Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Agentúra OTTO – pekné sľuby, krutá realita 

10. február 2011

Zväz poľských syndikalistov (ZSP-MAP) nás informoval o spustení kampane proti pracovnej agentúre OTTO, ktorá má pobočky aj na Slovensku a v Česku. Spracovali sme text opisujúci praktiky agentúry OTTO v Holandsku a skúsenosti poľských, ale aj slovenských či českých pracovníkov. Vieme, že takéto praktiky sú typické aj pre iné agentúry, tu však platí jedno – kým ľudia nemajú záujem riešiť svoje problémy, nikto ich za nich riešiť nebude. Ak teba alebo tvojich známych táto agentúra nejakým spôsobom podviedla a chceš sa proti tomu postaviť, kontaktuj nás. V najbližších dňoch sa uskutočnia akcie priamo medzi pracovníkmi v Holandsku a v pobočkách tejto agentúry.

Problémy s agentúrou OTTO

V minulých rokoch sa objavilo množstvo sťažností na praktiky pracovnej agentúry OTTO, najmä od Poliakov, ktorí odišli pracovať do Holandska. Agentúra sa nachádza minimálne na jednom čiernom zozname (zoznam nedôveryhodných poskytovateľov služieb) ako agentúra, ktorá podvádza pracujúcich. Niektorí ľudia, ktorí v nej pracujú alebo pracovali v minulosti, sa obrátili na holandskú skupinu AGA (patriacu k organizácii Vrije Bond) a poľskú ZSP ohľadom rozličných problémov s prosbou o pomoc. Žiadajú prinajmenšom, aby sme ľudí varovali a informovali o ich právach a možnostiach – čo robiť, ak ich agentúra podvedie.

Na základe listov, sťažností na internete a osobných rozhovoroch vám prinášame predbežný zoznam najčastejších problémov. Kontaktujeme ďalších ľudí a veríme, že čoskoro budeme schopní poskytnúť viac informácií. V krátkej dobe by sa mala začať aj informačná kampaň určená súčasným a potenciálnym zamestnancom.

Falošné sľuby v Poľsku

Jeden z najtypickejších problémov je, že agentúra v Poľsku potvrdí jednu náplň práce, no tá sa po príchode do Holandska celkom zmení. Mnohí pracujúci sa ešte v Poľsku prihlasujú so svojimi priateľmi alebo rodinnými príslušníkmi a agentúra ich uisťuje, že budú pracovať spolu, často ich však po pricestovaní rozdelia. Zvyčajne majú pracovať 40 hodín týždenne v určitom časovom období, no nie je nezvyčajné, že nedostanú kompletný rozpis, prípadne celé týždne nemajú nijakú prácu. V najhorších prípadoch ich agentúra pošle domov ešte pred tým, ako stihnú zarobiť aspoň nejaké peniaze.

Nepravidelný pracovný čas

Ľudí často rozvážajú na mnohé rozličné pracoviská. Niekedy nemajú prácu, ale musia byť dostupní, keby náhodou niekto zavolal. Niektorí odhadujú, že asi 25-30% kolegov a kolegýň malo počas svojho pobytu iba občasnú prácu, napríklad dvakrát za týždeň. Inokedy zase treba robiť nadčasy, aby dobehli zameškané hodiny. Typický nadčasový deň pozostáva z 11-12 hodín práce, ale existujú prípady, keď si pracujúci museli odrobiť až 20 hodín za deň.

Mzdy, ich vyplácanie a poplatky

Podľa pracovníkov sa objavili aj prípady, keď nedostali ani len minimálnu mzdu – veľkú časť z výplat si, samozrejme, berie agentúra. Jeden z hlavných problémov je nafúknutá cena za ubytovanie. Platia sa aj ďalšie poplatky, napríklad poistenie vo výške zhruba 300-400 eur za rok, ktoré potom holandská vláda vracia priamo agentúre, a nie človeku, ktorý si poistenie zaplatil.

Noví zamestnanci pracujú v Holandsku niekoľko týždňov bez náležitých dokumentov (napr. SOFI - kombinované daňové číslo a číslo sociálneho zabezpečenia) a nemajú platené voľno či dovolenku. Napriek tomu, že im z výplat sťahujú poistné, počas práceneschopnosti mnoho ráz nedostávajú náhradu príjmu a musia zaplatiť pokutu.

Pracujúci sa sťažujú na množstvo poplatkov, ktoré musia uhradiť. Pravidelne od nich vyberajú peniaze najmä v robotníckych ubytovniach, ktoré si poplatky len tak vymýšľajú, napríklad za to, že ľudia prídu z práce špinaví. Väčšinou sa to deje svojvoľne a spoločnosť účtuje pokutu všetkým na izbe za priestupok jednotlivca. O týchto poplatkoch sa ľudia často dozvedia až z výplatnej pásky a tým, ktorí sa sťažovali, pohrozili vyhodením.

Agentúra má problémy aj s meškajúcimi výplatami. V prípadoch, keď pracujúcich prepustili bez predchádzajúceho upozornenia, poslali ich domov bez toho, aby im zaplatili, a mali dokonca problém vziať si všetky osobné veci.

