Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny zo 17 krajín sveta.



Mníška (La Religieuse)

5. január 2007

Mám známeho. Tento známy si zvolil, že bude kňazom. Preto odišiel do kláštora, konkrétne paulínskeho. Raz som ho navštívil, vtedy som potreboval nocľah, čo mi skutočne dopriali, aj sýte raňajky. Popritom mi rozprával drobné pikošky zo života v kláštore. Niektoré boli veselšie iné smutné. Niektoré sa odohrávali vo vzťahu predstavený a oni ostatní. Vraj tam aj vyskočili chalani z okna, neviem či jeden, či viacej, vravel, že to nezvládli. Vraj nepočúvali predstaveného, trebárs experimentovali s potravou, teda jedli i nejedli.

Tieto informácie sa mi zdali vtedy zaujímavé a v kontexte literatúry som našiel k tejto tematike staršie dielo ešte z 18. storočia, ktoré napísal Denis Diderot a volá sa Mníška. Už z názvu je jasné, okolo čoho sa dej bude točiť, ak teda nie okolo motýľov, tak určite okolo kláštorov.

Neviem presne či ste niekedy túžili byť svätí, ja nie. Alebo dobrí. Ja som skôr chcel neubližovať ľuďom, ktorí si to nezaslúžia podľa mňa. Ktovie, akú motiváciu majú ľudia, ktorí do kláštora vstúpia, ak si odmyslíme argumenty typu „Ježiš ma osvietil“, čomu nemôžem rozumieť. V Mníške sa dostala hlavná postava Zuzana do kláštora preto, lebo ju rodičia nechceli z istých dôvodov, ktoré sa dočítate v knižke, živiť. Najskôr sa dostala do jedného kláštora, kde ju presviedčali, aby prijala rehoľný sľub, hoci ona chcela byť hocičím, len nie mníškou: „Takýchto situácií sa v rehoľnom živote vyskytuje veľa; jedni, ktorí ma utešovali, o mojich názoroch často hovorili, že sú pokúšaním satana, iní zasa, že sú božím vnuknutím. To isté zlo pochádzalo buď od boha, ktorý nás skúša, alebo od diabla, ktorý nás pokúša.“

Knižka sa mi pomerne dobre čítala, pre neustále napätie, ktoré nepovoľovalo ani chvíľu. Vzniká medzi Zuzanou a ostatným svetom, ktorý reprezentuje najmä kláštor, predstavená, ostatné mníšky či rodina. Po prechode do iného kláštora jej problémy sa stupňujú, napätie, vo vyhrotenej podobe sa prejavuje násilím
„Mníška, čo ma viedla, mi potichu hovorila, čo mám opakovať, aj som to slovo za slovom opakovala. Potom mi sňali povraz. Vyzliekli ma do pása, chytili ma za strapaté vlasy, prehodili mi ich cez plece, preložili mi z ľavej ruky do pravej korbáč a začali spievať Miserere. Pochopila som, čo chcú, a robila som to. Keď som sa vrátila do cely, pocítila som na chodidlách ostrú bolesť. Pozrela som sa, mala som ich celé zakrvavené, porezané od kúskov skla, ktoré zlomyseľne roztrúsili po ceste, kadiaľ som šla.“
Napätie autor občas uvoľňuje, v postave inej mníšky, ktorá Zuzanu ľutuje a odmieta ju psychicky a fyzicky týrať či v dlhšej motivickej línii s lesbickou predstavenou, s ktorou sa hladievajú a ktorá sa napokon zošalie, alebo v postave právnika, ktorý ju chce dostať z kláštora súdnou cestou.
„Podajte mi ruku... – Podala som jej ruku. – Pozrite, skúste, vidíte, trasiem sa, chvejem, som studená ako mramor... – Hovorila pravdu. „och, ctihodná matka,“ vzdychla som, „veď od toho ochoriete. Počkajte, odtiahnem sa na kraj a ľahnite si na moje miesto.“ Odtiahla som sa nabok, zdvihla som prikrývku a ona si ľahla. Šepkala mi: „Zuzana, dušička moja, poďte trocha bližšie...“ Vystrela ruky. Obrátila som sa jej chrbtom. Nežne ma chytila a pritiahla k sebe. Hneď mi položila ruku na prsia a druhou ma objala okolo pása. Nohy si vsunula pod moje, tesne som si ich pritisla k jej nohám, aby som ju zahriala.“

Ako ale skončí Zuzana? To vám, samozrejme, neprezradím, dočítate sa v diele.  Ústrednou myšlienkou Mníšky je kritika náboženskej morálky, ale najmä kritika spoločnosti. Kláštory totiž už od stredoveku dovoľovali šľachtickým a buržoáznym rodinách zbaviť sa nežiadúcich, chorých či odvrhnutých dcér. Mne zostáva dodať, že keď stretnem u lekára ženské postavy zahalené v čiernom (prípadne v bielom), neprenikne mnou už taký pocit predsudkov a tajomnosti, ako doteraz. Svojho známeho však za jeho rozhodnutie chváliť nebudem, aj keď je to jeho vec, realizovať svoje myšlienky v organizácii s takou pestrou minulosťou a praxou ako cirkev, je pre mňa nepochopiteľné. 

Súčasnú cirkev nepovažujem za morálnu autoritu, a to nielen preto, že sa viacej venuje ekonomickým aktivitám ako duchovným. Nielen preto, že nie nepodstatné problémy z Mníšky ako homosexualita či pokrytecký vzťah k sexu sú stále veľmi aktuálne, ale aj preto, že sa mi chce „tajomstvá“ sveta spoznávať cez svoj vlastný rozum či skúsenosť iných, ako tieto neisté veci pripisovať istému Jemu a tým ich vysvetliť. Preto lebo to, čo je dobré a zlé sa snažím spoznávať vlastnou skúsenosťou, spätnou väzbou, citom a analýzou konfliktov, neverím na utiekanie sa do ríše mantier. A keď sa potrebujem uvoľniť, tak to urobím v neprikázanú chvíľku – kedykoľvek to moje telo potrebuje.

DD













Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj príspevok








 
ODPORÚČAME



(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in