Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.Kampaň BikeStrike v nemeckom a medzinárodnom kontexte

4. október 2007

V posledných dňoch sme priniesli viacero informácii o kampani BikeStrike, ktorú koordinuje Zväz slobodných pracujúcich (FAU). Teraz sa pozrieme na súvislosti konfliktu v kontexte medzinárodnej solidarity, nemeckých odborov, masmédií a neonacistov, ktorí sa (neúspešne) snažia votrieť do kampane. Ďalší článok (v príprave) bude venovaný otázke samosprávy, jej idealizácii a triezvemu pohľadu.

Odozva na kampaň BikeStrike

Medzinárodná solidarita, ktorú kampaň vyvolala bola mohutná a naďalej rastie. K dnešnému dňu je 1800 objednávok zaplatených, čo je skutočná senzácia. O kampaň sa postupne začali zaujímať kľúčové nemecké masmédiá, ktoré továreň aj navštívili a priniesli správy či už v televízii alebo tlačených novinách. Informácie sa objavili napríklad v relácii „Tagesthemen“ (Téma dňa) kanálu ARD, ktorú sleduje 2 milióny ľudí. Po všetkých masmediálnych výstupoch sa počet návštev webu kampane (www.strike-bike.de) vyšplhal behom jedného dňa na 10 tisíc a spolu predstavuje vyše 70 tisíc. Aktualizované: Výroba bicyklov začne 23. októbra a začiatkom novembra budú objednávky rozposlané. Od začiatku októbra je boj oveľa viac než len vecou alternatívnych médií. Okrem niekoľkominútových televíznych správ (ARD, ZDF, SAT 1, RTL) sa boj spomenul vo vyše dvoch stovkách nemeckých novinách. Agentúry DDP, AP a Reuters priniesli aj niekoľko aktualizovaných vlastných správ s odkazom na web kampane. Informácie poskytli aj televízie vo Francúzsku, Holandsku, Švajčiarsku a Rakúsku. Krátky prehľad tlače je k dispozícii na webe.

FAU vo svojom tlačovom prehlásení z 30. septembra ďakuje všetkým solidárnym skupinám vo svete a zvlášť organizáciám z Medzinárodnej asociácie pracujúcich, za podporu vo forme okamžitých akcií a solidárnych výziev v krajinách, kde pôsobia. V prehlásení sa píše: „Aj keby nezávislá výroba neprežila, ide o veľmi významný zlom v tradičnej nemeckej politike odborových aktivít v štýle „počkajme a uvidíme, a nič nerobme“.

Ekonomické záujmy – odbory a kapitál

FAU zostáva v kontakte s pracujúcimi v Nordhausene a ich boj plánuje podporovať, kým o to bude z ich strany záujem. Taktiež sa chce sústrediť na vystopovanie všetkých politických a ekonomických záujmov, ktoré stoja v pozadí konfliktu. Nejde tu totiž len o kapitalistickú politiku investičných fondov texaskej firmy Lone Star, ktorá ničí továrne a firmy za účelom maximalizácie zisku. Takáto politika vyžaduje zainteresovanie „národných“ kapitalistov a politikov a pomoc oficiálnych odborov.

Toto bude trocha zložité, ale o to zaujímavejšie. Ako vieme, Lone Star je korporácia, ktorá kúpila firmu Bike Systems z Nordhausenu. Jej fond LSF V (Lone Star Fund V) stojí aj za kúpou 88 percentného podielu banky Allgemeine Hypotheken Bank Rheinboden AG (AHBR). AHBR vlastnila spoločnosť BGAG, ktorá je majetkom - prekvapenie - konfederácie odborov DGB (pričom napríklad zväz IG Metall vlastní 24 % BGAG). Po novom sa AHBR volá CorealCredit Bank AG. A ďalšia zaujímavá vec - DGB zaplatili cez ich BGAG vyše 800 (!) miliónov euro Lone Star, aby Lone Star banku kúpil! Trocha krkolomné (skús si to prečítať ešte 2-3 krát;)), ale tak už to dnes vo svete chodí. Na doplnenie, pred asi týždňom sa „odborárska“ spoločnosť BGAG zbavila zvyšných 12 % tejto banky, takže 100 percentným majiteľom je teraz Lone Star Fund V.

DGB je konfederáciou sociálno-demokratických odborov. Vlastnila niekoľko veľkých bánk (napríklad BFG). AHBR bola menšou bankou. Vlastnili stovky tisíc bytov a budov atď. Kedysi boli veľmi bohatí a sú bohatí aj v súčasnosti, aj napriek faktu, že niekoľko stoviek miliónov euro z členských príspevkov vyhodili von oknom. Od roku 1990 prišli o 4 milióny členov, čím sa ich počet znížil z 11 miliónov na 7 miliónov.