Problémy s ubytovaním – hlavná príčina znižovania miezd

Mnohí ľudia sa sťažovali na ubytovacie podmienky v rôznych častiach Holandska. Tento problém je známy, dostal sa dokonca aj na stránky mainstreamových novín.

Prednedávnom sa na YouTube objavili propagačné videá so „zamestnancami“ cez agentúru OTTO, ktorí sa v nich chvália svojimi životnými podmienkami. Ľudia, ktorí zažili skutočné podmienky, však tvrdia, že ide iba o reklamnú kampaň a reálne podmienky sú celkom odlišné. Videá sa snažia vykresliť podpriemerné domy v lesoch ako nejaký „park“ či pekný letný tábor.

Realita v týchto „táboroch“ je však iná. Mnohé sa nachádzajú na izolovaných miestach, v lesoch, ďaleko od všetkého. Veľa ráz sú od najbližšieho mestečka vzdialené saj 20 kilometrov. Spoločenský život sa točí okolo firemnej ubytovne, firemného obchodu a baru. 


Ubytovňa v Laarbruchu

Pracujúci musia vstávať veľmi skoro, aby ich mohli odviezť do práce (často cestujú aj jeden a pol až dve hodiny). Po práci musia čakať aj hodinu a viac na autobus, ktorý zbiera ľudí z rôznych lokalít. To znamená, že za deň strávia 3 až 6 hodín iba cestovaním do práce a naspäť.

Jedným z miest, kde žije mnoho nových zamestnancov, je Laarbuch v Nemecku, asi 20 kilometrov od Holandska. Ľudia žijú v prerobených kasárňach po britských vojakoch neďaleko letiska Weeze. Raz týždenne agentúra objednáva autobus do obchodu vzdialeného pol hodinu cesty. Na jednu toaletu a kuchyňu pripadá niekoľko desiatok izieb.

Ľudia sa sťažujú na plesne, preplnené a špinavé izby a pokazené zariadenie. Kempové domčeky, napríklad v Uddeli, v zime nie sú vhodné na bývanie. Je jasné, že agentúra a jej kumpáni podvádzajú a zarábajú na pracujúcich tým, že ich nútia platiť premrštené sumy za život v nevhodných podmienkach. Vyskytli sa incidenty, keď ľudí, ktorí sa sťažovali, uprostred noci jednoducho bez varovania vyhodili, len aby ostatným ukázali, že majú byť ticho. Niektorí ľudia, ktorých vyhodili z ubytovní, dostali aj okamžité výpovede a agentúra sa na nich úplne vykašľala; nech si poradia, ako vedia. Tí, ktorí sa sťažovali na ubytovanie, boli často zastrašovaní a neboli im obnovené zmluvy.

Na ubytovaní sa zarábajú značné peniaze. Vo Woerdene sú často ubytovaní 4-5 ľudia v jednej miestnosti, každý platí 280 eur mesačne, takže celkové náklady sa vyšplhajú až na 1000 eur na izbu. Za takú sumu prenajímajú miestne realitné kancelárie celý dom! Miestni často ponúkajú byty za 300 eur, čo sa agentúre OTTO nepáči, lebo vyžaduje, aby boli pracujúci neustále k dispozícii, pripravení na vyzdvihnutie pred ubytovňou. Ak vám o šiestej ráno zaklopú na dvere, do 15 minút musíte byť pripravení na odchod. V jednom nahlásenom prípade odmietla agentúra OTTO nájsť akúkoľvek prácu či voziť do nej človeka, ktorý sa odsťahoval z tábora.

OTTO má rovnaké ceny za ubytovanie a nerozlišuje medzi podmienkami na jednotlivých miestach. To vedie k situáciám, kedy niektorí plnia rôzne službičky, len aby sa mohli presťahovať do lepšej ubytovne.

Pracujúci píšu

Tu je list poľských pracovníkov, ktorí opisujú problémy s poplatkami svojvoľne účtovanými agentúrou OTTO v ubytovniach:


Voláme sa P. a A. Radi by sme opísali, čo sa nám stalo v Holandsku. Po príchode do krajiny sme narazili na lákavú pracovnú ponuku agentúry OTTO. Na konci októbra sme išli na pohovor do jej sídla v Haagu.

Podpísali sme trojmesačnú zmluvu. Deň pred odchodom do práce zmenili miesto, kde sme mali bývať, hoci sme mali zmluvne garantované určité podmienky. Zmluva garantovala ubytovanie za 280 eur na osobu v miestnosti pre dvoch. Skutočnosť však bola iná. Strčili nás do izby s ďalšími 4 ľuďmi, ale platiť sme museli rovnakú čiastku ako za izbu pre dvoch.

Od začiatku sme sa pokúšali zmeniť buď ubytovňu alebo aspoň izbu, aby sme dostali to, čo nám bolo sľúbené. Náš manažér však povedal, že presťahovať sa nedá. Poslal nás za manažérom ubytovne, no nevybavili sme nič.

Veľké preľudnenie v robotníckej ubytovni (120 ľudí) spôsobilo medzi ľuďmi stres. Na príčine bol malý počet kúpeľní, záchodov a iného zariadenia, ktoré mala ubytovňa poskytnúť.

