Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.Mníška (La Religieuse)

5. január 2007

Mám známeho. Tento známy si zvolil, že bude kňazom. Preto odišiel do kláštora, konkrétne paulínskeho. Raz som ho navštívil, vtedy som potreboval nocľah, čo mi skutočne dopriali, aj sýte raňajky. Popritom mi rozprával drobné pikošky zo života v kláštore. Niektoré boli veselšie iné smutné. Niektoré sa odohrávali vo vzťahu predstavený a oni ostatní. Vraj tam aj vyskočili chalani z okna, neviem či jeden, či viacej, vravel, že to nezvládli. Vraj nepočúvali predstaveného, trebárs experimentovali s potravou, teda jedli i nejedli.

Tieto informácie sa mi zdali vtedy zaujímavé a v kontexte literatúry som našiel k tejto tematike staršie dielo ešte z 18. storočia, ktoré napísal Denis Diderot a volá sa Mníška. Už z názvu je jasné, okolo čoho sa dej bude točiť, ak teda nie okolo motýľov, tak určite okolo kláštorov.

Neviem presne či ste niekedy túžili byť svätí, ja nie. Alebo dobrí. Ja som skôr chcel neubližovať ľuďom, ktorí si to nezaslúžia podľa mňa. Ktovie, akú motiváciu majú ľudia, ktorí do kláštora vstúpia, ak si odmyslíme argumenty typu „Ježiš ma osvietil“, čomu nemôžem rozumieť. V Mníške sa dostala hlavná postava Zuzana do kláštora preto, lebo ju rodičia nechceli z istých dôvodov, ktoré sa dočítate v knižke, živiť. Najskôr sa dostala do jedného kláštora, kde ju presviedčali, aby prijala rehoľný sľub, hoci ona chcela byť hocičím, len nie mníškou: „Takýchto situácií sa v rehoľnom živote vyskytuje veľa; jedni, ktorí ma utešovali, o mojich názoroch často hovorili, že sú pokúšaním satana, iní zasa, že sú božím vnuknutím. To isté zlo pochádzalo buď od boha, ktorý nás skúša, alebo od diabla, ktorý nás pokúša.“

Knižka sa mi pomerne dobre čítala, pre neustále napätie, ktoré nepovoľovalo ani chvíľu. Vzniká medzi Zuzanou a ostatným svetom, ktorý reprezentuje najmä kláštor, predstavená, ostatné mníšky či rodina. Po prechode do iného kláštora jej problémy sa stupňujú, napätie, vo vyhrotenej podobe sa prejavuje násilím
„Mníška, čo ma viedla, mi potichu hovorila, čo mám opakovať, aj som to slovo za slovom opakovala. Potom mi sňali povraz. Vyzliekli ma do pása, chytili ma za strapaté vlasy, prehodili mi ich cez plece, preložili mi z ľavej ruky do pravej korbáč a začali spievať Miserere. Pochopila som, čo chcú, a robila som to. Keď som sa vrátila do cely, pocítila som na chodidlách ostrú bolesť. Pozrela som sa, mala som ich celé zakrvavené, porezané od kúskov skla, ktoré zlomyseľne roztrúsili po ceste, kadiaľ som šla.“
Napätie autor občas uvoľňuje, v postave inej mníšky, ktorá Zuzanu ľutuje a odmieta ju psychicky a fyzicky týrať či v dlhšej motivickej línii s lesbickou predstavenou, s ktorou sa hladievajú a ktorá sa napokon zošalie, alebo v postave právnika, ktorý ju chce dostať z kláštora súdnou cestou.
„Podajte mi ruku... – Podala som jej ruku. – Pozrite, skúste, vidíte, trasiem sa, chvejem, som studená ako mramor... – Hovorila pravdu. „och, ctihodná matka,“ vzdychla som, „veď od toho ochoriete. Počkajte, odtiahnem sa na kraj a ľahnite si na moje miesto.“ Odtiahla som sa nabok, zdvihla som prikrývku a ona si ľahla. Šepkala mi: „Zuzana, dušička moja, poďte trocha bližšie...“ Vystrela ruky. Obrátila som sa jej chrbtom. Nežne ma chytila a pritiahla k sebe. Hneď mi položila ruku na prsia a druhou ma objala okolo pása. Nohy si vsunula pod moje, tesne som si ich pritisla k jej nohám, aby som ju zahriala.“

Ako ale skončí Zuzana? To vám, samozrejme, neprezradím, dočítate sa v diele.  Ústrednou myšlienkou Mníšky je kritika náboženskej morálky, ale najmä kritika spoločnosti. Kláštory totiž už od stredoveku dovoľovali šľachtickým a buržoáznym rodinách zbaviť sa nežiadúcich, chorých či odvrhnutých dcér. Mne zostáva dodať, že keď stretnem u lekára ženské postavy zahalené v čiernom (prípadne v bielom), neprenikne mnou už taký pocit predsudkov a tajomnosti, ako doteraz. Svojho známeho však za jeho rozhodnutie chváliť nebudem, aj keď je to jeho vec, realizovať svoje myšlienky v organizácii s takou pestrou minulosťou a praxou ako cirkev, je pre mňa nepochopiteľné. 

Súčasnú cirkev nepovažujem za morálnu autoritu, a to nielen preto, že sa viacej venuje ekonomickým aktivitám ako duchovným. Nielen preto, že nie nepodstatné problémy z Mníšky ako homosexualita či pokrytecký vzťah k sexu sú stále veľmi aktuálne, ale aj preto, že sa mi chce „tajomstvá“ sveta spoznávať cez svoj vlastný rozum či skúsenosť iných, ako tieto neisté veci pripisovať istému Jemu a tým ich vysvetliť. Preto lebo to, čo je dobré a zlé sa snažím spoznávať vlastnou skúsenosťou, spätnou väzbou, citom a analýzou konfliktov, neverím na utiekanie sa do ríše mantier. A keď sa potrebujem uvoľniť, tak to urobím v neprikázanú chvíľku – kedykoľvek to moje telo potrebuje.

DD

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Vyšiel prvomájový špeciál časopisu Burič venovaný anarchosyndikalizmu
02.05.2021 Anarchistická informačná skupina AlterNativE zo Šurian začala začiatkom roka vydávať časopis Burič. V poradí už tretie číslo je venované Prvému máju a anarchosyndikalizmu. Publikácia je výsledkom spolupráce rôznych jednotlivcov, AlterNativE a nášho zväzu. Dá sa stiahnuť z uloz.to v PDF v dvoch verziách (na tlač a na čítanie).

Apart – viac než len knižnica! Nový komunitný priestor pre politiku a umenie v Bratislave
30.04.2021 V apríli otvorila svoje dvere knižnica v novom kultúrnom priestore kolektívu Apart so zámerom skĺbiť politiku a umenie. Ako sme sa však dozvedeli počas osobnej návštevy, v pláne je oveľa viac ako len verejná čitáreň so študovňou.

Najbližšie otvorené stretnutie bude 26. septembra
07.09.2020 Po júnovom stretnutí sa ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia uskutoční v sobotu 26. septembra o 17:00 v bratislavskom Bystre. Budeme hovoriť o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov v regióne a ako podporiť aktivity, ktoré už prebiehajú. Budeme radi aj keď prídeš do diskusie s hocijakým vlastným bodom. Na stretnutí tiež budú naše propagačné materiály a publikácie. Môžeš si zobrať napríklad nálepky ku kampani venovanej koronakríze či brožúru „Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory Priamej akcie 2015-2019“. Tešíme sa na stretnutie!

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in