Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Tlačovka Ľudí proti rasizmu a boj proti „extrémizmu“

16. marca 2007

13. marca sa v súvislosti so stúpajúcim počtom rasovo motivovaných útokov, ktoré sa na Slovensku odohrali v priebehu posledných dvoch týždňov, uskutočnila tlačová konferencia občianskeho združenia Ľudia proti rasizmu (ĽPR). Okrem podrobností ohľadom týchto útokov na nej zaznelo aj pre mňa niekoľko prekvapujúcich vyjadrení ĽPR...

Tak napríklad metódy polície a otázka boja proti „extrémizmu“. Minulý týždeň, po vulgárnom vyjadrení prezidenta Policajného zboru o „robení poriadku so sopliakmi“, totiž polícia opäť zasiahla na punkovom koncerte. A opäť pod vlajkou boja proti „extrémizmu“.

Definícia tohto pojmu je však taká vágna, že do nej spadá naozaj široká škála ľudí, ktorí čo i len trochu vybočujú z  radu a hlavne ponúka polícii priestor na ľubovoľnú interpretáciu. Tá tento priestor aj náležite využíva a do škatuľky ľavicových extrémistov hádže naozaj kadekoho. V poslednej dobe sú to ľudia z punkovej subkultúry s nášivkami známych hudobných skupín. Pritom sú to práve príslušníci tejto subkultúry, ktorí sú najčastejšie obeťami neonacistických útokov.

Ale späť k tlačovke. Na nej sa to pojmami „extrémizmus“ a „extrémisti“ len tak hemžilo. Predstavitelia ĽPR sa vyjadrujú k tejto téme už dlhšiu dobu pomerne schizofrenicky a inak to nebolo ani teraz. Na jednej strane tvrdia, že sú proti zásahom polície na punkových koncertoch, na strane druhej však naďalej podporujú právnu koncepciu „extrémizmu“, ktorá takýto postup polície umožňuje. Nemôže byť predsa náhoda, že počet zásahov namierených proti punkovej subkultúre v poslednej dobe rastie.
Je síce pekné, že ĽPR sa vždy po takejto policajnej akcii ozve a odsúdi ju, ale lipnutím na pojme „extrémizmus“ priamo posväcuje tieto razie.
Z vyjadrení ĽPR na tlačovke taktiež vyplynulo, že nemá nič proti tomu, aby polícia a ministerstvo vnútra postupovali voči obidvom „táborom extrémistov“ rovnako. ĽPR tým stavia mimo zákon ľudí, ktorí bojujú proti neonacizmu a označuje ich za extrémistov. Kedysi boli antifašistické postoje bežné, dnes sa z antifašistov pod tlakom ĽPR a MVSR zrazu stávajú nielen sopliaci, ale aj ľavicoví extrémisti.
Niet sa čomu čudovať, že minister vnútra potom tvrdí, že jeho cieľom je boj proti extrémizmu všeobecne a ĽPR mu pritakáva.

Na tejto konferencii však boli zaujímavé nielen veci, ktoré odzneli, ale aj tie, ktoré ĽPR akosi odignorovali. Na otázku, či v poslednej dobe rastúci počet rasistických útokov nesúvisí s oslavami výročia vzniku fašistického slovenského štátu, ktoré usporadúvajú naci(onali)stické organizácie blízke Slovenskej pospolitosti, zástupkyňa ĽPR neodpovedala. Následne zase tvrdila, že polícia na Slovensku zasahuje proti stretnutiam pravicových extrémistov dostatočne razantne a ako príklad uviedla postup polície proti zhromaždeniam Iniciatívy za slobodu slova z februára tohto roka. Zabudla však uviesť, že polícia zakročila len proti dvom zhromaždeniam, pri treťom už bolo zrazu všetko v poriadku a to až do takej miery, že zasiahla proti pokojne protestujúcim antifašistom a antifašistkám a štyroch z nich zadržala a vypočúvala. Alebo si ĽPR takto predstavuje radikálny postup polície proti pravicovým extrémistom?

