Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.COVID-19: Týždenný súhrn bojov za život, zdravie a prácu (I.)

26. marec 2020

Na našom FB sme v posledných dňoch uverejnili viaceré príklady bojov pracujúcich na celom svete proti dôsledkom pandémie koronavírusu. Bola by škoda, keby zapadli prachom, a tak ich budeme formou týždenných súhrnov zverejňovať aj na webe. Prvý týždenný súhrn obsahuje: divoké štrajky vo francúzskom Amazone, štrajky lekárov v Nigérii, odpor pracujúcich v autopriemysle, obsadzovanie prázdnych domov v USA, štrajk nemocničného personálu v Londýne a sestričky odmietajúce vykonávať stery v Kanade.
 
Divoký štrajk vo francúzskom Amazone
Publikované: 17.3.
 

COVID-19 Amazon_FR
Pracujúci dnes v troch francúzskych skladoch Amazonu (Montélimar, Chalon sur Saône a Douai) vstúpili do divokého štrajku pre nedostatok ochranných opatrení. Nemajú mydlá, vhodné kohútiky na umývanie, nijaké hydroalkoholické gély, nerešpektuje sa vzdialenosť 1,5 metra medzi pracovnými stanicami...).
Ďakujeme za info zväzu CNT-AIT France.

Zdroj:
https://www.info-chalon.com/articles/sud-de-l-agglomeration/2020/03/17/43382/coronavirus-debrayage-sur-le-site-d-amazon-chalon


Časovo neobmedzený štrajk lekárov v Nigérii
Publikované: 18.3.

COVID-19 Lekari_Nigeria
Lekári v hlavnom meste Nigérie Abuja oznámili v utorok, že vstupujú do časovo neobmedzeného štrajku aj napriek tomu, že v krajine sa začínajú zvyšovať počty nakazených koronavírusom. Dôvodom je, že už vyše dva mesiace nedostali mzdy. Podľa šéfa lekárskeho združenia sa k štrajku pridá do 48 hodín aj zvyšný zdravotnícky personál, ktorý trpí rovnakými problémami.

Zdroj:
https://www.pulse.ng/news/local/coronavirus-nigerian-doctors-on-strike/19j9y4m


Autopriemysel v USA - (ne)uzatváranie tovární, divoké štrajky a odbory
Publikované: 19.3.

COVID-19 Auto_USA
Včera obletela svet správa, že traja najväčší výrobcovia automobilov v USA (Fiat Chrysler Automobiles, General Motors a Ford) uzatvoria svoje továrne. Neuzatvoria. Odbory UAW dosiahli „kompromis“. Dôjde k „rotujúcim čiastočným uzatvoreniam“. Údajným dôvodom obmedzenia sú pozitívne testy na COVID-19 u robotníkov. Riešením má byť lepšia hygiena, čistenie priestorov, dlhšie prestávky a zrušenie nadčasov.

Dodajme ale, že minimálne vo Fiate už prebehli dva menšie divoké štrajky. V Detroite nenastúpilo 17 pracovníkov z lakovne a ešte minulý týždeň sa nepracovalo 24 hodín v Ontariu, keď robotníci zistili, že ich kolega mal pozitívny test na COVID-19. Aj samotné odbory pred vyjednávaním hrozili štrajkami. Uvidíme, či svojím kompromisom utlmia nasratosť robotníkov. Pritom uzavretiu väčšiny tovární Fiatu v Európe predchádzali práve divoké štrajky.

Zdroje:
https://edition.cnn.com/2020/03/18/business/uaw-gm-ford-fca-coronavirus/index.html
https://edition.cnn.com/2020/03/16/business/fiat-chrysler-factories-coronavirus/index.html
https://www.motorbiscuit.com/workers-walk-out-of-ram-truck-plant-over-coronavirus-fears
https://www.ttnews.com/articles/some-fiat-chrysler-workers-walk-out-over-covid-19-fears
https://www.jacobinmag.com/2020/03/coronavirus-strikes-italy-workers-health-fiat-auto-plant


Štrajk slabo plateného personálu nemocnice v Londýne
Publikované: 20.3.

