Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Mladí, neskúsení... a odvážni!

13. august 2007

Bol/a si tento rok na brigáde cez študentskú agentúru? Chcel ťa niekto odrbať? Alebo máš nejakú zaujímavú skúsenosť, ktorá by mohla pomôcť iným ľuďom, ktorí pracujú cez agentúry? Tu je jeden zážitok z roku 2002, možno poslúži ako inšpirácia. Ak áno, budeme radi, keď sa nám ozveš.

Študentské agentúry sú naším postrachom, no zväčša aj jedinou možnosťou ako si privyrobiť alebo vôbec prežiť. Sme pre nich lukratívnym nástrojom „podnikania“. Sme zbavení možnosti oficiálne sa brániť (študentské odbory nemajú právny základ), pracujeme za minimálnu mzdu (ktorá už pekných pár rokov rovnaká a ignoruje infláciu), nemáme skúsenosti s organizovaním odporu, sme ochotní podriadiť sa a nechať si pri rôznych príležitostiach siahnuť už na beztak biednu plácu (viaceré prípady nezapisovania plného počtu hodín) a len málo z nás má inú možnosť práce ako študentské agentúry, lebo zväčša pracujeme podľa okolností a potreby, nie pravidelne. Znamená to, že sa skutočne nemôžeme nijak brániť proti prípadnej nespravodlivosti? Ani náhodou!

Nebola by to brigádnická práca, keby s človekom nechceli šéfovia vybabrať. Koncom leta som sa dostal k pomerne stupídnej, ale cenovo dobre vyzerajúcej 1-2 dňovej brigáde. Na prvý pohľad. Išlo o lepenie etikiet na nápoje. Podstata: rozbalíš obal, vyberieš fľašu, zoberieš etiketu, nalepíš, fľašu zabalíš. Nič čo by sa nedalo zniesť. Aká však bola realita?

Pracovné podmienky vyzerali asi tak, že sme boli v akejsi garáži plnej paliet s fľašami. Čo sa zo začiatku zdalo znesiteľné, sa po chvíli stalo deprimujúce. Nájsť si svoj flek na „stoličke“ (rozumej, asi 30 vysoký štos papiera A4), hrbiť sa v malom priestore a uhýbať sa kolegom a k tomu ešte so zistením , že aj keď sa roztrhneme, tak vlastne nezarobíme viac ako 30 sk/hod. – len úplný idiot by nás v tejto situácii chcel vytočiť. Asi tušíš, že taký idiot na seba nenechal dlho čakať.

Problém

Už sme boli skoro hotoví, keď sme zistili, že chýbajú etikety k jednému druhu nápoja. Vtipálek, ktorý nám prácu pridelil, nám oznámil, že sú určite niekde na zemi a že ich máme pohľadať. Nielenže sme za toto neboli platení, ale hľadať správne etikety na zemi posiatej obrovskou hromadou tisícok prázdnych papierikov nám všetkým skutočne zdvihlo žlč. Snažili sme sa navrhnúť, že ten, kto chce, nech to urobí, ale dostane za to príplatok. Ale ako to už tak býva, šéfovia sú zväčša tupí a nedajú si povedať od svojich „podriadených“. Nasledoval telefonát ešte väčšiemu šéfovi, ktorý tomu menšiemu šéfovi prikázal, aby sme my najmenší etikety okamžite našli a nalepili, inak nám nebude zaplatené. A že som bol drzý, vyhrážal sa, že ma vyradia z evidencie v agentúre (bojím-bojím). Vtipkár teda odišiel a my? V priebehu niekoľkých minút sme sa dohodli, že na prácu kašleme a že si ideme zapísať to, čo sme odrobili a ostatné nás nezaujíma (nech si tie etikety kľudne príde hľadať vtipkár alebo jeho boss). Asi dvanásti sme sa nasáčkovali do agentúry (pracovali sme pre ňu, nie pre jej klienta, išlo o výnimku z bežnej praxe agentúr). Zdesená pracovníčka pochopila, že snažiť sa nás odbiť nemá zmysel, volala šéfovi a ten tiež veľmi rýchlo pochopil.

