Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Štrajk CNT v reťazci Mercadona - 91 dní a pokračuje. Podpora stále potrebná!

21. jún 2006

Prinášame najnovšie informácie o štrajku v Mercadona: e-mail od člena barcelonskej CNT a rozhovor s jedným zo štrajkujúcich. Opätovne vyzývame k celoslovenskej finančnej zbierke a akýmkoľvek aktom solidarity!

Finančná zbierka Priamej akcie

Dnes sa štrajk v Mercadona dostal do 91. dňa. Všetkým, ktorí prispeli do finančnej zbierky PA ďakujeme a chceli by sme vyzvať každého čitateľa alebo čitateľku týchto riadkov, aby taktiež podporil/a štrajkujúcich. Pomôže akákoľvek suma, dôležité je, aby ich bolo od čo najviac ľudí. Zbierka teda pokračuje a je stále akútna. Naďalej prosím posielajte svoje podporné príspevky prevodom alebo vkladom na konto pomoci štrajkujúcim:

9060456/5200 (OTP Banka)
!!!Ako variabilný symbol alebo správu pre prijímateľa uveďte prosím heslo „Mercadona“!!!

Štrajkový účet v Barcelone:
Banka: La Caixa
Majiteľ: CNT-AIT Barcelona
Konto solidarity: 2100 - 1183 - 35 - 0100505773
Európa: IBAN: ES08 2100 1183 3501 0050 5773
Zvyšok sveta: BIC (Swift): CAIXESBBXXX 2100 1183 3501 0050 5773

O štrajku sme informovali aj v týchto správach:
URGENTNÁ výzva k finančnej zbierke pre odborárov zo CNT-Barcelona – 2. mesiac v štrajku: https://www.priamaakcia.sk/?action=view_article&id=114
Štrajk CNT v Mercadona pokračuje - podpora tiež:
https://www.priamaakcia.sk/?action=view_article&id=120

Ak vieš po španielsky, budeme radi, ak sa nám ozveš a pomôžeš nám s prekladmi, aby sme mohli informovať o aktuálnom dianí.

Solidárne akcie na podporu štrajkujúcich neustále prebiehajú v desiatkach španielskych miest a ďalších krajinách na celom svete. Napríklad, počas koncertu Manu Chao a kapely Amparanoia v Hospitalitat bolo členom CNT umožnené prehovoriť o štrajku k 2000-ovému davu (viac informácií na: http://barcelona.cnt.es/?p=260). Na 8. júla sa pripravujú veľké demonštrácie na celom svete na podporu štrajku.


Z e-mailu Genísa Ferrera pre Priamu akciu (19. jún 2006):

„Štrajk začal 23. marca 2006 a prebieha len v centrálnom sklade v Sant Sadurní d'Anoia pri Barcelone, kde pracujúci nakladajú všetky produkty pre supermarkety Mercadona v tejto časti Španielska. Štrajkujúcich je v súčasnosti len 18. Sú však silnou skupinou, ktorá bojuje veľmi tvrdo. Mercadona presunula viacerých pracujúcich zo Španielska do centrálneho skladu, kvôli čomu sa viacerí štrajkujúci vzdali. Vedenie spoločnosti koná proti všetkým pracujúcim, z ktorých väčšina nie sú Španieli, takže hrajú na túto kartu. To prirodzene vyvoláva strach zo straty práce a návratu do krajín, z ktorých odišli. Tým, ktorí štrajkujú a ich rodinám sa vyhrážajú: boli zaznamenané anonymne telefonáty s vyhrážkami smrťou, stratou zamestnania, došlo k zastrašovaniu nepravými policajtmi atď. ... Ďakujeme za všetko. V solidarite, Genís Ferrero, CNT-MAP Barcelona“


Rozhovor s Jose Uribe, štrajkujúcim členom CNT zo 7. júna 2006

Prečo došlo k štrajku?