COVID-19 Lewisham
30 pracovníkov a pracovníčok z nemocnice v londýnskom Lewishame odmietlo pracovať vo štvrtok 12. marca. Išlo o personál z upratovacích služieb, vrátnice a jedálne. Nemocnica bola v novembri sprivatizovaná a už vo februári sa objavili problémy s výplatami. Štrajk bol dôsledkom toho, že peniaze nedostali ani v marci. Nemocnica v Lewishame bola vôbec prvá v Londýne, v ktorej mali pacienta s COVID-19. Personál má na starosti udržiavať nemocnicu čistú a bezpečnú, no sám zápasí o prežitie. Ako uviedla predáčka odborov GMB: „Pre mnohých z nich znamená jedna chýbajúca výplata neschopnosť zaplatiť nájom či zabezpečiť jedlo pre rodiny.“

Zdroj:
https://www.independent.co.uk/news/uk/politics/coronavirus-hospital-cleaning-staff-walk-out-nhs-private-contractor-wages-a9402086.html


Rodiny bez domova v Los Angeles obsadili prázdne domy
Publikované: 21.3.

COVID-19 Squatting_USA
K tomuto kroku pristúpili po neschopnosti úradov poskytnúť im bývanie, ktoré by ich ochránilo pred pandémiou koronavírusu. Prvé domy obsadili ešte minulú sobotu, v stredu ich obsadili dvanásť. Inšpirovali sa podobnou akciou matiek z organizácie Moms 4 Housing v Oaklande minulý rok. Obom skupinám pomáha združenie Alliance of Californians for Community Empowerment podporujúce dostupné komunitné bývanie. Domy skúpila firma Caltrans ešte v 50. rokoch v nádeji, že sa zrealizuje projekt diaľnice (domy sa mali zbúrať). Z projektu však nakoniec zišlo a domy sa nepoužívali ani neopravovali. „Tvrdia, že je zločin prísť a obsadiť tieto domy. Ale toto nie je zločin. Je to správna vec,“ vyjadril sa jeden z nových obyvateľov.

Zdroje:
https://www.latimes.com/homeless-housing/story/2020-03-18/homeless-occupy-more-vacant-homes-coronavirus-pandemic-los-angeles
https://www.latimes.com/homeless-housing/story/2020-03-14/homeless-moms-occupy-house-los-angeles-caltrans-coronavirus-pandemic


Sestričky v Edmontone odmietli odoberať stery bez potrebných masiek
Publikované: 22.3.

COVID-19 Sestricky_Kanada
Asi 30 sestričiek z troch testovacích kliník v Edmontone využilo právo odmietnuť prácu v reakcii na stanovisko úradu pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou v provincii Alberta, podľa ktorého nemajú nárok na N95 respirátory (ekvivalent európskej normy FFP3). Práve tie považujú sestričky za náležitú ochranu.

Súčasťou testovania na COVID-19 sú aj nazofaryngeálne stery. Sestričky pri nich používajú chirurgické masky. N95 respirátory však sedia na tvári pevnejšie a chránia aj pred aerosólom.

Odbory vyhlásili, že všetky pracovníčky a pracovníci prvej línie prichádzajúci do kontaktu s pacientmi, pri ktorých je podozrenie, že majú COVID-19 alebo ho aj naozaj majú, by mali mať prístup k N95 respirátorom, pretože neexistuje vedecká zhoda o tom, ako sa vírus šíri. Preto sa podľa odborov musí postupovať na základe zásady predbežnej opatrnosti.

Zdroj:
https://www.cbc.ca/news/canada/edmonton/edmonton-nurses-masks-covid19-swabs-exposure-1.5505406

Zväz Priama akcia

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v Košiciach (11.8.)
01.08.2022 Ak  máš záujem nadviazať kontakt či riešiť konkrétny problém na pracovisku, resp. v regióne spoločne s naším zväzom, pozývame ťa na stretnutie vo štvrtok 11. augusta.

Zahraniční pracovníci v hotelierstve dosiahli vyplatenie dlžnej mzdy v Rakúsku
17.06.2022 Jazyková bariéra, neznalosť pracovného práva a osamotenosť sú jedny z hlavných dôvodov zraniteľnosti pracujúcich v zahraničí. Ich neistú pozíciu pravidelne zneužívajú rôzne firmy, ktoré počítajú s tým, že ak im napríklad nevyplatia mzdy, prejde im to. Dvaja Gréci pracujúci v hoteli neďaleko rakúskeho Zwettlu pre upratovaciu firmu sa v roku 2021 dostali do podobnej situácie. Spojili sa však s WAS (Viedenský zväz pracujúcich) a spoločne vybojovali dlžné mzdy.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 14.4.)
04.04.2022 Vo štvrtok 14. apríla o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách. Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

