Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v bydlisku, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 17 krajín sveta.Dobré správy pre FAU (MAP Nemecko) v spore s nadáciou Heinricha Bölla

13. september 2013

Pracovníci nadácie Heinrich Böll Stiftung (HBS) sa postavili proti zamestnávaniu cez pracovné agentúry a zväz FAU rozbehol protestnú kampaň, do ktorej sa zapojila aj Priama akcia. Jednotliví pracovníci sa obrátili aj na pracovný súd v Berlíne, ktorý 5. septembra v jednom prípade rozhodol, že člen FAU bol zamestnaný nelegálne a došlo k porušeniu kolektívnej zmluvy. Kampaň pokračuje, a hoci sa vedie aj na poli súdov, ani zďaleka tam nezostáva. Jej cieľom je zrušenie outsourcingu a priame zamestnávanie všetkých pracovníkov bez ohľadu na to, či upratujú, pracujú na recepcii, v kuchyni alebo vykonávajú pracovné úlohy, ktoré súvisia s hlavnou činnosťou HBS.
 
Čo sa stalo?
 
Pracovníci HBS sú zamestnávaní cez pracovné agentúry a dostávajú nižšie mzdy, ako priznáva kolektívna zmluva pre toto odvetvie. Zákon však určuje, že majú byť zamestnávaní priamo, nie cez sprostredkovateľské agentúry. Ďalší problém je práca v skorých ranných a neskorých večerných hodinách či počas víkendov bez nároku na odmenu.
 
Členovia zväzu FAU, ktorí sa na pracovisku zorganizovali, začali otvorene hovoriť o problémoch, a niekoľkí z nich podali v apríli žalobu na pracovný súd v Berlíne. Vzápätí boli prepustení a od augusta ich nahradili ďalší pracovníci cez inú agentúru. Prepustenie však spustilo nové aktivity namierené proti praktikám HBS.
 
Medzinárodný týždeň akcií a zapojenie Priamej akcie

Na podnet od viacerých pracovníkov HBS spustila lokálna skupina FAU-Berlín kampaň, ktorej vyjadrili podporu aj mnohí ďalší pracovníci HBS (či už sú zamestnaní priamo, cez agentúru, alebo pôsobiaci na stáži). Vedenie celý čas odmietalo stretnutia a vyjednávanie (FAU im poslalo päť písomných žiadostí).
Na zvýšenie tlaku zvolali FAU-Berlín medzinárodný týždeň akcií od 2. do 9. septembra.
 
Hneď v prvý deň navštívili centrálu HBS v Berlíne, ktorá organizovala diskusné stretnutie s jedným z politikov z parlamentu. Počas neho rozvinuli transparenty, čo sa moderátorka najskôr snažila obrátiť na žart, no napokon pred všetkými konečne prisľúbila FAU stretnutie. Keďže akcia nadácie mala genderový charakter, členovia FAU prišli aj s dúhovým transparentom podporujúcim LGBT komunitu, aby ich nemohli obviniť, že protestujú proti genderovej tematike.
 
Celkovo uskutočnili lokálne skupiny FAU viac ako 20 podporných akcií rôzneho charakteru v mestách Berlín, Bonn, Erfurt, Drážďany, Frankfurt, Freiburg, Halle, Hannover, Kiel a Kolín.
 
Návštevu sme uskutočnili aj pobočke v Prahe, kde bol 4. septembra odovzdaný protestný list Priamej akcie. O dva dni neskôr nasledoval fax do centrály v Nemecku, pričom medzitým nás pražská pobočka informovala, že o akcii dali vedieť nemeckej centrále.
 
Akciu pred pobočkou v Belehrade uskutočnili ASI (MAP Srbsko). Rozdávali letáky a diskutovali s okoloidúcimi.
 
