Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.„Podpora učiteliek a učiteľov bola pre nás kľúčová.“ Rozhovor so žiačkou základnej školy o mobilizácii ku klimaštrajku

16.
máj 2022

Zatiaľ poslednou väčšou akciou na Slovensku upozorňujúcou na klimatickú krízu bol klimatický štrajk 22. októbra 2021. V Bratislave sa ho zúčastnili aj žiačky a žiaci jednej základnej školy. V nasledujúcom rozhovore hovorí 14-ročná účastníčka akcie, ako prebiehala mobilizácia na tejto škole. Dúfame, že jej skúsenosti povzbudia k organizovaniu sa aj na ďalších školách.

O problematiku klimatickej krízy sa zaujímaš už dlhšie. Ako si sa k tomu dostala?

Postupne. Od detstva som mala v okolí vždy veľa informácií o zhoršovaní klimatickej krízy vďaka rodičom či dokumentárnym filmom s touto témou. Neskôr som to začala vnímať cez médiá a články, rôzne diskusie, filmy či protesty. Najintenzívnejšie ale klimatickú krízu vnímam teraz.

Je nejaký rozdiel v tom, čo ťa zaujímalo na začiatku a čo ťa zaujíma teraz?

Čím viac sa o to zaujímam, tým mám aj viac možností rozumieť tomu viacej do hĺbky. Na začiatku ma samozrejme väčšinou oslovovali priamo ukázané následky v rôznych dokumentárnych filmoch o prírode. Teraz sa snažím navnímať toho postupne čo najviac a pochopiť celú problematiku.

Aké sú tvoje dojmy z protestných akcií, ktoré sa konali v októbri 2021?

Moje osobné dojmy sú veľmi pozitívne, čo sa týka aj kolektívnosti hnutí, ktoré organizujú protestné akcie, až po super mobilizáciu, ktorú som videla na jednej z posledných akcií, čo boli teraz.Skúsila by si konkretizovať, čo ťa zaujalo najviac na tej akcii/akciách?

Zaujalo ma a upútalo moju pozornosť hlavne to, že ju organizovali mladí ľudia s rovnakou chuťou upozorňovať a diskutovať o problémoch ako ja. Problematika, na ktorú sa upozorňovalo na tejto akcii, mi bola veľmi blízka a taktiež som chcela počuť vyjadrenia skupín, ktoré ju spoluorganizovali. Mala som možnosť zdieľať to všetko s ľuďmi podobnými mne a hlavne možnosť zapojiť aj moju triedu. (Ukázať im, ako to na takýchto akciách vyzerá, bolo výzvou.) A zároveň sa mi veľmi páčilo skúsiť sa zapojiť aj takto ,,školsky“. Bolo to niečo nové.

Skúsila by si popísať ako prebiehala mobilizácia na tvojej škole? Ako ste sa rozhodovali? Delili ste si jednotlivé úlohy?

Po tom, ako som napísala do triednej skupiny základné info o proteste, som dostala hneď niekoľko odoziev. Veľa ľudí prišlo aj so samotnými nápadmi a návrhmi, ako si čo rozdeliť na základe toho, kde sa kto pohyboval - či už to boli ľudia v školskej rade alebo spolužiačky zapojené v projekte zelenej školy.

Aká je tvoja skúsenosť s prístupom školy k aktivite žiačok a žiakov?

Podpora učiteliek a učiteľov bola pre nás kľúčová. Od samotnej školy sme podporu nedostali, ale dostali sme ju od menšiny učiteliek, čo bolo veľmi povzbudzujúce a určite nás ešte viac nakoplo nevzdávať to s organizovaním účasti našej triedy na proteste. No sklamaná som bola najmä z prístupu učiteliek, ktoré sú aktívne v rámci mimoškolských akcií. Ich ochota pomôcť a rozšíriť informáciu utíchla v momente, keď sme ako triedna skupina spomenuli pojmy „protest”, „transparenty”... Nakoniec nám s transparentmi pomohla triedna učiteľka (:

Podarilo sa vám získať podporu aj od rodičov, prípadne zapojili sa aj iné triedy?

