Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Čo ukázal protest KOZ proti chudobe (+ foto a leták PA)

9.
október 2022

Ťažko sa nám hľadajú slová, ako zhodnotiť protest najväčšej konfederácie odborov na Slovensku. Vzhľadom na počet zúčastnených išlo podľa nás o katastrofu. A je možno dobre, že prišlo tak málo ľudí, pretože násobne väčšia účasť by len predlžovala ilúziu a zakrývala všeobecnú neschopnosť KOZ mobilizovať a byť hrozbou na ekonomickom poli.

Situácia pritom KOZ hrala do kariet - zhoršujúca sa sociálna situácia, akcia v sobotu a navyše prepojená s podobným protestom v ČR, vypravený špeciálny vlak a autobusy z celého Slovenska... Nakoniec však neprišlo ani 1000 ľudí.

Nie sme súčasťou KOZ, takže sa nás sobotné fiasko nedotklo. Sme však tiež súčasťou medzinárodnej konfederácie zväzov a rozumieme, že pre odborárov a odborárky mohlo byť nepríjemné vidieť, ako dopadla akcia ich konfederácie. Aj nevydarené aktivity však môžu byť zdrojom poučení do budúcnosti.

Rozumieme tiež, aké náročné je vybudovať bojovný kolektív schopný presadiť svoje požiadavky na pracovisku či mimo neho, a že kroky KOZ tomu nemusia pomáhať. Ako sme sa však vyjadrili v letáku, ktorý sme rozdávali na proteste, (pozri text nižšie), netreba sa nechať demotivovať. Stojíme pred množstvom prekážok, ktoré inak ako organizovaním sa nevyriešime.

Chápeme aj to, že ľudí láka veriť v sociálny zmier a vládu, ktorá vyrieši naše problémy. Sľuby sú často komunikované veľmi dôveryhodne. Sme tu však už dosť dlho, aby sme videli, že zmeny sú za tie desaťročia skôr kozmetické. Nádej a povzbudenie čerpáme skôr z aktivít pracujúcich, ktorými si dokázali vydobyť svoje požiadavky efektívnymi, cielenými akciami, zastavením výroby či poskytovania služieb a pod. Podľa nás existuje nádej, ale spočíva v našej vlastnej aktivite a nezávislom organizovaní sa a nie v niekom, kto bude robiť veci za nás.

Chceli by sme sa poďakovať všetkým, čo sa k nám počas protestu KOZ pridali, pomohli s prípravou a rozdávaním letákov a piketov a vytvorili pekný vizuál s vlajkami a heslami.

Pripájame ešte zopár fotiek z akcie, hesiel z piketov a znenie letáku. 

Pikety:

 

 

 

Leták:

PREČO PROTESTUJEME

 

Kolegovia, kolegyne, cieľom dnešnej akcie je vyjadriť názor na zhoršujúce sa životné podmienky. V tomto letáku sa s vami chceme podeliť o ten náš.

 

PREČO DEMONŠTRUJEME?

Dôvodov je veľa. Štve nás, koľko ľudí nemá šancu zabezpečiť si dôstojný život. Ani v časoch bez krízy a už vôbec nie v zhoršujúcich sa podmienkach ako teraz, keď nám kvôli inflácii klesajú reálne mzdy. Aké máme možnosti zmeniť to?

Povedzme si úprimne, dnešná demonštrácia asi k zmene nepovedie, aj keď na nej budú tisícky ľudí. Môže však prispieť k zlepšeniu kontaktov medzi pracujúcimi.

 

ČÍM HROZÍME?

 

Požiadavky demonštrácie sú formulované pomerne všeobecne a pri jej zvolávaní sa vôbec nehovorilo o tom, čo sa stane, ak sa nesplnia. Podobné pokusy sme pritom videli už na jar, keď OZ KOVO, jeden z (na slovenské pomery) najbojovnejších odborových zväzov, viedol kampaň za vyhlásenie hodinového, prípadne jednodňového štrajku v odvetví. Dopadlo to neslávne – za štrajk sa v prieskume vyslovilo 23,1 % ľudí, za účasť na ňom 13,9 %. Na jar sme síce neboli tam, kde sme teraz, no hrozby, že sa skončí sociálny zmier, vyznievajú nepresvedčivo, a nezdá sa, že by sa schyľovalo k skutočným sociálnym bojom.

 

Na druhej strane, na niektorých pracoviskách k bojom predsa len dochádza, čo je fajn, pretože práve tam je zdroj našej sily. Nenechajme sa preto demotivovať.