Hlavným dôvodom štrajku je opätovné zamestnanie kolegov, ktorých prepustila firma Mercadona a zrušenie sankcií, ktoré proti nám uplatnili, vyplatenie niekoľko dní zadržiavaných miezd. Korporácia sa dozvedela o aktivitách nášho odborového zväzu a reagovala takto. Hoci toto bol zlom, neznamená to, že to bol jediný alebo najdôležitejší dôvod. V skutočnosti sme začali vyvíjať naše aktivity ešte pred prepustením. S každodenným obťažovaním v Mercadona sme zápasili už nejaký čas. Okrem iného požadujeme aj bezpečnosť a hygienu, pretože každý deň pracujeme s množstvom tovaru, vykladáme bedne, pripravujeme objednávky atď. Jeden človek tam denne vyloží 2 tony tovaru – preto potrebujeme bezpečnosť a hygienu. Nič z toho nemáme – dokonca nemáme ani stravné lístky. Pri takýchto podmienkach sa hocikedy môžeš zabiť. Žiadame aj platenú polhodinovú prestávku na obed. Mercadona neprepláca prestávky – ani obedňajšie (toto podpísali odbory UGT).

Aký je postoj korporácie?

Ešte pred začiatkom štrajku si zaplatila autobus so štrajkokazmi a odvtedy je to ich prax. Je to zaujímavé, pretože na začiatku podporovalo štrajk veľa pracujúcich. Čoskoro zostalo len 20 ľudí, v podstate takmer rovnaký počet ako v súčasnosti. Štrajkokazi ale ďalej pracujú. Je ich asi 100. Mercadona medzitým znížila úroveň výroby (pracovných úloh), pretože, ak by ju držali rovnako vysoko ako pred štrajkom, aj ďalší pracujúci by opäť začali štrajkovať. V každom prípade, Mercadona zneužíva aj samotných štrajkokazov, pretože štrajk už trvá dlho a držať štrajkokazov v 4-hviezdičkovom hoteli, platiť im prenajaté autá a „špeciálne štrajkokazecké príplatky“ je predsa len nákladné. Okrem toho, títo nehanební štrajkokazi sú dosť leniví a po mesiaci už nevládzu robiť to, čo my robíme roky. Mercadona začína najímať ďalších štrajkokazov a dokonca aj nový personál.

Postoj Mercadona je v duchu represie, strachu a obťažovania. Snažia sa nás podplatiť a vydierať – naznačujú, že budú žiadať deportácie (zväčša z Latinskej Ameriky pochádzajúcich) štrajkujúcich a podobné taktiky. Nedávno ku mne domov niekto poslal dvoch mužov, ktorí predstierali, že sú policajti. Bol som s manželkou a dcérou, keď mi povedali, že by som mnou radi prehodili pár slov. Vedeli, že som hovorcom odborov a keď sme si sadli a začali rozprávať, začali sa vyhrážať, že nás deportujú a „nepeknými a nejasnými dôsledkami“.

Čo spôsobilo, že na začiatku vás bolo tak veľa a dnes je vás len zopár?

Hlavným dôvodom je nátlak. Domnievame sa, že Mercadona si najala dokonca aj psychológov, aby presvedčili pracujúcich o ukončení štrajku. V prvý deň štrajku prišli s SBS-kou, bolo tam veľa áut a chlapíci všetko strážili (SBS-ka bola aj v autobusoch, ktorými privážajú pracujúcich do Mercadony a tých chodí denne niekoľko). Zavolali tiež šéfov z viacerých oblastí – v podstate sú to „buzeráci“, ktorí sa neštítia použiť všetko, čo sa dá, aby zamestnancom znemožnili vyjsť do štrajku. Toto prostredie viedlo k zníženiu počtov. No tí, ktorí sme zostali nie sme traumatizovaní z nízkeho počtu, pretože, ak by nás bolo 200, Mercadona by privolala ďalších 200 štrajkokazov. Obdobie medzi podaním žalôb a ich uzavretím, to sú týždne a týždne. Počas nich by štrajk trval tak či tak a mnohí pracujúci by nemali príjem. Ide o to, že nie sme veľmi nadšení myšlienkou, aby ľudia sústredili svoju solidaritu na pracujúcich, ktorých jediným motívom pre účasť na štrajku je len jeho podpora a na konci mesiaca vyplatenie peňazí zo solidárnych zbierok. To musíš prežívať srdcom, inak radšej choď nazad do roboty. Nebudeme sa dohadovať o ničom pre ľudí, ktorí nestoja za štrajkom do jeho posledného dôsledku.

