Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Hrozba a chuť ísť do štrajku vodičom SAD Poprad pomohla

27. marec 2007

Štrajk vodičov Slovenskej autobusovej dopravy, a.s. (SAD) Poprad v piatok 23. marca 2007 nebol. Vedenie pristúpilo na väčšinu požiadaviek odborov, tou hlavnou bolo 15-percentné zvýšenie miezd pre zamestnancov. Podľa našich informácií by mala dohoda vstúpiť do účinnosti začiatkom tohto týždňa. Nasledujúci článok je zamyslením nad štrajkom a jeho významom.

Ako vyzerali mesiace pred štrajkovou pohotovosťou

Celá situácia sa diskutovala na tradičných krajskych radách odborových zväzov v doprave (resp. jednotlivých základných organizácií, t.j. ich predstaviteľov). S vedením začali prvé jednania 12.1. 2007, kde sa všetky strany dohodli. 18.1. malo dôjsť k podpisu dohody, no podpis zástupcov podniku chýbal. Začal sa teda dlhý proces zvolávania štrajku, ktorý chceli odborári urobiť v súlade s právnou formou, ktorá určuje podmienky zvolania štrajku.

Podľa kolektívnej dohody mali mať pracovníci SAD zvýšenú mzdu počnúc 1. januárom 2007. Prečo k tomu nedošlo a prečo vedenie odmietlo podpis januárovej dohody sa nedá povedať s určitosťou. Hovorilo sa, že pán Danko, majiteľ SAD Poprad, presunul potrebné financie do svojho hokejového tímu v Prešove, chýbajú ale jasné dôkazy. Predsa však , faktom je, že SAD Poprad dostala od štátu o 12,5% viac na výplaty, ktoré mali byť zvýšené už v januári a neboli.

Štrajk alebo sprofanované, ale stále platné „v jednote je sila“

Prečo vedeniu trvalo od januára až doteraz, kým kapitulovalo? Ako sa zdá, dôvodom bolo podcenenie odborárskej sily. Vedenie nepredpokladalo takú vysokú podporu štrajku u radových odborárov. Samotný majiteľ sa domnieval, že štrajk chce iba Michal Čekel, odborový predák pri SAD Poprad.

O štrajku sa hlasovalo tajným hlasovaním a rozhodlo o ňom 85,5% z vyše dvoch stoviek prítomných členov odborov. Ostrý štrajk by pre SAD Poprad podľa médií znamenal straty v tržbách do 1 mil. Sk. Len v rannej špičke by sa štrajk dotkol 350 spojov prímestskej dopravy v prevádzkach Poprad, Levoča a Kežmarok. SAD Poprad má v súčasnosti 270 zamestnancov, z toho 230 vodičov a 180 autobusov.

Výsledkom hrozby štrajkom je zvýšenie hodinovej mzdy vodičov SAD Poprad v 6. platovej triede z 59,20 Sk na 68 Sk a u ostatných zamestnancov zvýšenie tiež o 15 %. Dohodlo sa aj ďalšie zvýšenie príplatkov pre vodičov kĺbových autobusov. Ústupok nastal v prípade príplatkov za predaj cestovných lístkov a v otázke odpoludňajších zmien.

Význam konfliktu

Medzi vodičmi autobusov bolo skutočné odhodlanie ísť do štrajku a po úspechu sú samozrejme šťastní a určite aj hrdí. Podarilo sa prekonať aj prekážku, ktorú kladú pracujúcim, paradoxne, často vlastné odbory a ich predáci – úsilie o udržanie sociálneho zmieru za každú cenu, ktoré niekedy vedie k dohodám majiteľov a predákov za chrbtom zamestnancov.

Na druhej strane, aj v prípade SAD Poprad bol u odborárskych zástupcov prítomný postoj, že všetko musí ísť podľa zákona, ktorý je v otázke štrajku, povedzme si na rovinu, značne obmedzujúci. Môžeme sa domnievať, že len vďaka špecifickosti situácie (kedy vedenie urobilo fatálne chyby) sa podarilo konflikt vyhrať. Preto daný postup nemožno považovať za modelový príklad postavenia sa za vlastné požiadavky pri každom konflikte (ak vôbec existujú nejaké modelové príklady...).

Nič to však nemení na skutočnosti, že pre ostatných pracujúcich môže byť tento príklad veľmi pozitívny. Potvrdilo sa, že ak ľudia držia spolu, má vedenie omnoho ťažšiu pozíciu na ich rozdelenie a predlžovanie problému vedie skôr k radikalizácii a väčšiemu odhodlaniu použiť priame akcie ako k ich zmenšovaniu.

Michal Tulík a Daniel Drevený
(Priama akcia – MAP Slovensko)

Informácie boli čerpané z masmédií a rozhovorov s autobusármi. Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomohli pri ich získavaní.