Viaceré akcie uskutočnili ZSP (MAP Poľsko). Ešte začiatkom júna rozdávali letáky počas konferencie organizovanej HBS vo Varšave. Po nej nasledovalo prehlásenie HBS, že sa snažia celú záležitosť vyriešiť. Avšak vzhľadom na to, že sa stále odmietali stretnúť s FAU a iba zmenili agentúru dočasného zamestnávania, išlo o klamstvo.
 
Ďalšia akcia ZSP sa konala 7. septembra počas konferencie Sociálna Európa (Europa Społeczna), ktorú spoločne organizovala Strana Zelených, Nadácia a dva odborové zväzy. Prítomní dostali letáky ZSP a vyjadrovali záujem o spor a podporu požiadaviek. Boli tiež nepríjemne prekvapení dvojakou tvárou HBS, ktorá síce deklaruje podporu minimálnej mzdy (čo je 8,50 €), no vlastným zamestnancom vypláca menšiu sumu.
 


Bruselskú pobočku navštívili 5. septembra členovia holandskej oranizácie Vrije Bond a počas týždňa akcií poslali protestný e-mail aj SP (MAP Portugalsko) a ČSAF.
 
Víťazstvo v súdnom spore, no boj pokračuje

Pracovný súd v Berlíne 5. septembra rozhodol, že člen FAU, ktorý nadáciu žaloval, bol jej zamestnancom od roku 2011, pričom išlo o nelegálne zamestnávanie cez neregistrovanú pracovnú agentúru. Súd ďalej konštatoval, že došlo k porušeniu podmienok stanovených v kolektívnej zmluve. Člen FAU bol spätne uznaný ako zamestnanec HBS a môže požiadať o preplatenie rozdielu mzdy, keďže cez agentúru dostával nižšiu sumu.

Ďalší traja pracovníci na verdikt súdu ešte iba čakajú, no je veľmi pravdepodobné, že bude rovnaký.

HBS však naďalej odmietajú diskusiu s FAU, celú vec zľahčuje a zastávajú postoj, že zamestnávanie čo najlacnejších externých pracovníkov je v poriadku a v súlade s ich politikou zamestnávania. Spor teda pokračuje.

Dvojaká tvár HBS a Strany zelených – imidž spravodlivého zamestnávateľa verzus vykorisťovanie lacnej pracovnej sily
 
Nadácia je prepojená s nemeckou politickou stranou Bündnis 90/Die Grünen a podľa jej vlastných slov: „Našimi zdieľanými hodnotami sú ekológia a udržateľnosť, demokracia, ľudské práva, sebaurčenie a spravodlivosť.“ HBS síce navonok kritizujú sociálnu nespravodlivosť a ekonomickú izoláciu, no vlastných zamestnancov stavajú do veľmi neistej situácie a nespĺňajú ani nízke štandardy pracovných agentúr.

Po spustení kampane nadácia otvorene priznala existenciu konfiktu na pracovisku. Neinformovala však, že sa odmietla stretnúť s prepustenými zamestnancami a nereagovala ani na ich žiadosti, ani na listy od FAU. Namiesto dialógu zvolila postup, za ktorý by sa nemusel hanbiť ani zamestnávateľ, ktorý žiadne hodnoty spravodlivosti a demokracie nedeklaruje – zmenila pracovnú agentúru (nabrala nových zamestnancov, ktorí po skončení zmluvy stratia prácu) a tvrdí, že za zlé podmienky na pracovisku je zodpovedná výlučne pôvodná agentúra. Výmena agentúry znamenala, že dovtedajší pracovníci prišli o prácu (keďže nadácia agentúre vypovedala zmluvu). Rozhovory sa vedú len so zamestnaneckou radou a odborovým zväzom Verdi.

Nízke mzdy odôvodňujú HBS tým, že sú financovaní z daní, musia vyberať najlacnejšieho dodávateľa, a teda nie sú schopná spolupracovať s firmou, ktorá by platila minimálnu mzdu. To však vôbec nevysvetľuje, prečo nezamestnávajú pracovníkov priamo, hoci aj na polovičný úväzok. Podľa FAU je to možné, no HBS sa tým nechcú zaoberať.

