Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny zo 17 krajín sveta.Keď nefunguje očierňovanie, nastupujú lži - reakcia člena CNT na fantazmagórie na webe Vzdor!u (ex-Socialistický zväz mladých)

8. máj 2009

Už niekoľko mesiacov sa snaží mládežnícky Socialistický zväz mladých a jeho odštiepená skupina Vzdor! očierňovať anarchistov na Slovensku. Tentokrát si jeden z mládežníkov vybral za obeť nášho kamaráta Luisa z anarchosyndikalistického zväzu CNT. Príslušný článok sme mu preložili a on spísal svoje vyjadrenie.

Článok na webe Vzdor!u

Luiz, CNT: „Som v podstate komunista“. Spoločne proti totalite, za samosprávny socializmus!

Štvrtok, 30 Apríl 2009 20:28

V pondelok 27.4.2009 sa v Klube slovenských spisovateľov v Bratislave konala prednáška a diskusia s členmi organizácií CNT a FAU zo Španielska resp. z Nemecka, ktorí hovorili o boji pracujúcich v ich krajinách. O dôležitosti solidarity s spoločného boja proti totalite peňazí a akejkoľvek forme byrokracie a protekcionárstva, nech je to aj pod značkou socialistickej či komunistickej strany.

Samotná prednáška bola veľmi hodnotná a informovala o boji anarchosyndikalistov z CNT v Španielsku o boji na viacerých úrovniach. „Je jedno, či má problém jeden človek, alebo celá skupina ľudí. Najdôležitejšia je solidarita a spoločný boj za ľudské a pracovné práva.“, opísal princíp boja člen CNT Luiz. Militant španielskeho hnutia nám predstavil fotografie z bojov za pracovné práva v meste Sevilla či Leproja v rôznych sektoroch ekonomiky: od štátnej železničnej spoločnosti RENFE cez upratovacie služby na univerzite až po kaderníctvo v Leproje.

Po prednáške som mal tú česť pozhovárať sa osobne s prednášajúcim. O situácií v Španielsku a o tom, kde je v skutočnosti pravda nezhôd medzi komunistami a anarchosyndikalistami, ktorý vo mne navodil trošku zlý preklad. Vo viacerých mestách, kde CNT vyvíjalo svoje aktivity boli pri moci zástupcovia PSOE (Socialistická robotnícka strana Španielska) či PCE (Kounistická strana Španielska) a zástupcovia týchto strán častokrát vystupovali proti samotným pracujúcim. Problém je uvedomiť si, že nám nejde o tom, kto má akú stranícku identitu, ale čo nosí v hlave a v srdci. „Som komunista, nie čistý marxista pretože uznávam a stotožňujem sa s viacerými anarchistickými myšlienkami, ale čistý anarchista nie som. CNT vlastne dnes bez ohľadu na mňa ani nechce vystupovať príliš ideologicky, ale skôr v teréne na ochranu práv pracujúcich ako radikálne odbory. S ideológiou sa skôr zaoberá komunistická mládež či anarchistické skupiny po celej krajine.“, odpovedal na túto otázku samotný Luiz. „To čo je podstatné je bojovať proti byrokracií. Je jedno na akej strane táto vznikne“, dodal.

