi o vtedajších protestoch, ako vyzerali, prečo boli úspešné a prečo ich podporovalo veľa ľudí. Vyzvali pracovníkov, aby vystupňovali svoje protesty, nabudúce uskutočnili priamejšie akcie a aby štrajkovali, kým nedosiahnu svoje. 

Napriek tomu, že do štrajku sa zapojili pracovníci z dvoch nemocníc, ľudia zodpovední za zdravotníctvo sa s nimi nechceli stretnúť a poslali iba poskoka. Pracovníkov v podstate odbil, za čo si vyslúžil náležitú reakciu. Naštvaní pracovníci začali diskutovať o možnostiach, čo by sa dalo urobiť, aby ich brali vážnejšie. 

ZSP a Odbory psychiatrických a rehabilitačných pracovníkov budú pokračovať v diskusiách a publikovali úvahu o generálnom štrajku v zdravotníctve, ktorý by sa netýkal iba sestier. 

Zhrnutie protestov počas Medzinárodného dňa sestier 

Tento rok bol medzinárodný deň sestier predovšetkým o protestoch a výstražných štrajkoch. Väčšinu organizoval Odborový zväz zdravotných sestier a pôrodných asistentiek. Niekde podporili protesty odborov regionálne komory zdravotných sestier a pôrodných asistentiek. V Sliezskom vojvodstve sa štrajkovalo v najmenej 9 nemocniciach v týchto mestách: Bielsko-Biała, Czeladź, Jastrzębie Zdrój, Katovice, Knurowie, Racibórz a Wodzisław Śląski. 

V Bielsko-Białej sa na proteste organizovanom Odbormi psychiatrických a rehabilitačných pracovníkov a Zväzom ZSP v zdravotníctve zúčastnilo zhruba 100 ľudí. Dôležité je, že ich požiadavky sa týkali všetkých zamestnancov zdravotníctva. Zapojili sa aj členovia Odborového zväzz zdravotných sestier a pôrodných asistentiek z miest Bielsko-Biała a Zywiec. 

V Malopoľskom vojvodstve zorganizoval Odborový zväz zdravotných sestier a pôrodných asistentiek demonštráciu na hlavnom trhovisku Krakova, na ktorú prišlo vyše 200 ľudí vrátane iných odborov v sektore. Zúčastnila sa ho Solidarita z Wadowic, ako aj delegácia lekárov zo zväzu ZSP v zdravotníctve. 

Na základe informácií v Externom bulletine MAP č.11 (máj 2015) a článku na webstránke ZSP spracoval Michal Tulík

 

Súvisiace články:
Štrajk ZSP v belchatowskej nemocnici – víťazstvo počas jediného dňa 
Pracovníčky nemocnice v Belchatowe vyhrali spor a sú opäť zamestnané 
„Nemali sme veriť politikom tak, ako sme im verili,“ konštatuje protestujúca zdravotná sestra
V solidarite so zdravotnými sestrami a pôrodnými asistentkami 
Hromadná výpoveď ako taktika v boji za zvýšenie miezd

ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2018
15.05.2018 Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.

Krátka správa z vernisáže plagátov „Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní“
09.04.2018 V sobotu 24. marca sa v bardejovskej Bašte uskutočnila vernisáž výstavy kolektívu Hogwash s názvom Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní. Plagáty sa nachádzajú na prvom poschodí Bašty. V priestoroch kaviarne sú menšie plagáty z edície Abeceda anarchistického amatéra, vo vedľajšej veľkej miestnosti sú veľké plagáty. Kto nestihol vernisáž, má možnosť navštíviť Baštu v otváracích hodinách do 30. apríla, kedy sa výstava skončí (udalosť na FB).

Podporili sme pracovníkov a pracovníčky Poľskej pošty
01.03.2018 Dnes napoludnie sme v rámci medzinárodného týždňa solidarity s pracovníkmi a pracovníčkami Poľskej pošty navštívili veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. Keďže veľvyslanec sa na mieste nenachádzal, konzulovi sme objasnili dôvody našej návštevy a odovzdali list s požiadavkou (PDF), aby o proteste informoval príslušné orgány v Poľsku.

Rozhovor so zväzom Priama akcia v nemeckom vysielaní RTVS
26.02.2018 Ak ovládaš aspoň základy nemčiny, môžeš si vypočuť rozhovor pre Radio Slowakei International (vysielanie RTVS v nemeckom jazyku) z konca januára na tomto odkaze: RTVS.

