Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Kedy je spor úspešný? Úvaha o ukončení sporu zväzu CNT-AIT s firmami WebHelp a Norwegian Air Shuttle

3. august 2020

Stáva sa, že ľudia hodnotia spory na základe splnenia požiadaviek. Takýto pohľad je však podľa nás príliš prísny a nezohľadňuje dynamiku boja a samotných kapitalistických vzťahov. Na príklade nedávneho sporu CNT-AIT zo španielskej Cartageny by sme chceli objasniť náš pohľad na túto tému. Spor trval od začiatku apríla do polovice mája. Išlo v ňom o znovuzamestnanie pracovníčky Carmen a vyústil do medzinárodnej solidárnej kampane, do ktorej sme sa zapojili počas pandémie aj my formou protestných e-mailov. Podľa CNT-AIT v Cartagene bol spor úspešný aj napriek tomu, že Carmen nebola znovuzamestnaná. Skúsme sa nad tým teda v krátkosti zamyslieť.

Požiadavka - znovuzamestnanie

Pozadie sporu a požiadavku sme opísali v článku Výzva k pomoci – podpor Carmen v jej boji za znovuzamestnanie. V skratke, Carmen robila na projekte pre Norwegian Air Shuttle vo firme WebHelp v Malage. Vo februári si vzala neplatené voľno, no jej osobná situácia sa rýchlo zmenila, a tak požiadala o návrat do práce. Firma potvrdila, že jej vyhovie, no krátko na to ju začala ignorovať. Zväz CNT-AIT, ktorého je Carmen členkou, preto vstúpil do sporu.

Zmysel medzinárodnej kampane

Vďaka tlaku medzinárodnej solidárnej kampane so zapojením viacerých sekcií Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP www.iwa-ait.org) začal WebHelp zrazu pohotovo komunikovať a problém riešiť. Neskôr firma dokonca ponúkla Carmen pozíciu v Barcelone, hoci v skutočnosti to bola práca pre inú firmu a naša kamarátka by prišla aj o senioritu, čo odmietla akceptovať.Hromadné prepúšťanie

Do vývoja sporu následne výraznejšie zasiahla koronakríza. Norwegian zrušil projekty v Španielsku a ďalších európskych krajinách, čo pre WebHelp znamenalo stratu dôležitého klienta a nakoniec prikročil k prepusteniu väčšiny ľudí. A kancelárie zatvoril aj v Malage a Alicante.

Ako definovať úspešný spor

Podľa CNT-AIT však išlo o úspešný spor a Carmen aj miestna organizácia v Cartagene boli veľmi vďační za pomoc. Zaujímalo nás, aké sú ich dôvody takého hodnotenia. Podľa CNT-AIT je ich niekoľko:

    • Nátlakovými aktivitami dokázali prinútiť firmu počúvať Carmenine požiadavky, a to aj počas jej  neplateného voľna.

    • V porovnaní s jej kolegami a kolegyňami bola vďaka sporu v lepšej pozícii a dostala aj alternatívnu ponuku (hoci ju odmietla).

    • V čase sporu bola Carmen v nepríjemnej situácii, pretože bola zaseknutá v právnom probléme týkajúcom sa nároku na dávku v nezamestnanosti. Hoci nejde o priamy pozitívny účinok protestných akcií počas sporu, Carmen bola po zatvorení kancelárií WebHelpu regulérne prepustená a bude mať nárok na dávku v nezamestnanosti plus dostane kompenzáciu vo výške mzdy za 20 pracovných dní za každý rok, ktorý vo firme odpracovala. Chápeme to tak, že v čase koronakrízy v Španielsku sa aj takýto vývoj môže považovať za dobrú správu.

    • Carmen sa ozvali niektoré kolegyne a kolegovia a informovali sa o spore. Vyjadrili poľutovanie, že sa im nepodarilo organizovať ešte pred krízou.