Okrem iného sme v krátkosti prebrali aj niektoré anarchistické brožúrky, ktoré bolo možné na akcií pozrieť a zakúpiť. „Nesúhlasim vo všetkom s Chávezom, už vôbec nie s byrokraciou, aká sa v PSUV (Zjednotená socialistická strana Venezuely) vytvorila, ale napriek tomu toto je najväčšia hovadina akú som kedy čítal. Nech sa nehnevajú. Máme vo Venezuele a v Latinskej Amerike svoje zdroje a spolupracujeme s nimi, takže viem.“, opísal Luiz aj článok „10 rokov vlády Huga Cháveza“, ktorého preklad zarezonoval v posledných dňoch v ľavicovom hnutí na Slovensku. „Je to strašný guláš poloprávd a poprekrúcaných vecí zmiešaný od prava do ľava takže ani neviem na ktorej strane stoja. Tuším je to pokus opozície ukázať akože sa od Cháveza dištancujú ľavicové strany a že jeho politika nemá nič spoločné s ľavicou ani socializmom. To čo tam píšu sú už tisíckrát zopakované nezmysli z Globovisión ktoré nemajú ani hlavu ani pätu a človek ani nevie v tom chaose na čo má skôr reagovať“, zhrnul zase jeden z marxistických návštevníkov, ktorý sa dlhodobo venuje problematike Venezuely.
Na tom, že treba pre boj proti kapitalizmu zjednotiť všetky hnutia, ktoré majú k sebe blízko a majú záujem sa zhodli všetci účastníci diskusie. Škoda len, že sa na tejto diskusií nezúčastnil nik zo strany organizátorov, ktorí odmietli aj ponúkaný rozhovor s nami. Zo starého známeho dôvodu: „S boľševikmi sa predsa baviť nemáme o čom!“, až na to, že sa necítime byť boľševikmi, tí boli v Rusku, ale my sme na Slovensku v 21.storočí a čelíme iným aj keď podobným hrozbám, bohužiaľ dnes už aj zo strany anarchistov.

Carlos

 

Luisova reakcia

Po prečítaní článku od „Carlosa“ o prezentácii CNT a FAU, ktorá sa konala v Bratislave 27. apríla, som ostal veľmi prekvapený. Zúčastnil som sa jej ako člen CNT na pozvanie kamarátov z našej sesterskej organizácie, Priamej akcie.

Zdá sa, že „Carlos“ nesledoval moju prezentáciu s veľkým záujmom a prišiel na akciu len preto, aby, ako hovoríme my v Španielsku, po jej skončení mohol „hovoriť o svojej knihe“, a je mu jedno, že za týmto účelom deformuje moje slová. V prvom rade urobil v článku viacero chýb, čo sa týka bojov, o ktorých som hovoril. V Španielsku nie je žiadne mesto menom Leproja, a boj v kaderníctve sa vôbec neodohral tu. Keď som hovoril o „spoločnom boji“ narážal som na spoločný boj pracujúcich na rovnakom pracovisku, organizovaných v našom odborovom zväze, bez politických strán. Toto sú však len malé chybičky v porovnaní s tým, čo napísal ďalej...

Je pravda, že som sa po prezentácii rozprával s človekom, ktorý sa mi predstavil ako komunistický aktivista a chcel sa so mnou porozprávať. Obsah konverzácie bol však iný, ako popísal on.

Nemohol som mu povedať, že nie som čisto anarchista, keďže ním v skutočnosti som. Je pravda, že som mu povedal, že som komunista: libertínsky komunista. To znamená anarchista. A CNT je anarchosyndikalistická konfederácia odborových zväzov. Čiže odborový zväz s libertínskou štruktúrou a spôsobom konania. Na to, aby bol človek členom CNT nemusí byť anarchista, ale musí rešpektovať jej libertínsku štruktúru.

Domnievam sa, že stanovisko o politickej a sociálnej situácii vo Venezuele, ktoré Carlos vykreslil ako moje, je v skutočnosti stanoviskom skupiny, ktorej je Carlos členom, a preto sa snaží prezentovať ho ako moje stanovisko. Ak však mám byť úprimný – vôbec to tak nie je...

Tiež musím dodať, že mám pocit, že preklad bol správny, súdiac podľa otázok, ktoré som dostal od publika po prezentácii a ktoré sedeli s jej obsahom. Musím tiež povedať, že väčšinu otázok položili aktivisti Priamej akcie. Debata bola o spôsoboch organizovania sa na pracoviskách a o konkrétnych skúsenostiach v CNT. Nikto v nej ani slovom nespomenul jednotu medzi hnutiami proti kapitalizmu.