Naše problémy a problémy ostatných boli nasledovné:

- Meškanie výplat. Okrem toho sme pred sviatkami dostali nižšie výplaty. Mesačné výplaty nezodpovedali hodinovým zárobkom. Za 2 týždne sme dostali 190 eur a za mesiac iba 270 eur.

- Obyvatelia ubytovne museli platiť okrem 280 eur aj za upratovanie izieb, a to ľuďom, ktorých určil manažér ubytovne.

- Ľudia dostávali žlté a červené karty, za ktoré sa im sťahovali pokuty priamo z výplat. Tieto pokuty sme dostávali bez nášho vedomia a bez toho, aby sme mohli nejako zistiť, či boli oprávnené. Napríklad nám zaúčtovali poškodený hlásič požiaru, ktorý však bol poškodený už v čase nášho príchodu. Každému v izbe zaň zrazili 400 eur z výplaty!

- Ak ste potrebovali deň voľna, dostali ste ho. Za 13 eur. Za každých 5 minút meškania na odvoz do práce vám strhli 15 eur, hoci na vaše pracovné miesto chodili aj pravidelné linky.

- Ak musela na vašu izbu prísť strážna služba, strhli vám 80 eur. Pokutovali dokonca aj spiacich ľudí. Raz sa odohral konflikt medzi A. a ďalším obyvateľom izby, ktorý ho udrel do hlavy. A. museli odviesť do nemocnice, a keď sa ho prepustili, predvolala si ho strážna služba agentúry OTTO. Nedostal však možnosť vysvetliť, čo sa stalo. Strážna služba namiesto toho, aby vyšetrila incident či zavolala políciu, udelila každému pokutu. Neskôr sa zistilo, že útočníci už boli súdne trestaní. U nás si agentúra overovala, či máme čistý register trestov, ale u nich nie. Týždeň na to jedného z nich strážna služba vyhodila. A. odopreli zdravotné poistenie a nedostal náhradu mzdy za 6 dní. Manažér povedal, že si o tento čas môže predĺžiť svoju trojmesačnú zmluvu.

- P. vyhodili deň pred skončením platnosti zmluvy a nechceli mu ju predĺžiť, lebo sa s kolegami rozprával o problémoch s agentúrou.

Myslíme si, že sme boli podvedení, preto chceme varovať a informovať budúcich pracovníkov a ďalších ľudí, ktorých agentúra OTTO podviedla.


Skúsenosti slovenských a českých pracovníkov

Na rôznych slovenských a českých internetových fórach, kde ľudia píšu svoje skúsenosti s prácou v Holandsku cez agentúru OTTO, sa v podstate potvrdzujú skúsenosti poľských zamestnancov. V skratke, iná práca ako bolo dohodnuté v zmluve, časté sťahovanie a striedanie zamestnávateľov, dlhé neplatené obdobia bez práce, fotky krásnych budúcich ubytovní, no v skutočnosti príšerné baraky s minimom sociálnych zariadení, preplnenými izbami, plesňami či mravcami, neochota manažérov riešiť akékoľvek problémy, nijaká náhrada príjmu v prípade práceneschopnosti, dlhé kilometre dochádzania do práce, šikana a pokuty.. 
Zoznam problémov je pomerne dlhý, podstatné však bude, aký tlak sa podarí vyvinúť na agentúru OTTO (alebo hociktorú inú), aby prestala s takýmito praktikami.


Aktualizácia 14.2.2011:

Holandsko, Poľsko, Slovensko: Protestné akcie proti praktikám agentúry OTTO

V piatok 11. 2. 2011 sa uskutočnili prvé informačné a protestné akcie proti praktikám agentúry OTTO v kanceláriách firmy v Banskej Bystrici, Prešove a Varšave. V rovnaký deň a počas víkendu sa konali aj akcie pred agentúrnymi ubytovňami v Holandsku. Akcie sú výsledkom koordinácie holandskej anarchosyndikalistickej organizácie Vrije Bond, poľskej ZSP-MAP a Priamej akcie-MAP.

Prešov
Pobočku na Jarkovej ulici sme navštívili pred 10:00. Prekvapenej zamestnankyni sme vysvetlili, prečo sme prišli a čo bude nasledovať, ak agentúra neprestane so svojimi praktikami. Za Priamu akciu sme odovzdali protestný list a poradili jej, že bude v záujme agentúry, aby o našej akcii informovala vedenie firmy a jej majiteľa pána von Goola. Akcia trvala asi 10 minút a náš odkaz pre OTTO je jasný: SLEDUJEME VÁS! V okolí pobočky firmy sa objavili aj plagáty s týmto odkazom a vysvetlením praktík firmy. 

Banská Bystrica
Akcia na Hornej ulici sa konala v popoludňajších hodinách. Zamestnankyňa agentúry už zjavne vedela o proteste v Prešove a na vyjadrenie nespokojnosti zo strany miestnych aktivistov ju niekto „pripravil“. Jej svojská reakcia nás pobavila. Žiadala, aby sme sa legitimovali odborovými preukazmi, tvrdila, že ide o nepovolenú demonštráciu a odmietala prijať protestný list. Oboznámili sme ju s dôvodmi akcie, nechali jej na stole protestný list a po asi 4 minútach odišli. Aj v okolí tejto pobočky sa objavili plagáty týkajúce sa praktík OTTO.