    • Spor nakopol Carmen aj miestny zväz CNT-AIT v Cartagene k ďalšej činnosti. Spor sa neskončil dezilúziou z nedosiahnutia priamej požiadavky, ale posilnil jednotlivcov aj organizáciu do ďalšieho boja.


Ako by si hodnotil/a takýto spor ty? Z nášho pohľadu sa dosiahlo hlavne to, že samotný subjekt v boji (Carmen a zväz) vyšiel zo sporu silnejší. Je tiež zjavné, že až v momente, keď sa do sporu zapojila organizácia (a vznikla medzinárodná kampaň), začala firma reagovať a prišla aj s návrhmi, ako situáciu vyriešiť. Carmen síce nevyhovovali a odmietla ich, no bolo zjavné, že firma si tieto návrhy nevymýšľa len tak, aby sa Carmen zbavila hocijakou hlúposťou. Všetky tieto skutočnosti jasne dokazujú zmysel organizovania sa a boja.

A zároveň dokazujú, že takýto boj naráža na limity kapitalistických vzťahov. Má zmysel bojovať za niečo, keď stačí jedna kríza a prídeme o prácu? Má zmysel v takomto systéme vôbec reálne uvažovať o spoločenskej zmene a boji za nekapitalistickú spoločnosť bez existencie štátu? Ako anarchosyndikalistickú organizáciu nás tieto otázky zaujímajú, pretože zdanlivo ekonomický boj má vždy aj politický rozmer. Preto by nám nemalo ísť len o neustále opakovanie bojov za zlepšenia, ale o nahradenie kapitalistickej spoločnosti inou spoločnosťou, v ktorej nebudeme musieť ustavične riešiť základné problémy so živobytím a prežitím.

Sú rôzne situácie, ktoré nám bránia v dosiahnutí našich konkrétnych požiadaviek. Pri existujúcom pomere síl niektoré veci naozaj nevieme ovplyvniť. Neznamená to však nutne, že nie je priestor na boj a organizovanie sa. Neznamená to, že nevieme dosiahnuť vôbec nič. Organizovanie sa je plné výkyvov, zjavných úspechov aj prehier. Ak nás však boj posilní, ťažko hovoriť o úplnej prehre. Na mantinely našich ľudských aj objektívnych kapacít budeme narážať stále. Dôležité však je, aby nás každý boj lepšie pripravil na tie ďalšie.

Nejde však ani o to, že si budeme klásť absurdné požiadavky a potom tvrdiť, že hoci sme ich nedosiahli, bolo to zaujímavé dobrodružstvo, ktoré nás veľa naučilo a nadšene pokračujeme ďalej. Naše požiadavky by mali byť vždy dosiahnuteľné, a takto k nim pristupujeme v sporoch, ktoré vedieme. Aj v prípade Carmen išlo podľa nás o dosiahnuteľnú požiadavku, a hoci Carmen neuspela, neprehrala ani ona, ani miestna skupina zväzu CNT-AIT. Prehra podľa nás vyzerá inak.

Zapájanie sa do sporov

Carmenin spor je tiež príkladom dôležitosti zapájania sa do sporov. Pekne to vyjadrili naši kamaráti a kamarátky z Cartageny v pôvodnom článku:

Úprimne, nemáme slová na vyjadrenie, akí sme vďační za všetku vašu spoluprácu a podporu. Vlna správ, komentárov a emailov je úžasná! Na národnej aj medzinárodnej úrovni!
Všetka podpora, všetky akcie proti firme sa vyplatili. Len 24 hodín od začiatku kampane, nás firma kontaktovala a prejavila dobrú vôľu napraviť tento problém, čo znova potvrdzuje, že priame akcie FUNGUJÚ!
Ešte raz miliónkrát ďakuje za podporu Carmen aj celá CNT-AIT Cartagena, všetci ste ukázali, že môžeme byť hrdí na to, že sme súčasťou MAP.

Aj my sa chceme poďakovať ľuďom na Slovensku za poslanie protestných e-mailov. Vždy to pre nás znamená veľa a ako vidieť, táto forma solidarity reálne pomáha.