Zdá sa, že „Carlosov“ článok je napísaný s cieľom, aby leninistická strana mohla prezentovať svoje vlastné názory a pritom tvrdiť, že sú moje či patria CNT. Je to súčasť ich stratégie, ako zmiasť ľudí, ktorí bojujú za alebo sa zaujímajú o sociálne myšlienky a prax. Musím povedať, že všetci, ktorí prišli na prezentáciu, pochopili, že som libertínsky komunista, člen anarchosyndikalistického zväzu, zástanca solidarity vykorisťovaných a utláčaných, a že som proti akejkoľvek forme potláčania autonómie ich bojov. Je jedno, či pochádza od štátu alebo strany. Som si istý, že rovnaké stanovisko zdieľajú aj kamaráti z Priamej akcie.

Luis, CNT Sevilla

Anglické znenie mailu z 5. mája od Luisa tu (TXT)

Na záver

A čo dodať k ostatným útokom SZM a Vzdor!u na anarchistov v posledných mesiacoch? Ako jednotlivci sme sa vyjadrili k ich organizáciám a myšlienkam viackrát. V nasledujúcich diskusiách bola odhalená autoritárska povaha a manipulačná politika týchto skupiniek, a hoci sa k tejto téme dá povedať ešte viac, myslíme si, že kto si prečíta tieto diskusie, sám pochopí, s kým má dočinenia.

* k článku Dve nové publikácie - Venezuela: 10 rokov vlády Huga Cháveza + Svatý Che

* o povahe SZM

* doplnenie k diskusii o stalinistickej ľavici a nacionalizme týchto skupín

 

Priama akcia

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Re: 2009-05-11 | 18:05:57 | anarcoskin
reaguj na príspevok heh
Sú z toho nejak vedľa, článok zmazali.


Re: 2009-05-11 | 19:23:58 | Ako sa Vzdor! verejne znemožni
reaguj na príspevok Re: heh
Ako sa Vzdor! verejne znemožnil alebo Ako sa dajú (neúspešne) zahladiť stopy, keď to praskne
http://zavsetkomozecarlos.wordpress.com/


Re: 2009-05-11 | 22:11:30 | redpunker666
reaguj na príspevok n/a
Stiahli sme to preto, lebo si myslíme, že bude vhodnejšie ukončiť tieto naťahovačky, lebo nikam nevedú a už sa nezapodievať myšlienkou spolupráce, ktorá bola zneužitá na naše potopenie. To je všetko...

Ak vás zaujíma posledný príspevok k diskusií tak bol:

Od Anonymous: "Luca Tolstoj na to mám pre teba jednoduchú odpoved. My neuznávame režim z
pred roku 1989 a nieje to vôbec náš vzor....my bojujeme za pravý
socializmus, ktorý nebude žiadna forma totality. a prečo vlstne bojujeme za
socializmus ked sme ho neprežili? No poprve preto. lebo to čo tu bolo sa
socializmom v pravom zmysle nazvať neda, po druhe bojujeme za pravu slobodnu
socialisticku spoločnost, ktoru skoncipovali velký fenoméni našej doby ako
Marx, Engels, Luxemburgova, Liebknecht, Lenin, Sarte, Gramsci .......a ktorých
pravá podoba socializmu nebola nikdy uplatnená...
Podla tvojej logiky by
väčšina ludi ani nemala bojovat za pravu slobodu a demokraciu lebo sak ju
nikdy ani nezažila...dost na prd logika nemyslis...alebo tak isto by to bolo
absurdne keby si povedal anarchistovi ze preco bojujes za anarchizmus ked si ho
nezažil..... "


Re: 2009-05-11 | 23:00:31 | dd
reaguj na príspevok n/a
Pre mna to nie su natahovacky, ale zabava na sprijemnenie dlhej chvile. Staci si citat vase reakcie v diskusiach a vase weby -
s nulami, ktore nemaju podporu, su marginalni a dufam, ze coskoro skoncia svoju cinnost, sa neda natahovat. A fakt ocenim, ked si na pisanie najdes ine weby, najlepsie vlastne. Takisto aj vsetci tvoji kamarati. TU ta nikto nechce.


