Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny zo 17 krajín sveta.Hrozba a chuť ísť do štrajku vodičom SAD Poprad pomohla

27. marec 2007

Štrajk vodičov Slovenskej autobusovej dopravy, a.s. (SAD) Poprad v piatok 23. marca 2007 nebol. Vedenie pristúpilo na väčšinu požiadaviek odborov, tou hlavnou bolo 15-percentné zvýšenie miezd pre zamestnancov. Podľa našich informácií by mala dohoda vstúpiť do účinnosti začiatkom tohto týždňa. Nasledujúci článok je zamyslením nad štrajkom a jeho významom.

Ako vyzerali mesiace pred štrajkovou pohotovosťou

Celá situácia sa diskutovala na tradičných krajskych radách odborových zväzov v doprave (resp. jednotlivých základných organizácií, t.j. ich predstaviteľov). S vedením začali prvé jednania 12.1. 2007, kde sa všetky strany dohodli. 18.1. malo dôjsť k podpisu dohody, no podpis zástupcov podniku chýbal. Začal sa teda dlhý proces zvolávania štrajku, ktorý chceli odborári urobiť v súlade s právnou formou, ktorá určuje podmienky zvolania štrajku.

Podľa kolektívnej dohody mali mať pracovníci SAD zvýšenú mzdu počnúc 1. januárom 2007. Prečo k tomu nedošlo a prečo vedenie odmietlo podpis januárovej dohody sa nedá povedať s určitosťou. Hovorilo sa, že pán Danko, majiteľ SAD Poprad, presunul potrebné financie do svojho hokejového tímu v Prešove, chýbajú ale jasné dôkazy. Predsa však , faktom je, že SAD Poprad dostala od štátu o 12,5% viac na výplaty, ktoré mali byť zvýšené už v januári a neboli.

Štrajk alebo sprofanované, ale stále platné „v jednote je sila“

Prečo vedeniu trvalo od januára až doteraz, kým kapitulovalo? Ako sa zdá, dôvodom bolo podcenenie odborárskej sily. Vedenie nepredpokladalo takú vysokú podporu štrajku u radových odborárov. Samotný majiteľ sa domnieval, že štrajk chce iba Michal Čekel, odborový predák pri SAD Poprad.

O štrajku sa hlasovalo tajným hlasovaním a rozhodlo o ňom 85,5% z vyše dvoch stoviek prítomných členov odborov. Ostrý štrajk by pre SAD Poprad podľa médií znamenal straty v tržbách do 1 mil. Sk. Len v rannej špičke by sa štrajk dotkol 350 spojov prímestskej dopravy v prevádzkach Poprad, Levoča a Kežmarok. SAD Poprad má v súčasnosti 270 zamestnancov, z toho 230 vodičov a 180 autobusov.

Výsledkom hrozby štrajkom je zvýšenie hodinovej mzdy vodičov SAD Poprad v 6. platovej triede z 59,20 Sk na 68 Sk a u ostatných zamestnancov zvýšenie tiež o 15 %. Dohodlo sa aj ďalšie zvýšenie príplatkov pre vodičov kĺbových autobusov. Ústupok nastal v prípade príplatkov za predaj cestovných lístkov a v otázke odpoludňajších zmien.

Význam konfliktu

Medzi vodičmi autobusov bolo skutočné odhodlanie ísť do štrajku a po úspechu sú samozrejme šťastní a určite aj hrdí. Podarilo sa prekonať aj prekážku, ktorú kladú pracujúcim, paradoxne, často vlastné odbory a ich predáci – úsilie o udržanie sociálneho zmieru za každú cenu, ktoré niekedy vedie k dohodám majiteľov a predákov za chrbtom zamestnancov.

Na druhej strane, aj v prípade SAD Poprad bol u odborárskych zástupcov prítomný postoj, že všetko musí ísť podľa zákona, ktorý je v otázke štrajku, povedzme si na rovinu, značne obmedzujúci. Môžeme sa domnievať, že len vďaka špecifickosti situácie (kedy vedenie urobilo fatálne chyby) sa podarilo konflikt vyhrať. Preto daný postup nemožno považovať za modelový príklad postavenia sa za vlastné požiadavky pri každom konflikte (ak vôbec existujú nejaké modelové príklady...).

Nič to však nemení na skutočnosti, že pre ostatných pracujúcich môže byť tento príklad veľmi pozitívny. Potvrdilo sa, že ak ľudia držia spolu, má vedenie omnoho ťažšiu pozíciu na ich rozdelenie a predlžovanie problému vedie skôr k radikalizácii a väčšiemu odhodlaniu použiť priame akcie ako k ich zmenšovaniu.

Michal Tulík a Daniel Drevený
(Priama akcia – MAP Slovensko)

Informácie boli čerpané z masmédií a rozhovorov s autobusármi. Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomohli pri ich získavaní.

PS: Ak toto čítajú pracovníci SAD alebo ak takých niekto poznáte, boli by sme radi, keby sa nám ozvali. Považujeme za nevyhnutné, aby sa pracujúci medzi sebou delili o podobné skúsenosti, aby vedeli, aká nálada je medzi ľuďmi v takej situácii, ako to prežívajú, čo robí manažment apod. A samozrejme, táto výzva platí nielen pre autobusárov!
Kontakt: priamaakcia(zavináč)priamaakcia(bodka)sk

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj príspevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2018
15.05.2018 Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.

Krátka správa z vernisáže plagátov „Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní“
09.04.2018 V sobotu 24. marca sa v bardejovskej Bašte uskutočnila vernisáž výstavy kolektívu Hogwash s názvom Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní. Plagáty sa nachádzajú na prvom poschodí Bašty. V priestoroch kaviarne sú menšie plagáty z edície Abeceda anarchistického amatéra, vo vedľajšej veľkej miestnosti sú veľké plagáty. Kto nestihol vernisáž, má možnosť navštíviť Baštu v otváracích hodinách do 30. apríla, kedy sa výstava skončí (udalosť na FB).

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in