Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.



Štrajk v Bacton Fashions v roku 1990

21. január 2008

Ohliadnutie za štrajkom vo východnom Londýne z roku 1990, ktorého sa zúčastnili najmä imigranti a ktorý im priniesol niekoľko zlepšení a vážne sťažil vlastníkovi otvoriť nový sweatshop.

Pozadie

Bacton Fashions v Hackney bol pomerne veľký odevný sweatshop (pracovisko s drsnými pracovnými podmienkami a nízkymi mzdami), v ktorom pracovalo okolo 90 zamestnancov. Väčšina z nich bola tureckej alebo kurdskej národnosti, žili v Británii len pár rokov a čakali na rozhodnutie ministerstva vnútra ohľadne ich povolenia k pobytu.

V továrni pracovalo aj niekoľko členov odborov Transport and General Workers Union (TGWU). Vznik ich miestnej organizácie iniciovala politická organizácia Zväz tureckých pracujúcich (Union of Turkish Workers) za pomoci Oddelenia na podporu odborových aktivít a poradenského servisu pre pracujúcich v službách v Hackney a v oblasti združoval približne 600 ľudí.

Séria menších štrajkov nakoniec viedla k uznaniu odborov. Okrem toho prebehlo niekoľko letákových akcií a stretnutí v komunitných centrách, kde sa diskutovalo o právach pracujúcich.

Zamestnanci Bacton Fashions vyjadrili mnoho sťažností voči malej mzde, dĺžke pracovnej doby, strašným zdravotným a bezpečnostným podmienkam, neexistencii dovoleniek či platenej maródky, šikanovaniu, pravidelnému prepúšťaniu bez náhrady mzdy a diktátorským praktikám manažmentu.

Neboli úplne bezmocní, pretože medzi nimi boli aj kolegovia, ktorí so sebou priniesli revolučné tradície zo svojich miest a dedín v Turecku a Kurdistane. Rok predtým (1989) prišlo do Hackney viac ako 4500 utečencov, ktorí utekali pred vojnou v Kurdistane. Pridali sa k turecky hovoriacej komunite vo východnom Londýne, ktorú tvorilo 20 až 30 tisíc ľudí. Takmer nikto z nich nebol organizovaný v odboroch a žiadne z najväčších odborových zväzov nemali v pláne s tým niečo robiť. V týchto odboroch napríklad nebol ani žiaden turecky hovoriaci zástupca.

Otvorený konflikt

Zásadný konflikt začal, keď 8 zamestnancov Bacton Fasions odmietlo prijať svoje „prepustenie“ a začali piket (forma štrajku alebo protestu, kedy sa pracujúci zhromaždia napríklad pred bránou podniku. Tým vlastne vytvárajú tzv. líniu piketu, ktorá symbolizuje, kto je na koho strane, podľa toho, či ju prekročí alebo zostane s piketujúcimi). Ostatní pracujúci s pochopením prijali výzvy týkajúce sa rešpektovania línie piketu, no k protestu sa nepridali. Zamestnávateľ Mustafa Dill bol však natoľko zahanbený, že ich musel znova zamestnať a akceptoval vyplácanie odstupného počas období útlmu výroby.

Dohody však neustále porušoval a niekoľko nasledujúcich týždňov bolo na dennom poriadku, že keď sa uzavreli nové dohody a boli následne porušené, tak ľudia protestne opúšťali pracoviská.

Továreň Bacton Fashions sa nachádzala v priemyselnom objekte spoločne s ďalšími odevnými sweatshopmi. Zamestnanci ostatných firiem používali ten istý vchod. Počas dlhšieho štrajku bolo zvykom, že na konci pracovného dňa sa zamestnanci ostatných firiem pripojili k štrajkujúcim, aby vypískali šéfa a jeho manažment, keď odchádzali z budovy. Nedochádzalo k žiadnemu násiliu, aj keď nálada bola bojovná a tohto každodenného výsmechu šéfa a jeho manažérov sa zúčastňovalo až okolo 400 ľudí.

Žiadosť od radových členov TGWU smerom k vedeniu, aby štrajk nadobudol oficiálnu podobu bola odmietnutá. Požiadavka na mzdu počas štrajku bola preto ignorovaná a štrajkujúcim bolo dokonca povedané, aby nepísali svoje finančné požiadavky na hlavičkový papier TGWU. Odborový predák Brian Theobald sa nesnažil rozšíriť konflikt do ostatných tovární, alebo využiť dianie na získanie nových členov do TGWU. Líniu piketu navštevoval veľmi zriedka a nezúčastňoval sa štrajkových stretnutí.

