Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v bydlisku, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 18 krajín sveta.Grécko: prehlásenie novinárov z obsadeného sídla odborov ESIEA - „Posledné slovo budú mať pracujúci - nie šéfovia médií“

13. január 2009

V sobotu 10.1.2009 začali radikálni reportéri a novinári okupáciu sídla Zväzu aténskych novinárov dennej tlače (ESIEA), ktorý funguje ako kontrolná inštitúcia žurnalistiky v celom Grécku. Novinári vyzvali k sérii všeobecných zhromaždení, ktoré by otvorili debatu o povahe vysielania a podávania informácií o nepokojoch z decembra 2008 a ich dôsledkoch a problémoch s tým spojených. V pondelok 11.1. zvolalo Zhromaždenie oslobodeného ESIEA diskusiu o „spektákli“ a spôsoboch ako mu čeliť v žurnalistike.

Posledné slovo budú mať pracujúci - nie šéfovia médií

Tisíce protestujúcich, ktorí zaplnili ulice Grécka v piatok 9. januára, potvrdili, že oheň sa nepodarí zadusiť ani guľkami a kyselinou sírovou proti aktivistom, ani ideologickým terorizmom šíreným v posledných dňoch médiami. Štát odpovedal mládeži a pracujúcim znova surovou represiou. Polícia, posmelená požiadavkami nulovej tolerancie, ktoré sa objavili v médiách, a rozkazmi svojich nadriadených, mohla zaútočiť chemickými látkami, použiť násilie a zatýkať kohokoľvek, kto sa k nej priblížil.

Keď sa útlak štátu obráti aj proti pracujúcim, novinárom, fotografom a právnikom, ktorí sú v uliciach proti strane vrahov, ako sa to udialo 9. januára, je ešte viac jasné, že minulomesačná vzbura postavila otázku dôstojnosti pred všetkých, ktorých prežitie závisí na námezdnej práci. Niektorí z nás, zamestnanci médií a študenti, sa rozhodli reagovať tak, že sa postavili na stranu vzbúrencov. Sme aktívni: zúčastňujeme sa na ich boji ako pracujúci a pripájame sa k ich boju prostredníctvom každodenného zápasu na našich pracoviskách. Našim hlavným cieľom je zabrániť šéfom, aby nám nútili svoje názory na udalosti, ako sa udialo napríklad v prípade fotografa Kostasa Tsironisa, ktorý bol prepustený z denníka „Eleftheros Typos“ („Slobodné noviny“) za to, že odfotografoval policajta, ktorý mieril zbraňou na ľudí deň po vražde 15-ročného Alexandrosa Grigoropoulosa.

Nerobíme si žiadne ilúzie, že médiá, kľúčový aparát štátu, sa nepokúsia prinútiť ľudí, aby opustili ulice a išli domov. Urobia pre to všetko a vieme to veľmi dobre, keďže v médiách pracujeme. Vidíme tiež, že, kým budeme ticho, špičkoví novinári dokážu akurát tak podporovať zrušenie univerzitného azylu a predstavu o dvoch táboroch demonštrátorov (násilníckych „zamaskovaných” vs. „pokojných“).

Sme s rebelmi. Jedným z dôvodov je aj naša každodenná skúsenosť s vykorisťovaním na pracoviskách. Tak ako v každom inom odvetví, aj v mediálnom priemysle musíme čeliť dôsledkom, ktoré prináša neistá, prípadne neplatená práca, úkolová práca, nadčasy a všetky ďalšie prejavy rozmarov šéfov. A v poslednej dobe zažívame pod hrozbou prichádzajúcej ekonomickej krízy aj stupňovanie prepúšťania a strach z neho.

Rovnako ako všetci pracujúci, aj my máme skúsenosť s pokrytectvom a zradou zo strany odborov. Zväz novinárov (ESIEA) je inštitúciou, ktorá sa stavia proti pracujúcich, ktorí vyzývajú k odporu proti šéfom, poukazujú na vytváranie zásadných vnútorných rozkolov a fragmentácie práce a presadzujú vytvorenia jednotného odborového zväzu v novinárskom sektore. V snahe odlúčiť pracujúcich v médiách od ostatných pracujúcich sa ESIEA v skutočnosti stáva odborovým zväzom presadzujúcim záujmy zamestnávateľov a ich základným mechanizmom podpory, ako sme mohli vidieť, keď sa 10. decembra 2008 odmietla zúčastniť generálneho štrajku.

