Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.COVID-19: Týždenný súhrn bojov za život, zdravie a prácu (IV.)

16. apríl 2020

Štvrté pokračovanie týždenného súhrnu textov z nášho FB. Súhrn obsahuje: protesty vo väzniciach v USA, pracovníci čističky odpadových vôd prerušili prácu, kampaň proti prepúšaniu na univerzite v Brightone, tri rôzne formy protestu v zdravotníctve, solidarita medzi pracujúcimi aj počas pandémie, najnovšie správy z Francúzska zo zdravotníctva, stavebníctva, školstva a leteckého sektora a smetiari v Británii odkázali „Čo je veža, to je veža“.

Protesty vo väzniciach v USA
Publikované: 6.4.

COVID-19 USA prison


Vo štvrtok 2. apríla zorganizovali väzni v Nápravnom zariadení Neuse v Goldsboro v Severnej Karolíne protest po tom, ako sa dozvedeli, že dvaja spoluväzni mali pozitívny test na koronavírus. Väzni odmietli poslúchnu príkazy zamestnancov a dozorcu a vráti sa do budovy, kde majú cely. Podža vedenia väznice išlo o „organizovaný protest“ a proti väzňom boli údajne použité „primerané donucovacie prostriedky“...

Protest v Goldsboro nebol jediný (k narušeniu poriadku došlo aj vo Filadelfii). Výskyt COVID-19 vo väzniciach v USA zatiaž nie je vežký, je však pochopitežné, že tam, kde sa objavia prvé prípady, cítia väzni beznádej a obavy o zdravie a život. Organizácie na obranu väzňov žiadajú prepustenie starších, na ochorenie náchylných a nenásilných väzňov, aby sa znížil počet žudí vo väzbe a minimalizovali potenciálne katastrofálne dôsledky v prípade rozšírenia ochorenia za mrežami. Protesty sa konajú aj pred väznicami. K prepúšaniu väzňov už medzitým došlo nielen v niektorých väzniciach v USA, ale aj vo viacerých krajinách po celom svete.

Na Slovensku je známy jeden prípad výskytu COVID-19 v bratislavskej väznici. V karanténe následne skončilo 107 väzňov a štyria dozorcovia. Väzenský systém na Slovensku využil odsúdených na šitie rúšok hneď v prvých dňoch výskytu COVID-19 v krajine, keď ich bol extrémny nedostatok. Informácie o možnom prepúšaní odsúdených sme zatiaž nezachytili.

Zdroje:
https://www.ncdps.gov/news/press-releases/2020/04/02/statement-organized-protest-neuse-correctional-institution
https://indyweek.com/news/northcarolina/prison-inmates-protest-covid-19
https://itsgoingdown.org/protest-at-neuse-correctional-north-carolina-in-response-to-covid-19-outbreak
https://itsgoingdown.org/disturbance-at-philadelphia-industrial-correctional-center-during-covid-19-quarantine
https://itsgoingdown.org/hamilton-barton-jail-update-freeing-all-the-prisoners-is-possible
https://www.aktuality.sk/clanok/776310/koronavirus-v-bratislavskej-vaznici-je-v-karantene-107-odsudenych


Kampaň proti prepúšaniu na univerzite v Brightone
Publikované: 7.4.

COVID-19 BEW
Kolektív Brighton Education Workers (BEW), ktorý je úzko spätý s naším sesterským zväzom Solidarity Federation, začal mobilizáciu proti zámerom University of Brighton zruši zmluvy s niektorými vyučujúcimi. Vedenie univerzity pritom viackrát opakovalo frázy o tom, ako mu záleží na zamestnancoch a zamestnankyniach. V skutočnosti však plánuje prepusti čas personálu, ktorý má atypické zmluvy na dobu určitú.

BEW žiada plošné predlženie všetkých zmlúv na dobu určitú najmenej do 31. augusta. Ďalej požaduje, aby sa všetky zmluvy, podža ktorých sa mzda vypláca podža počtu odpracovaných hodín, transformovali na zmluvy na dobu určitú platné takisto najmenej do 31. augusta.
„Pripravujeme verejnú kampaň na podporu pracujúcich v tejto situácii na celej univerzite. Vedenie univerzity budeme žiada, aby sa držalo svojej rétoriky a záväzkov o tom, že najmenej do konca leta nedôjde k prepúšaniu,“ informuje BEW.