Zväz Priama akcia

Súvisiace články:
Pražská solidárna sieť dosiahla vyplatenie dlžných miezd + video
Víťazstvo zväzu Priama akcia v spore s CATO Agency s.r.o. o nevyplatenú mzdu
Víťazstvo zväzu Priama akcia v spore s OZ Divé maky o nevyplatenú odmenu
Dosiahli sme vyplatenie dlžnej mzdy ešte pred začiatkom sporu
Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
Zväz ASF vybojoval vyplatenie dlžnej mzdy v reštaurácii
Zväz ZSP dosiahol zlepšenie pracovných podmienok vo vegánskej reštaurácii
Víťazstvo člena zväzu ZSP (MAP Poľsko) v súdnom spore s firmou BRW Sofa
Zväz SolFed v Brightone znova uspel v spore o nevyplatenú mzdu
Dve nové víťazstvá v boji proti nevyplácaniu miezd v Brightone
Povedz NIE neplateniu za prácu v skúšobnej dobe
Zväz CNT v Albacete uspel v spore s družstvom Konsum
Zväz ASF (MAP Austrália) hlási víťazstvo v spore o neplatnú výpoveď
Mobing a nevyplatená mzda na škole – víťazstvo zväzu ASI (MAP Srbsko)
Ako si nenechať naložiť viac práce po odchode kolegu
Poučenie z boja proti reštaurácii v Brightone
Bankrot ako výhovorka pre nesplnenie požiadaviek v spore
Stačí len priama akcia!
Reštaurácia v Brightone zaplatila zadržiavanú mzdu
SolFed-Brighton: Krčma vyplatila dlžnú mzdu
Ako môže spor so šéfom posilniť pracujúcich – príklad kaviarne v Brightone
Postrehy z medzinárodnej konferencie Priamej akcie „Problémy v práci?“
Úspešný záver sporu o nevyplatenú mzdu pre pokladníčku v potravinách
Úspešný piket pracovníčok pobočky nadnárodného reťazca hotelov v Brightone
Dôležitý úspech kampane proti workfare – priame akcie prinútili Holland & Barrett vystúpiť zo systému
Zväz SF v Brightone zakončil rok 2014 dvomi novými víťazstvami
Jeden piket a dlžná mzda na účte
Rok vzájomnej pomoci a priamych akcií - správa Zväzu nájomníkov SolFed v Brightone
Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (22.3.)
07.03.2023 Streda 22. marca o 19:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít v Trnave. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Posledné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave v Kalabe (15.3.)
27.02.2023 Žiaľ, komunitné centrum Kalab končí na Zámockej a zatiaľ nie je isté, či bude pokračovať inde. Posledné stretnutie v tomto skvelom priestore budeme mať v stredu 15. marca o 19:00! Porozprávame sa o tom, akým problémoch v práci sa aktuálne venujeme, zhodnotíme podujatie k 100. výročiu MAP, ktoré bude 4. marca a ako vždy sa budeme venovať témam, s ktorými prídu ľudia na stretnutie. Na mieste budú naše propagačné materiály a publikácie. Ak vieš o vhodnom priestore na otvorené stretnutia PA, daj nám vedieť. FB udalosť: ...

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (1.2.)
17.01.2023 Streda 1. februára o 18:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (14.1.)
04.01.2023 Pozývame na prvé novoročné otvorené stretnutie v klube Collosseum v sobotu 14. januára o 10:00. Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (18.1.)
13.12.2022 Streda 18. januára o 19:00 v Kalabe! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Zbližovanie organizácií MAP v Ázii a Tichomorí
05.12.2022 Počas víkendu 12. a 13. novembra sa konalo v Jakarte stretnutie našich kamarátov a kamarátok z organizácií MAP z celého ázijsko-tichomorského regiónu. Zazneli prezentácie o situácii v Austrálii, Indii, Indonézii a na Filipínach. Počas diskusií sa preberalo široké spektrum tém: právny status kasty v Indii a jej vzťah k triednemu boju, vyhliadky na anarchosyndikalistické organizovanie na Filipínach či situácia migrujúcich pracujúcich v Singapure.