Re: 2009-05-12 | 00:08:40 | komunard
reaguj na príspevok n/a
boha jaky suvereni! ach marginalen skupiny hehehehe teraz sa zase bavim ja mily dd, no vy mate aku bohovu podporu, ze o clenov Priamej akcie zakopavam kazdy den ked idem po ulici na kazdom kroku....som zvedavy ako vam porastie ta vasa uzasna podpora...ked na vase diskusie chdii cca. 10 ludi ako tomu bolo posledne v Blave, my sa na vas mozeme vysrat, len ste dokazali co za sektu ste, to nam staci...dakujeme , este ze je spusta normlanych anarchistov, ktorí tieto vaše dristy beru jedným uchom dnu a druhym von....a musim ťa sklamať mame veľmi veľku tendenicu stupať s členstvom a podporou medzi ľudmi.....ved sa pozrite na vaše hnutie....kolko anarchistov je v Cechach a na Slovensku, ktorý presiahli vek 30 rokov??? sak by som ich na jednej ruke spočítal, tak nepindaj o nás, lebo my ako komunsiti aj zomierame kdezto u vas je to vecinou studentska zabavka! ani mna nezaujimaju tie vaše keci, a vyhražky ake nam pišete , len dokazujete vašu pravú tvar...kapitalizmus zvýťazí as vašou podporou! len tak dalej bravoooooo tlieskam vám......
dufam ze ludia niesu sprostý a vidia, komu zaleži na jednote a spolupraci a kto ju naprosto negoval a utočil..asi sa bojíte že stratíte aj tých 5tich členov čo máte! Anarchizmus si hlboko vážim a vždy budem! a nikto mi neznechutí pohlad na neho ani takýto anonýmni pidižvíci ako dd, mt a spol ! viva Priama sektárska akcia! Viva!!!!!!


Re: 2009-05-12 | 08:37:04 | DP
reaguj na príspevok Re: n/a
Ja sa az smejem na tej reakcii. Po tomto vyplode ziaden rozumny anarchista s vami spolupracovat nebude... no comment


Re: 2009-05-18 | 12:22:29 | vasimodo
reaguj na príspevok Re: n/a
no to si zadelil! kamo, len pre informaciu, toto nie je azet. tu mi tvoje vykriky sposobuju pobavenie. skor by ma zaujali nejake argumenty.

zase na druhej strane chapem ze po takomto natere uz ziadne nemas a preto mi vykriky o vitazstve kapitalizmu a to ako sme vam ukradnuti len zlepsili naladu do dna.


Re: 2009-05-18 | 12:25:16 | vasimodo
reaguj na príspevok Re: n/a
zase ja:
proste ste prisli na prednasku, napisali o tom somariny jake sa vam chcelo, prislo sa na to, tak ste to zmazali, ani to nevyslo, tak uz len so stiahnutym chvostom zdrhas prec a hovoris jak sa strasne nechcete kamaratit. :)


Pridaj príspevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2018
15.05.2018 Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.

Krátka správa z vernisáže plagátov „Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní“
09.04.2018 V sobotu 24. marca sa v bardejovskej Bašte uskutočnila vernisáž výstavy kolektívu Hogwash s názvom Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní. Plagáty sa nachádzajú na prvom poschodí Bašty. V priestoroch kaviarne sú menšie plagáty z edície Abeceda anarchistického amatéra, vo vedľajšej veľkej miestnosti sú veľké plagáty. Kto nestihol vernisáž, má možnosť navštíviť Baštu v otváracích hodinách do 30. apríla, kedy sa výstava skončí (udalosť na FB).

Podporili sme pracovníkov a pracovníčky Poľskej pošty
01.03.2018 Dnes napoludnie sme v rámci medzinárodného týždňa solidarity s pracovníkmi a pracovníčkami Poľskej pošty navštívili veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. Keďže veľvyslanec sa na mieste nenachádzal, konzulovi sme objasnili dôvody našej návštevy a odovzdali list s požiadavkou (PDF), aby o proteste informoval príslušné orgány v Poľsku.

Rozhovor so zväzom Priama akcia v nemeckom vysielaní RTVS
26.02.2018 Ak ovládaš aspoň základy nemčiny, môžeš si vypočuť rozhovor pre Radio Slowakei International (vysielanie RTVS v nemeckom jazyku) z konca januára na tomto odkaze: RTVS.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in