Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v bydlisku, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 17 krajín sveta.

Zväz ZSP v zdravotníctve štrajkoval v Bielsko-Białej počas Medzinárodného dňa sestier
07.06.2015

Medzinárodný deň sestier sa v Poľsku 12. mája niesol v duchu protestov pracovníkov v zdravotníctve. Do štrajku vyšli pracujúci z viacerých nemocníc, aby poukázali na tragickú situáciu, v ktorej sa nachádzajú. Zväz ZSP v zdravotníctve sa štrajku zúčastnil tiež, rovnako ako Odbory psychiatrických a rehabilitačných pracovníkov v meste Bielsko-Białe. V psychiatrickej nemocnici vyšlo do štrajku 30 pracovníkov, ktorí na budovu vyvesili červeno-čiernu vlajku. Žiadajú zvýšenie miezd o 400 zlotých (zhruba 100 eur). Mnohí z nich zarábajú mesačne okolo 450 eur v hrubom. Niektorí majú v závislosti od profesie o niečo viac. 

V zdravotníctve sa pracujúci organizujú tak, že sa delia podľa profesií. Preto majú zdravotné sestry a pôrodné asistentky samostatné odbory, a keď protestujú, venujú sa výlučne vlastným podmienkam v práci. Ostatné profesie zvyčajne nepodporujú tieto protesty. „Náš zväz je jedinou výnimkou,“ poznamenávajú ZSP. Štrajku sa zúčastnili rôzni pracujúci: upratovačky, zdravotníci, fyzioterapeuti, sestričky a aj jeden psychiater. 

Situácia pracovníkov v zdravotníctve 

Zdravotné sestry majú podobné ciele: dôstojné pracovné podmienky. ZSP a Odborový zväz zdravotných sestier a pôrodných asistentiek rozdávali materiál zdôrazňujúci niekoľko alarmujúcich faktov o zdravotníctve v Poľsku, napríklad len 5,2 zdravotných sestier na 1000 obyvateľov, zatiaľ čo priemer EÚ je vyše 11 a v niektorých bohatších krajinách ich až 15-16. Štatistiky tiež dokazujú, že dochádza k extrémnemu poklesu počtu sestier vo veku do 35 rokov. Väčšina zdravotných sestier má nad 45 rokov. Dôvody sú dva: nízke mzdy, takže nikto nechce pracovať na tejto pozícii a mladšie ročníky cestujú za prácou do zahraničia, kde sú mzdy zvyčajne o 200-400 percent vyššie. 

Pracovníci by chceli vystupňovať protesty a spomína sa aj generálny štrajk, ktorý by sa mohol konať na jeseň. Niektoré sestričky sa sťažovali na otvorený sexizmus: vraj nie sú brané vážne, lebo sú ženy. Vo zväze ZSP sú aj muži pracujúci ako sestričky, čo je v Poľsku skôr rarita. Sú v rovnakej situácii – platí, že ide o feminizovanú profesiu, a takéto profesie sú platovo výrazne podhodnotené. 

Protestná návšteva na úrade 

Časť pracujúcich sa v priebehu dňa vydala navštíviť úrad pre dohľad nad nemocnicami v meste. Pripojili sa k nim zdravotné sestry a pôrodné asistentky z odborového zväzu, ktorý funguje v nemocnici, ktorá v danom vojvodstve takisto vyšla do štrajku. 

Štrajk prišlo podporiť aj zopár ďalších kamarátov zo ZSP: člen zväzu v zdravotníctve z Krakova a členovia z Varšavy a Vroclavu, ktorí sa zapájali do organizácie radikálnych akcií so sestrami a ďalšími nemocničnými pracovníkmi v prvých rokoch tisícročia. Rozprávali sa s pracovníkmi o vtedajších protestoch, ako vyzerali, prečo boli úspešné a prečo ich podporovalo veľa ľudí. Vyzvali pracovníkov, aby vystupňovali svoje protesty, nabudúce uskutočnili priamejšie akcie a aby štrajkovali, kým nedosiahnu svoje. 

Napriek tomu, že do štrajku sa zapojili pracovníci z dvoch nemocníc, ľudia zodpovední za zdravotníctvo sa s nimi nechceli stretnúť a poslali iba poskoka. Pracovníkov v podstate odbil, za čo si vyslúžil náležitú reakciu. Naštvaní pracovníci začali diskutovať o možnostiach, čo by sa dalo urobiť, aby ich brali vážnejšie. 

ZSP a Odbory psychiatrických a rehabilitačných pracovníkov budú pokračovať v diskusiách a publikovali úvahu o generálnom štrajku v zdravotníctve, ktorý by sa netýkal iba sestier. 

