Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.Štrajk CNT v reťazci Mercadona - 91 dní a pokračuje. Podpora stále potrebná!

21. jún 2006

Prinášame najnovšie informácie o štrajku v Mercadona: e-mail od člena barcelonskej CNT a rozhovor s jedným zo štrajkujúcich. Opätovne vyzývame k celoslovenskej finančnej zbierke a akýmkoľvek aktom solidarity!

Finančná zbierka Priamej akcie

Dnes sa štrajk v Mercadona dostal do 91. dňa. Všetkým, ktorí prispeli do finančnej zbierky PA ďakujeme a chceli by sme vyzvať každého čitateľa alebo čitateľku týchto riadkov, aby taktiež podporil/a štrajkujúcich. Pomôže akákoľvek suma, dôležité je, aby ich bolo od čo najviac ľudí. Zbierka teda pokračuje a je stále akútna. Naďalej prosím posielajte svoje podporné príspevky prevodom alebo vkladom na konto pomoci štrajkujúcim:

9060456/5200 (OTP Banka)
!!!Ako variabilný symbol alebo správu pre prijímateľa uveďte prosím heslo „Mercadona“!!!

Štrajkový účet v Barcelone:
Banka: La Caixa
Majiteľ: CNT-AIT Barcelona
Konto solidarity: 2100 - 1183 - 35 - 0100505773
Európa: IBAN: ES08 2100 1183 3501 0050 5773
Zvyšok sveta: BIC (Swift): CAIXESBBXXX 2100 1183 3501 0050 5773

O štrajku sme informovali aj v týchto správach:
URGENTNÁ výzva k finančnej zbierke pre odborárov zo CNT-Barcelona – 2. mesiac v štrajku: https://www.priamaakcia.sk/?action=view_article&id=114
Štrajk CNT v Mercadona pokračuje - podpora tiež:
https://www.priamaakcia.sk/?action=view_article&id=120

Ak vieš po španielsky, budeme radi, ak sa nám ozveš a pomôžeš nám s prekladmi, aby sme mohli informovať o aktuálnom dianí.

Solidárne akcie na podporu štrajkujúcich neustále prebiehajú v desiatkach španielskych miest a ďalších krajinách na celom svete. Napríklad, počas koncertu Manu Chao a kapely Amparanoia v Hospitalitat bolo členom CNT umožnené prehovoriť o štrajku k 2000-ovému davu (viac informácií na: http://barcelona.cnt.es/?p=260). Na 8. júla sa pripravujú veľké demonštrácie na celom svete na podporu štrajku.


Z e-mailu Genísa Ferrera pre Priamu akciu (19. jún 2006):

„Štrajk začal 23. marca 2006 a prebieha len v centrálnom sklade v Sant Sadurní d'Anoia pri Barcelone, kde pracujúci nakladajú všetky produkty pre supermarkety Mercadona v tejto časti Španielska. Štrajkujúcich je v súčasnosti len 18. Sú však silnou skupinou, ktorá bojuje veľmi tvrdo. Mercadona presunula viacerých pracujúcich zo Španielska do centrálneho skladu, kvôli čomu sa viacerí štrajkujúci vzdali. Vedenie spoločnosti koná proti všetkým pracujúcim, z ktorých väčšina nie sú Španieli, takže hrajú na túto kartu. To prirodzene vyvoláva strach zo straty práce a návratu do krajín, z ktorých odišli. Tým, ktorí štrajkujú a ich rodinám sa vyhrážajú: boli zaznamenané anonymne telefonáty s vyhrážkami smrťou, stratou zamestnania, došlo k zastrašovaniu nepravými policajtmi atď. ... Ďakujeme za všetko. V solidarite, Genís Ferrero, CNT-MAP Barcelona“


Rozhovor s Jose Uribe, štrajkujúcim členom CNT zo 7. júna 2006

Prečo došlo k štrajku?

Hlavným dôvodom štrajku je opätovné zamestnanie kolegov, ktorých prepustila firma Mercadona a zrušenie sankcií, ktoré proti nám uplatnili, vyplatenie niekoľko dní zadržiavaných miezd. Korporácia sa dozvedela o aktivitách nášho odborového zväzu a reagovala takto. Hoci toto bol zlom, neznamená to, že to bol jediný alebo najdôležitejší dôvod. V skutočnosti sme začali vyvíjať naše aktivity ešte pred prepustením. S každodenným obťažovaním v Mercadona sme zápasili už nejaký čas. Okrem iného požadujeme aj bezpečnosť a hygienu, pretože každý deň pracujeme s množstvom tovaru, vykladáme bedne, pripravujeme objednávky atď. Jeden človek tam denne vyloží 2 tony tovaru – preto potrebujeme bezpečnosť a hygienu. Nič z toho nemáme – dokonca nemáme ani stravné lístky. Pri takýchto podmienkach sa hocikedy môžeš zabiť. Žiadame aj platenú polhodinovú prestávku na obed. Mercadona neprepláca prestávky – ani obedňajšie (toto podpísali odbory UGT).