26. februára 1990 bol večerný piket napadnutý políciou. Nastal prudký boj, počas ktorého boli policajti spočiatku vytlačení, no neskôr sa preskupili a zaútočili na štrajkujúcich a ostatných ľudí, ktorí prišli podporiť štrajk. Štyria štrajkujúci boli zadržaní a obvinení z výtržníctva a ublíženia na zdraví.

Kampaň, ktorú spustila komunita neskôr pomohla vydobiť všetkým obvineným verdikt „nevinný“ a ešte neskôr jeden zo štrajkujúcich, Tekin Kartel, dostal päťcifernú sumu ako odškodné.

Ďalšie ráno po boji s políciou (27. 2. 1990) nikto zo žiadnej továrne nachádzajúcej sa v priemyselnom objekte neprekročil líniu piketu. Firma bola donútená zavrieť továreň a znova ju otvoriť až po nejakom čase, pod iným menom a na inom mieste. Piket a odmietnutie pracujúcich pracovať v továrni viedlo k jej zatvoreniu.

Poučenie

Pracujúci na jednej strane stratili svoje slabo platené zamestnania, ale na druhej strane dosiahli úspech, ktorý ukázal zamestnávateľom, že nemôžu robiť čo sa im zachce a že pri rozhodovaní musia brať ohľad na ich potreby. Boli hrdí na to, že dokázali vrátiť úder; dokázali zavrieť továreň a ukázali tým, že nedokážu len znížiť príjmy zamestnávateľov, dokážu ich úplne zrušiť.

Negatívom bolo, že štrajk nebol dostatočne podporovaný miestnym odborovým hnutím a správanie TGWU neurobilo veľký dojem na pracujúcich v odevnom priemysle. Členstvo vo zväze pracujúcich v odevnom priemysle dramaticky pokleslo a nábor nových členov sa výrazne skomplikoval.

Prečo vlastne píšeme o týchto aktivitách? Aj keď nevieme veľa o tom, akým spôsobom boli pracujúci organizovaní a ako rozhodovali, poukázali na potenciál bojovnosti v špecifickej komunite. Išlo o prisťahovalcov, ktorí nielenže sa ocitli v cudzom prostredí, ale čakali na povolenie na pobyt a problémy, ktoré im mohla účasť na štrajku spôsobiť, im mohli zhoršiť šance na zotrvanie v krajine. Predsa však dokázali opakovane prerušovať výrobu, keď videli, že vedenie nedodržiavalo dohody, čo je ďalšia zaujímavá skutočnosť. Bojovnosť v konfliktoch na pracovisku je často utlmovaná jednaniami a dohodami a opakované porušovanie nemusí viesť k novej mobilizácii. Tu trvali „akcie-reakcie“ niekoľko týždňov, čo nie je bežný jav a to aj navzdory (či možno z dôvodu) postoja tradičných odborov, ktoré sa na imigrantov vykašlali. Štrajk v Bacton Fashions preto predstavuje poučenie a povzbudenie pre ďalšie potenciálne boje na pracoviskách a v komunite.

Z Libcomu preložil nihil a doplnil mt













Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok








 
ODPORÚČAME



(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (22.3.)
07.03.2023 Streda 22. marca o 19:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít v Trnave. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Posledné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave v Kalabe (15.3.)
27.02.2023 Žiaľ, komunitné centrum Kalab končí na Zámockej a zatiaľ nie je isté, či bude pokračovať inde. Posledné stretnutie v tomto skvelom priestore budeme mať v stredu 15. marca o 19:00! Porozprávame sa o tom, akým problémoch v práci sa aktuálne venujeme, zhodnotíme podujatie k 100. výročiu MAP, ktoré bude 4. marca a ako vždy sa budeme venovať témam, s ktorými prídu ľudia na stretnutie. Na mieste budú naše propagačné materiály a publikácie. Ak vieš o vhodnom priestore na otvorené stretnutia PA, daj nám vedieť. FB udalosť: ...

