Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.Mladí, neskúsení... a odvážni!

13. august 2007

Bol/a si tento rok na brigáde cez študentskú agentúru? Chcel ťa niekto odrbať? Alebo máš nejakú zaujímavú skúsenosť, ktorá by mohla pomôcť iným ľuďom, ktorí pracujú cez agentúry? Tu je jeden zážitok z roku 2002, možno poslúži ako inšpirácia. Ak áno, budeme radi, keď sa nám ozveš.

Študentské agentúry sú naším postrachom, no zväčša aj jedinou možnosťou ako si privyrobiť alebo vôbec prežiť. Sme pre nich lukratívnym nástrojom „podnikania“. Sme zbavení možnosti oficiálne sa brániť (študentské odbory nemajú právny základ), pracujeme za minimálnu mzdu (ktorá už pekných pár rokov rovnaká a ignoruje infláciu), nemáme skúsenosti s organizovaním odporu, sme ochotní podriadiť sa a nechať si pri rôznych príležitostiach siahnuť už na beztak biednu plácu (viaceré prípady nezapisovania plného počtu hodín) a len málo z nás má inú možnosť práce ako študentské agentúry, lebo zväčša pracujeme podľa okolností a potreby, nie pravidelne. Znamená to, že sa skutočne nemôžeme nijak brániť proti prípadnej nespravodlivosti? Ani náhodou!

Nebola by to brigádnická práca, keby s človekom nechceli šéfovia vybabrať. Koncom leta som sa dostal k pomerne stupídnej, ale cenovo dobre vyzerajúcej 1-2 dňovej brigáde. Na prvý pohľad. Išlo o lepenie etikiet na nápoje. Podstata: rozbalíš obal, vyberieš fľašu, zoberieš etiketu, nalepíš, fľašu zabalíš. Nič čo by sa nedalo zniesť. Aká však bola realita?

Pracovné podmienky vyzerali asi tak, že sme boli v akejsi garáži plnej paliet s fľašami. Čo sa zo začiatku zdalo znesiteľné, sa po chvíli stalo deprimujúce. Nájsť si svoj flek na „stoličke“ (rozumej, asi 30 vysoký štos papiera A4), hrbiť sa v malom priestore a uhýbať sa kolegom a k tomu ešte so zistením , že aj keď sa roztrhneme, tak vlastne nezarobíme viac ako 30 sk/hod. – len úplný idiot by nás v tejto situácii chcel vytočiť. Asi tušíš, že taký idiot na seba nenechal dlho čakať.

Problém

Už sme boli skoro hotoví, keď sme zistili, že chýbajú etikety k jednému druhu nápoja. Vtipálek, ktorý nám prácu pridelil, nám oznámil, že sú určite niekde na zemi a že ich máme pohľadať. Nielenže sme za toto neboli platení, ale hľadať správne etikety na zemi posiatej obrovskou hromadou tisícok prázdnych papierikov nám všetkým skutočne zdvihlo žlč. Snažili sme sa navrhnúť, že ten, kto chce, nech to urobí, ale dostane za to príplatok. Ale ako to už tak býva, šéfovia sú zväčša tupí a nedajú si povedať od svojich „podriadených“. Nasledoval telefonát ešte väčšiemu šéfovi, ktorý tomu menšiemu šéfovi prikázal, aby sme my najmenší etikety okamžite našli a nalepili, inak nám nebude zaplatené. A že som bol drzý, vyhrážal sa, že ma vyradia z evidencie v agentúre (bojím-bojím). Vtipkár teda odišiel a my? V priebehu niekoľkých minút sme sa dohodli, že na prácu kašleme a že si ideme zapísať to, čo sme odrobili a ostatné nás nezaujíma (nech si tie etikety kľudne príde hľadať vtipkár alebo jeho boss). Asi dvanásti sme sa nasáčkovali do agentúry (pracovali sme pre ňu, nie pre jej klienta, išlo o výnimku z bežnej praxe agentúr). Zdesená pracovníčka pochopila, že snažiť sa nás odbiť nemá zmysel, volala šéfovi a ten tiež veľmi rýchlo pochopil.