Varšava
Vo Varšave vošli aktivisti ZSP a organizácie nájomníkov do kancelárie agentúry okolo 10:00. Prítomným záujemcom o prácu rozdali letáky. Zamestnankyniam agentúry, ktoré majú na starosti nábor pracovníkov do Holandska, vysvetlili požiadavky. Neetické správanie firmy vyvolalo ostrú výmenu názorov. Zamestnankyne mali pocit, že prípadov porušovania zmlúv zo strany agentúry, ktoré aktivisti spomenuli, nie je dosť veľa.

Holandsko
Akcie sa konali na viacerých miestach, napríklad Koog aan de Zaan, Diemen, Wijk aan Zee atď. Aktivisti uskutočnili množstvo rozhovorov s pracovníkmi a pobavila ich agresívna agentúrna SBS-ka, ktorá na nich na jednom mieste zavolala políciu za státie na chodníku a rozdávanie letákov. SBS tiež zastrašovala pracovníkov, aby si nebrali letáky a všeobecne sa k ním správala ako k idiotom.

Najnovší prípad nechutných praktík agentúry je strhnutie 1000 eur z výplaty bez udania dôvodu jednému z bývalých pracovníkov. Všetky organizácie pokračujú vo svojich aktivitách odhaľujúcich konanie agentúry OTTO napriek hrozbám firmy.

Požiadavky kampane

V prípade, že sa objavia ďalšie sťažnosti, tieto požiadavky sa môžu aktualizovať.


1. Zrušiť systém pokút. Pracovníci dostávajú pokuty za rôzne nezmyselné veci. V zmluve nie je žiadna zmienka o konkrétnych veciach, za ktoré môžu byť pokutovaní na ubytovniach, len to, že zamestnanci dostanú pravidlá a súhlasia s ich dodržiavaním – až na to, že v skutočnosti nič nedostanú ani nepodpíšu. Firma ukladá pokuty, ako sa jej zachce.

2. Dodržiavať podmienky v zmluve.

3. Zlepšiť bývanie; obzvlášť, aby bolo v súlade s ABU CAO (kolektívna zmluva). Dohoda má garantovať 10m2 na osobu, vhodné hygienické podmienky atď.

4. Žiadne meškajúce výplaty ani ich krátenie. Povinnosť vyplatiť plnú čiastku k desiatemu dňu po skončení mesiaca.

5. Existuje diskriminačná zmluvná pokuta. Pracovníkom je uložená pokuta 500 eur, ak dajú výpoveď bez predošlého upozornenia, zamestnávatelia však môžu ukončiť pracovný vzťah bez upozornenia. Táto pokuta by mala byť odstránená najmä preto, že mnohí pracovníci odchádzajú zo zamestnania, lebo nedostanú to, čo im agentúra sľúbila.

6. Zrušiť pokutu vyplývajúcu z dohody o zachovaní mlčanlivosti. Zamestnanci by mali mať možnosť slobodne hovoriť o svojich pracovných podmienkach.Aktualizácia 22.2.2011:
Ďalšie akcie v Poľsku, Holandsku a Česku proti agentúre OTTO

Dňa 17. februára sa uskutočnili ďalšie akcie proti pobočkám agentúry OTTO a pribudla ďalšia krajina, v ktorej si na ne aktivisti posvietili - Česko.


Holandsko

V Haagu sa poľskí pracujúci vrátane bývalých pracovníkov agentúry OTTO a členovia Vrije Bond objavili na slávnostnom otvorení novej pobočky firmy. Rozdali letáky opisujúce problémy a požiadavky kampane.

Poľsko

Jedinou vopred oznámenou akciou bol protest v Gliwiciach, kam vedenie firmy narýchlo poslalo svojho zástupcu Guida Vreulsa z Holandska, aby urobil firme PR. Aktivisti anarchistickej skupiny FAS poskytli prítomným novinárom rozhovory, zástupca OTTO však tvrdil, že všetko je v poriadku. Do kamery tvrdil, že OTTO „skúma“ všetky sťažnosti pracovníkov, nevedel však vôbec odpovedať na sťažnosti, ktoré mu boli prezentované a nemal problém uviesť napríklad toto: „Podľa mňa Poliaci nemajú dôvod sťažovať sa. Naša firma sa riadi etickým kódexom. Ľudí vyplácame na základe platných kolektívnych zmlúv rovnako ako všetky ostatné agentúry dočasného zamestnávania.“ Priznal tiež, že agentúra si účtuje za dopravu do zamestnania. Video z akcie: http://www.youtube.com/watch?v=AxbY9d-XVp0

Informačná akcia sa konala aj v Krakove v podaní miestnej skupiny zväzu Iniciatíva pracujúcich.

Česko

Aktivisti olomouckej lokálnej skupiny ČSAF informovali o praktikách firmy vylepením letákov v blízkosti miestnej pobočky agentúry, ktorá má na starosti nábor pracovníkov.

Novinky

K akciám 17.2. sa pripojila protestným faxom vedeniu firmy v Holandsku aj Priama akcia a o deň neskôr aj Medzinárodný sekretariát MAP. Aktivisti ZSP, PA a VB naďalej zhromažďujú fakty o činnosti agentúry. V Poľsku oslovili ZSP ďalší bývalí pracovníci agentúry so svojimi skúsenosťami s pokutami a zrážkami z miezd a chystajú sa zapojiť do kampane na lokálnej úrovni. Na Slovensku sme zaznamenali prípady, kedy ľudia zrušili vopred dohodnuté pohovory po tom, ako sa dozvedeli o praktikách agentúry.


