Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v bydlisku, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 17 krajín sveta.75. výročie španielskej revolúcie a premietanie v Bratislave

31. júl 2011

V súvislosti s výročím španielskej sociálnej revolúcie organizuje kolektív Kritického kina v stredu 3. a 11. augusta v klube Obluda premietania filmov na danú tému. Pri tejto príležitosti sme preložili prehlásenie anarchosyndikalistického zväzu CNT, ktorý hral v roku 1936 kľúčovú rolu v revolučnom procese a realizácii anarchistických myšlienok v praxi. CNT sa v ňom zamýšľa nad podobnosťou a odlišnosťou minulosti a prítomnosti.

Premietania 3. a 11. augusta

Revolučnú atmosféru 30. rokov zachytáva množstvo dokumentov a filmov. Azda najznámejším je adaptácia knihy Georgea Orwella Hold Katalánsku s názvom Pôda a sloboda. Tentoraz sa však bude v Oblude premietať menej známy film Libertarias a s čerstvo dokončenými slovenskými titulkami aj takmer neznámy dokument Vivir la Utopia. Dávame do pozornosti obe akcie kolektívu organizujúceho premietania Kritického kina:

Streda 3.8. o 20:00 - Vivir la Utopia 
Štvrtok 11.8. o 20:00 – Libertarias 

Na mieste bude vegánske občerstvenie a možnosť vybrať si rôzne tematicky blízke materiály z distribúcie. Vstup na premietania je voľný.

Prehlásenie CNT pred výročím španielskej revolúcie

19. júla uplynie 75 rokov od španielskej revolúcie z roku 1936. 75 rokov od leta, keď pracujúci vyšli do ulíc nielen v obrane pred fašistickým pučom, ale aj v boji za svoju budúcnosť, v ktorej si predstavovali inú spoločnosť založenú na rovnosti, solidarite a vzájomnej pomoci. Hoci odvtedy uplynulo veľa času, možno v súčasnosti poukázať na dve podobné črty a jeden zásadný rozdiel oproti vtedajšej dobe.

Dnes, rovnako ako vtedy, zostáva vláda bábkou v rukách mocných. V júli 1936 odmietla republikánska vláda poskytnúť pracujúcim zbrane na sebaobranu, hoci si uvedomovala vážnosť situácie; viac sa bála ozbrojených obyčajných ľudí ako fašistov. Dnešní socialisti sa ako smiešni učni Machiavelliho poddávajú vydieraniu finančnej moci a schvaľujú zákony smerujúce k vykorisťovaniu a ďalšiemu ochudobňovaniu pracujúcich. Vtedy, rovnako ako dnes, vláda nepočúvala ľudí, ktorých tak úboho zastupuje.

V lete 1936 bola veľmi vysoká miera nezamestnanosti, mnoho firiem skrachovalo, mzdy boli biedne a mnohí ľudia hladovali, čo sú veci, ktoré v budúcnosti zažijeme znova. Kapitalizmus. prirodzene prepojený s armádou (ovládajúcou telo) a cirkvou (ovládajúcou myseľ). videl v organizáciách pracujúcich jasnú hrozbu pre svoje záujmy, takže armáda a cirkev ich mala vo zvyku masakrovať. Dnes sa kapitalistom nehovorí fašisti ale „trhy“, a hoci sklamaná a nečinná pracujúca trieda nepredstavuje hrozbu, čelí tlaku nižších miezd a menších práv, ako aj úsiliu odstrániť tie najzákladnejšie verejné služby, aby si v budúcnosti zabezpečili zisky. Ich armádami sú akcionári a kazateľnicami dezinformácie v médiách. Špekuláciami s cennými papiermi odsudzujú milióny ľudí na svete na smrť alebo chudobu, prípadne ruinujú celé krajiny. Dnes, rovnako ako vtedy, sú ľahostajní k utrpeniu a potrebám ľudí a šíria vykorisťovanie a neistotu, aby si zachovali vlastné privilégiá.

Na druhej strane, základný rozdiel oproti minulosti je uvedomelosť pracujúcej triedy. Napriek mnohým rokom represií a útrap boli pracujúci v roku 1936 organizovaní. Odborové zväzy boli plné členov a snov. Muži a ženy nevstupovali do odborov len pre ekonomický prospech, požadovali aj iný spôsob života, inú ekonomiku, iné formy vzťahov. Chceli sa zbaviť nielen materiálnej, ale aj duchovnej biedy, a aj sa im to podarilo. Vo vojne proti profesionálnej armáde sa pracujúci nielen postavili týmto silám, no zároveň zrealizovali svoje túžby prostredníctvom kolektivizácie výrobných prostriedkov, k čomu došlo po 19. júli. Dodnes ide o unikátny príklad v histórii ľudstva.