Riešili ste štrajkokazov nejak právne?

Áno, pokúšame sa, ale Mercadona nechce umožniť štrajkovému výboru vstup do podniku. Podali sme viacero žalôb.

Akej podpory sa vám doteraz dostalo?

Okrem odborov združených v MAP nám vyjadrili podporu prepustení pracujúci z automobilky SEAT. Pred nedávnom nás pozvali na jedno z ich všeobecných zhromaždení. Tiež niekoľko malých ľavicových kolektívov, ktoré mali záujem o poskytnutie rozhovorov pre ich publikácie. To je asi všetko. Podporu nám vyjadrili aj anarchistické združenia a kolektívy v Barcelone. A podobne ako pri všetkých štrajkoch, podporu máme aj od mnohých Barcelončanov, ktorí sú svedkami nášho štrajku. Od iných odborov sme podporu neobdržali. Samozrejme, s odbormi ako CC.OO (pozn. prekl. – federácia napojená na novú ľavicu, pôvodne „komunisti“) nechceme mať nič spoločné. Je to len banda vykorisťovateľov a veľmi dobre vedia, ako sú prisťahovalci zneužívaní. UGT (pozn. prekl. – veľká prosocialistická konfederácia) je súčasťou podnikovej rady v barcelonskej Mercadone a svedčili v súdnom spore proti dvom našim prepusteným kamarátom.

Keďže viacerí z nás pochádzajú z Latinskej Ameriky, kde sme zažili tvrdé sociálne konflikty; s odbormi, s vojnou atď., prvá vec, ktorú sme po príchode do Barcelony urobili bolo, že sme vstúpili do týchto dvoch známych odborov, ktoré sa majú zadobre s biznisom. Našťastie sme si medzi sebou udržali istú úroveň organizácie. Len vďaka tomu, sme mohli neskôr začať štrajk proti Mercadone, pretože ak by sme zostali v UGT a CCOO a spoliehali na nich, všetci by sme už dávno boli bez práce. CCOO sa zaujíma len o odborové voľby a to nechcel nikto z nás. My sme presvedčení o tom, že všetci majú právo rozhodovať, že tu nebudú žiadni vodcovia, že sami musíme pracovať a rozhodovať o všetkom na všeobecných zhromaždeniach.

Očakávate nejaké dobré výsledky ohľadom žalôb, ktoré sa týkajú prepustení, sankcií, štrajkokazov atď.?

Nie. Generalitat (miestna vláda) je proti nám. Nechcú, aby sme štrajkovali a bez akýchkoľvek dôkazov povedali, že všetky štrajky sú nelegálne. Nariadili, že musíme byť na vedľajšej ceste a keď sme chceli napadnúť toto rozhodnutie, odvolanie zamietli.

Zdá sa, že nemáme právo na štrajk a že môžu nariadiť, že štrajk je nelegálny bez toho, aby to vedeli podložiť dôkazmi. Toto správanie Generalitat nás provokuje, aby sme celú vec dali na Ústavný súd, ktorý vari raz pripomenie týmto stranám ich pohŕdanie ľuďmi. Keď to však dáme na Ústavný súd, potrvá to roky.

