Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.Koronavírus: Politici rečnia, pracujúci trpia! Stanovisko CNT-AIT k situácii vo Francúzsku

8. marec 2020

Zdravotníci a zdravotníčky zo zväzu CNT-AIT vo Francúzsku sa s nami v piatok podelili o krátky text, ktorý šíria v súvislosti so šírením koronavírusu. Objasňujú v ňom svoju situáciu a obavy o zdravie. Jeho zverejnením nechceme naznačovať, že rovnaká situácia je aj na Slovensku.

Na rozdiel od situácie počas chrípkovej pandémie H1N1 v roku 2009, mnohí z nás, zdravotníkov a zdravotníčok, do dnešného dňa nedostali prídel FFP2 masiek potrebných pri liečbe pacientov. Štát mal dva mesiace na vytvorenie zásob týchto potrebných ochranných prostriedkov, no zjavne neurobil nič.

Slovami jedného z lekárov: „Nepodávať si ruky s pacientmi nestačí. Nechráni nás to pred prenosom vírusu vzduchom a treba si uvedomiť, že nedostatok FFP2 masiek môže rýchlo viesť k nedostatku ľudí, ktorí sa o nich budú starať, lebo skončia v karanténe so všetkými dôsledkami, ktoré to prináša.“

Rozhodnutia o tom, ako sa naloží s peniazmi v rozpočte, už padli. Na jednej strane má štát dosť peňazí na samity, stretnutia a Národný výbor pre bezpečnosť, ktorých cieľom je zabaviť a oklamať ľudí. Na druhej strane necháva pracovníkov a pracovníčky v zdravotníctve bez ochrany.

Nedostatok FFP2 masiek a fáza 3 epidémie koronavírusu

Zhruba pred týždňom sme naznačovali, že neexistujú zásoby potrebné na ochranu pracujúcich. Bývalá ministerka zdravotníctva Agnès Buzyn a súčasný minister Olivier Véran nám klamali a stále klamú. Hoci sa rozdistribuuje niekoľko miliónov masiek, ide o chirurgické masky, ktoré nechránia pred prenosom vírusu.

desarmementPodľa pravidiel EÚ o kontrole šírenia ochorení prechod do fázy 3 bude znamenať, že pacienti s koronavírusom, ktorí zatiaľ nie sú v nemocniciach, budú musieť navštíviť lekárov v mestách. Lekári a sestry budú musieť pracovať bez ochrany s extrémne infekčnými pacientmi a z etických dôvodov nebudú chcieť zvoliť možnosť odmietnuť prácu.

Politikom a političkám na vedúcich postoch, ktorí určujú absurdné a zbytočné normy, odkazujeme len jedno: Ste svine! Na druhej strane, máme plné zásoby gumových projektilov a granátov, ktoré sa používajú proti hnutiu žltých viest... Francúzska vláda stihla 16. júna 2019 objednať v dostatočnom časovom predstihu 25 miliónov nábojníc pre útočné pušky a 40 tisíc granátov proti demonštrantom, ktoré mali byť dodané začiatkom roka 2020. Štát zjavne nemá rovnaké priority ako obyvateľstvo.

Pracujúci vo verejnej doprave, hypermarketoch aj inde by mali žiadať od zamestnávateľov preplatenie pravidelných hodinových prestávok na umytie rúk, a ak je treba, tak aj hydroalkoholické gély a primerané masky. V opačnom prípade by mali využiť svoje právo odmietnuť prácu.

Právo odmietnuť prácu

Chýbajúce kolektívne či individuálne ochranné vybavenie oprávňuje k využitiu práva odmietnuť prácu. Článok L4131-1 francúzskeho Zákonníka práce uvádza:

„Zamestnanec okamžite informuje zamestnávateľa v prípade akejkoľvek situácie na pracovisku, o ktorej je dôvodne presvedčený, že predstavuje vážne a bezprostredné ohrozenie jeho života alebo zdravia a v prípade akýchkoľvek nedostatkov, ktoré sa objavia v systémoch ochrany. Takéto pracovisko môže opustiť.