Aký je postoj korporácie?

Ešte pred začiatkom štrajku si zaplatila autobus so štrajkokazmi a odvtedy je to ich prax. Je to zaujímavé, pretože na začiatku podporovalo štrajk veľa pracujúcich. Čoskoro zostalo len 20 ľudí, v podstate takmer rovnaký počet ako v súčasnosti. Štrajkokazi ale ďalej pracujú. Je ich asi 100. Mercadona medzitým znížila úroveň výroby (pracovných úloh), pretože, ak by ju držali rovnako vysoko ako pred štrajkom, aj ďalší pracujúci by opäť začali štrajkovať. V každom prípade, Mercadona zneužíva aj samotných štrajkokazov, pretože štrajk už trvá dlho a držať štrajkokazov v 4-hviezdičkovom hoteli, platiť im prenajaté autá a „špeciálne štrajkokazecké príplatky“ je predsa len nákladné. Okrem toho, títo nehanební štrajkokazi sú dosť leniví a po mesiaci už nevládzu robiť to, čo my robíme roky. Mercadona začína najímať ďalších štrajkokazov a dokonca aj nový personál.

Postoj Mercadona je v duchu represie, strachu a obťažovania. Snažia sa nás podplatiť a vydierať – naznačujú, že budú žiadať deportácie (zväčša z Latinskej Ameriky pochádzajúcich) štrajkujúcich a podobné taktiky. Nedávno ku mne domov niekto poslal dvoch mužov, ktorí predstierali, že sú policajti. Bol som s manželkou a dcérou, keď mi povedali, že by som mnou radi prehodili pár slov. Vedeli, že som hovorcom odborov a keď sme si sadli a začali rozprávať, začali sa vyhrážať, že nás deportujú a „nepeknými a nejasnými dôsledkami“.

Čo spôsobilo, že na začiatku vás bolo tak veľa a dnes je vás len zopár?

Hlavným dôvodom je nátlak. Domnievame sa, že Mercadona si najala dokonca aj psychológov, aby presvedčili pracujúcich o ukončení štrajku. V prvý deň štrajku prišli s SBS-kou, bolo tam veľa áut a chlapíci všetko strážili (SBS-ka bola aj v autobusoch, ktorými privážajú pracujúcich do Mercadony a tých chodí denne niekoľko). Zavolali tiež šéfov z viacerých oblastí – v podstate sú to „buzeráci“, ktorí sa neštítia použiť všetko, čo sa dá, aby zamestnancom znemožnili vyjsť do štrajku. Toto prostredie viedlo k zníženiu počtov. No tí, ktorí sme zostali nie sme traumatizovaní z nízkeho počtu, pretože, ak by nás bolo 200, Mercadona by privolala ďalších 200 štrajkokazov. Obdobie medzi podaním žalôb a ich uzavretím, to sú týždne a týždne. Počas nich by štrajk trval tak či tak a mnohí pracujúci by nemali príjem. Ide o to, že nie sme veľmi nadšení myšlienkou, aby ľudia sústredili svoju solidaritu na pracujúcich, ktorých jediným motívom pre účasť na štrajku je len jeho podpora a na konci mesiaca vyplatenie peňazí zo solidárnych zbierok. To musíš prežívať srdcom, inak radšej choď nazad do roboty. Nebudeme sa dohadovať o ničom pre ľudí, ktorí nestoja za štrajkom do jeho posledného dôsledku.

Riešili ste štrajkokazov nejak právne?

Áno, pokúšame sa, ale Mercadona nechce umožniť štrajkovému výboru vstup do podniku. Podali sme viacero žalôb.

Akej podpory sa vám doteraz dostalo?

Okrem odborov združených v MAP nám vyjadrili podporu prepustení pracujúci z automobilky SEAT. Pred nedávnom nás pozvali na jedno z ich všeobecných zhromaždení. Tiež niekoľko malých ľavicových kolektívov, ktoré mali záujem o poskytnutie rozhovorov pre ich publikácie. To je asi všetko. Podporu nám vyjadrili aj anarchistické združenia a kolektívy v Barcelone. A podobne ako pri všetkých štrajkoch, podporu máme aj od mnohých Barcelončanov, ktorí sú svedkami nášho štrajku. Od iných odborov sme podporu neobdržali. Samozrejme, s odbormi ako CC.OO (pozn. prekl. – federácia napojená na novú ľavicu, pôvodne „komunisti“) nechceme mať nič spoločné. Je to len banda vykorisťovateľov a veľmi dobre vedia, ako sú prisťahovalci zneužívaní. UGT (pozn. prekl. – veľká prosocialistická konfederácia) je súčasťou podnikovej rady v barcelonskej Mercadone a svedčili v súdnom spore proti dvom našim prepusteným kamarátom.