Aktualizácia 1.3.2011:

Správy z akcií vo Varšave a v Opole

Varšava

V stredu 23.2. členovia ZSP-Varšava navštívili pobočku agentúry OTTO Workforce spolu s médiami (Rádio Warszawa, televízia Polsat), aby agentúre pripomenuli nevyplatenie miezd štyrom bývalým pracovníkom firmy, ktorí sa obrátili na ZSP s prosbou o pomoc.

Pracovníci sa sťažovali okrem iného na svojvoľné znižovanie výplat, oneskorené vyplácanie mzdy, a pracovné i ubytovacie podmienky, ktoré nie sú v súlade s holandskými zákonmi. Navyše podmienky, ktoré agentúra sľubuje v Poľsku pri podpise zmluvy, sa v Holandsku nenapĺňajú.

Zamestnankyne agentúry nechceli komunikovať s aktivistami ZSP a tvrdili, že ony nezodpovedajú za pracovné podmienky v Holandsku. Odmietali tiež prevziať požiadavky, pričom tvrdili, že kompetentný predstaviteľ agentúry nie je prítomný a nechceli prezradiť jeho meno. Napokon jedna z pracovníčok prevzala dokument s požiadavkami.

Pretože agentúra neprezentovala nijaké riešenie problémov, akcie v Poľsku a v ďalších krajinách budú pokračovať.

Naše motto – zvíťaziť nad OTTO!

Spracované podľa http://cia.bzzz.net/warszawa_zwiazek_syndykalistow_polski_wstapil_do_biura_agencji_ottoOpole

V piatok 25.2. sa uskutočnila akcia aj pred pobočkou agentúry Otto v meste Opole.

Členka varšavskej ZSP a skupina približne 10 lokálnych aktivistov a aktivistiek navštívili kanceláriu firmy, kde si rýchlo vymenili názory so zamestnancami a odovzdali dokument, ktorý obsahuje konkrétne praktiky agentúry a požiadavky kampane. Pred pobočkou rozdali okoloidúcim letáky a transparentom upozornili na riziká práce cez OTTO.

Pobočka bola na návštevu pripravená. Zamestnankyne s úsmevom opomínali fakty a opakovali, že problém s oklamanými pracovníkmi neexistuje.

Po vstupe aktivistov do kancelárie agentúry sa hneď objavil predstaviteľ miestnej polície, ktorý protestujúcim kládol otázky o podobe akcie a jej trvaní.

Piket sa skončil bez problémov po 45 minútach informovania okoloidúcich a potenciálnych klientov. Niektorí dokonca počas akcie agentúru opustili.

Spracované podľa http://cia.bzzz.net/opole_pikieta_pod_biurem_otto_workforce, http://opole.gazeta.pl/opole/1,35086,9169026.htmlPošli protestný e-mail majiteľovi OTTO Work Force

V stredu 2.3. sa Frank van Gool stretne vo Vroclavi s bývalými pracovníkmi agentúry OTTO. Do stredy poludnia mu môžeš poslať vlastný protestný e-mail alebo použiť tento vzor. Pripomeň mu pred týmto dôležitým stretnutím, čo si myslíš o praktikách jeho firmy.


Aktualizácia 21.3.2011:

Pokus o obsadenie sídla agentúry OTTO Workforce v Holandsku

Tlačová správa AGA/Vrije Bond k akcii pred sídlom agentúry:

Dnes usporiadali poľskí pracovníci agentúry OTTO spolu s členmi AGA/Vrije Bond a poľského anarchosyndikalistického zväzu ZSP demonštráciu pred sídlom spoločnosti OTTO Workforce v meste Venray zameranú proti neľudským pracovným a životným podmienkam. Polícia sledovala aktivistov od miesta ich stretnutia a počkala si ich pred sídlom firmy. Autobus s demonštrantami bol odstavený a ihneď došlo k zatknutiu niekoľkých ľudí. Ostatným sa podarilo uniknúť a dostať sa pred sídlo firmy. Tam pokračovalo obťažovanie zo strany ochranky OTTO a polície, ktorá sa pokúsila zatknúť aj zvyšných aktivistov, Protestujúcim sa nepodarilo predniesť svoje požiadavky priamo vedeniu OTTO, keďže väčšina protestujúcich bola zadržaná a zvyšok dostal pokuty.

V posledných mesiacoch sa konali protestné akcie a demonštrácie v pobočkách či ubytovniach pracovníkov v Poľsku, Českej Republike, na Slovensku či v Holandsku. Výsledkom akcií je zatiaľ aspoň určitý posun, konkrétne vyplatenie dlžnej mzdy. „Jeden z dvoch pracovníkov angažujúci sa v kampani dostal vyplatenú zadržiavanú mzdu. Chceme pokračovať v ďalších akciách. Chceme, aby aj druhý kamarát dostal svoje peniaze a aby sa zrušili všetky jeho pokuty! Chceme aj, aby boli splnené aj naše ďalšie požiadavky,“ povedal Willem K. z Vrije Bond.