Nádeje si nerobíme ani ohľadom prepustení. Čakáme, že povedia, že sú neopodstatnené a budeme sa musieť odvolať na vyšší súd, od ktorého si už niečo sľubujeme. Teraz však vyhráme priamou akciou, štrajkovaním. Vidíme ako sa moc biznisu ukazuje zo všetkých kútov – naše štrajky sú označované za nelegálne a rozhodnutia autorít sú skutočne mimoriadne. Keď sú protesty, Mercadonu stráži aj Guardia Civil (niečo ako polícia) a sú tam ďalšie sily, ktoré bránia vstupu štrajkového výboru. Ak sa s nimi snažíte diskutovať, najlepšie čo dostanete bude úder. Tí, ktorí štrajkujeme, vieme, že jediná vec, na ktorú sa môžeme spoliehať je naša vlastná práca a solidarita odborov alebo iných organizácií a ľudí.

Ako vidíte budúcnosť tohto boja?

Človek to počas štrajku vždy vidí bledo. Rozprávali sme sa s ďalšími kamarátmi zo CNT, ktorí boli zapojení v dlho trvajúcich štrajkoch (napríklad štrajk žeriavnikov alebo v Tomares) a pravda je taká, že počas štrajku nikdy nevideli svetlo na konci tunela. Každému je jasné, že biznis nemieni ustúpiť ani o kúsok, no čas a odpor nám dáva nádej, že raz vyhráme.

Chceš niečo dodať?

Chcel by som vám poďakovať za všetkých nás, ktorí sme v štrajku a „povolať do zbrane“ všetkých, ktorí bojujú proti kapitalizmu. Musíte vedieť, že táto korporácia, Mercadona vykorisťuje ľudí, rovnako ako Corte Ingles alebo akýkoľvek iný podnik známy svojou protiodborárskou, protiľudskou povesťou.

Toto je front proti kapitalizmu – musíte prísť na front a podporiť štrajkujúcich pracujúcich. Ich štrajk je váš štrajk. Majte na vedomí, že na vašej strane nie je nič, jedine solidarita ľudí. Všetko ostatné je proti nám: politici, miestne a štátne vlády, polícia, tradičné odbory a masmédiá. Musíme sa zjednotiť v solidarite. Mnohí z nás máme rôzne presvedčenia, od ľudí, ktorí neveria v nič, po kresťanov a anarchistov či ľavičiarov, ale zdieľame vieru, že musíme veci zmeniť a nemôžeme sa pozerať iným smerom – tento boj je každodenným bojom pracujúcej triedy. Je vzorovým príkladom toho, čo sa deje v týchto veľkých korporáciách – neskutočné vykorisťovanie. Vždy je tu strach a  pracujúcim sa vo veľkých firmách podarilo zorganizovať len málokedy. Práve preto vždy, keď sa odohráva štrajk proti týmto monštrám, musíme ho podporiť a byť príkladom pre všetkých pracujúcich.

Zdroje:
http://www.kaosenlared.net/noticia.php?id_noticia=19360
http://barcelona.cnt.es/?p=260
Priama akcia