 

Vždy je dobre, keď máme informácie o bojoch ostatných pracujúcich a môžeme sa nimi inšpirovať. Každý boj má však základ vo vlastnej aktivite. Spomeňme si napríklad na učiteľky a učiteľov. Svoj štrajk v roku 2016 zorganizovali vďaka aktivite v regiónoch celého Slovenska, a to bez toho, aby boli nevyhnutne v odboroch. Najdlhší štrajk v histórii Slovenska uskutočnili dokonca navzdory vedeniu odborov (patriacich pod KOZ...), ktoré ich nepodporilo. Svoje požiadavky síce nedosiahli, ale zanechali za sebou odkaz plný aktivity, bojovnosti, vynaliezavosti, solidarity a rozhodovania čo najviac zdola a nezávisle od politikov a političiek.

 

Úspešné boje pracujúcich v posledných rokoch (okupačné štrajky v Kolárove, Hencovciach či Beluši), ale aj aktivity, ktorým sa odbory zvyčajne veľmi nevenujú, ako sú napríklad individuálne prípady nevyplácania miezd (s ktorými má skúsenosti napríklad náš zväz) spája jedno - skutočnou silou a hrozbou sme vtedy, keď si pomáhame, držíme spolu a sme aktívni a aktívne. Jednoducho, keď sa organizujeme.

 

ČO PO DEMONŠTRÁCII?

 

Keď sa vrátime na svoje pracoviská a opadne nadšenie z toho, že sme boli súčasťou veľkého davu, budeme znova čeliť rovnakým problémom ako predtým. Keď uvažujeme o tom, čo by sa dalo robiť, napadá nám v skratke toto:

 

  • Tam, kde momentálne nie je skupina pracujúcich, ktorá by mohla zlepšiť situáciu na pracovisku, si skúsme aspoň pomáhať. Keď je zle alebo nejaký problém, vždy sa viac vyplatí navzájom sa podporiť ako osočovať (vieme, niekedy je to to najťažšie). Aj takto môže časom vzniknúť skupina, ktorá zatiaľ chýba.

 

  • Tam, kde už existuje bojovne naladený kolektív, prípadne kde sa schyľuje k sporom, sa takisto môžeme navzájom podporovať a nenechať všetky aktivity len na niekoľkých ľuďoch. Ak je problém na jednom pracovisku, popremýšľajme, ako o tom rozšíriť informácie na iné pracoviská v dedine, meste, regióne... Skúsme sa na to pozrieť takto: „Ako mi vie pomôcť niekto, kto pracuje niekde inde? Ako vedia ľudia inde pritlačiť na môjho šéfa alebo šéfku?“ Nie sú to ľahké otázky, ale odpovede na ne existujú.

 

  • Nezabúdajme, že v prvom rade sme pracujúci ľudia, nie odborári či odborárky. Je veľa ľudí, ktorí majú dobré dôvody nebyť v takej či onakej odborovej organizácii, no napriek tomu si môžeme navzájom pomáhať. Môže byť užitočné spolupracovať medzi sebou bez ohľadu na odborovú príslušnosť.

 

ZVÄZ PRIAMA AKCIA

 

Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich, ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí.

 

Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.

 

Máme za sebou úspešné kampane a vďaka taktike priamych akcií a dobrej príprave sme zvíťazili v zatiaľ každom spore, v ktorom bol zo strany pracujúcich dodržaný dohodnutý postup. Ani raz sme sa pritom nemuseli spoliehať na súdy.

 

Sme anarchosyndikalistický zväz. Anarchosyndikalizmus spája anarchistické princípy konania (odmieta moc človeka nad človekom) a syndikalistické metódy (boje pracujúcich za sociálne a ekonomické požiadavky).

 

Bezprostredným cieľom je pomocou kolektívnej akcie, protestu, bojkotu či štrajku skomplikovať alebo ochromiť prácu, t.j. výrobu či poskytovanie služieb, kým sa nesplnia požiadavky ľudí v boji. Nemáme pritom na mysli len boje na pracoviskách, ale napríklad aj proti zvyšovaniu nájomného, proti ničivým dopadom klimatických zmien, za špecifické požiadavky žien či utláčaných komunít atď.

 

Dlhodobým cieľom je spoločnosť založená na napĺňaní potrieb ľudí, nie na dosahovaní zisku.