Podobné problémy sú aj na niektorých iných univerzitách v Británii (napríklad vo Warwicku). Na Slovensku sa o situácii zamestnancov a zamestnankýň vysokých škôl zatiaž vežmi nehovorí. Zachytili sme však prvé úvahy o znižovaní miezd. Uvidíme, ako sa situácia vyvinie a ako sa k nej v prípade problémov postaví personál.

Zdroje:
https://brightoneducationworkers.wordpress.com/2020/04/06/brighton-education-workers-demands-university-of-brighton-protect-vulnerable-workers
https://www.change.org/p/university-of-warwick-protect-workers-at-the-university-of-warwick


Solidarita medzi pracujúcimi aj počas pandémie
Publikované: 8.4.

COVID-19 CNTAIT_Carmen

Dnešný text o bojoch počas koronakrízy je výzvou k pomoci, do ktorej sa môžeš jednoduchou formou zapoji aj ty. Zväz CNT-AIT v španielskej Cartagene spustil medzinárodnú solidárnu kampaň za znovuzamestnanie Carmen z firmy WebHelp Málaga SLU.

WebHelp je outsourcingová firma, ktorá má klientov hlavne v Nórsku. Carmen v nej pracuje od roku 2017 a má na starosti booking pre spoločnos Norwegian AirShuttle. V polovici februára sa s firmou dohodla, že si vezme ročnú neplatenú dovolenku. Presahovala sa do 800 km vzdialeného Bilbaa, kde si našla prácu lektorky angličtiny.

Začiatkom marca sa však obrátila na svojho teamleada vo WebHelpe s otázkou, či by bolo možné vráti sa. Už o pár dní neskôr sa jej ozval s kladnou odpoveďou a dohodli sa na opätovnom nastúpení do práce počnúc 6. aprílom. Prácu lektorky sa preto rozhodla necha tak a vrátila sa do Alicante, kde dostala 25. marca správu od teamleada WebHelpu, že dohoda už neplatí a nevezmú ju spä.

Zväzu CNT-AIT sa podarilo získa dôkazy o tom, že Carmen už mala nahodené šichty na apríl a všetky systémy boli nastavené tak, aby sa mohla vráti. Má tiež vyjadrenia kolegov a kolegýň a správy od ostatných supervízorov.

PRVÁ POZITÍVNA REAKCIA

Medzinárodná solidárna kampaň sa spustila 6. apríla a už o deň neskôr prišla reakcia od WebHelpu. Firma tvrdí, že urobí všetko, čo bude môc, aby Carmen poskytli prvú možnú pozíciu. Podža CNT-AIT je to vežmi dobrá správa, ktorá je priamym dôsledkom medzinárodnej solidarity. Potvrdzuje, že hoci sa nedajú robi protestné zhromaždenia, úspech sa dá dosiahnu aj protestnými telefonátmi, posielaním e-mailov a verejnou kampaňou.
„Uvedomujeme si ažkosti, v ktorých sme sa všetci ocitli, no teraz nie je vhodný čas by ani zostáva ticho,“ zdôrazňuje všeobecný zväz CNT-AIT Cartagena
Spor pokračuje a CNT-AIT zdôrazňuje, že je potrebné pritlači na firmu ešte viac, aby situáciu urýchlene vyriešila. Zdôrazňuje, že zostáva kžúčové zamera sa na WebHelp, no zároveň aj na Norwegian AirShuttle (bez ohžadu na hromadné prepúšanie v Nórsku).

AKO POMÔC? Pošli email alebo zatelefonuj!

Vzor vyjadrenia:
Hello,
I demand readmission of Carmen from WebHelp Málaga SLU and I consider Norwegian AirShuttle to be equally responsible for Carmen’s situation.
The purpose of an agreement is to be fulfilled.
Thank you in advance for your cooperation in this matter.
PODPIS

Preklad vzoru:
Žiadam znovuzamestnanie Carmen z firmy WebHelp Málaga SLU a firmu Norwegian AirShuttle považujem za rovnako zodpovednú za situáciu, v ktorej sa Carmen ocitla.
Zmyslom dohody je, že sa má splni.
Vopred ďakujem za vašu spoluprácu v tejto veci.
--------------------------------------

Najlepšie je vola a písa v čase medzi ôsmou ráno a štvrtou popoludní, pričom najrušnejšie obdobie je na poludnie.