Kto bojuje, neprehráva

Dohodli sme sa, že keď o týždeň prídeme po výplatu, opäť prídeme všetci a ak budú robiť problémy, všetci sa tam zas nahrnieme a potom prípadne zorganizujeme bojkot agentúry či inú formu akcie. Väčšina z nás skutočne prišla. Zistili sme však len to, že náš spor sa ešte rieši, takže o týždeň.
O týždeň sme dostali bez problémov svoje prachy a to aj napriek tomu, že sme sa obávali, že nás budú chcieť okašľať. Vedeli sme, že niektorí brigádnici si nahlásili viac nalepených etikiet. Robilo sa 4 dni a už v druhý deň všetky nahlásené etiky prevyšovali všetky, ktoré sa skutočne dali nalepiť (reálny počet fliaš). Agentúra to celý čas vedela a všetkým to zatajila!!! Dozvedeli sme sa to len náhodou. Takto parádne s nami chceli vybabrať. Pravdepodobne sa chystali urobiť to, že keď by sme už všetko urobili, tak by na nás vytiahli, že niektorí podvádzali. Teda, hrozilo, že to vykryjú plošne – všetkým uberú, aby sa dodržal reálny počet, čím by sme po prepočítaní nezarobili ani trápnych 30 sk/hod. Našťastie, nestalo sa a naša radikálna priama akcia bola úspešná.
Jedinou negatívnou vecou bolo to, že agentúra mala dvoch „predákov“ z radov študentov a vyvŕšila sa pravdepodobne na nich (zodpovednosť). Neviem či sa tak nakoniec stalo alebo nie, žiaľ, proti tejto krivde sme sa už nedokázali spojiť. Osobne si ale myslím, že radšej ruky preč od predáctva a akýchkoľvek nadriadených pozícií. Nech už za ne dávajú akékoľvek peniaze, na zodpovednú prácu nepotrebujeme predákov. A na sabotáž im žiadni predáci nepomôžu, hehe.
Moje dojmy zo skutočne okamžitého a spontánneho odporu drvivej väčšiny študentov sú jedine pozitívne. Bolo úžasné vidieť ten hnev a rýchlu AKCIU! To sa v dnešnej dobe len tak nevidí. Študenti totiž možno sú mladí a neskúsení, ale aj odvážni!
 
Bráň sa, študent!

Nenechaj so sebou na pracovisku zametať. Neobmedzuj sa na to, čo ti patrí podľa práva, žiadaj, čo ti patrí podľa zdravého rozumu. Postav sa na odpor, sabotuj, ber si, čo si myslíš, že ti nezaplatia, rob pomaly, nepracuj v prípade nízkej bezpečnosti a nedostatku nástrojov k normálnej práci, žiadaj občerstvenie, vytvor na pracovisku priateľskú atmosféru. Je veľa spôsobov obrany, tak využi svoj elán a sviežeho ducha a uži si to!

Michal Tulík

Doplnené a upravené z pôvodného vydania v novinách Žerme bohatých č. 4 (2002). V krátkej dobe prinesieme ďalší článok zo skúsenosti zo študentskej brigády, ktorý vyšiel v Žerme bohatých č. 2

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (1.2.)
17.01.2023 Streda 1. februára o 18:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (14.1.)
04.01.2023 Pozývame na prvé novoročné otvorené stretnutie v klube Collosseum v sobotu 14. januára o 10:00. Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (18.1.)
13.12.2022 Streda 18. januára o 19:00 v Kalabe! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Zbližovanie organizácií MAP v Ázii a Tichomorí
05.12.2022 Počas víkendu 12. a 13. novembra sa konalo v Jakarte stretnutie našich kamarátov a kamarátok z organizácií MAP z celého ázijsko-tichomorského regiónu. Zazneli prezentácie o situácii v Austrálii, Indii, Indonézii a na Filipínach. Počas diskusií sa preberalo široké spektrum tém: právny status kasty v Indii a jej vzťah k triednemu boju, vyhliadky na anarchosyndikalistické organizovanie na Filipínach či situácia migrujúcich pracujúcich v Singapure.

PODCHODY „Priechody pre chodcov“ - benefičný album na podporu zväzu Priama akcia
28.11.2022 Podchody je anarcho-dub-poetry projekt. Ide o mix proletárskej poézie a dub muziky. 5 songov, cca 12 minút. Príspevkom na bandcampe môžeš podporiť zväz Priama akcia.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (16.11.)
30.10.2022 Posledné tohtoročné stretnutie v Bratislave sa uskutoční v stredu 16. novembra o 19:00 v Kalabe na Zámockej 5. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít.