Na ministerstve vnútra práve finišujú prípravy zákona boja proti extrémizmu a terorizmu, ktorý sa už v krátkom čase objaví v medzirezortnom pripomienkovom konaní a ktorý vlastne stavia antifašistov, ktorí sa neboja postaviť zoči-voči neonacistickému násiliu (a nielen ich), na rovnakú úroveň ako teroristov a samotných neonacistov.

Čo dodať na záver. Z „extrémizmu“ sa stal mocenský nástroj represie alternatívnej mládeže, antifašistických aktivít a myšlienkovej opozície existujúceho statusu quo. ĽPR sa tejto spoločenskej hrozbe už niekoľko rokov prizerajú, akcie polície považujú za nejaké excesy a pokračujú v prenášaní tejto hrozby do trestného práva. Je až zarážajúce, prečo ĽPR odmietajú nazývať veci pravými menami a lipnú práve na nezmyselnom „extrémizme“. Neonacisti nie sú extrémisti, sú to proste neonacisti a nemá zmysel to zahmlievať.

Postoj ĽPR len ukazuje, že si ako organizácia nevidia ďalej ako na špičku nosa. Na jednej strane totiž odsudzujú aktivity polície namierené proti punkovej subkultúre, na druhej strane ale podporujú existenciu konceptu extrémizmu a jeho začlenenie do právneho poriadku a tým vlastne dávajú polícii do ruky nástroj na potláčanie akejkoľvek alternatívy a myšlienkovej opozície.

Ak ĽPR nestačia vyše 2 roky policajnej práce a podivného narábania s týmto všezahŕňajúcim pojmom, čo od nich môžeme očakávať po začlenení „extrémizmu“ do Trestného zákona?

Ivan Sekár

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 22.9.)
05.09.2022 Vo štvrtok 22. septembra o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách (v pôvodnom termíne 14. apríla sa uskutočniť nemohla). Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

V Košiciach sa uskutočnilo ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia
30.08.2022 Vo štvrtok 11.8. sa uskutočnilo druhé tohtoročné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach. Tentoraz bolo oveľa početnejšie ako naposledy a väčšinu ľudí sme doteraz nepoznali. Okrem činnosti a histórii zväzu sa hovorilo o zlepšení propagácie, nadchádzajúcich komunálnych voľbách, podujatiach v Košiciach pri príležitosti stého výročia založenia Medzinárodnej asociácie pracujúcich atď.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v komunitnom centre Kalab (28.9., BA)
22.08.2022 Na júlovom stretnutí v Kalabe sme spoznali nových ľudí a vznikol na ňom nápad organizovať piknik, kde vznikol priestor na diskusie a spoznávanie sa s ďalšími ľuďmi. To nás povzbudilo k zorganizovaniu ďalšieho stretnutia už v septembri, konkrétne v stredu 28.9. o 18:30 opäť v Kalabe na Zámockej 5. S vlastným bodom na stretnutie môžeš prísť aj ty. Zámerom je diskutovať o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov, s ktorými sa stretávame, a ako podporiť existujúce aktivity. Okrem tém, s ktorými prídu samotní ľudia, budeme určite hovoriť aj o aktivitách k októbrovému Medzinárodnému týždňu proti nevyplácaniu miezd. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a .

Grilovačka vo Viedni
14.08.2022 Nedeľa 7. augusta, Viedeň, slnečné popoludnie, záhrada rodinného domu a v tieni stromov zhruba 15 kamarátov a kamarátok zo zväzu WAS (Viedenský zväz pracujúcich) pri griloch a ohnisku.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v Košiciach (11.8.)
01.08.2022 Ak  máš záujem nadviazať kontakt či riešiť konkrétny problém na pracovisku, resp. v regióne spoločne s naším zväzom, pozývame ťa na stretnutie vo štvrtok 11. augusta.