Zhrnutie protestov počas Medzinárodného dňa sestier 

Tento rok bol medzinárodný deň sestier predovšetkým o protestoch a výstražných štrajkoch. Väčšinu organizoval Odborový zväz zdravotných sestier a pôrodných asistentiek. Niekde podporili protesty odborov regionálne komory zdravotných sestier a pôrodných asistentiek. V Sliezskom vojvodstve sa štrajkovalo v najmenej 9 nemocniciach v týchto mestách: Bielsko-Biała, Czeladź, Jastrzębie Zdrój, Katovice, Knurowie, Racibórz a Wodzisław Śląski. 

V Bielsko-Białej sa na proteste organizovanom Odbormi psychiatrických a rehabilitačných pracovníkov a Zväzom ZSP v zdravotníctve zúčastnilo zhruba 100 ľudí. Dôležité je, že ich požiadavky sa týkali všetkých zamestnancov zdravotníctva. Zapojili sa aj členovia Odborového zväzz zdravotných sestier a pôrodných asistentiek z miest Bielsko-Biała a Zywiec. 

V Malopoľskom vojvodstve zorganizoval Odborový zväz zdravotných sestier a pôrodných asistentiek demonštráciu na hlavnom trhovisku Krakova, na ktorú prišlo vyše 200 ľudí vrátane iných odborov v sektore. Zúčastnila sa ho Solidarita z Wadowic, ako aj delegácia lekárov zo zväzu ZSP v zdravotníctve. 

Na základe informácií v Externom bulletine MAP č.11 (máj 2015) a článku na webstránke ZSP spracoval Michal Tulík

 

Súvisiace články:
Štrajk ZSP v belchatowskej nemocnici – víťazstvo počas jediného dňa 
Pracovníčky nemocnice v Belchatowe vyhrali spor a sú opäť zamestnané 
„Nemali sme veriť politikom tak, ako sme im verili,“ konštatuje protestujúca zdravotná sestra
V solidarite so zdravotnými sestrami a pôrodnými asistentkami 
Hromadná výpoveď ako taktika v boji za zvýšenie miezd

ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Víťazstvo Pražskej solidárnej siete v boji o dlžnú mzdu
15.11.2017 Pripomíname ďalšie víťazstvo Pražskej solidárnej siete SOL!S v boji o dlžnú mzdu. K úspechu ešte z októbra gratulujeme a pripájame pôvodný článok aj s videom z návštevy agentúry Avedonna agency, ktorá mzdu dlhovala pracovníčke Denise.

Prezentácia zväzu PA na Ffud feste v Seredi
04.08.2017 Po Trenčíne odprezentujeme naše aktivity a konkrétne spory so šéfmi aj v Seredi. Konkrétne v sobotu 12. augusta o 15.00 na Ffud feste.

Prezentácia zväzu PA počas futbalového turnaja UAFA CUP v Trenčíne
21.06.2017 V sobotu 24. júna popoludní predstavíme v Trenčíne naše aktivity a konkrétne spory, ktoré sme viedli so šéfmi. Prezentácia sa uskutoční v rámci antirasistického futbalového turnaja UAFA CUP.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2017 vo svete
15.05.2017 Počas tohtoročného Prvého mája vyšli do ulíc v mnohých krajinách a mestách sveta sekcie Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) a ďalšie spriatelené organizácie. Prinášame reportáže z Austrálie, Brazílie, Británie, Bulharska, Francúzska, Indonézie, Kolumbie, Nemecka, Poľska, Portugalska, Ruska, Španielska, a Švédska.

Poľskí poštári prijali libertínsku formu organizácie svojho hnutia
10.05.2017 Po celoštátnom proteste vo Varšave sa v polovici apríla v Lodži konalo tretie stretnutie poštárov. Sformalizovala sa na ňom sieť poštárov, ktorá prijala libertínsku formu organizácie založenú na našich princípoch – priamej demokracii, zväzoch bez vodcov a delegátoch, ktorí majú určené mandáty a sú kedykoľvek odvolateľní.

SolFed Liverpool zvíťazil v spore s agentúrou domácej ošetrovateľskej starostlivosti
20.04.2017 V prvej polovici apríla sa skončil spor zväzu Solidarity Federation v Liverpoole s agentúrou Alpha Care. Bývalej pracovníčke, ktorá sa rozhodla odísť z agentúry pre zlé pracovné podmienky, dlhovala agentúra peniaze za odpracované hodiny, cestovné výdavky a dovolenku.