Aktivisti požadujú, aby OTTO Workforce zrušilo systém trestov a pokút udeľovaných pracovníkom a aby boli dodržiavané ústne aj písomné dohody. Zamestnanci OTTO by mali dostať lepšie ubytovanie a nižší nájom. Zamestnanci by si nemali hradiť cestovné náklady a ich mzdy by sa mali vyplácať načas. ZSP a AGA/Vrije Bond preskúmali situáciu na základe informácií zozbieraných od samotných pracujúcich a zistili, že OTTO Workforce používa nečestné metódy na zastrašovanie a nesmierne vykorisťovanie svojich pracovníkov.

ZSP v Poľsku a AGA/Vrije Bond v Holandsku začali kampaň na podporu poľských pracovníkov a proti praktikám agentúry OTTO Workforce. Do kampane sa zapojila aj Priama akcia zo Slovenska.

Postup agentúry a polície podnietil aktivistov k ďalším akciám. „OTTO by si nemalo myslieť, že týmto sa akcie končia. Budeme pokračovať, kým sa naše požiadavky nesplnia. Veríme, že prvotný úspech, teda vyplatenie zadržiavanej mzdy, inšpiruje ďalších pracovníkov, aby sa začali organizovať, čo prinúti OTTO Workforce brať svojich pracovníkov vážne,“ povedal Willem.

 

Zdroj: libcom.org

 

 


Aktualizácia 26.3.2011:

Prvé ústupky OTTO a výzva k protestným e-mailom

Po dvoch stretnutiach aktivistov s vedením pracovnej agentúry OTTO v Holandsku, ktoré sa uskutočnili tento týždeň, sa v pondelok koná ďalšie v Poľsku. Zvýš tlak na firmu a do pondelka (28.3.) poludnia pošli protestný e-mail/fax alebo použi tento vzor. Agentúra už pod tlakom kampane urobila prvé ústupky.

Medzinárodná solidarita prináša výsledky


V pondelok (po políciou potlačenej akcii) a opäť vo štvrtok sa konali rozhovory medzi členmi Vrije Bond a jedným z bývalých pracovníkov OTTO a výkonnými zástupcami agentúry OTTO Workforce. Výsledkom rokovaní je všeobecný prísľub zlepšiť situáciu, proti ktorej vystupuje kampaň.

Pokiaľ ide o požiadavky pracovníkov, ešte minulý týždeň dostal jeden z pracovníkov takmer celú dlhovanú čiastku. Po pondelkovom rozhovore dostal druhý pracovník všetky peniaze, ktoré žiadal od agentúry. Ďalší dvaja pracovníci dostali iba smiešne sumy. Agentúra sa podľa všetkého pokúša ututlať problém, uspokojiť pracovníkov čiastočnými ústupkami a ukončiť kampaň, do ktorej je zapojená holandská organizácia Vrije Bond, Zväz poľských syndikalistov (MAP Poľsko) a Priama akcia (MAP Slovensko).

Kampaň sa nekončí

Aktivistom sa v posledných dňoch ozvali ďalší pracovníci agentúry so svojimi požiadavkami, takže je predčasné hovoriť o konci kampane, najmä keďže nedošlo k nijakým konkrétnym zlepšeniam, napríklad v oblasti ubytovacích podmienok či správania voči pracovníkom, a majiteľ OTTO ešte stále tvrdí, že vo firme neexistuje žiadny systém pokút.

Zapoj sa

Pošli protestný e-mail/fax alebo použi tento vzor a zvýš tlak na firmu do pondelka (28.3.) poludnia.

Kontaktné údaje:

Fax: +31 478 529900
E-mail adresy: fvangool@ottoworkforce.eu, info@ottoworkforce.eu

 

OTTO WORKFORCE! STOP FINING AND HARASSING WORKERS! PAY WHAT YOU OWE!

STOP THE EXPLOITATION OF FOREIGNER WORKERS AND STOP IGNORING THEIR COMPLAINTS!

I FOLLOW THIS CASE AND WILL SPREAD INFORMATION ABOUT YOUR UNACCEPTABLE PRACTICES UNTIL ALL WORKERS’ DEMANDS ARE FULFILLED!

INFORM ME, PLEASE, WHEN WILL THE WORKER’S DEMANDS BE FULFILLED.


Preklad:

OTTO Workforce! Zastavte pokutovanie a obťažovanie pracujúcich! Zaplaťte, čo dlžíte!
Zastavte zneužívanie zahraničných pracujúcich a prestaňte ignorovať ich sťažnosti!
Sledujem tento prípad a budem šíriť informácie o vašich neprijateľných praktikách, kým nebudú splnené všetky požiadavky pracovníkov! Informujte ma prosím, kedy splníte požiadavky pracovníkov.


Ďakujeme za vyjadrenie solidarity touto formou a rozšírenie informácií o kampani. Sleduj náš web, kde sa dozvieš, ako sa bude kampaň ďalej vyvíjať.Aktualizácia 1.4.2011:

Akcie proti dcérskej firme OTTO v Nemecku

Pred dcérskou spoločnosťou agentúry OTTO Workforce s názvom OLYMPIA sa vo štvrtok 31. marca uskutočnil piket FAU (MAP Nemecko), ktorého sa zúčastnili členovia z oblasti Rhein/Main. OLYMPIA má dve pobočky, jednu vo Frankfurte a druhú vo Wiesbadene. Počas protestu na podporu poľských pracovníkov sa okoloidúcim a záujemcom o prácu rozdávali letáky.