Emaily na WebHelp a Norwegian:
hr.spain@lv.webhelp.com, alicante.all@lv.webhelp.com, malaga.all@lv.webhelp.com, kiev.all@lv.webhelp.com, lviv.all@lv.webhelp.com, riga.all@lv.webhelp.com, norwegian.mailhq@norwegian.com, marketing@norwegian.com

Ďalšie kontakty na Norwegian AirShuttle:
https://www.facebook.com/NorwegianSpain/
https://twitter.com/Norwegian_ES
https://www.instagram.com/flynorwegian/
https://www.youtube.com/user/norwegian

Čísla na Norwegian AirShuttle:
Spain+34 902 84 80 80
Germany +49 (800) 5895000
Brazil +55 21350 00451
Argentina +54 11507 89745
Canada 1-800-357-4159
Denmark +45 70 80 78 80
United States 1-800-357-4159
Finland +358 (0)9 231 01 600
France +33 (0) 97 07 38 001
Italy +39 06 94 80 2756
Irland +353 1 697 1489
Norway +47 21 49 00 15
United Kingdom +44 33 08280854
Sweden +46 (0)770 45 77 00
Thailand +66 (0)6000 35 180
Other countries +47 2149 00 15

Vopred ďakujeme za podporu Carmen. Budeme radi, ak nám o nej dáš vedie, aby sme o odozve mohli informova našich kamarátov a kamarátky zo CNT-AIT v Španielsku.

Zväz Priama akcia


„Čo je veža, to je veža,“ odkázali smetiari v Británii
Publikované: 9.4.
COVID-19 Wirral
Smetiari v metropolitnom okrese Wirral odmietli v utorok 7. apríla nastúpi do práce pre obavy o zdravie. Jedným z hlavných problémov je zdiežanie vozov viacerými tímami pracovníkov. Dva týždne žiadali zavedenie prísnejších pravidiel spoločenského odstupu vo firme Biffa, ktorá poskytuje smetiarske služby v okrese. Takéto opatrenia pritom prijalo množstvo smetiarskych firiem v iných okresoch. „Naši členovia nás informovali, že čo je veža, to je veža, a že nebudú ďalej zbytočne riskova svoje zdravie a zdravie svojich rodín,“ informovali odbory.

O protestných akciách smetiarov sme informovali aj pred niekožkými dňami. Odohrali sa v Kanade a USA. Pozri naše týždenné súhrny na webe www.priamaakcia.sk

Zdroj:
https://unitetheunion.org/news-events/news/2020/april/wirral-refuse-workers-stop-work-due-to-coronavirus-health-fears
 

Tri rôzne formy protestu v zdravotníctve proti nedostatku ochranných pomôcok
Publikované: 10.4.

COVID-19 USA nurses

LESOTHO
Zdravotnícky personál začal od 6. apríla ošetrova iba naliehavé prípady a nie prípady podozrivé na COVID-19. Ide o formu protestu proti nečinnosti vlády ohžadom nedostatku ochranných pomôcok, školení a diskusií o opatreniach zahŕňajúcich rizikové príplatky a riešenie finančnej situácie personálu v prípade infikovania sa. Krajina preventívne uzatvorila hranice, hoci sa v nej zatiaž nevyskytol potvrdený prípad COVID-19.

JUHOAFRICKÁ REPUBLIKA
V štyroch nemocniciach v Johannesburgu, kde sa robia testy na COVID-19, sa v posledných dňoch kvôli chýbajúcim maskám objavuje iná forma protestu – absentérstvo.

USA
Sestričky z pohotovosti v nemocnici Cook County Hospital v Chicagu sa proti chýbajúcim ochranným pomôckam postavili priamo na pracovisku. Ako píše jedna z nich: „Školia nás, ako pomáha pacientom. Držíme sa toho. Sestričky zatiaž neštrajkovali, čo však neznamená, že nerobíme kolektívne akcie. Možno to navonok pôsobí, že v zdravotníckych zariadeniach je pokoj, ale deň čo deň tu bojujeme.“

Opisuje udalos, ktorá sa nedávno stala v nemocnici. Sestričky bez pomôcok boli vystavené pacientovi s COVID-19, a keď sa situácia zopakovala, jedna zo sestričiek išla za nadriadeným a vyžiadala si potrebnú ochranu, keďže videla, že lekári ju majú. Nadriadená potvrdila, že ju dostanú, no nič sa nedialo. Sestrička sa opýtala ostatných kolegýň: „Idete do toho so mnou?“ a odpoveď bola: „Áno.“ Sestrička potom oznámila lekárom: „Keď prídu ochranné pomôcky aj pre nás, príďte za nami do kuchynky.“ A všetky sestričky odišli. Netrvalo dlho a dobehol za nimi nadriadený. „Čo tu robíte?“ A sestričky na to: „Keď budeme ma pomôcky, vrátime sa.“ Nielenže okamžite dostali pomôcky, ale aj celú škatužu s N95 (FFP3) respirátormi.