Zahraniční pracovníci v hotelierstve dosiahli vyplatenie dlžnej mzdy v Rakúsku
17.06.2022 Jazyková bariéra, neznalosť pracovného práva a osamotenosť sú jedny z hlavných dôvodov zraniteľnosti pracujúcich v zahraničí. Ich neistú pozíciu pravidelne zneužívajú rôzne firmy, ktoré počítajú s tým, že ak im napríklad nevyplatia mzdy, prejde im to. Dvaja Gréci pracujúci v hoteli neďaleko rakúskeho Zwettlu pre upratovaciu firmu sa v roku 2021 dostali do podobnej situácie. Spojili sa však s WAS (Viedenský zväz pracujúcich) a spoločne vybojovali dlžné mzdy.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 14.4.)
04.04.2022 Vo štvrtok 14. apríla o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách. Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

Stanovisko zväzu Priama akcia ku klimatickému štrajku 22. októbra 2021
22.10.2021 Keď sme sa zúčastňovali klimatických štrajkov v roku 2019, netušili sme, že ďalšie protesty ochromí pandémia. A keď prišla pandémia, vyzeralo to, že so zdanlivým útlmom niektorých odvetví príde aj isté, aspoň minimálne zlepšenie stavu planéty. Ukázalo sa však, že v skutočnosti sme na tom ešte horšie, ako sme sa domnievali. Posledné dva roky potvrdili, že ak existuje nádej, nevyhnutné zmeny sa budú musieť dotknúť skutočných príčin problémov. A oveľa viac ako iba dotknúť. Kapitalizmus a systém rozhodovania prostredníctvom štátu musí skončiť na smetisku dejín a my musíme vybudovať niečo lepšie.

3x VÝZVA zväzu Priama akcia ohľadom nevyplácania miezd
05.10.2021 1. Dlhuje ti zamestnávateľ mzdu? OZVI SA NÁM!
2. Pozitívne skúsenosti? PODEĽ SA O NE!
3. Informovanie o probléme a možnostiach, ako sa brániť. ZAPOJ SA!


Začína fungovať „Infoshop a archív radikálnej literatúry Malatesta” v Šuranoch
22.09.2021 Projekty takéhoto typu sú na Slovensku zriedkavé a zvyčajne sú doménou hlavného mesta, takže pozvanie zúčastniť sa na otvorení Infoshopu Malatesta v Šuranoch sme prijali s potešením. Oficiálne otvorenie sprevádzala dvojdňová akcia s názvom „Iný víkend!“. V piatok (17.9.) sa skôr diskutovalo, sobota bola venovaná hudobnej produkcii.

Aktuálna situácia ohľadom zbierky pre afganských anarchistov a anarchistky
14.09.2021 Od začiatku zbierky prešli tri týždne a udialo sa toho veľa, takže by sme sa chceli podeliť o najaktuálnejšie informácie.

Prezentácia a infostánky – Bystro fest, festival Povstanie Pokračuje, Mestský akčný kemp
03.09.2021 Prinášame krátke info o troch akciách, na ktorých sme sa zúčastnili za posledný týždeň.

V solidarite s protestujúcimi v Kolumbii - kontaktuj konzula v Bratislave (+vzor e-mailu)
18.05.2021 O situácii v Kolumbii nedávno informovala naša sesterská organizácia ULET (Priatelia MAP) a ďalšie kolektívy. Skrátenú verziu ich prehlásenia dnes publikoval kolektív Zdola. Okrem informovanosti však môžeme urobiť aj viac - vyjadriť svoj protest zástupcovi Kolumbie na Slovensku.

Ani Izrael, ani Palestína
18.05.2021 Zverejňujeme preklad prehlásenia WSA, našej sesterskej organizácie z USA (Priatelia MAP), s názvom „Za ukončenie izraelských útokov na Gazu! Za spoločný boj proti rasizmu a militarizmu!“

Vyšiel prvomájový špeciál časopisu Burič venovaný anarchosyndikalizmu
02.05.2021 Anarchistická informačná skupina AlterNativE zo Šurian začala začiatkom roka vydávať časopis Burič. V poradí už tretie číslo je venované Prvému máju a anarchosyndikalizmu. Publikácia je výsledkom spolupráce rôznych jednotlivcov, AlterNativE a nášho zväzu. Dá sa stiahnuť z uloz.to v PDF v dvoch verziách (na tlač a na čítanie).

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in