HBS tvrdia, že sú nezávislí od Strany zelených, hoci existujú vďaka nej a ich hlavnou úlohou je podporovať práve túto politickú stranu. Vedenie navyše vyhlásilo, že anarchosyndikalisti z FAU a ZSP využívajú konflikt na politické účely, aby poškodili volebnú kampaň Strany zelených v Nemecku a podporili inú ľavicovú politickú stranu Die Linke. Samozrejme, je to nezmysel – anarchosyndikalisti otvorene vystupujú proti zastupiteľskej demokracii a nezaujímajú sa, ktorá politická strana vyhrá voľby. Ak Stranu zelených a HBS tak trápi, že konanie HBS môže mať vplyv na výsledky volieb, mali by sa konečne dohodnúť so zamestnancami a zabezpečiť normálne pracovné podmienky.

 
Záver

Hoci rozsudok súdu dal v tomto prípade za pravdu členovi FAU, viesť spor výlučne súdnou cestou nestačí, čo dobre chápu aj FAU. Súdne rozhodnutie zlepšuje vyhliadky ďalších pracovníkov, ktorí na rozsudok v prípade svojich žalôb ešte čakajú, je očividné, že HBS plánujú aj naďalej outsourcovať svojich zamestnancov (keďže podpísali zmluvu s novou agentúrou). FAU bude pokračovať v priamych akciách za zlepšenie pracovných podmienok pracovníkov HBS aj v budúcnosti. O prípadnom zapojení sa do nich budeme informovať.

Podľa informácií od FAU a ZSP spracoval Daniel Drevený
 
Zdroje:
http://zsp.net.pl/berlin-protest-na-spotkaniu-fundacji-im-heinricha-boella
http://www.zsp.net.pl/fundacja-im-heinricha-boella-idzie-w-zaparte
http://www.fau.org/artikel/art_130905-224858
http://www.zsp.net.pl/berlin-zwiazkowiec-z-fau-wygral-z-fundacja-im-heinricha-boella
http://zsp.net.pl/niemcy-prekaryjne-warunki-pracy-w-fundacji-heinricha-boella
http://www.zsp.net.pl/akcja-solidarnosciowa-pod-konferencja-organizowana-przez-fundacje-im-heinricha-boella
http://www.cz.boell.org/navigation/82-177.html
http://internationalworkersassociation.blogspot.sk/2013/08/aktionswoche-gegen-prekare.html
http://www.fau.org/artikel/art_130909-124605Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj príspevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2018
15.05.2018 Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.

Krátka správa z vernisáže plagátov „Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní“
09.04.2018 V sobotu 24. marca sa v bardejovskej Bašte uskutočnila vernisáž výstavy kolektívu Hogwash s názvom Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní. Plagáty sa nachádzajú na prvom poschodí Bašty. V priestoroch kaviarne sú menšie plagáty z edície Abeceda anarchistického amatéra, vo vedľajšej veľkej miestnosti sú veľké plagáty. Kto nestihol vernisáž, má možnosť navštíviť Baštu v otváracích hodinách do 30. apríla, kedy sa výstava skončí (udalosť na FB).

Podporili sme pracovníkov a pracovníčky Poľskej pošty
01.03.2018 Dnes napoludnie sme v rámci medzinárodného týždňa solidarity s pracovníkmi a pracovníčkami Poľskej pošty navštívili veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. Keďže veľvyslanec sa na mieste nenachádzal, konzulovi sme objasnili dôvody našej návštevy a odovzdali list s požiadavkou (PDF), aby o proteste informoval príslušné orgány v Poľsku.

Rozhovor so zväzom Priama akcia v nemeckom vysielaní RTVS
26.02.2018 Ak ovládaš aspoň základy nemčiny, môžeš si vypočuť rozhovor pre Radio Slowakei International (vysielanie RTVS v nemeckom jazyku) z konca januára na tomto odkaze: RTVS.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in