Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.Južná Kórea: Štrajkujúci v Ssangyong Motors pritlačení k múru

18. júl 2009

Zaujímavý článok od známeho libertínskeho marxistu a aktivistu Lorena Goldnera zo 17. júla, v ktorom analyzuje 8-týždňový štrajk v továrni Ssangyong Motors v meste Pyeongtaek. Konflikt stále prebieha a autor sa zamýšľa nad aktuálnou situáciou, ktorá vedie k izolácii štrajku, a to aj napriek podpore pracujúcich z iných tovární.

Štrajkujúci v Ssangyong Motors pritlačení k múru
 
(Nasledujúci článok podáva „iba fakty" - je založený na komunikácii s pracujúcimi a inými aktivistami zapojenými do konfliktu.)

Štrajk v Ssangyong Motors v Pyeongtaeku (Južná Kórea, neďaleko Soulu) prebieha už ôsmy týždeň a situácia štrajkujúcich je stále zúfalejšia.

Stručné zhrnutie situácie (nadväzujúce na moju správu z 19. júna):

Vlastníkom Ssangyong Motors je s podielom 51% čínska SAIC (Shanghai Automotive Industry Corporation). Vo februári táto spoločnosť požiadala o vstup do konkurzného konania a reštrukturalizáciu, ponúkajúc továreň v Pyeongtaeku ako zálohu za ďalšie pôžičky, aby sa mohla pozviechať z bankrotu. Súd schválil konkurzný plán, ktorého súčasťou bolo aj znižovanie stavov zamestnancov.

Súčasný štrajk sa začal 27. mája po tom, čo firma aj napriek protestom pracujúcich proti prepúšťaniu oznámila nútený odchod 1700 zo 7000 zamestnancov do dôchodku a okamžité prepustenie 300 príležitostných pracujúcich. Zamestnanci, ktorí mali byť prepustení, okamžite obsadili továreň (1) a žiadali, aby bolo zrušené akékoľvek znižovanie stavov, krátenie pracovného času a outsourcing. Kórejský zväz kovákov (KZK) podporil okupáciu, ale vyjednávania sa snažil obmedziť výlučne na problém prepúšťania. (2)

V polovici júna sa na okupácii podieľalo asi 1000 zamestnancov, pričom manželky a rodiny im poskytovali stravu. Vláda a firma vyčkávali, čiastočne aj pre širšiu politickú krízu krajne pravicovej Leeho vlády, pre ktorú nedošlo k okamžitému masívnemu útoku polície a najatých násilníkov. Odvahu na ofenzívu nabrali po dvoch týždňoch. Robotníci sa vyzbrojili kovovými tyčami a zápalnými fľašami.

26. a 27. júna sa začal mohutný útok vlády a zamestnávateľa, pri ktorom sa najatí násilníci, štrajkokazi a poriadková polícia pokúsili obsadiť továreň. Po násilnom boji, v ktorom bolo veľa ľudí zranených, sa im podarilo obsadiť hlavnú budovu. Okupujúci zamestnanci sa podľa defenzívneho plánu, založeného na presvedčení, že polícia nebude striekať slzný plyn v oblasti s vysokým rizikom požiaru, stiahli do farbiarne. (V januári došlo v Soule počas konfliktu s políciou k požiaru, pri ktorom zahynulo päť ľudí, čo viedlo k niekoľkotýždňovým nepokojom.)

Firma pochopila, že odpor pracujúcich je vytrvalý, a nasledujúci deň vydala prehlásenie v zmysle, že násilia už bolo dosť. Polícia a najatí násilníci sa stiahli. Firma naliehala na vládu, aby sa priamo zapojila do vyjednávania. Koncom júna nakoniec došlo k zastaveniu dodávok vody v celom objekte.

Represívne zložky zasiahli opäť 11. júla na základe súdneho príkazu. Na miesto prišla poriadková polícia s cieľom obsadiť továreň (okrem farbiarne) a obkľúčila ju.