Stanovisko zväzu Priama akcia ku klimatickému štrajku 22. októbra 2021
22.10.2021 Keď sme sa zúčastňovali klimatických štrajkov v roku 2019, netušili sme, že ďalšie protesty ochromí pandémia. A keď prišla pandémia, vyzeralo to, že so zdanlivým útlmom niektorých odvetví príde aj isté, aspoň minimálne zlepšenie stavu planéty. Ukázalo sa však, že v skutočnosti sme na tom ešte horšie, ako sme sa domnievali. Posledné dva roky potvrdili, že ak existuje nádej, nevyhnutné zmeny sa budú musieť dotknúť skutočných príčin problémov. A oveľa viac ako iba dotknúť. Kapitalizmus a systém rozhodovania prostredníctvom štátu musí skončiť na smetisku dejín a my musíme vybudovať niečo lepšie.

3x VÝZVA zväzu Priama akcia ohľadom nevyplácania miezd
05.10.2021 1. Dlhuje ti zamestnávateľ mzdu? OZVI SA NÁM!
2. Pozitívne skúsenosti? PODEĽ SA O NE!
3. Informovanie o probléme a možnostiach, ako sa brániť. ZAPOJ SA!


Začína fungovať „Infoshop a archív radikálnej literatúry Malatesta” v Šuranoch
22.09.2021 Projekty takéhoto typu sú na Slovensku zriedkavé a zvyčajne sú doménou hlavného mesta, takže pozvanie zúčastniť sa na otvorení Infoshopu Malatesta v Šuranoch sme prijali s potešením. Oficiálne otvorenie sprevádzala dvojdňová akcia s názvom „Iný víkend!“. V piatok (17.9.) sa skôr diskutovalo, sobota bola venovaná hudobnej produkcii.

Aktuálna situácia ohľadom zbierky pre afganských anarchistov a anarchistky
14.09.2021 Od začiatku zbierky prešli tri týždne a udialo sa toho veľa, takže by sme sa chceli podeliť o najaktuálnejšie informácie.

Prezentácia a infostánky – Bystro fest, festival Povstanie Pokračuje, Mestský akčný kemp
03.09.2021 Prinášame krátke info o troch akciách, na ktorých sme sa zúčastnili za posledný týždeň.

V solidarite s protestujúcimi v Kolumbii - kontaktuj konzula v Bratislave (+vzor e-mailu)
18.05.2021 O situácii v Kolumbii nedávno informovala naša sesterská organizácia ULET (Priatelia MAP) a ďalšie kolektívy. Skrátenú verziu ich prehlásenia dnes publikoval kolektív Zdola. Okrem informovanosti však môžeme urobiť aj viac - vyjadriť svoj protest zástupcovi Kolumbie na Slovensku.

Ani Izrael, ani Palestína
18.05.2021 Zverejňujeme preklad prehlásenia WSA, našej sesterskej organizácie z USA (Priatelia MAP), s názvom „Za ukončenie izraelských útokov na Gazu! Za spoločný boj proti rasizmu a militarizmu!“

Vyšiel prvomájový špeciál časopisu Burič venovaný anarchosyndikalizmu
02.05.2021 Anarchistická informačná skupina AlterNativE zo Šurian začala začiatkom roka vydávať časopis Burič. V poradí už tretie číslo je venované Prvému máju a anarchosyndikalizmu. Publikácia je výsledkom spolupráce rôznych jednotlivcov, AlterNativE a nášho zväzu. Dá sa stiahnuť z uloz.to v PDF v dvoch verziách (na tlač a na čítanie).

Apart – viac než len knižnica! Nový komunitný priestor pre politiku a umenie v Bratislave
30.04.2021 V apríli otvorila svoje dvere knižnica v novom kultúrnom priestore kolektívu Apart so zámerom skĺbiť politiku a umenie. Ako sme sa však dozvedeli počas osobnej návštevy, v pláne je oveľa viac ako len verejná čitáreň so študovňou.

Najbližšie otvorené stretnutie bude 26. septembra
07.09.2020 Po júnovom stretnutí sa ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia uskutoční v sobotu 26. septembra o 17:00 v bratislavskom Bystre. Budeme hovoriť o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov v regióne a ako podporiť aktivity, ktoré už prebiehajú. Budeme radi aj keď prídeš do diskusie s hocijakým vlastným bodom. Na stretnutí tiež budú naše propagačné materiály a publikácie. Môžeš si zobrať napríklad nálepky ku kampani venovanej koronakríze či brožúru „Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory Priamej akcie 2015-2019“. Tešíme sa na stretnutie!

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in