Od začiatku som nebola úplne presvedčená o tom, či budem vedieť presvedčiť všetkých rodičov (keďže bolo potrebné ich oboznámiť a poprosiť, aby pustili svoje deti na protest). Priebežne, ako sme oslovovali učiteľky a učiteľov a chystali bannery, sa mi viacej ľudí zdôverilo o ich rodičoch a o tom, že ich nechceli podporiť v zúčastnení sa alebo sa báli a mali predsudky už voči pojmu protest. Prišli sme však s nápadom, ako presvedčiť a osloviť aspoň zopár z nich. Požiadali sme triednu učiteľku o napísanie hromadného e-mailu, v ktorom by bola aj prosba o podporu a zároveň ubezpečenie, že nejde o nič nebezpečné. Hneď deň po sa začali ozývať rodičia s veľkým nadšením a ochotou. Boli aj takí, ktorých neoslovil ani e-mail od dospelej a zodpovednej osoby, čo ma veľmi mrzelo, keďže obmedzili vlastné deti. Popritom sme sa snažili osloviť aj ďalšiu deviatackú triedu, no nefungovalo to tak ako v tej našej. Odozvy boli len od pár ľudí, ktorí sa zmieňovali tiež o svojich rodičoch ako o prekážke zúčastniť sa.

Premýšľali ste, ako by sa dalo dosiahnuť to, aby sa do prípadných ďalších akcií zapojilo viac škôl?

Počas pripravovania a mobilizovania sme sa často zhodli na tom, že by bolo fajn, keby sa táto téma rozšírila do viacerých škôl, ktoré by boli ochotné zapojiť sa. Pravdou je, že väčšinou to nie sú samotné školy, ale žiačky a žiaci, ktorí sa chcú zapojiť. Preto si myslíme, že kľúčom je najprv iniciatíva od konkrétnych žiačok a žiakov, ktorí môžu viacej oboznámiť a nakopnúť vlastnú školu v zapojení sa do akcií.Nadviazali ste kontakt s nejakou organizáciou, ktorá by s takouto aktivitou mohla pomôcť, prípadne už má nejaké kontakty na školách?

O klimaštrajku som sa dozvedela práve od organizácie Z lavíc do ulíc (cez formulár o pomoci s organizáciou štrajku). Hneď som s nimi nadviazala kontakt. Materiály ako plagáty a nálepky, ktoré sme s triednou skupinou použili na rozšírenie info na škole, som dostala práve od nich, čo bolo super. S viacerými ďalšími ľuďmi som tiež bola aj v skupine na sociálnej sieti, kde sme spoločne riešili organizáciu protestu.

Keby sme porovnali posledné protesty v roku 2019 a tie z roku 2021, badáš nejakú zmenu v postoji tvojich rovesníčok a rovesníkov k téme klimatickej krízy?

Zmena v našom postoji je veľká. Ešte pred rokom by som povedala, že ľudia v mojom veku majú malý záujem dozvedieť sa nejaké informácie o klimatickej kríze, možno až úplný nezáujem. No teraz je okolo mňa oveľa viac ľudí, ktorí sa o tému zaujímajú a to sa zmenilo za veľmi krátky čas.


Rozhovor uskutočnil zväz Priama akcia medzi decembrom 2021 a aprílom 2022

 

Súvisiace články:

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (22.10.2021)

Stanovisko zväzu Priama akcia ku klimatickému štrajku 22. októbra 2021

Podporili sme protest proti výstavbe LNG terminálu (+foto)

Podporili sme klimatický protest v Bratislave aj protesty v Čile

Príklad štrajku proti klimatickej zmene

Stanovisko zväzu Priama akcia ku klimatickému štrajku (2019)

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Zahraniční pracovníci v hotelierstve dosiahli vyplatenie dlžnej mzdy v Rakúsku
17.06.2022 Jazyková bariéra, neznalosť pracovného práva a osamotenosť sú jedny z hlavných dôvodov zraniteľnosti pracujúcich v zahraničí. Ich neistú pozíciu pravidelne zneužívajú rôzne firmy, ktoré počítajú s tým, že ak im napríklad nevyplatia mzdy, prejde im to. Dvaja Gréci pracujúci v hoteli neďaleko rakúskeho Zwettlu pre upratovaciu firmu sa v roku 2021 dostali do podobnej situácie. Spojili sa však s WAS (Viedenský zväz pracujúcich) a spoločne vybojovali dlžné mzdy.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 14.4.)
04.04.2022 Vo štvrtok 14. apríla o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách. Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