Ďalší protest poštárov v Poľsku
11.04.2017 Vyše 2000 pracovníkov a pracovníčok pôšt demonštrovalo v sobotu vo Varšave za zlepšenie pracovných podmienok, reogranizáciu práce a znovuzamestnanie dvoch kolegov, ktorí boli prepustení po verejnej kritike situácie na pošte. Mobilizácia pokračuje.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v marci 2017
21.03.2017 V stredu 29. 3. o 18:30 sa v Bratislave uskutoční otvorené stretnutie Priamej akcie. Chceš riešiť problém, ktorý máš na pracovisku (nevyplatená mzda, neplatná výpoveď...) alebo máš nápady na praktické aktivity, prípadne chceš pomôcť s činnosťou PA? Napíš nám na niektorý z našich kontaktov do soboty 25. marca večer, aby sme ti mohli spresniť miesto stretnutia, a v krátkosti opíš, čo by si chcel/a riešiť.

Prezentácia zväzu Priama akcia v Prahe
12.03.2017 V sobotu 18. marca od 15:00 sa bude v priestoroch autonómneho sociálneho centra Klinika v Prahe konať Prezentácia anarchosyndikalistických skupín. Zväz Priama akcia na nej predstaví svoje aktivity a dôvody, prečo sa im venujeme. Spomenieme aj niekoľko sporov, ktoré sme riešili v poslednom čase.

Novoročné stretnutie so zväzom Priama akcia v januári 2017
10.01.2017 V stredu 18. 1. o 18:30 sa v Bratislave uskutoční otvorené stretnutie Priamej akcie, na ktorom je vítaný každý, kto chce riešiť svoje problémy v práci, napríklad s nevyplatenou mzdou či neplatnou výpoveďou. Pokojne sa ozvi, ak máš nápady na praktické aktivity v svojom okolí, prípadne chceš pomôcť s činnosťou PA.

Zväz CNT v Albacete uspel v spore s družstvom Konsum
28.12.2016 O víťazstve v novembri informovala regionálna federácia zväzu CNT v Levante. Príčinou sporu bolo prenasledovanie dvoch žien za ich odborové aktivity. Akcie na ich podporu sa konali v mestách Albacete, Hellin, Madrigerase Sagunto, Tarragona a Barcelona. CNT vyzvala k bojkotu predajní Konsum, čoho výsledkom bolo, že firma sa vzdala a priznala neoprávnené prepustenie oboch žien.

Povedz NIE neplateniu za prácu v skúšobnej dobe
07.11.2016 Odpracovala som skúšobnú zmenu v krčme Ginger Dog v Brightone. Povedali mi, že potrvá „niekoľko“ hodín. Po troch hodinách práce mi oznámili, že mi to ide veľmi dobre a prácu dostanem. Zo skúsenosti však viem, že šéfovia v ubytovacích a stravovacích službách to vravievajú, len aby ľudia pracovali zadarmo ešte dlhšie.

Zväz ASF (MAP Austrália) hlási víťazstvo v spore o neplatnú výpoveď
31.10.2016 Do sporu vyšiel proti podniku Northcote Social Club na predmestí Melbourne. Podnik patrí do siete klubov a hotelov Corner Group a počas sporu sa konali protesty aj pred ďalšími pobočkami v Richmonde a Newtowne. Vedenie nakoniec 18. októbra súhlasilo, že za protiprávne prepustenie vyplatí bývalému pracovníkovi Shawnovi odškodné, ktoré Shawn považuje za uspokojivé. „Toto víťazstvo by sme nedosiahli bez nátlaku na šéfov Corner Group pomocou priamych akcií,“ konštatuje zväz ASF.

Stretni sa so zväzom Priama akcia v októbri 2016
27.09.2016 V pondelok 3. 10. 2016 o 18:30 sa v Bratislave uskutoční otvorené stretnutie Priamej akcie, na ktorom je vítaný každý, kto chce riešiť svoje problémy v práci, napríklad s nevyplatenou mzdou či neplatnou výpoveďou. Pokojne sa ozvi, ak máš nápady na praktické aktivity v svojom okolí, prípadne chceš pomôcť s činnosťou PA.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v septembri 2016
07.09.2016 V stredu 14. 9. 2016 o 18:30 sa v Bratislave uskutoční otvorené stretnutie, na ktorom radi privítame každého, kto chce riešiť svoje problémy v práci, napríklad s nevyplatenou mzdou či neplatnou výpoveďou. Pokojne sa ozvi, ak máš nápady na praktické aktivity v svojom okolí, prípadne chceš pomôcť s činnosťou PA.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in