Preto sme sa ako iniciatíva námezdne pracujúcich, neplatených, nedávno prepustených pracujúcich a študentov v médiách, rozhodli obsadiť budovu ESIEA, aby sme vyjadrili tieto skutočnosti a prejavili solidaritu s rebelujúcou spoločnosťou:

- Za slobodu informácií, proti ideologickej propagande našich šéfov v médiách
- Za samoorganizovanú a demokratickú priamu akciu zo strany všetkých pracovníkov v médiách, proti útokom, ktorými čelí každý z nás
* V solidarite s bojovnou odborárkou Konstantinou Kunevou
* Za okamžité prepustenie všetkých zatknutých počas nepokojov
* Nemáme žiadne obavy z prepúšťania; šéfovia by sa mali báť našich štrajkov

Z obsadenej budovy ESIEA, 10.1.2009


Ďalšie akcie v Grécku

V Solúne bolo v rovnakom čase obsadené Štátne divadlo a premenené na centrum alternatívnych informácií o decembrovej vzbure a o prípade odborárky K. Kunevy, ktorá stále bojuje o život po útoku kyselinou sírovou do tváre útočníkmi najatými šéfmi.
V meste Volos v strednej časti Grécka bola obsadená Centrála odborov v solidarite s K. Kunevou a zatknutými vzbúrencami. Je to významný symbolický krok, pretože sa jedná o prvé centrum odborov založené hnutím pracujúcich v Grécku.

Zdroj:
http://katalipsiesiea.blogspot.com/2009/01/blog-post.html


Súvisiace články:
Blog greece.bloguje.sk
Grécko deň pred vyhlásením výnimočného stavu a pietna akcia v Bratislave
Grécko – zhromaždenie obyvateľov Atén na obsadenej radnici naznačuje všeobecnejšiu koordináciu aktivít

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj príspevok


Pred odoslaním vyplň čísla na obrázku aj s medzerou medzi nimi.

 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Prezentácia zväzu PA na Ffud feste v Seredi
04.08.2017 Po Trenčíne odprezentujeme naše aktivity a konkrétne spory so šéfmi aj v Seredi. Konkrétne v sobotu 12. augusta o 15.00 na Ffud feste.

Prezentácia zväzu PA počas futbalového turnaja UAFA CUP v Trenčíne
21.06.2017 V sobotu 24. júna popoludní predstavíme v Trenčíne naše aktivity a konkrétne spory, ktoré sme viedli so šéfmi. Prezentácia sa uskutoční v rámci antirasistického futbalového turnaja UAFA CUP.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2017 vo svete
15.05.2017 Počas tohtoročného Prvého mája vyšli do ulíc v mnohých krajinách a mestách sveta sekcie Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) a ďalšie spriatelené organizácie. Prinášame reportáže z Austrálie, Brazílie, Británie, Bulharska, Francúzska, Indonézie, Kolumbie, Nemecka, Poľska, Portugalska, Ruska, Španielska, a Švédska.

Poľskí poštári prijali libertínsku formu organizácie svojho hnutia
10.05.2017 Po celoštátnom proteste vo Varšave sa v polovici apríla v Lodži konalo tretie stretnutie poštárov. Sformalizovala sa na ňom sieť poštárov, ktorá prijala libertínsku formu organizácie založenú na našich princípoch – priamej demokracii, zväzoch bez vodcov a delegátoch, ktorí majú určené mandáty a sú kedykoľvek odvolateľní.

SolFed Liverpool zvíťazil v spore s agentúrou domácej ošetrovateľskej starostlivosti
20.04.2017 V prvej polovici apríla sa skončil spor zväzu Solidarity Federation v Liverpoole s agentúrou Alpha Care. Bývalej pracovníčke, ktorá sa rozhodla odísť z agentúry pre zlé pracovné podmienky, dlhovala agentúra peniaze za odpracované hodiny, cestovné výdavky a dovolenku.

Ďalší protest poštárov v Poľsku
11.04.2017 Vyše 2000 pracovníkov a pracovníčok pôšt demonštrovalo v sobotu vo Varšave za zlepšenie pracovných podmienok, reogranizáciu práce a znovuzamestnanie dvoch kolegov, ktorí boli prepustení po verejnej kritike situácie na pošte. Mobilizácia pokračuje.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v marci 2017
21.03.2017 V stredu 29. 3. o 18:30 sa v Bratislave uskutoční otvorené stretnutie Priamej akcie. Chceš riešiť problém, ktorý máš na pracovisku (nevyplatená mzda, neplatná výpoveď...) alebo máš nápady na praktické aktivity, prípadne chceš pomôcť s činnosťou PA? Napíš nám na niektorý z našich kontaktov do soboty 25. marca večer, aby sme ti mohli spresniť miesto stretnutia, a v krátkosti opíš, čo by si chcel/a riešiť.