PS: Ak toto čítajú pracovníci SAD alebo ak takých niekto poznáte, boli by sme radi, keby sa nám ozvali. Považujeme za nevyhnutné, aby sa pracujúci medzi sebou delili o podobné skúsenosti, aby vedeli, aká nálada je medzi ľuďmi v takej situácii, ako to prežívajú, čo robí manažment apod. A samozrejme, táto výzva platí nielen pre autobusárov!
Kontakt: priamaakcia(zavináč)priamaakcia(bodka)sk

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Stanovisko zväzu Priama akcia ku klimatickému štrajku 22. októbra 2021
22.10.2021 Keď sme sa zúčastňovali klimatických štrajkov v roku 2019, netušili sme, že ďalšie protesty ochromí pandémia. A keď prišla pandémia, vyzeralo to, že so zdanlivým útlmom niektorých odvetví príde aj isté, aspoň minimálne zlepšenie stavu planéty. Ukázalo sa však, že v skutočnosti sme na tom ešte horšie, ako sme sa domnievali. Posledné dva roky potvrdili, že ak existuje nádej, nevyhnutné zmeny sa budú musieť dotknúť skutočných príčin problémov. A oveľa viac ako iba dotknúť. Kapitalizmus a systém rozhodovania prostredníctvom štátu musí skončiť na smetisku dejín a my musíme vybudovať niečo lepšie.

3x VÝZVA zväzu Priama akcia ohľadom nevyplácania miezd
05.10.2021 1. Dlhuje ti zamestnávateľ mzdu? OZVI SA NÁM!
2. Pozitívne skúsenosti? PODEĽ SA O NE!
3. Informovanie o probléme a možnostiach, ako sa brániť. ZAPOJ SA!


Začína fungovať „Infoshop a archív radikálnej literatúry Malatesta” v Šuranoch
22.09.2021 Projekty takéhoto typu sú na Slovensku zriedkavé a zvyčajne sú doménou hlavného mesta, takže pozvanie zúčastniť sa na otvorení Infoshopu Malatesta v Šuranoch sme prijali s potešením. Oficiálne otvorenie sprevádzala dvojdňová akcia s názvom „Iný víkend!“. V piatok (17.9.) sa skôr diskutovalo, sobota bola venovaná hudobnej produkcii.

Aktuálna situácia ohľadom zbierky pre afganských anarchistov a anarchistky
14.09.2021 Od začiatku zbierky prešli tri týždne a udialo sa toho veľa, takže by sme sa chceli podeliť o najaktuálnejšie informácie.

Prezentácia a infostánky – Bystro fest, festival Povstanie Pokračuje, Mestský akčný kemp
03.09.2021 Prinášame krátke info o troch akciách, na ktorých sme sa zúčastnili za posledný týždeň.

V solidarite s protestujúcimi v Kolumbii - kontaktuj konzula v Bratislave (+vzor e-mailu)
18.05.2021 O situácii v Kolumbii nedávno informovala naša sesterská organizácia ULET (Priatelia MAP) a ďalšie kolektívy. Skrátenú verziu ich prehlásenia dnes publikoval kolektív Zdola. Okrem informovanosti však môžeme urobiť aj viac - vyjadriť svoj protest zástupcovi Kolumbie na Slovensku.

Ani Izrael, ani Palestína
18.05.2021 Zverejňujeme preklad prehlásenia WSA, našej sesterskej organizácie z USA (Priatelia MAP), s názvom „Za ukončenie izraelských útokov na Gazu! Za spoločný boj proti rasizmu a militarizmu!“

Vyšiel prvomájový špeciál časopisu Burič venovaný anarchosyndikalizmu
02.05.2021 Anarchistická informačná skupina AlterNativE zo Šurian začala začiatkom roka vydávať časopis Burič. V poradí už tretie číslo je venované Prvému máju a anarchosyndikalizmu. Publikácia je výsledkom spolupráce rôznych jednotlivcov, AlterNativE a nášho zväzu. Dá sa stiahnuť z uloz.to v PDF v dvoch verziách (na tlač a na čítanie).

Apart – viac než len knižnica! Nový komunitný priestor pre politiku a umenie v Bratislave
30.04.2021 V apríli otvorila svoje dvere knižnica v novom kultúrnom priestore kolektívu Apart so zámerom skĺbiť politiku a umenie. Ako sme sa však dozvedeli počas osobnej návštevy, v pláne je oveľa viac ako len verejná čitáreň so študovňou.

Najbližšie otvorené stretnutie bude 26. septembra
07.09.2020 Po júnovom stretnutí sa ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia uskutoční v sobotu 26. septembra o 17:00 v bratislavskom Bystre. Budeme hovoriť o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov v regióne a ako podporiť aktivity, ktoré už prebiehajú. Budeme radi aj keď prídeš do diskusie s hocijakým vlastným bodom. Na stretnutí tiež budú naše propagačné materiály a publikácie. Môžeš si zobrať napríklad nálepky ku kampani venovanej koronakríze či brožúru „Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory Priamej akcie 2015-2019“. Tešíme sa na stretnutie!

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in