PODCHODY „Priechody pre chodcov“ - benefičný album na podporu zväzu Priama akcia
28.11.2022 Podchody je anarcho-dub-poetry projekt. Ide o mix proletárskej poézie a dub muziky. 5 songov, cca 12 minút. Príspevkom na bandcampe môžeš podporiť zväz Priama akcia.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (16.11.)
30.10.2022 Posledné tohtoročné stretnutie v Bratislave sa uskutoční v stredu 16. novembra o 19:00 v Kalabe na Zámockej 5. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít.

Kampaň zväzu ZSP proti predajniam Żabka a pomoc ukrajinským pracujúcim
16.10.2022 Zväz ZSP vo Varšave začal Medzinárodný týždeň proti nevyplácaniu miezd priamou akciou v predajni Żabka a plánuje aj akcie s ukrajinskými pracujúcimi. V oboch prípadoch ide o dlžné mzdy.

K útoku z 12. októbra
13.10.2022 Je náročné nájsť slová, ktoré by vyjadrili náš hnev a smútok po včerajšom útoku. V týchto ťažkých chvíľach myslíme na ľudí, ktorých včerajšok zasiahol najviac.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave a Bratislave (27. a 28.10.)
13.10.2022 V októbri sa vidíme nielen v komunitnom centre Kalab, ale aj v trnavskom Kubiku. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Stretnutia v júli a septembri v Bratislave boli konštruktívne a s nápadmi na nové aktivity (ktoré sa nakoniec aj zrealizovali) prišli aj ľudia, s ktorými sme sa videli prvýkrát. Dúfame, že podobne tomu bude aj v Trnave. Vidíme sa vo štvrtok 27.10. v Kubiku na Štefánikovej 4 alebo v piatok 28.10. v Kalabe na Zámockej 5. Obe stretnutia sa začínajú o 18:00.

Zväz ZSP uspel v spore o nevyplatenú mzdu s kníhkupectvom vo Varšave
10.10.2022 Kníhkupectvo v štvrti Muranów meškalo od marca s výplatou mzdy bývalej zamestnankyni. Tá sa rozhodla dožadovať sa dlžných peňazí spoločne so Zväzom syndikalistov Poľska a vo výzve, ktorú poslali šéfovi, spomenuli aj chystanú kampaň poukazujúcu na pracovné praktiky v kníhkupectve. Zamestnávateľ reagoval takmer okamžite a peniaze previedol na účet.

Aktualizácia o situácii väzneného Kirilla Ukrajinceva, aktivistu odborov Kuriér v Rusku
05.10.2022 Vo štvrtok 22. septembra bola Kirillovi predĺžená vyšetrovacia väzba do 19. októbra. Hrozí mu až päť rokov väzenia za „zvolanie alebo účasť na nepovolenom zhromaždení viac ako dvakrát v priebehu 180 dní“. Za jeho prepustenie a zrušenie všetkých obvinení prebehlo vo viacerých ruských mestách niekoľko menších protestných akcií a solidaritu vyjadrili aj viaceré organizácie a osoby v zahraničí vrátane nášho zväzu a ďalších zväzov združených v Medzinárodnej asociácii pracujúcich.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 22.9.)
05.09.2022 Vo štvrtok 22. septembra o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách (v pôvodnom termíne 14. apríla sa uskutočniť nemohla). Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

V Košiciach sa uskutočnilo ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia
30.08.2022 Vo štvrtok 11.8. sa uskutočnilo druhé tohtoročné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach. Tentoraz bolo oveľa početnejšie ako naposledy a väčšinu ľudí sme doteraz nepoznali. Okrem činnosti a histórii zväzu sa hovorilo o zlepšení propagácie, nadchádzajúcich komunálnych voľbách, podujatiach v Košiciach pri príležitosti stého výročia založenia Medzinárodnej asociácie pracujúcich atď.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in