Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.Hrozba a chuť ísť do štrajku vodičom SAD Poprad pomohla

27. marec 2007

Štrajk vodičov Slovenskej autobusovej dopravy, a.s. (SAD) Poprad v piatok 23. marca 2007 nebol. Vedenie pristúpilo na väčšinu požiadaviek odborov, tou hlavnou bolo 15-percentné zvýšenie miezd pre zamestnancov. Podľa našich informácií by mala dohoda vstúpiť do účinnosti začiatkom tohto týždňa. Nasledujúci článok je zamyslením nad štrajkom a jeho významom.

Ako vyzerali mesiace pred štrajkovou pohotovosťou

Celá situácia sa diskutovala na tradičných krajskych radách odborových zväzov v doprave (resp. jednotlivých základných organizácií, t.j. ich predstaviteľov). S vedením začali prvé jednania 12.1. 2007, kde sa všetky strany dohodli. 18.1. malo dôjsť k podpisu dohody, no podpis zástupcov podniku chýbal. Začal sa teda dlhý proces zvolávania štrajku, ktorý chceli odborári urobiť v súlade s právnou formou, ktorá určuje podmienky zvolania štrajku.

Podľa kolektívnej dohody mali mať pracovníci SAD zvýšenú mzdu počnúc 1. januárom 2007. Prečo k tomu nedošlo a prečo vedenie odmietlo podpis januárovej dohody sa nedá povedať s určitosťou. Hovorilo sa, že pán Danko, majiteľ SAD Poprad, presunul potrebné financie do svojho hokejového tímu v Prešove, chýbajú ale jasné dôkazy. Predsa však , faktom je, že SAD Poprad dostala od štátu o 12,5% viac na výplaty, ktoré mali byť zvýšené už v januári a neboli.

Štrajk alebo sprofanované, ale stále platné „v jednote je sila“

Prečo vedeniu trvalo od januára až doteraz, kým kapitulovalo? Ako sa zdá, dôvodom bolo podcenenie odborárskej sily. Vedenie nepredpokladalo takú vysokú podporu štrajku u radových odborárov. Samotný majiteľ sa domnieval, že štrajk chce iba Michal Čekel, odborový predák pri SAD Poprad.

O štrajku sa hlasovalo tajným hlasovaním a rozhodlo o ňom 85,5% z vyše dvoch stoviek prítomných členov odborov. Ostrý štrajk by pre SAD Poprad podľa médií znamenal straty v tržbách do 1 mil. Sk. Len v rannej špičke by sa štrajk dotkol 350 spojov prímestskej dopravy v prevádzkach Poprad, Levoča a Kežmarok. SAD Poprad má v súčasnosti 270 zamestnancov, z toho 230 vodičov a 180 autobusov.

Výsledkom hrozby štrajkom je zvýšenie hodinovej mzdy vodičov SAD Poprad v 6. platovej triede z 59,20 Sk na 68 Sk a u ostatných zamestnancov zvýšenie tiež o 15 %. Dohodlo sa aj ďalšie zvýšenie príplatkov pre vodičov kĺbových autobusov. Ústupok nastal v prípade príplatkov za predaj cestovných lístkov a v otázke odpoludňajších zmien.

Význam konfliktu

Medzi vodičmi autobusov bolo skutočné odhodlanie ísť do štrajku a po úspechu sú samozrejme šťastní a určite aj hrdí. Podarilo sa prekonať aj prekážku, ktorú kladú pracujúcim, paradoxne, často vlastné odbory a ich predáci – úsilie o udržanie sociálneho zmieru za každú cenu, ktoré niekedy vedie k dohodám majiteľov a predákov za chrbtom zamestnancov.

Na druhej strane, aj v prípade SAD Poprad bol u odborárskych zástupcov prítomný postoj, že všetko musí ísť podľa zákona, ktorý je v otázke štrajku, povedzme si na rovinu, značne obmedzujúci. Môžeme sa domnievať, že len vďaka špecifickosti situácie (kedy vedenie urobilo fatálne chyby) sa podarilo konflikt vyhrať. Preto daný postup nemožno považovať za modelový príklad postavenia sa za vlastné požiadavky pri každom konflikte (ak vôbec existujú nejaké modelové príklady...).

Nič to však nemení na skutočnosti, že pre ostatných pracujúcich môže byť tento príklad veľmi pozitívny. Potvrdilo sa, že ak ľudia držia spolu, má vedenie omnoho ťažšiu pozíciu na ich rozdelenie a predlžovanie problému vedie skôr k radikalizácii a väčšiemu odhodlaniu použiť priame akcie ako k ich zmenšovaniu.

Michal Tulík a Daniel Drevený
(Priama akcia – MAP Slovensko)

Informácie boli čerpané z masmédií a rozhovorov s autobusármi. Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomohli pri ich získavaní.

PS: Ak toto čítajú pracovníci SAD alebo ak takých niekto poznáte, boli by sme radi, keby sa nám ozvali. Považujeme za nevyhnutné, aby sa pracujúci medzi sebou delili o podobné skúsenosti, aby vedeli, aká nálada je medzi ľuďmi v takej situácii, ako to prežívajú, čo robí manažment apod. A samozrejme, táto výzva platí nielen pre autobusárov!
Kontakt: priamaakcia(zavináč)priamaakcia(bodka)sk

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Najbližšie otvorené stretnutie bude 26. septembra
07.09.2020 Po júnovom stretnutí sa ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia uskutoční v sobotu 26. septembra o 17:00 v bratislavskom Bystre. Budeme hovoriť o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov v regióne a ako podporiť aktivity, ktoré už prebiehajú. Budeme radi aj keď prídeš do diskusie s hocijakým vlastným bodom. Na stretnutí tiež budú naše propagačné materiály a publikácie. Môžeš si zobrať napríklad nálepky ku kampani venovanej koronakríze či brožúru „Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory Priamej akcie 2015-2019“. Tešíme sa na stretnutie!

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in