DGB ale nie sú výnimkou a hoci to nesúvisí s továrňou v Nordhausene, spomenieme aj odborový zväz Ver.di. Podobne ako DGB ide o byrokratickú štruktúru ovládanú zhora smerom dole. Rozhodovanie je v rukách odborových šéfov a ich zamestnancov. A aj keby členská základňa chcela zväz riadený inak, rozhodnutie je na funkcionároch. Ver.di má niekoľko miliárd eur členských príspevkov uložených v investičnom fonde Blackstone, s ktorým má obchodné prepojenie. Asi si spomenieš na Ver.di v súvislosti s nedávnym štrajkom proti Deutsche Telekom, ktorý viedli Ver.di. Stojí za to dodať, že Blackstone je prepojený s Deutsche Telekom. Toto sú príklady vykorisťovania kapitalistickými spoločnosťami, ktoré fungujú po celom svete.

Stanovisko FAU k vyššie spomenutým investičným fondom je, že nejde o „kobylky“, ktoré pojedajú malé a stredne veľké „národné“ firmy, ako to vnímajú niektorí ľudia. Skôr sú to nájazdníci, špecifická kapitalistická forma maximalizácie ziskov. Okrem toho, FAU si nevšíma „národnosť“ kapitalistov a firiem. Vykorisťovanie je vykorisťovanie a je jedno či ho praktikuje „národný“ kapitalista alebo niekto „zo zahraničia“.

Koncept „národnej solidarity“ a jeho odmietnutie pracujúcimi

Na kampani BikeStrike už niekoľko týždňov parazituje aj neonacistická strana NPD. Neúspešne. Pracujúci nechcú mať nič spoločné s nimi ani s ich myšlienkou „národnej solidarity“. NPD bolo povedané, aby stiahli z webu odkazy na stránku, čo ignorovali a smerom k členom vydali výzvu k „národnej solidarite“ a nakupovaniu bicyklov. Ešte netušia, že pracujúci im nepredajú ani jeden;) Dobré duše z IT zväzu FAU pred pár dňami presmerovali všetky žiadosti z webu NPD prichádzajúce na www.strike-bike.de na web antifašistov na free.de. Náckov to asi pekne naštve, hehe.

IG Metall – keď odpor neovládneme, tak si ho kúpime

Vráťme sa ale späť k odborom, a to predovšetkým k zväzu IG Metall (IGM), ktorý sa pokúsil istým spôsobom podporiť štrajkujúcich z Nordhausenu. IGM patrí medzi najpočetnejšie zväzy v Nemecku a je súčasťou konfederácie DGB. Pracujúci z továrne neboli členmi IGM a v boji ich podporil len jeden miestny platený zamestnanec IGM (ako osoba, nie za zväz). Plus IGM zaplatil 2 autobusy na demonštráciu proti Lone Star vo Frankfurte nad Mohanom. V prvej polovici septembra však prišla ponuka. IGM sa ponúkli, že všetkým 135 pracujúcim vyplatia 2 000 EUR, ak vstúpia do IGM. Nadpolovičná väčšina to prijala, no žiadne peniaze zatiaľ nedostali. Kto by mal vyplatiť vyše 200 000 euro? Nikto iný ako DGB. Pokiaľ ide o pracujúcich, podľa informácií, ktoré máme, je možné domnievať sa, že z IGM vystúpia, keď dostanú peniaze. Koniec-koncov, nikdy nemali potrebu byť členmi týchto odborov.

Poďme ale ďalej k IGM. Po prvýkrát publikovali odkaz na BikeStrike až 30. septembra a to skrytý v online verzii ich časopisu. Pre pracujúcich z Nordhausenu nerobia nič, čo by bolo vidieť. Nie je to žiadna novinka. Ich bežný postup je prosiť o „sociálny plán“, čo je v skutočnosti mäkkšia verzia ako zostať nezamestnaný. Ide o socdemácke odbory, ktoré sú súčasťou kapitalistického systému. A oni (ich byrokrati) veria v jeho správnosť.

FAU – odbory tak trocha inak

Takže máme tu odborový zväz s niekoľko desiatok tisíc členmi, ktorý nerobí zhola nič a snaží sa kúpiť „štrajkujúcich“. A oproti nim je tu maličký anarchosyndikalistický zväz ako jediná organizácia, ktorá bola schopná navrhnúť a skoordinovať kampaň na podporu pracujúcich. O účinnosti veľkých odborových štruktúr s prokapitalistickým prístupom k problémom a politike asi už nemá význam hovoriť viac. Kampaň FAU našťastie podporuje na osobnej úrovni mnoho iných ľudí, pracujúcich, ale aj radových členov iných odborov. Uvidíme, ako to všetko dopadne. Dnes môžeme povedať s určitosťou len to, že anarchistické metódy odborárskej činnosti sa v konfliktnej situácii ukázali ako zatiaľ tie najúčinnejšie.

Podľa zdrojov FAU-MAP spracoval Michal Tulík (Priama akcia - Bratislava)

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr�spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in