Už od útokov z 26. a 27. júna, kedy bola ofenzíva zameraná na izoláciu bojov v Ssangyongu a ukončenie štrajku, prebiehali mimo továrne solidárne akcie s cieľom získať širšiu podporu: demonštrácie v centre Soulu a Pyeongtaeku, ktoré organizovali hlavne rodiny; štvorhodinový generálny štrajk KZK, počas ktorého sa kováci okolitých tovární zhromaždili pred bránou Ssangyongskej továrne; a v dňoch 4. a 11. júla Kórejská konfederácia odborových zväzov (KKOZ) organizovala na podporu štrajku v Ssangyongu celonárodné zhromaždenia. Tieto akcie však mali veľmi slabú účasť a vedenie odborov KZK váhalo iniciovať mohutnejší štrajk. Aktivisti si myslia, že vedenie KZK a KKOZ sa viac zaoberá nadchádzajúcimi odborovými voľbami. (11. júla tiež 927 aktivistov podstúpilo jednodňovú hladovku v centre Soulu.) (Z mojich skúseností v Kórei za posledné štyri roky sú toto prevažne rituálne akcie, ktoré zriedkakedy ovplyvnia výsledok konfliktu.)

Dňa 16. júla sa nakoniec 3000 členov KZK zhromaždilo na podporu ssangyongského štrajku pred radnicou v Pyeongtaeku. Keď sa po zhromaždení pokúsili dostať do továrne, zastavila ich polícia a 82 pracujúcich na mieste zatkla. (3)

Jedno s druhým, šance na seriózne rozšírenie štrajku do ostatných tovární vyzerajú chabo. Aktivisti cítia, že aj keby KZK vyhlásil generálny štrajk, zúčastnilo by sa ho iba niekoľko okresov. Zamestnanci automobilky Hyundai sú tiež uprostred vyjednávania. Neďaleké dodávateľské fabriky už prešli reštrukturalizáciou a je nepravdepodobné, že sa zmobilizujú.

 

Loren GoldnerPoznámky:
(1) Podľa jedného aktivistu, ktorý kritizuje rolu odborov, sa zdá, že KZK má naďalej kontrolu nad štrajkom. V protiklade k úlohe odborov počas boja vo Visteone vo Veľkej Británii a počas demontáže amerického autopriemyslu, KZK oveľa viac podporuje nelegálne akcie, ako je obsadenie továrne a prípravy na jej ozbrojenú obranu. Na druhej strane, sústreďuje sa na požiadavku neprepúšťania a tlmí iné, napríklad požiadavku istoty zamestnania pre všetkých a odmietnutie outsourcingu. Z článku LG z 19. 6. 2009

(2) Jadro okupovanej továrne pozostáva z 50 alebo 60 skupín radových členov odborov, zložených z 10 robotníkov v každej. Každá si volí delegáta (chojang) za účelom koordinácie akcií. Podľa toho istého kritického aktivistu sú títo chojang najbojovnejší a triedne najuvedomelejší robotníci. Z článku LG z 19. 6. 2009

(3) 16. júla sa zhruba 4 000 odborárov z KZK zhromaždilo pred radnicou v Pyeongtaeku a pokúsilo sa priniesť ľuďom do obsadenej továrne jedlo, lieky a ďalšie zásoby. Asi 4 000 policajtov zablokovalo hlavnú diaľnicu a všetky menšie cesty do továrne a zabránilo demonštrantom dostať sa do továrne, pričom došlo k veľkému počtu stretov v uliciach, k zraneniam a hromadnému zatýkaniu. Z diskusie k článku o okupácii továrne na portáli libcom.org

 

Preklad: Kvaroh a Michal Tulík

Zdroje: 
http://libcom.org/news/korean-sanggyong-strike-against-wall-17072009
http://libcom.org/library/pyeongtaek-strike-south-korea-loren-goldner
Stránka Lorena Goldnera obsahujúca aj české preklady jeho článkov:
http://home.earthlink.net/~lrgoldner/


Foto z bojov počas útoku vlády a zamestnávateľov 26. júna 2009

 

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Re: 2009-07-20 | 12:14:07 | mt
reaguj na pr?spevok Aktuálne info
Zhrnutie informácií z dnešného dňa:

Vedenie firmy odmietlo poskytnúť „nelegálnym štrajkujúcim“ jedlo a lieky. Zástupcovia súdu v Pyeongtaeku sa pokúsili dostať do továrne a predať právne dokumenty s požiadavkou, aby štrajkujúci opustili továreň.