Kto bojuje, neprehráva

Dohodli sme sa, že keď o týždeň prídeme po výplatu, opäť prídeme všetci a ak budú robiť problémy, všetci sa tam zas nahrnieme a potom prípadne zorganizujeme bojkot agentúry či inú formu akcie. Väčšina z nás skutočne prišla. Zistili sme však len to, že náš spor sa ešte rieši, takže o týždeň.
O týždeň sme dostali bez problémov svoje prachy a to aj napriek tomu, že sme sa obávali, že nás budú chcieť okašľať. Vedeli sme, že niektorí brigádnici si nahlásili viac nalepených etikiet. Robilo sa 4 dni a už v druhý deň všetky nahlásené etiky prevyšovali všetky, ktoré sa skutočne dali nalepiť (reálny počet fliaš). Agentúra to celý čas vedela a všetkým to zatajila!!! Dozvedeli sme sa to len náhodou. Takto parádne s nami chceli vybabrať. Pravdepodobne sa chystali urobiť to, že keď by sme už všetko urobili, tak by na nás vytiahli, že niektorí podvádzali. Teda, hrozilo, že to vykryjú plošne – všetkým uberú, aby sa dodržal reálny počet, čím by sme po prepočítaní nezarobili ani trápnych 30 sk/hod. Našťastie, nestalo sa a naša radikálna priama akcia bola úspešná.
Jedinou negatívnou vecou bolo to, že agentúra mala dvoch „predákov“ z radov študentov a vyvŕšila sa pravdepodobne na nich (zodpovednosť). Neviem či sa tak nakoniec stalo alebo nie, žiaľ, proti tejto krivde sme sa už nedokázali spojiť. Osobne si ale myslím, že radšej ruky preč od predáctva a akýchkoľvek nadriadených pozícií. Nech už za ne dávajú akékoľvek peniaze, na zodpovednú prácu nepotrebujeme predákov. A na sabotáž im žiadni predáci nepomôžu, hehe.
Moje dojmy zo skutočne okamžitého a spontánneho odporu drvivej väčšiny študentov sú jedine pozitívne. Bolo úžasné vidieť ten hnev a rýchlu AKCIU! To sa v dnešnej dobe len tak nevidí. Študenti totiž možno sú mladí a neskúsení, ale aj odvážni!
 
Bráň sa, študent!

Nenechaj so sebou na pracovisku zametať. Neobmedzuj sa na to, čo ti patrí podľa práva, žiadaj, čo ti patrí podľa zdravého rozumu. Postav sa na odpor, sabotuj, ber si, čo si myslíš, že ti nezaplatia, rob pomaly, nepracuj v prípade nízkej bezpečnosti a nedostatku nástrojov k normálnej práci, žiadaj občerstvenie, vytvor na pracovisku priateľskú atmosféru. Je veľa spôsobov obrany, tak využi svoj elán a sviežeho ducha a uži si to!

Michal Tulík

Doplnené a upravené z pôvodného vydania v novinách Žerme bohatých č. 4 (2002). V krátkej dobe prinesieme ďalší článok zo skúsenosti zo študentskej brigády, ktorý vyšiel v Žerme bohatých č. 2

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Najbližšie otvorené stretnutie bude 26. septembra
07.09.2020 Po júnovom stretnutí sa ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia uskutoční v sobotu 26. septembra o 17:00 v bratislavskom Bystre. Budeme hovoriť o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov v regióne a ako podporiť aktivity, ktoré už prebiehajú. Budeme radi aj keď prídeš do diskusie s hocijakým vlastným bodom. Na stretnutí tiež budú naše propagačné materiály a publikácie. Môžeš si zobrať napríklad nálepky ku kampani venovanej koronakríze či brožúru „Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory Priamej akcie 2015-2019“. Tešíme sa na stretnutie!

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in