Kampaň zväzu ZSP proti predajniam Żabka a pomoc ukrajinským pracujúcim
16.10.2022 Zväz ZSP vo Varšave začal Medzinárodný týždeň proti nevyplácaniu miezd priamou akciou v predajni Żabka a plánuje aj akcie s ukrajinskými pracujúcimi. V oboch prípadoch ide o dlžné mzdy.

K útoku z 12. októbra
13.10.2022 Je náročné nájsť slová, ktoré by vyjadrili náš hnev a smútok po včerajšom útoku. V týchto ťažkých chvíľach myslíme na ľudí, ktorých včerajšok zasiahol najviac.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave a Bratislave (27. a 28.10.)
13.10.2022 V októbri sa vidíme nielen v komunitnom centre Kalab, ale aj v trnavskom Kubiku. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Stretnutia v júli a septembri v Bratislave boli konštruktívne a s nápadmi na nové aktivity (ktoré sa nakoniec aj zrealizovali) prišli aj ľudia, s ktorými sme sa videli prvýkrát. Dúfame, že podobne tomu bude aj v Trnave. Vidíme sa vo štvrtok 27.10. v Kubiku na Štefánikovej 4 alebo v piatok 28.10. v Kalabe na Zámockej 5. Obe stretnutia sa začínajú o 18:00.

Zväz ZSP uspel v spore o nevyplatenú mzdu s kníhkupectvom vo Varšave
10.10.2022 Kníhkupectvo v štvrti Muranów meškalo od marca s výplatou mzdy bývalej zamestnankyni. Tá sa rozhodla dožadovať sa dlžných peňazí spoločne so Zväzom syndikalistov Poľska a vo výzve, ktorú poslali šéfovi, spomenuli aj chystanú kampaň poukazujúcu na pracovné praktiky v kníhkupectve. Zamestnávateľ reagoval takmer okamžite a peniaze previedol na účet.

Aktualizácia o situácii väzneného Kirilla Ukrajinceva, aktivistu odborov Kuriér v Rusku
05.10.2022 Vo štvrtok 22. septembra bola Kirillovi predĺžená vyšetrovacia väzba do 19. októbra. Hrozí mu až päť rokov väzenia za „zvolanie alebo účasť na nepovolenom zhromaždení viac ako dvakrát v priebehu 180 dní“. Za jeho prepustenie a zrušenie všetkých obvinení prebehlo vo viacerých ruských mestách niekoľko menších protestných akcií a solidaritu vyjadrili aj viaceré organizácie a osoby v zahraničí vrátane nášho zväzu a ďalších zväzov združených v Medzinárodnej asociácii pracujúcich.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 22.9.)
05.09.2022 Vo štvrtok 22. septembra o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách (v pôvodnom termíne 14. apríla sa uskutočniť nemohla). Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

V Košiciach sa uskutočnilo ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia
30.08.2022 Vo štvrtok 11.8. sa uskutočnilo druhé tohtoročné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach. Tentoraz bolo oveľa početnejšie ako naposledy a väčšinu ľudí sme doteraz nepoznali. Okrem činnosti a histórii zväzu sa hovorilo o zlepšení propagácie, nadchádzajúcich komunálnych voľbách, podujatiach v Košiciach pri príležitosti stého výročia založenia Medzinárodnej asociácie pracujúcich atď.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v komunitnom centre Kalab (28.9., BA)
22.08.2022 Na júlovom stretnutí v Kalabe sme spoznali nových ľudí a vznikol na ňom nápad organizovať piknik, kde vznikol priestor na diskusie a spoznávanie sa s ďalšími ľuďmi. To nás povzbudilo k zorganizovaniu ďalšieho stretnutia už v septembri, konkrétne v stredu 28.9. o 18:30 opäť v Kalabe na Zámockej 5. S vlastným bodom na stretnutie môžeš prísť aj ty. Zámerom je diskutovať o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov, s ktorými sa stretávame, a ako podporiť existujúce aktivity. Okrem tém, s ktorými prídu samotní ľudia, budeme určite hovoriť aj o aktivitách k októbrovému Medzinárodnému týždňu proti nevyplácaniu miezd. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a .

Grilovačka vo Viedni
14.08.2022 Nedeľa 7. augusta, Viedeň, slnečné popoludnie, záhrada rodinného domu a v tieni stromov zhruba 15 kamarátov a kamarátok zo zväzu WAS (Viedenský zväz pracujúcich) pri griloch a ohnisku.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in