Štrajkujúci majú momentálne kontrolu len nad farbiarňou. Vedenie odpojilo dodávky vody a plynu, elektrina zatiaľ funguje. Prebieha snaha obnoviť výrobu v ostatných častiach továrne prostredníctvom zamestnancov lojálnych firme (2500 ľudí má stále pracovné zmluvy a majú v továrni ostať pracovať). Štrajkokazi sa do továrne dostávajú s ochranným štítom proti projektilom strieľaným z veľkých prakov zo strechy farbiarne (hlavne rôzne skrutky).

Podľa polície je v továrni 600 štrajkujúcich, podľa odborov stále zhruba 1000.

Len pred pár hodinami sa začali pri továrni zhromažďovať ďalší policajti. Privážajú ich autobusy a je ich asi 3000. Nad továrňou krúžia dva policajné vrtuľníky.

Štrajkujúci vydali prehlásenie, v ktorom hovoria: „Sme pripravení bojovať na život a na smrť, aby sme mohli žiť ako ozajstné ľudské bytosti.“ Štrajkokazov požiadali, aby rešpektovali štrajk a zostali mimo továrne.

Vo farbiarni je asi 200 000 litrov riedila, farby a iných horľavých kvapalín. Situácia môže byť preto nesmierne nebezpečná v prípade, že by sa policajti pokúsili použiť nejaké zápalné zariadenia. (20. januára 2009 počas útoku jednotky SWAT (špeciálne zbrane a taktiky) proti obsadenej budove v okrese Yongsan v Soule zomreli 5 protestujúci a 1 policajt, keď došlo k požiaru. Išlo o akciu, ktorá je súčasťou pokusu o potlačenie demonštrácií proti novostavbám a gentrifikácii.)

Počas štrajku zomreli štyria ľudia. Dvaja zo stresu z prepúšťania (údajne infarkty), ktoré viedlo k štrajku. Ďalší robotník požiadal a skorší odchod do dôchodku, ale zo situácie bol natoľko znechutený, že ho to doviedlo k spáchaniu samovraždy. K poslednej tragédii došlo dnes ráno. Po opakovaných návštevách zástupcov firmy, kedy sa jej doma vyhrážali finančnými škodami spôsobenými štrajkom, spáchala manželka odborového funkcionára samovraždu.

Článok a fotografie: http://libcom.org/forums/news/ssangyong-factory-occupation-raided-riot-police-27062009#comment-335333


Re: 2009-07-20 | 17:00:42 | mt
reaguj na pr?spevok Utok policie
Útoku policie sa podarilo odolať. K 17:22 (podľa času pre Soul, u nás 10:22) bolo asi 800 robotníkov stále vo farbiarni.

http://libcom.org/news/korean-police-fail-break-ssangyong-factory-occupation-20072009


Re: 2009-07-21 | 15:14:38 | mt
reaguj na pr?spevok Novinky: Polícia sa obáva hromadnej samovraždy. Pracujúci z médií vyšli do solidárneho štrajku
Fotoreportáž z 21. júla

Mapa včerajšieho rozloženia síl:


K dnešnému dňu sa 3000 poriadkových policajtov priblížilo až do vzdialenosti sto metrov od farbiarne. Taktiež 2800 štrajkokazov (prevažne neštrajkujúcich zamestnancov) údajne začalo pracovať, aby pripravili obnovenie výroby v továrni. Na nasledujúcich fotkách sú červenou farbou označené miesta, kde sa nachádzajú policajti. Mapa ukazuje počty policajtov a štrajkokazov na každom strategickom mieste. Uvedený počet štrajkujúcich vo farbiarni je 600-700, kým vo videu nižšie na videu nižšie sa v telefonickom správe z továrne uvádza, že farbiareň okupuje stále ešte 1000 zamestnancov.