Zdroj: http://www.fau.org

 Aktualizácia 5.4.2011:

Kampaň pokračuje 

Od spustenia kampane proti praktikám pracovnej agentúry OTTO Workforce prešli dva mesiace a medzinárodné akcie Vrije Bond (Holandsko), ZSP (MAP Poľsko) a Priamej akcie (MAP Slovensko) priniesli prvé úspechy. Požiadavky sa však nenaplnili úplne a kampaň preto vstupuje do novej fázy. Prioritou zostáva povzbudiť čo najviac pracovníkov k zapojeniu sa a získaniu všetkých peňazí, o ktoré ich firma svojvoľnými praktikami ukrátila. Sú tu však aj ďalšie otázky týkajúce sa bývania či správania sa k pracovníkom. V tomto úsilí môže pomôcť každý čitateľ - pozri článok Kampaň proti praktikám Otto Workforce pokračuje aj po dosiahnutí prvých výsledkov, kde nájdeš aj ďalšie aktualizácie aktivít súvisiacich s kampaňou.


Zapoj sa!

 


V prípade, že chceš riešiť svoj problém s agentúrou OTTO alebo informovať o svojich skúsenostiach, napíš nám na priamaakcia(zavináč)priamaakcia(bodka)sk, prípadne priamo do diskusie k článku.

Leták určený slovenským a českým pracovníkom je na webstránke kampane.

A3 plagát s textom o praktikách OTTO si môžeš stiahnuť tu.

A3 plagát s motívom SLEDUJEME VÁS nájdeš tu.


Vďaka za šírenie týchto informácií!

Ak sa práve nachádzaš v Holandsku, môžeš kontaktovať nás alebo holandskú organizáciu Vrije Bond a poľskú ZSP, ktoré spustili celú kampaň: ottoslaveforce(zavináč)gmail(bodka)com.


Priama akcia
Ďakujeme Anonymous za preklad pôvodného článku od ZSP


Zdroje:
http://otto.zsp.net.pl
http://www.vrijebond.nl/
Informácie od aktivistov a pracovníkov agentúry

Internetové fóra so skúsenosťami pracujúcich zo Slovenska a Čiech:
http://www.topsluzby.sk/cestovanie/praca-v-zahranici/otto-2.html
http://www.komunita.exil.sk/pracovne-agentury/agentura-otto-t3615-320.html
http://www.eures.sk/forum/viewtopic.php?f=6&t=260
http://forum.londyn.sk/viewtopic.php?f=9&t=12547
http://www.komunita.exil.sk/praca-v-zahranici/vedel-by-mi-niekto-poradit-t2964.html
http://forum.skrz.sk/foobar.read.95.33068.page=3.html
http://www.nazkusenou.cz/prace-v-amsterdamu-a100.html

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Re: 2011-02-21 | 14:04:16 | Zuzana
reaguj na pr?spevok praktiky agentury OTTO
Pred tromni rokmi som pracovala v Holandsku prostredníctvom agentúry OTTO.Podmienky boli naozaj hrozné.Manažéri sa k nám správali ako k idiotom,keď niekto niečo potreboval,mali to úplne na háku,vôbec sa nesnažili pomôcť.Kolegyňu,ktorá v tom čase mala vodičák asi tri alebo štyri mesiace,nútili šoférovať firemné auto spolu s ďalšími troma kolegyňami do práce,keď kolegyňa manažérovi vravela,že si na to netrúfa,tzv.\"manažér\" ju odbil s tým,že proste musí,do práce a z práce sme dochádzali po 2 hodiny,čiže spolu 4 hodiny denne.V zmluve som mala uvedené,že každý týždeň dostanem zálohu,za prvé tri týždne som však nedostala nič,a keď som sa svojich peňazí dožadovala u \"manažéra\",odbil ma s tým,že to prešetrí.Nakoniec vyšlo najavo,že pracovník prešovskej pobočky k môjmu záznamu priradil číslo účtu inej kolegyne,môjmu otcovi,ktorý sa s ním bol porozprávať,tento pracovník však tvrdil,že nevie,v čom je problém.Ubytovanie bolo plesnivé,vlhké,uprostred ničoho (konkrétne Laabruch),najbližší obchod bol 4 kilometre odtiaľ,pričom šoféri,ktorí nás vozili do práce,nám z nejakého dôvodu vôbec nechceli zastaviť,keď sme prechádzali okolo dediny,čiže sme museli ísť na ubytovňu a potom sa vracať 4km do obchodu,pričom keby nám šofér zastavil,ušetril by nám kopec času.Takisto poplatok za ubytovanie bol značne vysoký,v roku 2008 to bolo okolo 14 € na pracovný deň.
Agentúra OTTO klame a zavádza budúcich pracovníkov,verím,že teraz už nás bude konečne niekto počúvať a situácia pre súčasných a budúcich pracovníkov sa zlepší.