Stanovisko zväzu Priama akcia ku klimatickému štrajku 22. októbra 2021
22.10.2021 Keď sme sa zúčastňovali klimatických štrajkov v roku 2019, netušili sme, že ďalšie protesty ochromí pandémia. A keď prišla pandémia, vyzeralo to, že so zdanlivým útlmom niektorých odvetví príde aj isté, aspoň minimálne zlepšenie stavu planéty. Ukázalo sa však, že v skutočnosti sme na tom ešte horšie, ako sme sa domnievali. Posledné dva roky potvrdili, že ak existuje nádej, nevyhnutné zmeny sa budú musieť dotknúť skutočných príčin problémov. A oveľa viac ako iba dotknúť. Kapitalizmus a systém rozhodovania prostredníctvom štátu musí skončiť na smetisku dejín a my musíme vybudovať niečo lepšie.

3x VÝZVA zväzu Priama akcia ohľadom nevyplácania miezd
05.10.2021 1. Dlhuje ti zamestnávateľ mzdu? OZVI SA NÁM!
2. Pozitívne skúsenosti? PODEĽ SA O NE!
3. Informovanie o probléme a možnostiach, ako sa brániť. ZAPOJ SA!


Začína fungovať „Infoshop a archív radikálnej literatúry Malatesta” v Šuranoch
22.09.2021 Projekty takéhoto typu sú na Slovensku zriedkavé a zvyčajne sú doménou hlavného mesta, takže pozvanie zúčastniť sa na otvorení Infoshopu Malatesta v Šuranoch sme prijali s potešením. Oficiálne otvorenie sprevádzala dvojdňová akcia s názvom „Iný víkend!“. V piatok (17.9.) sa skôr diskutovalo, sobota bola venovaná hudobnej produkcii.

Aktuálna situácia ohľadom zbierky pre afganských anarchistov a anarchistky
14.09.2021 Od začiatku zbierky prešli tri týždne a udialo sa toho veľa, takže by sme sa chceli podeliť o najaktuálnejšie informácie.

Prezentácia a infostánky – Bystro fest, festival Povstanie Pokračuje, Mestský akčný kemp
03.09.2021 Prinášame krátke info o troch akciách, na ktorých sme sa zúčastnili za posledný týždeň.

V solidarite s protestujúcimi v Kolumbii - kontaktuj konzula v Bratislave (+vzor e-mailu)
18.05.2021 O situácii v Kolumbii nedávno informovala naša sesterská organizácia ULET (Priatelia MAP) a ďalšie kolektívy. Skrátenú verziu ich prehlásenia dnes publikoval kolektív Zdola. Okrem informovanosti však môžeme urobiť aj viac - vyjadriť svoj protest zástupcovi Kolumbie na Slovensku.

Ani Izrael, ani Palestína
18.05.2021 Zverejňujeme preklad prehlásenia WSA, našej sesterskej organizácie z USA (Priatelia MAP), s názvom „Za ukončenie izraelských útokov na Gazu! Za spoločný boj proti rasizmu a militarizmu!“

Vyšiel prvomájový špeciál časopisu Burič venovaný anarchosyndikalizmu
02.05.2021 Anarchistická informačná skupina AlterNativE zo Šurian začala začiatkom roka vydávať časopis Burič. V poradí už tretie číslo je venované Prvému máju a anarchosyndikalizmu. Publikácia je výsledkom spolupráce rôznych jednotlivcov, AlterNativE a nášho zväzu. Dá sa stiahnuť z uloz.to v PDF v dvoch verziách (na tlač a na čítanie).

Apart – viac než len knižnica! Nový komunitný priestor pre politiku a umenie v Bratislave
30.04.2021 V apríli otvorila svoje dvere knižnica v novom kultúrnom priestore kolektívu Apart so zámerom skĺbiť politiku a umenie. Ako sme sa však dozvedeli počas osobnej návštevy, v pláne je oveľa viac ako len verejná čitáreň so študovňou.

Najbližšie otvorené stretnutie bude 26. septembra
07.09.2020 Po júnovom stretnutí sa ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia uskutoční v sobotu 26. septembra o 17:00 v bratislavskom Bystre. Budeme hovoriť o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov v regióne a ako podporiť aktivity, ktoré už prebiehajú. Budeme radi aj keď prídeš do diskusie s hocijakým vlastným bodom. Na stretnutí tiež budú naše propagačné materiály a publikácie. Môžeš si zobrať napríklad nálepky ku kampani venovanej koronakríze či brožúru „Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory Priamej akcie 2015-2019“. Tešíme sa na stretnutie!

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in