CNT dnes nebojuje iba proti kapitálu a štátu, ale aj proti pasivite pracujúcich. Pracujúca trieda 21. storočia sa zmieta medzi strachom a dezorientáciou, nedokáže nájsť zmysel v organizovaní sa a neuvažuje o budúcnosti. Ovláda ju nástroj moci menom individualizmus. Mnohí pracujúci obdivujú svojich šéfov, ospravedlňujú ich útoky a najradšej by ich napodobňovali, aby unikli vlastnej biede.

Najdôležitejšou úlohou členov CNT je skoncovať s touto situáciou. Chceme z nášho zväzu vytvárať miesto, kde sa pracujúci učia solidarite a vzájomnej pomoci ako prvým krokom k budovaniu alternatívy k tejto nespravodlivej a nezmyselnej spoločnosti. Miesto, kde sa spája duch tých, čo bojovali 19. júla, s duchom tých, čo majú dnes rovnaké problémy s rovnakými nepriateľmi. Chceme ukázať, že anarchosyndikalizmus je spôsob, ako zlepšiť nielen naše životy, ale aj individuálnu a kolektívnu etiku. Chceme objaviť tento nový svet, ktorý nosíme v srdciach.

Napriek prostriedkom kontroly spoločnosť opäť zaplavuje ulice a námestia. Dnes, rovnako ako v minulosti, pokračujeme v činnosti bez toho, aby sme sa čo i len o centimeter ustúpili od našej teórie či praxe. Sme presvedčení, že vytrvalosť, oddané a čestné konanie vzbudia v pracujúcej triede uvedomenie a napomôžu k prebudeniu ducha ľudí.

Stály sekretariát konfederačného výboru CNT

Spracoval Michal Tulík


Zdroje:
Kritické kino - Vivir la Utopia + distro, vegánske občerstvenie 
CNT-AIT: Reviving the spirit of the people 

Súvisiace články:
[VIAC NEŽ LEN ODBORY] Španielsko: Národná konfederácia pracujúcich (CNT) 
Protiodborová kampaň v Španielsku – stanovisko CNT 
Proti autoritárskej ľavici - premietanie filmu Pôda a sloboda + párty 

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj príspevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2018
15.05.2018 Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.

Krátka správa z vernisáže plagátov „Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní“
09.04.2018 V sobotu 24. marca sa v bardejovskej Bašte uskutočnila vernisáž výstavy kolektívu Hogwash s názvom Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní. Plagáty sa nachádzajú na prvom poschodí Bašty. V priestoroch kaviarne sú menšie plagáty z edície Abeceda anarchistického amatéra, vo vedľajšej veľkej miestnosti sú veľké plagáty. Kto nestihol vernisáž, má možnosť navštíviť Baštu v otváracích hodinách do 30. apríla, kedy sa výstava skončí (udalosť na FB).

Podporili sme pracovníkov a pracovníčky Poľskej pošty
01.03.2018 Dnes napoludnie sme v rámci medzinárodného týždňa solidarity s pracovníkmi a pracovníčkami Poľskej pošty navštívili veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. Keďže veľvyslanec sa na mieste nenachádzal, konzulovi sme objasnili dôvody našej návštevy a odovzdali list s požiadavkou (PDF), aby o proteste informoval príslušné orgány v Poľsku.

Rozhovor so zväzom Priama akcia v nemeckom vysielaní RTVS
26.02.2018 Ak ovládaš aspoň základy nemčiny, môžeš si vypočuť rozhovor pre Radio Slowakei International (vysielanie RTVS v nemeckom jazyku) z konca januára na tomto odkaze: RTVS.

Víťazstvo Pražskej solidárnej siete v boji o dlžnú mzdu
15.11.2017 Pripomíname ďalšie víťazstvo Pražskej solidárnej siete SOL!S v boji o dlžnú mzdu. K úspechu ešte z októbra gratulujeme a pripájame pôvodný článok aj s videom z návštevy agentúry Avedonna agency, ktorá mzdu dlhovala pracovníčke Denise.

Prezentácia zväzu PA na Ffud feste v Seredi
04.08.2017 Po Trenčíne odprezentujeme naše aktivity a konkrétne spory so šéfmi aj v Seredi. Konkrétne v sobotu 12. augusta o 15.00 na Ffud feste.

Prezentácia zväzu PA počas futbalového turnaja UAFA CUP v Trenčíne
21.06.2017 V sobotu 24. júna popoludní predstavíme v Trenčíne naše aktivity a konkrétne spory, ktoré sme viedli so šéfmi. Prezentácia sa uskutoční v rámci antirasistického futbalového turnaja UAFA CUP.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2017 vo svete
15.05.2017 Počas tohtoročného Prvého mája vyšli do ulíc v mnohých krajinách a mestách sveta sekcie Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) a ďalšie spriatelené organizácie. Prinášame reportáže z Austrálie, Brazílie, Británie, Bulharska, Francúzska, Indonézie, Kolumbie, Nemecka, Poľska, Portugalska, Ruska, Španielska, a Švédska.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in