Víťazstvo Pražskej solidárnej siete v boji o dlžnú mzdu
15.11.2017 Pripomíname ďalšie víťazstvo Pražskej solidárnej siete SOL!S v boji o dlžnú mzdu. K úspechu ešte z októbra gratulujeme a pripájame pôvodný článok aj s videom z návštevy agentúry Avedonna agency, ktorá mzdu dlhovala pracovníčke Denise.

Prezentácia zväzu PA na Ffud feste v Seredi
04.08.2017 Po Trenčíne odprezentujeme naše aktivity a konkrétne spory so šéfmi aj v Seredi. Konkrétne v sobotu 12. augusta o 15.00 na Ffud feste.

Prezentácia zväzu PA počas futbalového turnaja UAFA CUP v Trenčíne
21.06.2017 V sobotu 24. júna popoludní predstavíme v Trenčíne naše aktivity a konkrétne spory, ktoré sme viedli so šéfmi. Prezentácia sa uskutoční v rámci antirasistického futbalového turnaja UAFA CUP.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2017 vo svete
15.05.2017 Počas tohtoročného Prvého mája vyšli do ulíc v mnohých krajinách a mestách sveta sekcie Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) a ďalšie spriatelené organizácie. Prinášame reportáže z Austrálie, Brazílie, Británie, Bulharska, Francúzska, Indonézie, Kolumbie, Nemecka, Poľska, Portugalska, Ruska, Španielska, a Švédska.

Poľskí poštári prijali libertínsku formu organizácie svojho hnutia
10.05.2017 Po celoštátnom proteste vo Varšave sa v polovici apríla v Lodži konalo tretie stretnutie poštárov. Sformalizovala sa na ňom sieť poštárov, ktorá prijala libertínsku formu organizácie založenú na našich princípoch – priamej demokracii, zväzoch bez vodcov a delegátoch, ktorí majú určené mandáty a sú kedykoľvek odvolateľní.

SolFed Liverpool zvíťazil v spore s agentúrou domácej ošetrovateľskej starostlivosti
20.04.2017 V prvej polovici apríla sa skončil spor zväzu Solidarity Federation v Liverpoole s agentúrou Alpha Care. Bývalej pracovníčke, ktorá sa rozhodla odísť z agentúry pre zlé pracovné podmienky, dlhovala agentúra peniaze za odpracované hodiny, cestovné výdavky a dovolenku.

Ďalší protest poštárov v Poľsku
11.04.2017 Vyše 2000 pracovníkov a pracovníčok pôšt demonštrovalo v sobotu vo Varšave za zlepšenie pracovných podmienok, reogranizáciu práce a znovuzamestnanie dvoch kolegov, ktorí boli prepustení po verejnej kritike situácie na pošte. Mobilizácia pokračuje.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v marci 2017
21.03.2017 V stredu 29. 3. o 18:30 sa v Bratislave uskutoční otvorené stretnutie Priamej akcie. Chceš riešiť problém, ktorý máš na pracovisku (nevyplatená mzda, neplatná výpoveď...) alebo máš nápady na praktické aktivity, prípadne chceš pomôcť s činnosťou PA? Napíš nám na niektorý z našich kontaktov do soboty 25. marca večer, aby sme ti mohli spresniť miesto stretnutia, a v krátkosti opíš, čo by si chcel/a riešiť.

Prezentácia zväzu Priama akcia v Prahe
12.03.2017 V sobotu 18. marca od 15:00 sa bude v priestoroch autonómneho sociálneho centra Klinika v Prahe konať Prezentácia anarchosyndikalistických skupín. Zväz Priama akcia na nej predstaví svoje aktivity a dôvody, prečo sa im venujeme. Spomenieme aj niekoľko sporov, ktoré sme riešili v poslednom čase.

Novoročné stretnutie so zväzom Priama akcia v januári 2017
10.01.2017 V stredu 18. 1. o 18:30 sa v Bratislave uskutoční otvorené stretnutie Priamej akcie, na ktorom je vítaný každý, kto chce riešiť svoje problémy v práci, napríklad s nevyplatenou mzdou či neplatnou výpoveďou. Pokojne sa ozvi, ak máš nápady na praktické aktivity v svojom okolí, prípadne chceš pomôcť s činnosťou PA.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in