Re: 2011-03-29 | 08:58:55 | bez mena | sadas@asdf.sk
reaguj na pr?spevok n/a
prirucka pracovnika otto - strana 30 alebo az 35 dole - je tam slovenske slovo pokuta, takze je aj hmatatelny dokaz o tom, ze niekto sa preriekol uz dokonca pri preklade - iba po holandsky je to \\\"kompenzacia\\\" - ale slovak vie o pokute :))))) sila!!!! frank, frank,...


Re: 2011-03-29 | 09:22:06 | mt
reaguj na pr?spevok Re: n/a
diky za reakciu, je niekde na nete odkaz na tu prirucku? Hodil/a by si ho sem alebo na email PA?


Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Stanovisko zväzu Priama akcia ku klimatickému štrajku 22. októbra 2021
22.10.2021 Keď sme sa zúčastňovali klimatických štrajkov v roku 2019, netušili sme, že ďalšie protesty ochromí pandémia. A keď prišla pandémia, vyzeralo to, že so zdanlivým útlmom niektorých odvetví príde aj isté, aspoň minimálne zlepšenie stavu planéty. Ukázalo sa však, že v skutočnosti sme na tom ešte horšie, ako sme sa domnievali. Posledné dva roky potvrdili, že ak existuje nádej, nevyhnutné zmeny sa budú musieť dotknúť skutočných príčin problémov. A oveľa viac ako iba dotknúť. Kapitalizmus a systém rozhodovania prostredníctvom štátu musí skončiť na smetisku dejín a my musíme vybudovať niečo lepšie.

3x VÝZVA zväzu Priama akcia ohľadom nevyplácania miezd
05.10.2021 1. Dlhuje ti zamestnávateľ mzdu? OZVI SA NÁM!
2. Pozitívne skúsenosti? PODEĽ SA O NE!
3. Informovanie o probléme a možnostiach, ako sa brániť. ZAPOJ SA!


Začína fungovať „Infoshop a archív radikálnej literatúry Malatesta” v Šuranoch
22.09.2021 Projekty takéhoto typu sú na Slovensku zriedkavé a zvyčajne sú doménou hlavného mesta, takže pozvanie zúčastniť sa na otvorení Infoshopu Malatesta v Šuranoch sme prijali s potešením. Oficiálne otvorenie sprevádzala dvojdňová akcia s názvom „Iný víkend!“. V piatok (17.9.) sa skôr diskutovalo, sobota bola venovaná hudobnej produkcii.

Aktuálna situácia ohľadom zbierky pre afganských anarchistov a anarchistky
14.09.2021 Od začiatku zbierky prešli tri týždne a udialo sa toho veľa, takže by sme sa chceli podeliť o najaktuálnejšie informácie.

Prezentácia a infostánky – Bystro fest, festival Povstanie Pokračuje, Mestský akčný kemp
03.09.2021 Prinášame krátke info o troch akciách, na ktorých sme sa zúčastnili za posledný týždeň.

V solidarite s protestujúcimi v Kolumbii - kontaktuj konzula v Bratislave (+vzor e-mailu)
18.05.2021 O situácii v Kolumbii nedávno informovala naša sesterská organizácia ULET (Priatelia MAP) a ďalšie kolektívy. Skrátenú verziu ich prehlásenia dnes publikoval kolektív Zdola. Okrem informovanosti však môžeme urobiť aj viac - vyjadriť svoj protest zástupcovi Kolumbie na Slovensku.

Ani Izrael, ani Palestína
18.05.2021 Zverejňujeme preklad prehlásenia WSA, našej sesterskej organizácie z USA (Priatelia MAP), s názvom „Za ukončenie izraelských útokov na Gazu! Za spoločný boj proti rasizmu a militarizmu!“

Vyšiel prvomájový špeciál časopisu Burič venovaný anarchosyndikalizmu
02.05.2021 Anarchistická informačná skupina AlterNativE zo Šurian začala začiatkom roka vydávať časopis Burič. V poradí už tretie číslo je venované Prvému máju a anarchosyndikalizmu. Publikácia je výsledkom spolupráce rôznych jednotlivcov, AlterNativE a nášho zväzu. Dá sa stiahnuť z uloz.to v PDF v dvoch verziách (na tlač a na čítanie).

Apart – viac než len knižnica! Nový komunitný priestor pre politiku a umenie v Bratislave
30.04.2021 V apríli otvorila svoje dvere knižnica v novom kultúrnom priestore kolektívu Apart so zámerom skĺbiť politiku a umenie. Ako sme sa však dozvedeli počas osobnej návštevy, v pláne je oveľa viac ako len verejná čitáreň so študovňou.

Najbližšie otvorené stretnutie bude 26. septembra
07.09.2020 Po júnovom stretnutí sa ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia uskutoční v sobotu 26. septembra o 17:00 v bratislavskom Bystre. Budeme hovoriť o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov v regióne a ako podporiť aktivity, ktoré už prebiehajú. Budeme radi aj keď prídeš do diskusie s hocijakým vlastným bodom. Na stretnutí tiež budú naše propagačné materiály a publikácie. Môžeš si zobrať napríklad nálepky ku kampani venovanej koronakríze či brožúru „Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory Priamej akcie 2015-2019“. Tešíme sa na stretnutie!

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in