V utorok ráno zhadzoval vrtuľník na objekt tekutý slzný plyn:


A na nasledujúcej fotke nákladiak vľavo dole priváža veľké molitanové matrace, čo naznačuje, že z pohľadu policajtov sa všetko onedlho skončí. V podobných situáciách, keď štrajkujúci vyhlásia boj na život a na smrť, totiž polícia zo strachu, že štrajkujúci radšej skočia zo štvorposchodovej budovy, než by sa nechali zatknúť, takýmito matracmi obloží okolie budovy. Kórejci sa vo vyhrotených situáciách často uchyľujú k mučeníckej smrti, čo ukazuje do akých bizarných extrémov sú bojovní pracujúci schopní dohnať svoje boje.


Tri a pol minútové video zo včera

Jeho približná časová osnova:

0:45 - 1:05 štrajkokazi odhodlane pochodujú do továrne
1:05 - 1:40 ssangyongský šéf vysvetľuje prečo sa niektorí zamestnanci chcú vrátiť do práce
1:45 - 2:00 solidarita od komunity
2:00 - 2:10 hasenie horiacich pneumatík hasičskými hadicami
2:12 zranený štrajkokaz

Ďalšie jeden a pol minútové video na stiahnutie s trochu odlišnou verziou tých istých udalostí (všimnite si, ako sa niektorí štrajkokazi chránia dáždnikmi pred projektilmi).

Fotky zo včerajšej noci (20. júl – 21. júl):

Fotky z dnešného dňa. Patriarchát sa v Kórei stáva minulosťou a poriadková polícia zamestnáva už aj ženy:
Ulice Pyeongtaeku, polícia blokuje všetky prístupové cesty do továrne:


Firme verní násilníci s ochrannými vestami požičanými od polície naťahujú ostnatý drôt okolo továrne:


Nebojácne médiá?


A ešte niekoľko fotografií zo včera:
Policajný rozhlasový voz:


S odstávkou vody a bez zásobovania potravinami si musia okupujúci zamestnanci vystačiť s ryžovými guľôčkami zmiešanými so zvyškami jedla, ktoré ešte dokážu nájsť:Posledná aktualizácia:
Pracujúci z médií vyšli do štrajku v snahe vyvolať generálny štrajk.

Preklad: Kvaroh
Zdroj: libcom.org


Re: 2009-07-21 | 22:03:42 | mt
reaguj na pr?spevok Odborová konfederácia KKOZ vyhlásila na zajtra generálny štrajk
Kórejská konfederácia odborových zväzov (KKOZ) vyhlasuje generálny štrajk, polícia pokračuje v obliehaní

Zamestnanci kórejských médií začali štrajk proti novým zákonom diskutovaným v parlamente, ktoré by dali mediálnym konglomerátom (hlavne novinárskym čebolom) monopolnú kontrolu nad všetkými druhmi médií, podobne ako je tomu v prípade Clear Channel v USA (hlavne nad lukratívnym trhom káblových médií).

Foto zo štrajku novinárov:


Rozbíjanie ľadu symbolizuje zastavenie škodlivého zákona o médiách:


KKOZ, pôvodne ilegálna ľavicová organizácia zastrešujúca najskúsenejších odborárov, vyhlásila generálny štrajk od zajtra, stredy 22. júla do piatku, 24. júla, po ktorom sa má v sobotu uskutočniť celonárodný pochod pracujúcich. Ak robotníci vyjdú do ulíc, tisíce štrajkujúcich z ostatných pracovísk by mohli prísť do Pyeongtaeku podporiť okupáciu.

Generálne štrajky deklarované zhora odbormi KKOZ majú však zvyčajne slabšiu účasť, najmä keď ide o nesmelé krátkodobé akcie, akou bude plánovaný pokus o dvojdňový štrajk.

Podľa posledných správ zo ssangyongskej továrne sa zdá, že polícia zvolila stratégiu vyhladovať okupujúcich robotníkov obliehaním a odrezaním ich od dodávok jedla a vody. Tí však stále bránia svoje pozície a z prakov strieľajú matice a skrutky s dostrelom 200-300 metrov. Na obranu na menšiu vzdialenosť používajú aj zápalné fľaše.

Polícia zhabala ukryté zbrane (?)


Podľa informácií od Lorena Goldnera, ktorý je v kontakte s radovými aktivistami z vedľajšej továrne, bude štrajk (ale nie generálny) organizovať aj KZK. Zajtra bude pred bránami továrne viac ako 5000 členov odborov a začnú sa nové boje. Loren má tiež možnosť doručiť peniaze priamo radovým členom odborov (nie odborovým funkcionárom). Ak chceš robotníkov takto podporiť, ozvi sa mu na lrgoldner@yahoo.com.