 

- - - - - - - - - -

 

Viac informácií o našej činnosti nájdeš na

www.priamaakcia.sk

alebo

fb.com/Zvaz.Priama.akcia

 

V prípade záujmu o kontakt odporúčame použiť formulár:

priamaakcia.sk/zapoj-sa

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Košice - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (26.6.)
12.06.2024 V košickom klube Collosseum sa opäť stretneme v stredu 26. júna o 18:00. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia (19.6.)
03.06.2024 Červnové setkání na Základně Tři ocásci se uskuteční ve středu 19. 6. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Žilina - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (štvrtok 13.6.)
20.05.2024 Po úspešnej akcii „Večer so zväzom Priama akcia“ na žilinskej Hájovni, sme sa rozhodli, že skúsime otvorené stretnutie aj v Žiline. Stretneme sa opäť na Hájovni (Cesta k Paľovej búde 27) vo štvrtok 13. júna o 19.00. Cieľ je rovnaký ako v prípade ostatných otvorených stretnutí – spájať sa s ľuďmi, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z okolia. Ak máš záujem o kontakt, ale na stretnutie nemôžeš prísť, ozvi sa nám cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň online dotazník. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Trnava - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (29.5.)
17.05.2024 V priestoroch vynoveného Kubika na Pekárskej 40 sa stretneme opäť v stredu 29. mája o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie vrátane nových plagátov, nálepiek a letákov propagujúcich brožúru „Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať“.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia
06.05.2024 Na Základně Tři ocásci se setkáme opět už budoucí středu 15. 5. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Diskusia na UCOFe - Ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa? (4.5., Bratislava)
29.04.2024 V rámci United Colours Of Football (FB) v sobotu 4. mája o 13:00 predstavíme formou diskusie, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou aj ako subjektívne vnímame fungovanie v organizácii v súvislosti s osobným a rodinným životom. Porozprávame, ako sme sa vlastne dostali k anarchistickým myšlienkam a nevynecháme ani konkrétne aktivity či zážitky zo sporov o vyplatenie dlžných miezd. Priestor bude samozrejme aj na otázky, ktoré zaujímajú teba. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (24.4.)
19.04.2024 V stredu 24. apríla o 18:00 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Večer so zväzom Priama akcia v Hájovni – ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa?
13.02.2024 V sobotu 16.3. sa uskutoční akcia, kde budeme rozprávať o úspešnom organizovaní sa, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou, ale aj o veciach, ktoré zaujímajú teba.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (21.2., Kubik)
05.02.2024 Po krátkej pauze pokračujeme ďalším stretnutím aj v trnavskom Kubiku na Štefánikovej 4 o 19:00! Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Tentokrát budeme okrem iného pokračovať v prípravách kampane „Ideš na brigádu?“. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (18.1.)
08.01.2024 Vo štvrtok 18. januára o 18:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník - https://www.priamaakcia.sk/zapoj-sa. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Ohliadnutie sa za otvoreným stretnutím v Skalici
10.09.2023 Otvorené stretnutie PA sa uskutočnilo prvý raz v regióne mimo väčších miest. Poteší, že aj na Záhorí sú ľudia, ktorí sa chcú aktívne zapájať do riešenia problémov na pracoviskách a komunite, navzájom si pomáhať a učiť sa od seba. Nadobudnuté zručnosti sa v budúcnosti zídu pri vedení sporov a ďalšom organizovaní sa. Príjemná pracovná atmosféra dotvárala celý priebeh stretnutia a dohodli sme viacero praktických vecí a možností ako sa zapojiť. K dispozícii boli tiež materiály súvisiace s anarchosyndikalizmom a hnutím pracujúcich.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (20.9., Foajé)
30.08.2023 Po mesačnej prestávke pokračujeme od 20. septembra v otvorených stretnutiach vo Foajé na Štefánikovej 16 o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (17.8.)
04.08.2023 Vo štvrtok 17. augusta o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Skalici (30.8.)
30.07.2023 Vďaka dotazníku sme sa v poslednom čase spoznali s ľuďmi z viacerých regiónov. Naším cieľom je, aby sa rozvíjali aktivity v čo najviac lokalitách a nielen vo veľkých mestách ako sú Bratislava, Košice či Trnava. Aj preto nás teší, že ďalšie otvorené stretnutie bude v Skalici. Určené je pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci či na brigáde, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z regiónu. Ak chceš prísť, kontaktuj nás vopred cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň spomínaný dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Prenasledovanie odborov v Rusku
11.07.2023 Z rôznych miest Ruska neustále prichádzajú správy o represiách voči odborom. Zámienky na prenasledovanie sú rôzne, vždy však ide o pomstu zo strany štátu a kapitálu. Vo vojenskej atmosfére militarizácie a „mobilizácie národa“ navyše vzniká ešte väčší priestor na útoky na pracujúcu triedu.
V minulom roku sa represie dotkli odborového zväzu Kuriér, ktorí sa dostali do povedomia svojimi štrajkami a ktorého hlavná postava Kirill Ukrajincev bol 26. apríla 2022 zatknutý (viac info tu https://priamaakcia.sk/Podpor-odbory-Kurier-v-Rusku-celia-represii-zo-strany-rezimu.html).


Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in