Rovnaký problém sa zopakoval o týždeň neskôr, ale aj reakcia bola rovnaká. A znova úspešná.

Sestrička z chicagskej nemocnice dodáva: „Kráčame po tenkej čiare a treba dáva pozor, aby ju človek neprekročil. Nechceme, aby to vyzeralo, že sa odmietame stara o pacientov alebo prís o licenciu či prácu, ale musíme sa skrátka chráni a neochorie. Je zásadné uvedomi si, že teraz máme moc aj napriek tomu, že pandémia si na nás v prvej línii vyberá vežkú daň. Najlepšie vieme, ako prekona túto pandémiu a postara sa o seba. Tí, čo vedú nemocnice, vedia, že nás potrebujú.“

Radi by sme informovali aj o podobných prípadoch z nemocníc na Slovensku, keď nejaká forma protestu zabrala a personál dosiahol určité zlepšenie. Ak o takých vieš, daj nám vedie.
Viac sa o protestoch v zdravotníctve vo svete môžeš dozvedie z našich predošlých príspevkov na FB alebo z týždenných súhrnov na webe www.priamaakcia.sk.

Zdroje:
https://ewn.co.za/2020/04/06/lesotho-healthcare-workers-strike-over-covid-19-grievances
https://www.news24.com/SouthAfrica/News/panic-at-four-joburg-covid-19-testing-sites-over-sanitisers-masks-20200407
https://labornotes.org/blogs/2020/04/you-can-find-us-break-room-how-nurses-got-masks


Pracovníci čističky odpadových vôd prerušili prácu
Publikované: 11.4.

COVID-19 - Baltimore_COV

Pracovníci v americkom Baltimore protestovali v utorok 31. marca proti nedostatku ochranných pomôcok obzvl᚝ teraz počas pandémie. Odmietli pracova, pretože vedenie neprijalo potrebné ochranné opatrenia. Podža jedného z pracovníkov dostali napríklad hygienické prostriedky až v piatok. Doteraz nemajú nijakú ochranu dýchacích ciest ani oblečenia. Vedenie sa pre médiá vyjadrilo, že poskytne všetko potrebné.

Zdroj:
https://www.wmar2news.com/news/coronavirus/wastewater-workers-walkout-claim-unsafe-conditions


Najnovšie správy z Francúzska zo zdravotníctva, stavebníctva, školstva a leteckého sektora
Publikované: 12.4.

Macronavirus


Náš sesterský zväz CNT-AIT nám 11. marca poslal ďalšie aktuality z krajiny. Vyberáme:

1) Zdravotníctvo

Situácia v nemocniciach sa stále nezlepšuje – chýbajú masky aj iné ochranné pomôcky. V posledných dňoch sa začali objavova správy o tlaku na žudí, ktorí sa sažujú na pracovné podmienky. Týka sa to hlavne žudí v zamestnaneckých radách, ktorých mená sú známe, keďže sa zúčastnili na vožbách do týchto zastupitežských orgánov (ktoré CNT-AIT dlhodobo kritizuje).

Pokračujúce obmedzovanie občianskych slobôd vo Francúzsku je podža zväzu CNT-AIT dôvodom na uskutočňovanie nenápadnejších kampaní.

Sie pracujúcich v zdravotníctve zväzu CNT-AIT informuje o akcii študentiek a študentov v jednej z nemocníc. Pôvodne mali dosta za svoju prácu 1,40 eur na hodinu. Zorganizovali však petíciu a vybojovali si sumu 1400 eur mesačne.

Objavila sa aj ďalšia petícia. Opatrovatežský personál oznámil vedeniu Cochinovej nemocnice, že sa odmieta obetova kvôli pandémii. Požaduje testovanie na COVID-19 pre všetkých žudí pracujúcich v nemocnici, ktorí o to požiadajú. „Nezaujíma nás, kožko stoja testy. Tu ide o záchranu životov a naše životy majú väčšiu hodnotu ako peniaze.“
Ako ďalej uvádza sie pracujúcich v zdravotníctve zväzu CNT-AIT: „Vedenie tvrdí, že testovanie je len pre tých, čo majú príznaky, no vtedy je už neskoro!“

2) Stavebníctvo

Pokračuje aj napätie medzi štátom a podnikmi na jednej strane a pracujúcimi na strane druhej. Hlavnou témou je obnovenie stavebných prác, resp. právo odmietnu prácu. Niektorí šéfovia dokonca dávajú žuďom podpisova nelegálne dodatky, podža ktorých pracovník berie na vedomie, že si je vedomý možnosti nákazy a v prípade, že sa nakazí, nebude si uplatňova žiadne nároky voči zamestnávatežovi.