Zamestnávateľ nesmie žiadať zamestnanca, ktorý využije toto právo, k návratu k pracovnej činnosti v prípade, že pretrváva vážne a bezprostredné ohrozenie, obzvlášť ak je situácia spôsobená chybami v ochrannom systéme.“

Pracovníci a pracovníčky v zdravotníctve zo zväzu CNT-AIT, francúzskej sekcie Medzinárodnej asociácie pracujúcich

contact@cnt-ait.info
http://cnt-ait.info
http://cntaittoulouse.lautre.net
FB: @ chats.noirs.turbulents / @cnt.ait.toulouse

Poznámka

Dodávame, že ohľadom odmietnutia práce platí zhruba to isté aj na Slovensku. Podľa § 8 slovenského Zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci musí zamestnávateľ zabezpečiť prostriedky potrebné na ochranu života a zdravia zamestnancov a podľa § 12 majú zamestnanci a zamestnankyne právo odmietnuť vykonať prácu alebo opustiť pracovisko a odobrať sa do bezpečia, ak sa dôvodne domnievajú, že je bezprostredne a vážne ohrozený ich život alebo zdravie, alebo život alebo zdravie iných osôb.

Zväz Priama akcia

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Aktuálna situácia ohľadom zbierky pre afganských anarchistov a anarchistky
14.09.2021 Od začiatku zbierky prešli tri týždne a udialo sa toho veľa, takže by sme sa chceli podeliť o najaktuálnejšie informácie.

Prezentácia a infostánky – Bystro fest, festival Povstanie Pokračuje, Mestský akčný kemp
03.09.2021 Prinášame krátke info o troch akciách, na ktorých sme sa zúčastnili za posledný týždeň.

V solidarite s protestujúcimi v Kolumbii - kontaktuj konzula v Bratislave (+vzor e-mailu)
18.05.2021 O situácii v Kolumbii nedávno informovala naša sesterská organizácia ULET (Priatelia MAP) a ďalšie kolektívy. Skrátenú verziu ich prehlásenia dnes publikoval kolektív Zdola. Okrem informovanosti však môžeme urobiť aj viac - vyjadriť svoj protest zástupcovi Kolumbie na Slovensku.

Ani Izrael, ani Palestína
18.05.2021 Zverejňujeme preklad prehlásenia WSA, našej sesterskej organizácie z USA (Priatelia MAP), s názvom „Za ukončenie izraelských útokov na Gazu! Za spoločný boj proti rasizmu a militarizmu!“

Vyšiel prvomájový špeciál časopisu Burič venovaný anarchosyndikalizmu
02.05.2021 Anarchistická informačná skupina AlterNativE zo Šurian začala začiatkom roka vydávať časopis Burič. V poradí už tretie číslo je venované Prvému máju a anarchosyndikalizmu. Publikácia je výsledkom spolupráce rôznych jednotlivcov, AlterNativE a nášho zväzu. Dá sa stiahnuť z uloz.to v PDF v dvoch verziách (na tlač a na čítanie).

Apart – viac než len knižnica! Nový komunitný priestor pre politiku a umenie v Bratislave
30.04.2021 V apríli otvorila svoje dvere knižnica v novom kultúrnom priestore kolektívu Apart so zámerom skĺbiť politiku a umenie. Ako sme sa však dozvedeli počas osobnej návštevy, v pláne je oveľa viac ako len verejná čitáreň so študovňou.

Najbližšie otvorené stretnutie bude 26. septembra
07.09.2020 Po júnovom stretnutí sa ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia uskutoční v sobotu 26. septembra o 17:00 v bratislavskom Bystre. Budeme hovoriť o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov v regióne a ako podporiť aktivity, ktoré už prebiehajú. Budeme radi aj keď prídeš do diskusie s hocijakým vlastným bodom. Na stretnutí tiež budú naše propagačné materiály a publikácie. Môžeš si zobrať napríklad nálepky ku kampani venovanej koronakríze či brožúru „Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory Priamej akcie 2015-2019“. Tešíme sa na stretnutie!

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in