Preklad: Kvaroh

Zdroje: libcom.org a libcom.orgRe: 2009-07-22 | 15:02:36 | mt
reaguj na pr?spevok Aktualizácia z 22. júla
Policajti sú už 50 metrov od farbiarne.

Mapa znázorňuje miesta útoku polície pri postupe. Šípka vpravo dole ukazuje miesto, kde štrajkujúci položili horiace pneumatiky - je to medzi hlavným vchodom do továrne a farbiarňou, ktorá je presne nad vrcholom šípky:


Vrtuľníky, ako vidieť na ďalšej fotke, zhadzovali na okupujúcich nejakú toxickú chemikáliu:


Polícia striekala aj tekutý slzný plyn z obrneného vozidla:

Ssayngyongský manažment najímal násilníkov, čo sú v podstate nájomní štrajkokazi, na tejto fotke strieľajú z praku na okupujúcich zamestnancov:


Používajú aj teleskopické obušky:


Na nasledujúcej fotke najatí štrajkokazi, vybavení vlastnými štítmi strieľajú z prakov z priľahlej strechy:

Všetko sú to násilníci najímaní na narušovanie štrajkov, fungujú podobne ako Pinkertonovci počas triednych bojov v USA (1):

Počas včerajšej noci, okolo 2:00 alebo 3:00, približne 30 násilníkov najatých firmou zničilo stanový tábor rodín štrajkujúcich a ich podporovateľov:Aktualizácia z 9:30 (nášho času):

Tím lekárskej pomoci dostal povolenie vstúpiť do továrne, ale zatiaľ mu v tom bráni polícia:


Najmenej 3000 členov KZK pochoduje z pyeongtaeckej železničnej stanice smerom k továrni.

Polícia sa zrejme pripravuje na posledný útok - naznačujú to kovové kontajnery pre SWAT tímy, ktoré sa pokúsi žeriavmi prepraviť na strechu budov továrne. Tu je jeden taký kontajner v blízkosti ssayngongskej továrne:


Rovnaké kontajnery použila polícia 20. januára proti budove okupovanej ľuďmi protestujúcimi proti gentrifikáciiv soulskej štvrti Yongsan. V následnom požiari zomreli piati demonštranti a jeden policajt (ďalšie informácie na libcome)

V kórejskom parlamente bol dnes schválený nový zákon o médiách, ktorý dovoľuje mediálnym konglomerátom monopolizovať trh médií ako sú káblové televízie a internet. Hlasovanie bolo sprevádzané bitkami medzi poslancami. Opoziční poslanci sa snažia zabrániť koaličnej strane v prijatí zákona v tomto videu Upozornenie: na toto sa nechytá ani stagediving na punkových koncertoch!

Pracovníci médií v Južnej Kórei pokračujú v štrajku, KKOZ vyhlasuje generálny štrajk jeho členov na dnes a na zajtra. Ale s ohľadom na históriu štrajkov KKOZ, si od toho veľa nesľubujte.

Preklad: Kvaroh Zdroj: libcom.org

(1) Pinkertonovi agenti boli najímaní na infiltráciu a špehovanie odborov i obranu štrajkokazov, ako napr. pri štrajku v Homesteade v 1892, kde si konflikt medzi agentmi a štrajkujúcimi vyžiadal niekoľko mŕtvych. Viac informácií o Pinkertonovej detektívnej agentúre v angličtine.


Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Najbližšie otvorené stretnutie bude 26. septembra
07.09.2020 Po júnovom stretnutí sa ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia uskutoční v sobotu 26. septembra o 17:00 v bratislavskom Bystre. Budeme hovoriť o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov v regióne a ako podporiť aktivity, ktoré už prebiehajú. Budeme radi aj keď prídeš do diskusie s hocijakým vlastným bodom. Na stretnutí tiež budú naše propagačné materiály a publikácie. Môžeš si zobrať napríklad nálepky ku kampani venovanej koronakríze či brožúru „Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory Priamej akcie 2015-2019“. Tešíme sa na stretnutie!

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in