Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.Tlačovka Ľudí proti rasizmu a boj proti „extrémizmu“

16. marca 2007

13. marca sa v súvislosti so stúpajúcim počtom rasovo motivovaných útokov, ktoré sa na Slovensku odohrali v priebehu posledných dvoch týždňov, uskutočnila tlačová konferencia občianskeho združenia Ľudia proti rasizmu (ĽPR). Okrem podrobností ohľadom týchto útokov na nej zaznelo aj pre mňa niekoľko prekvapujúcich vyjadrení ĽPR...

Tak napríklad metódy polície a otázka boja proti „extrémizmu“. Minulý týždeň, po vulgárnom vyjadrení prezidenta Policajného zboru o „robení poriadku so sopliakmi“, totiž polícia opäť zasiahla na punkovom koncerte. A opäť pod vlajkou boja proti „extrémizmu“.

Definícia tohto pojmu je však taká vágna, že do nej spadá naozaj široká škála ľudí, ktorí čo i len trochu vybočujú z  radu a hlavne ponúka polícii priestor na ľubovoľnú interpretáciu. Tá tento priestor aj náležite využíva a do škatuľky ľavicových extrémistov hádže naozaj kadekoho. V poslednej dobe sú to ľudia z punkovej subkultúry s nášivkami známych hudobných skupín. Pritom sú to práve príslušníci tejto subkultúry, ktorí sú najčastejšie obeťami neonacistických útokov.

Ale späť k tlačovke. Na nej sa to pojmami „extrémizmus“ a „extrémisti“ len tak hemžilo. Predstavitelia ĽPR sa vyjadrujú k tejto téme už dlhšiu dobu pomerne schizofrenicky a inak to nebolo ani teraz. Na jednej strane tvrdia, že sú proti zásahom polície na punkových koncertoch, na strane druhej však naďalej podporujú právnu koncepciu „extrémizmu“, ktorá takýto postup polície umožňuje. Nemôže byť predsa náhoda, že počet zásahov namierených proti punkovej subkultúre v poslednej dobe rastie.
Je síce pekné, že ĽPR sa vždy po takejto policajnej akcii ozve a odsúdi ju, ale lipnutím na pojme „extrémizmus“ priamo posväcuje tieto razie.
Z vyjadrení ĽPR na tlačovke taktiež vyplynulo, že nemá nič proti tomu, aby polícia a ministerstvo vnútra postupovali voči obidvom „táborom extrémistov“ rovnako. ĽPR tým stavia mimo zákon ľudí, ktorí bojujú proti neonacizmu a označuje ich za extrémistov. Kedysi boli antifašistické postoje bežné, dnes sa z antifašistov pod tlakom ĽPR a MVSR zrazu stávajú nielen sopliaci, ale aj ľavicoví extrémisti.
Niet sa čomu čudovať, že minister vnútra potom tvrdí, že jeho cieľom je boj proti extrémizmu všeobecne a ĽPR mu pritakáva.

Na tejto konferencii však boli zaujímavé nielen veci, ktoré odzneli, ale aj tie, ktoré ĽPR akosi odignorovali. Na otázku, či v poslednej dobe rastúci počet rasistických útokov nesúvisí s oslavami výročia vzniku fašistického slovenského štátu, ktoré usporadúvajú naci(onali)stické organizácie blízke Slovenskej pospolitosti, zástupkyňa ĽPR neodpovedala. Následne zase tvrdila, že polícia na Slovensku zasahuje proti stretnutiam pravicových extrémistov dostatočne razantne a ako príklad uviedla postup polície proti zhromaždeniam Iniciatívy za slobodu slova z februára tohto roka. Zabudla však uviesť, že polícia zakročila len proti dvom zhromaždeniam, pri treťom už bolo zrazu všetko v poriadku a to až do takej miery, že zasiahla proti pokojne protestujúcim antifašistom a antifašistkám a štyroch z nich zadržala a vypočúvala. Alebo si ĽPR takto predstavuje radikálny postup polície proti pravicovým extrémistom?

Na ministerstve vnútra práve finišujú prípravy zákona boja proti extrémizmu a terorizmu, ktorý sa už v krátkom čase objaví v medzirezortnom pripomienkovom konaní a ktorý vlastne stavia antifašistov, ktorí sa neboja postaviť zoči-voči neonacistickému násiliu (a nielen ich), na rovnakú úroveň ako teroristov a samotných neonacistov.

Čo dodať na záver. Z „extrémizmu“ sa stal mocenský nástroj represie alternatívnej mládeže, antifašistických aktivít a myšlienkovej opozície existujúceho statusu quo. ĽPR sa tejto spoločenskej hrozbe už niekoľko rokov prizerajú, akcie polície považujú za nejaké excesy a pokračujú v prenášaní tejto hrozby do trestného práva. Je až zarážajúce, prečo ĽPR odmietajú nazývať veci pravými menami a lipnú práve na nezmyselnom „extrémizme“. Neonacisti nie sú extrémisti, sú to proste neonacisti a nemá zmysel to zahmlievať.

Postoj ĽPR len ukazuje, že si ako organizácia nevidia ďalej ako na špičku nosa. Na jednej strane totiž odsudzujú aktivity polície namierené proti punkovej subkultúre, na druhej strane ale podporujú existenciu konceptu extrémizmu a jeho začlenenie do právneho poriadku a tým vlastne dávajú polícii do ruky nástroj na potláčanie akejkoľvek alternatívy a myšlienkovej opozície.

Ak ĽPR nestačia vyše 2 roky policajnej práce a podivného narábania s týmto všezahŕňajúcim pojmom, čo od nich môžeme očakávať po začlenení „extrémizmu“ do Trestného zákona?

Ivan Sekár

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr�spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in