Spracoval Michal Tulík

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Košice - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (26.6.)
12.06.2024 V košickom klube Collosseum sa opäť stretneme v stredu 26. júna o 18:00. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia (19.6.)
03.06.2024 Červnové setkání na Základně Tři ocásci se uskuteční ve středu 19. 6. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Žilina - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (štvrtok 13.6.)
20.05.2024 Po úspešnej akcii „Večer so zväzom Priama akcia“ na žilinskej Hájovni, sme sa rozhodli, že skúsime otvorené stretnutie aj v Žiline. Stretneme sa opäť na Hájovni (Cesta k Paľovej búde 27) vo štvrtok 13. júna o 19.00. Cieľ je rovnaký ako v prípade ostatných otvorených stretnutí – spájať sa s ľuďmi, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z okolia. Ak máš záujem o kontakt, ale na stretnutie nemôžeš prísť, ozvi sa nám cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň online dotazník. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Trnava - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (29.5.)
17.05.2024 V priestoroch vynoveného Kubika na Pekárskej 40 sa stretneme opäť v stredu 29. mája o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie vrátane nových plagátov, nálepiek a letákov propagujúcich brožúru „Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať“.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia
06.05.2024 Na Základně Tři ocásci se setkáme opět už budoucí středu 15. 5. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Diskusia na UCOFe - Ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa? (4.5., Bratislava)
29.04.2024 V rámci United Colours Of Football (FB) v sobotu 4. mája o 13:00 predstavíme formou diskusie, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou aj ako subjektívne vnímame fungovanie v organizácii v súvislosti s osobným a rodinným životom. Porozprávame, ako sme sa vlastne dostali k anarchistickým myšlienkam a nevynecháme ani konkrétne aktivity či zážitky zo sporov o vyplatenie dlžných miezd. Priestor bude samozrejme aj na otázky, ktoré zaujímajú teba. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (24.4.)
19.04.2024 V stredu 24. apríla o 18:00 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Večer so zväzom Priama akcia v Hájovni – ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa?
13.02.2024 V sobotu 16.3. sa uskutoční akcia, kde budeme rozprávať o úspešnom organizovaní sa, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou, ale aj o veciach, ktoré zaujímajú teba.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (21.2., Kubik)
05.02.2024 Po krátkej pauze pokračujeme ďalším stretnutím aj v trnavskom Kubiku na Štefánikovej 4 o 19:00! Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Tentokrát budeme okrem iného pokračovať v prípravách kampane „Ideš na brigádu?“. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (18.1.)
08.01.2024 Vo štvrtok 18. januára o 18:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník - https://www.priamaakcia.sk/zapoj-sa. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Ohliadnutie sa za otvoreným stretnutím v Skalici
10.09.2023 Otvorené stretnutie PA sa uskutočnilo prvý raz v regióne mimo väčších miest. Poteší, že aj na Záhorí sú ľudia, ktorí sa chcú aktívne zapájať do riešenia problémov na pracoviskách a komunite, navzájom si pomáhať a učiť sa od seba. Nadobudnuté zručnosti sa v budúcnosti zídu pri vedení sporov a ďalšom organizovaní sa. Príjemná pracovná atmosféra dotvárala celý priebeh stretnutia a dohodli sme viacero praktických vecí a možností ako sa zapojiť. K dispozícii boli tiež materiály súvisiace s anarchosyndikalizmom a hnutím pracujúcich.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (20.9., Foajé)
30.08.2023 Po mesačnej prestávke pokračujeme od 20. septembra v otvorených stretnutiach vo Foajé na Štefánikovej 16 o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (17.8.)
04.08.2023 Vo štvrtok 17. augusta o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Skalici (30.8.)
30.07.2023 Vďaka dotazníku sme sa v poslednom čase spoznali s ľuďmi z viacerých regiónov. Naším cieľom je, aby sa rozvíjali aktivity v čo najviac lokalitách a nielen vo veľkých mestách ako sú Bratislava, Košice či Trnava. Aj preto nás teší, že ďalšie otvorené stretnutie bude v Skalici. Určené je pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci či na brigáde, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z regiónu. Ak chceš prísť, kontaktuj nás vopred cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň spomínaný dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Prenasledovanie odborov v Rusku
11.07.2023 Z rôznych miest Ruska neustále prichádzajú správy o represiách voči odborom. Zámienky na prenasledovanie sú rôzne, vždy však ide o pomstu zo strany štátu a kapitálu. Vo vojenskej atmosfére militarizácie a „mobilizácie národa“ navyše vzniká ešte väčší priestor na útoky na pracujúcu triedu.
V minulom roku sa represie dotkli odborového zväzu Kuriér, ktorí sa dostali do povedomia svojimi štrajkami a ktorého hlavná postava Kirill Ukrajincev bol 26. apríla 2022 zatknutý (viac info tu https://priamaakcia.sk/Podpor-odbory-Kurier-v-Rusku-celia-represii-zo-strany-rezimu.html).


Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in