Keďže viacerí z nás pochádzajú z Latinskej Ameriky, kde sme zažili tvrdé sociálne konflikty; s odbormi, s vojnou atď., prvá vec, ktorú sme po príchode do Barcelony urobili bolo, že sme vstúpili do týchto dvoch známych odborov, ktoré sa majú zadobre s biznisom. Našťastie sme si medzi sebou udržali istú úroveň organizácie. Len vďaka tomu, sme mohli neskôr začať štrajk proti Mercadone, pretože ak by sme zostali v UGT a CCOO a spoliehali na nich, všetci by sme už dávno boli bez práce. CCOO sa zaujíma len o odborové voľby a to nechcel nikto z nás. My sme presvedčení o tom, že všetci majú právo rozhodovať, že tu nebudú žiadni vodcovia, že sami musíme pracovať a rozhodovať o všetkom na všeobecných zhromaždeniach.

Očakávate nejaké dobré výsledky ohľadom žalôb, ktoré sa týkajú prepustení, sankcií, štrajkokazov atď.?

Nie. Generalitat (miestna vláda) je proti nám. Nechcú, aby sme štrajkovali a bez akýchkoľvek dôkazov povedali, že všetky štrajky sú nelegálne. Nariadili, že musíme byť na vedľajšej ceste a keď sme chceli napadnúť toto rozhodnutie, odvolanie zamietli.

Zdá sa, že nemáme právo na štrajk a že môžu nariadiť, že štrajk je nelegálny bez toho, aby to vedeli podložiť dôkazmi. Toto správanie Generalitat nás provokuje, aby sme celú vec dali na Ústavný súd, ktorý vari raz pripomenie týmto stranám ich pohŕdanie ľuďmi. Keď to však dáme na Ústavný súd, potrvá to roky.

Nádeje si nerobíme ani ohľadom prepustení. Čakáme, že povedia, že sú neopodstatnené a budeme sa musieť odvolať na vyšší súd, od ktorého si už niečo sľubujeme. Teraz však vyhráme priamou akciou, štrajkovaním. Vidíme ako sa moc biznisu ukazuje zo všetkých kútov – naše štrajky sú označované za nelegálne a rozhodnutia autorít sú skutočne mimoriadne. Keď sú protesty, Mercadonu stráži aj Guardia Civil (niečo ako polícia) a sú tam ďalšie sily, ktoré bránia vstupu štrajkového výboru. Ak sa s nimi snažíte diskutovať, najlepšie čo dostanete bude úder. Tí, ktorí štrajkujeme, vieme, že jediná vec, na ktorú sa môžeme spoliehať je naša vlastná práca a solidarita odborov alebo iných organizácií a ľudí.

Ako vidíte budúcnosť tohto boja?

Človek to počas štrajku vždy vidí bledo. Rozprávali sme sa s ďalšími kamarátmi zo CNT, ktorí boli zapojení v dlho trvajúcich štrajkoch (napríklad štrajk žeriavnikov alebo v Tomares) a pravda je taká, že počas štrajku nikdy nevideli svetlo na konci tunela. Každému je jasné, že biznis nemieni ustúpiť ani o kúsok, no čas a odpor nám dáva nádej, že raz vyhráme.

Chceš niečo dodať?

Chcel by som vám poďakovať za všetkých nás, ktorí sme v štrajku a „povolať do zbrane“ všetkých, ktorí bojujú proti kapitalizmu. Musíte vedieť, že táto korporácia, Mercadona vykorisťuje ľudí, rovnako ako Corte Ingles alebo akýkoľvek iný podnik známy svojou protiodborárskou, protiľudskou povesťou.

Toto je front proti kapitalizmu – musíte prísť na front a podporiť štrajkujúcich pracujúcich. Ich štrajk je váš štrajk. Majte na vedomí, že na vašej strane nie je nič, jedine solidarita ľudí. Všetko ostatné je proti nám: politici, miestne a štátne vlády, polícia, tradičné odbory a masmédiá. Musíme sa zjednotiť v solidarite. Mnohí z nás máme rôzne presvedčenia, od ľudí, ktorí neveria v nič, po kresťanov a anarchistov či ľavičiarov, ale zdieľame vieru, že musíme veci zmeniť a nemôžeme sa pozerať iným smerom – tento boj je každodenným bojom pracujúcej triedy. Je vzorovým príkladom toho, čo sa deje v týchto veľkých korporáciách – neskutočné vykorisťovanie. Vždy je tu strach a  pracujúcim sa vo veľkých firmách podarilo zorganizovať len málokedy. Práve preto vždy, keď sa odohráva štrajk proti týmto monštrám, musíme ho podporiť a byť príkladom pre všetkých pracujúcich.

Zdroje:
http://www.kaosenlared.net/noticia.php?id_noticia=19360
http://barcelona.cnt.es/?p=260
Priama akcia

Spracoval Michal Tulík

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr�spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in