Prezentácia zväzu Priama akcia v Prahe
12.03.2017 V sobotu 18. marca od 15:00 sa bude v priestoroch autonómneho sociálneho centra Klinika v Prahe konať Prezentácia anarchosyndikalistických skupín. Zväz Priama akcia na nej predstaví svoje aktivity a dôvody, prečo sa im venujeme. Spomenieme aj niekoľko sporov, ktoré sme riešili v poslednom čase.

Novoročné stretnutie so zväzom Priama akcia v januári 2017
10.01.2017 V stredu 18. 1. o 18:30 sa v Bratislave uskutoční otvorené stretnutie Priamej akcie, na ktorom je vítaný každý, kto chce riešiť svoje problémy v práci, napríklad s nevyplatenou mzdou či neplatnou výpoveďou. Pokojne sa ozvi, ak máš nápady na praktické aktivity v svojom okolí, prípadne chceš pomôcť s činnosťou PA.

Zväz CNT v Albacete uspel v spore s družstvom Konsum
28.12.2016 O víťazstve v novembri informovala regionálna federácia zväzu CNT v Levante. Príčinou sporu bolo prenasledovanie dvoch žien za ich odborové aktivity. Akcie na ich podporu sa konali v mestách Albacete, Hellin, Madrigerase Sagunto, Tarragona a Barcelona. CNT vyzvala k bojkotu predajní Konsum, čoho výsledkom bolo, že firma sa vzdala a priznala neoprávnené prepustenie oboch žien.

Povedz NIE neplateniu za prácu v skúšobnej dobe
07.11.2016 Odpracovala som skúšobnú zmenu v krčme Ginger Dog v Brightone. Povedali mi, že potrvá „niekoľko“ hodín. Po troch hodinách práce mi oznámili, že mi to ide veľmi dobre a prácu dostanem. Zo skúsenosti však viem, že šéfovia v ubytovacích a stravovacích službách to vravievajú, len aby ľudia pracovali zadarmo ešte dlhšie.

Zväz ASF (MAP Austrália) hlási víťazstvo v spore o neplatnú výpoveď
31.10.2016 Do sporu vyšiel proti podniku Northcote Social Club na predmestí Melbourne. Podnik patrí do siete klubov a hotelov Corner Group a počas sporu sa konali protesty aj pred ďalšími pobočkami v Richmonde a Newtowne. Vedenie nakoniec 18. októbra súhlasilo, že za protiprávne prepustenie vyplatí bývalému pracovníkovi Shawnovi odškodné, ktoré Shawn považuje za uspokojivé. „Toto víťazstvo by sme nedosiahli bez nátlaku na šéfov Corner Group pomocou priamych akcií,“ konštatuje zväz ASF.

Stretni sa so zväzom Priama akcia v októbri 2016
27.09.2016 V pondelok 3. 10. 2016 o 18:30 sa v Bratislave uskutoční otvorené stretnutie Priamej akcie, na ktorom je vítaný každý, kto chce riešiť svoje problémy v práci, napríklad s nevyplatenou mzdou či neplatnou výpoveďou. Pokojne sa ozvi, ak máš nápady na praktické aktivity v svojom okolí, prípadne chceš pomôcť s činnosťou PA.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v septembri 2016
07.09.2016 V stredu 14. 9. 2016 o 18:30 sa v Bratislave uskutoční otvorené stretnutie, na ktorom radi privítame každého, kto chce riešiť svoje problémy v práci, napríklad s nevyplatenou mzdou či neplatnou výpoveďou. Pokojne sa ozvi, ak máš nápady na praktické aktivity v svojom okolí, prípadne chceš pomôcť s činnosťou PA.

Mobing a nevyplatená mzda na škole – víťazstvo zväzu ASI (MAP Srbsko)
29.08.2016 Zväz ASI zvíťazil po necelom mesiaci v spore učiteľa N. B. so súkromným gymnáziom Milena Pavlović Barilli v Belehrade. Spor sa týkal správania riaditeľky školy, ktoré zahŕňalo obťažovanie, mobing a ponižovanie.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in