3) Školstvo

Sie pracujúcich v školstve zväzu CNT-AIT vydala vyhlásenie, v ktorom okrem iného požaduje bezplatný prístup k internetu a počítačom pre všetkých obyvatežov Francúzska, poskytnutie všetkých práv migrantom bez dokladov a viac zdrojov do sociálnych služieb.

4) Letecký priemysel

Sie pracujúcich CNT-AIT z tohto odvetvia sa v špeciálnom newsletteri zamýšža nad situáciou vo firme. Návrat do práce po týždennej odstávke bol celkom prekvapujúci – firma zaviedla všetky možné hygienické a ochranné opatrenia a všade bol dostatok ochranných pomôcok (paradoxne, vedenie nenapadlo vyrieši jeden z kžúčových problémov, ktorým sú manuálne vodovodné kohútiky...). Po tejto zmene sa však naši kamaráti zamýšžajú: Ako je možné, že Airbus získal všetky tieto veci a zdravotnícky personál, predavači a predavačky v obchodoch ich majú nedostatok? Uvažujú tiež, aký má zmysel vraca sa do práce. „Tu nejde o to, že by sme boli proti výrobe alebo že by sme sa obávali rizík. Ale ak to má ohrozi naše zdravie a zdravie našich rodín, chceme, aby išlo o niečo užitočné pre všetkých. Aký má zmysel a úžitok pracova „ako predtým“ v tejto pandémii a pri ochromenej svetovej ekonomike? Chceme ís do práce napriek riziku, ale chceme vyrába lekárske prístroje, respirátory, nemocničné postele, masky, gély, skrátka veci, ktoré sú naozaj nevyhnutné a spoločensky užitočné. Bude Airbus a jeho subdodávatelia naďalej vyrába a montova vojenskú techniku? Sme to my, pracujúci, kto vyrába všetko bohatstvo. My máme kolektívnu moc zastavi toto šialenstvo najprv formou odmietnutia práce alebo generálnym štrajkom, a potom prevzatím výrobných prostriedkov do našich rúk a výrobou pre prospech celej spoločnosti. Naše životy majú väčšiu hodnotu ako ich zisky!“

Podža pracovníka z USA, ktorý kontaktoval CNT-AIT po prečítaní predošlého newsletteru, je situácia u hlavého konkurenta (Boeing) rovnaká – firma núti pracovníkov pokračova vo výrobe.

Celková ekonomická a politická situácia

Francúzsko čaká ekonomická recesia. V mnohých strategických sektoroch to bude ažké (napríklad v turizme, požnohospodárstve, ažkom priemysle, zábavnom priemysle atď.). Na druhej strane, veža žudí si v uzatvorenej krajine vytvára nové zvyky. Práca prestáva by jediným ústredným bodom v živote. Čoraz viac žudí sa zamýšža nad zmyslom života v kapitalizme a otvorenejšie prijíma anarchosyndikalistické myšlienky. Obzvl᚝ v situácii, keď štát hovorí v podstate jediné: „Pracova, spa, a znova pracova.“

Ako vyzerá situácia v tvojej práci? Podarilo sa ti s kolegami a kolegyňami od začiatku pandémie niečo dosiahnu od zamestnávateža? Daj nám vedie, radi o tom napíšeme.

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr�spevok
 
ODPORÚČAME(pĂ­ĹĄ s diakritikou)

SPRÁVY

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnos a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učitežka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označi za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voli nestačí – Po vožbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekožko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvára koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čaka. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie vožby. Štátne inštitúcie a firmy budú robi všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaž (znova) prestaneme existova.

(Ne)voli nestačí – Voli či nevoli? O čom sú vožby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvížu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred vožbami a ako vlastne funguje zastupitežská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voli nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukáza alebo sa niekoho zasta, vieme to urobi v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veža problémov, ktoré sa dajú len ažko vyrieši bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účas na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú ma aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voli nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podpori túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity žudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov žudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voli nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíri myšlienku „(Ne)voli nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnú naahovaniu sa o to, či voli alebo nevoli. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voli napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o vežmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetli pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapoji, nájdeš tu.

(źavicová) žurnalistika – skúsenos s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala by bez ohžadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písa, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupova k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenos s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za vežkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opä symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypoču/stiahnu si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokožvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájs rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosou a režimom pred rokom 1989.

�al�ie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňova.
Log in