Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny zo 17 krajín sveta.Diskusné turné „VIAC NEŽ LEN ODBORY“ o anarchosyndikalizme a MAP štartuje 29.2.08!

21. február 2008

Rozpis dátumov a miest akcií, výstava, nové publikácie, špeciálne vysielanie Rádia Priama akcia a nejaké to prekvapenie. Diskusné turné „Viac než len odbory“ o anarchosyndikalizme a Medzinárodnej asociácii pracujúcich (MAP) začína 29. februára na Morave a postupne prejde najväčšími mestami Slovenska. Prečítaj si, čo všetko sme prichystali a kde.

O ČOM BUDE REČ

Obsahom prezentácie aktuálnej sekretára Ratibora Trivunaca bude súčasná činnosť MAP, spôsob, akým sa vyvíja, aký je rozdiel medzi hierarchickými a nehierarchickými odbormi a či sú organizácie v MAP odbormi v tradičnom slova zmysle, alebo ide o nejakú inú formu a chápanie pojmu „odbory“. Pokúsime sa zamyslieť aj nad tým, či majú dnes odbory ešte význam, keďže sme v situácii neistej práce, práce dojednávanej cez pracovné agentúry, práce na živnosť... Dúfame tiež, že sa nám podarí objasniť, prečo odbory nemusia byť uzavreté len vo sfére pracoviska, ale môžu byť významnou silou v komunitných či školských bojoch.

NIEKOĽKO ŠPECIÁLÍT!

*** Rádio Priama akcia znova v éteri
Vo štvrtok 6.3.2008 bude špeciálne vysielanie Rádia Priama akcia. Naším hosťom bude samozrejme Rata. Ohliadneme sa za turné a na základe aj tvojich otázok, ktoré nám pošleš, s ním pokecáme o hocičom, čo ti napadne. Opráš naše staré kontakty a ICQ a postup, ako si nás naladiť (napríklad tu), a vo štvrtok večer ťa čakáme online! O čase vysielania ešte budeme informovať.

*** Výstava
Súčasťou akcie bude výstava venovaná histórii a súčasnej činnosti jednotlivých sekcií MAP.

*** Filmové prekvapenie
V niektorých miestách možno bude aj premietanie tematického celovečerného filmu;)

*** Novinky od Nakladateľstva bod zlomu
Nové brožúry venované anarchosyndikalizmu. Pozor, žiadne ťažké teórie, ale priame opisy konkrétnych bojov. Mňamka!

*** Nálepky
Pripravené sú štyri druhy nálepiek propagujúcich webstránku Priamej akcie a MAP.

*** Červeno-čierna distribúcia
Všetky nové tituly, nálepky, ale aj pár starších a stále dobrých vecí, klasicky v distribúcii na mieste.

TERMÍNY A MESTÁ:

29. 2. (piatok) – OTROKOVICE - 19.00, jediná prezentácia v Čechách! Info o mieste na priamaakcia(zavináč)priamaakcia(bodka)sk
1.3. (sobota) – BRATISLAVA - 16.00, A4-Nultý priestor, Námestie SNP
2.3. (nedeľa) – TRNAVA - 15:00, Centrum voľného času Kalokagatia, Strelecká 1
3.3. (pondelok) – BANSKÁ BYSTRICA - 18:00, Spolok architektov Slovenska, Námestie SNP 7
4.3. (utorok) – KOŠICE - 17:30, Hlavná 68, Zasadačka v budove Správy majetku
5.3. (streda) – ŽILINA - 17.30, Makovického dom, Horný val 20

NEČAKAJ A POMÔŽ NÁM, AJ KEĎ NIE SI Z UVEDENÝCH MIEST

Uvítame pomoc s propagáciou akcie. To znamená, že ti môžeme poslať plagáty, letáky, nálepky či banner k akcii. Ak aj nebývaš v jednom z miest, kde sa zastavíme, nevadí. Všetky tieto propagačné materiály vylepené alebo rozdané pri fabrikách, školách, staniciach či čakárňach prezentujú anarchizmus ako spôsob, ako tu a teraz konať a pomáhajú zbaviť anarchizmus nálepky chaosu a neporiadku. A možno sa niekto z tvojho mesta vyberie na niektorú z prednášok;) Času je ale málo, preto sa nám ozvi čo najskôr. Materiály vieme dodať v ten istý deň alebo do jedného dňa, odkedy nám napíšeš na priamaakcia(zavináč)priamaakcia(bodka)sk.

Sleduj www.priamaakcia.sk pre aktuálne info a hlavne - vidíme sa na akciách!


Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj príspevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2018
15.05.2018 Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.

Krátka správa z vernisáže plagátov „Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní“
09.04.2018 V sobotu 24. marca sa v bardejovskej Bašte uskutočnila vernisáž výstavy kolektívu Hogwash s názvom Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní. Plagáty sa nachádzajú na prvom poschodí Bašty. V priestoroch kaviarne sú menšie plagáty z edície Abeceda anarchistického amatéra, vo vedľajšej veľkej miestnosti sú veľké plagáty. Kto nestihol vernisáž, má možnosť navštíviť Baštu v otváracích hodinách do 30. apríla, kedy sa výstava skončí (udalosť na FB).

Podporili sme pracovníkov a pracovníčky Poľskej pošty
01.03.2018 Dnes napoludnie sme v rámci medzinárodného týždňa solidarity s pracovníkmi a pracovníčkami Poľskej pošty navštívili veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. Keďže veľvyslanec sa na mieste nenachádzal, konzulovi sme objasnili dôvody našej návštevy a odovzdali list s požiadavkou (PDF), aby o proteste informoval príslušné orgány v Poľsku.

Rozhovor so zväzom Priama akcia v nemeckom vysielaní RTVS
26.02.2018 Ak ovládaš aspoň základy nemčiny, môžeš si vypočuť rozhovor pre Radio Slowakei International (vysielanie RTVS v nemeckom jazyku) z konca januára na tomto odkaze: RTVS.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in