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (1.2.)
17.01.2023 Streda 1. februára o 18:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (14.1.)
04.01.2023 Pozývame na prvé novoročné otvorené stretnutie v klube Collosseum v sobotu 14. januára o 10:00. Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (18.1.)
13.12.2022 Streda 18. januára o 19:00 v Kalabe! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Zbližovanie organizácií MAP v Ázii a Tichomorí
05.12.2022 Počas víkendu 12. a 13. novembra sa konalo v Jakarte stretnutie našich kamarátov a kamarátok z organizácií MAP z celého ázijsko-tichomorského regiónu. Zazneli prezentácie o situácii v Austrálii, Indii, Indonézii a na Filipínach. Počas diskusií sa preberalo široké spektrum tém: právny status kasty v Indii a jej vzťah k triednemu boju, vyhliadky na anarchosyndikalistické organizovanie na Filipínach či situácia migrujúcich pracujúcich v Singapure.

PODCHODY „Priechody pre chodcov“ - benefičný album na podporu zväzu Priama akcia
28.11.2022 Podchody je anarcho-dub-poetry projekt. Ide o mix proletárskej poézie a dub muziky. 5 songov, cca 12 minút. Príspevkom na bandcampe môžeš podporiť zväz Priama akcia.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (16.11.)
30.10.2022 Posledné tohtoročné stretnutie v Bratislave sa uskutoční v stredu 16. novembra o 19:00 v Kalabe na Zámockej 5. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít.

Kampaň zväzu ZSP proti predajniam Żabka a pomoc ukrajinským pracujúcim
16.10.2022 Zväz ZSP vo Varšave začal Medzinárodný týždeň proti nevyplácaniu miezd priamou akciou v predajni Żabka a plánuje aj akcie s ukrajinskými pracujúcimi. V oboch prípadoch ide o dlžné mzdy.

K útoku z 12. októbra
13.10.2022 Je náročné nájsť slová, ktoré by vyjadrili náš hnev a smútok po včerajšom útoku. V týchto ťažkých chvíľach myslíme na ľudí, ktorých včerajšok zasiahol najviac.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave a Bratislave (27. a 28.10.)
13.10.2022 V októbri sa vidíme nielen v komunitnom centre Kalab, ale aj v trnavskom Kubiku. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Stretnutia v júli a septembri v Bratislave boli konštruktívne a s nápadmi na nové aktivity (ktoré sa nakoniec aj zrealizovali) prišli aj ľudia, s ktorými sme sa videli prvýkrát. Dúfame, že podobne tomu bude aj v Trnave. Vidíme sa vo štvrtok 27.10. v Kubiku na Štefánikovej 4 alebo v piatok 28.10. v Kalabe na Zámockej 5. Obe stretnutia sa začínajú o 18:00.

Zväz ZSP uspel v spore o nevyplatenú mzdu s kníhkupectvom vo Varšave
10.10.2022 Kníhkupectvo v štvrti Muranów meškalo od marca s výplatou mzdy bývalej zamestnankyni. Tá sa rozhodla dožadovať sa dlžných peňazí spoločne so Zväzom syndikalistov Poľska a vo výzve, ktorú poslali šéfovi, spomenuli aj chystanú kampaň poukazujúcu na pracovné praktiky v kníhkupectve. Zamestnávateľ reagoval takmer okamžite a peniaze previedol na účet.

Aktualizácia o situácii väzneného Kirilla Ukrajinceva, aktivistu odborov Kuriér v Rusku
05.10.2022 Vo štvrtok 22. septembra bola Kirillovi predĺžená vyšetrovacia väzba do 19. októbra. Hrozí mu až päť rokov väzenia za „zvolanie alebo účasť na nepovolenom zhromaždení viac ako dvakrát v priebehu 180 dní“. Za jeho prepustenie a zrušenie všetkých obvinení prebehlo vo viacerých ruských mestách niekoľko menších protestných akcií a solidaritu vyjadrili aj viaceré organizácie a osoby v zahraničí vrátane nášho zväzu a ďalších zväzov združených v Medzinárodnej asociácii pracujúcich.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 22.9.)
05.09.2022 Vo štvrtok 22. septembra o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách (v pôvodnom termíne 14. apríla sa uskutočniť nemohla). Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

V Košiciach sa uskutočnilo ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia
30.08.2022 Vo štvrtok 11.8. sa uskutočnilo druhé tohtoročné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach. Tentoraz bolo oveľa početnejšie ako naposledy a väčšinu ľudí sme doteraz nepoznali. Okrem činnosti a histórii zväzu sa hovorilo o zlepšení propagácie, nadchádzajúcich komunálnych voľbách, podujatiach v Košiciach pri príležitosti stého výročia založenia Medzinárodnej asociácie pracujúcich atď.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in