Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.75. výročie španielskej revolúcie a premietanie v Bratislave

31. júl 2011

V súvislosti s výročím španielskej sociálnej revolúcie organizuje kolektív Kritického kina v stredu 3. a 11. augusta v klube Obluda premietania filmov na danú tému. Pri tejto príležitosti sme preložili prehlásenie anarchosyndikalistického zväzu CNT, ktorý hral v roku 1936 kľúčovú rolu v revolučnom procese a realizácii anarchistických myšlienok v praxi. CNT sa v ňom zamýšľa nad podobnosťou a odlišnosťou minulosti a prítomnosti.

Premietania 3. a 11. augusta

Revolučnú atmosféru 30. rokov zachytáva množstvo dokumentov a filmov. Azda najznámejším je adaptácia knihy Georgea Orwella Hold Katalánsku s názvom Pôda a sloboda. Tentoraz sa však bude v Oblude premietať menej známy film Libertarias a s čerstvo dokončenými slovenskými titulkami aj takmer neznámy dokument Vivir la Utopia. Dávame do pozornosti obe akcie kolektívu organizujúceho premietania Kritického kina:

Streda 3.8. o 20:00 - Vivir la Utopia 
Štvrtok 11.8. o 20:00 – Libertarias 

Na mieste bude vegánske občerstvenie a možnosť vybrať si rôzne tematicky blízke materiály z distribúcie. Vstup na premietania je voľný.

Prehlásenie CNT pred výročím španielskej revolúcie

19. júla uplynie 75 rokov od španielskej revolúcie z roku 1936. 75 rokov od leta, keď pracujúci vyšli do ulíc nielen v obrane pred fašistickým pučom, ale aj v boji za svoju budúcnosť, v ktorej si predstavovali inú spoločnosť založenú na rovnosti, solidarite a vzájomnej pomoci. Hoci odvtedy uplynulo veľa času, možno v súčasnosti poukázať na dve podobné črty a jeden zásadný rozdiel oproti vtedajšej dobe.

Dnes, rovnako ako vtedy, zostáva vláda bábkou v rukách mocných. V júli 1936 odmietla republikánska vláda poskytnúť pracujúcim zbrane na sebaobranu, hoci si uvedomovala vážnosť situácie; viac sa bála ozbrojených obyčajných ľudí ako fašistov. Dnešní socialisti sa ako smiešni učni Machiavelliho poddávajú vydieraniu finančnej moci a schvaľujú zákony smerujúce k vykorisťovaniu a ďalšiemu ochudobňovaniu pracujúcich. Vtedy, rovnako ako dnes, vláda nepočúvala ľudí, ktorých tak úboho zastupuje.

V lete 1936 bola veľmi vysoká miera nezamestnanosti, mnoho firiem skrachovalo, mzdy boli biedne a mnohí ľudia hladovali, čo sú veci, ktoré v budúcnosti zažijeme znova. Kapitalizmus. prirodzene prepojený s armádou (ovládajúcou telo) a cirkvou (ovládajúcou myseľ). videl v organizáciách pracujúcich jasnú hrozbu pre svoje záujmy, takže armáda a cirkev ich mala vo zvyku masakrovať. Dnes sa kapitalistom nehovorí fašisti ale „trhy“, a hoci sklamaná a nečinná pracujúca trieda nepredstavuje hrozbu, čelí tlaku nižších miezd a menších práv, ako aj úsiliu odstrániť tie najzákladnejšie verejné služby, aby si v budúcnosti zabezpečili zisky. Ich armádami sú akcionári a kazateľnicami dezinformácie v médiách. Špekuláciami s cennými papiermi odsudzujú milióny ľudí na svete na smrť alebo chudobu, prípadne ruinujú celé krajiny. Dnes, rovnako ako vtedy, sú ľahostajní k utrpeniu a potrebám ľudí a šíria vykorisťovanie a neistotu, aby si zachovali vlastné privilégiá.

Na druhej strane, základný rozdiel oproti minulosti je uvedomelosť pracujúcej triedy. Napriek mnohým rokom represií a útrap boli pracujúci v roku 1936 organizovaní. Odborové zväzy boli plné členov a snov. Muži a ženy nevstupovali do odborov len pre ekonomický prospech, požadovali aj iný spôsob života, inú ekonomiku, iné formy vzťahov. Chceli sa zbaviť nielen materiálnej, ale aj duchovnej biedy, a aj sa im to podarilo. Vo vojne proti profesionálnej armáde sa pracujúci nielen postavili týmto silám, no zároveň zrealizovali svoje túžby prostredníctvom kolektivizácie výrobných prostriedkov, k čomu došlo po 19. júli. Dodnes ide o unikátny príklad v histórii ľudstva.

CNT dnes nebojuje iba proti kapitálu a štátu, ale aj proti pasivite pracujúcich. Pracujúca trieda 21. storočia sa zmieta medzi strachom a dezorientáciou, nedokáže nájsť zmysel v organizovaní sa a neuvažuje o budúcnosti. Ovláda ju nástroj moci menom individualizmus. Mnohí pracujúci obdivujú svojich šéfov, ospravedlňujú ich útoky a najradšej by ich napodobňovali, aby unikli vlastnej biede.

Najdôležitejšou úlohou členov CNT je skoncovať s touto situáciou. Chceme z nášho zväzu vytvárať miesto, kde sa pracujúci učia solidarite a vzájomnej pomoci ako prvým krokom k budovaniu alternatívy k tejto nespravodlivej a nezmyselnej spoločnosti. Miesto, kde sa spája duch tých, čo bojovali 19. júla, s duchom tých, čo majú dnes rovnaké problémy s rovnakými nepriateľmi. Chceme ukázať, že anarchosyndikalizmus je spôsob, ako zlepšiť nielen naše životy, ale aj individuálnu a kolektívnu etiku. Chceme objaviť tento nový svet, ktorý nosíme v srdciach.

Napriek prostriedkom kontroly spoločnosť opäť zaplavuje ulice a námestia. Dnes, rovnako ako v minulosti, pokračujeme v činnosti bez toho, aby sme sa čo i len o centimeter ustúpili od našej teórie či praxe. Sme presvedčení, že vytrvalosť, oddané a čestné konanie vzbudia v pracujúcej triede uvedomenie a napomôžu k prebudeniu ducha ľudí.

Stály sekretariát konfederačného výboru CNT

Spracoval Michal Tulík


Zdroje:
Kritické kino - Vivir la Utopia + distro, vegánske občerstvenie 
CNT-AIT: Reviving the spirit of the people 

Súvisiace články:
[VIAC NEŽ LEN ODBORY] Španielsko: Národná konfederácia pracujúcich (CNT) 
Protiodborová kampaň v Španielsku – stanovisko CNT 
Proti autoritárskej ľavici - premietanie filmu Pôda a sloboda + párty 

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj príspevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in