Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.NBZ včera, dnes a zajtra

Písanie a publikovanie sa tradične chápe ako zdroj individuálneho intelektuálneho rozvoja, potešenia či poučenia. Takéto chápanie publikačnej činnosti a skutočnosť, že na Slovensku neexistuje anarchistický vydavateľský projekt, dalo v roku 1999 impulz k vzniku Nakladateľstva bod zlomu (NBZ). 


Prvé nesmelé kroky

Na začiatku boli dvaja kamaráti, ktorých zaujal dokument o Noamovi Chomskom. Rozhodli sa, že si dajú tú námahu, dokument prepíšu a vydajú ako brožúru. V roku 1999 bol na svete prvý titul pod hlavičkou, ktorá vystihovala pocity aj myšlienku, ktorá stála za všetkým. Názov “bod zlomu” bol vyjadrením niečoho intenzívneho, niečoho, čo vtedy výrazne zasiahlo naše zmýšľanie. Po vzniku Priamej akcie sa NBZ stalo jej spolupracujúcou skupinou so zámerom držať sa pôvodného cieľa – sústrediť sa prevažne na preklady literatúry zaoberajúcej sa slobodným hnutím pracujúcich a priblížiť diela, ktoré sú bežne ťažko dostupné alebo dostupné len v cudzom jazyku. Všetko v benefičnom a neziskovom duchu.

Ďalšie tituly – 1999-2006

Nadšenie z výsledkov vlastnej práce viedlo k tomu, že v rokoch 1999-2000 sa začali zháňať ďalšie tituly na preklad. A tak sa v roku 2002 dostali k slovenským a českým čitateľom a čitateľkám dve brožúry venujúce sa vzťahu anarchizmu a marxizmu. Prvou bola viac-menej osobná spoveď známeho anarchistu Michaila Bakunina, druhou akademickejšie a teoretickejšie zhrnutie problematiky od Lasla Sekelja.

Po vyše troch rokoch práce na prekladoch vyšli v roku 2002 ďalšie dva tituly. Najprv brožúra Úvod do foriem priamych akcií, ktorá v krátkosti priblížila rôzne formy sebaobrany na pracovisku. Po nej nasledoval preklad u nás doteraz stále jedinečnej knihy z oblasti ekológie Anarchizmus a ekológia, ktorá vyšla v spolupráci s českou Anarchistickou knižnicou FSA a dvihla latku pre ďalšiu činnosť.

V rokoch 2002-2006 sa vymenili ľudia, ktorí sa podieľajú na NBZ a aj samotná publikačná činnosť nadobudla nový rozmer. Oveľa väčší dôraz sa začal klásť na audiovizuálnu dokumentaristickú tvorbu. Rozvinuli sme priame kontakty s nezávislými dokumentaristami zo sveta, čoho výsledkom bolo vydanie dokumentu nemeckých AK Kraak o argentínskej samosprávnej továrni Zanon (v spolupráci s www.streetparty.sk). Veľmi otvorený prístup sme zaznamenali aj od tvorcov z Pacific street films z USA, ktorí nám poskytli a plánujú poskytnúť niekoľko svojich dokumentov. Zatiaľ je vonku CD a DVD Anarchizmus v Amerike.

2007 a 2008

Roky 2007 a 2008 znamenajú ďalší vývoj a nový publikačný záber. V jari 2007 sa NBZ podieľalo na vydaní CD pro-anarchisticky orientovanej kapely Železná kolóna s názvom My sa trosiek nebojíme...

Ďalšie dve brožúry vydané v zime 2008 pri príležitosti diskusného turné o anarchosyndikalizme a Medzinárodnej asociácii pracujúcich (MAP) sa venujú konkrétnym skúsenostiam z triednych bojov, ich analýze, opisu, priebehu a poučeniu. Boje v španielskych lodeniciach, do ktorých sa aktívne zapojili anarchosyndikalistické odbory CNT-MAP Španielsko popisuje brožúra Úspešný štrajk v Puerto Real. Anarchosyndikalizmus v praxi. Skúsenosti holandských a nemeckých anarchosyndikalistov sú zhrnuté v brožúre Zápisky z triednych bojov. Užitočné skúsenosti z praxe malých organizácií a odborových zväzov

Do budúcnosti

* Viac prekladateľov, čo môže urýchliť publikovanie nových titulov.
* Ďalšie DVD tituly.
* Viac textov o konkrétnych triednych bojoch.

Kto chce, POMÔCŤ môže takto:

- PREKLADY: pomoc s prekladmi, čo je v podstate alfa a omega základu činnosti NBZ.
- FINANCIE: finančná podpora alebo benefičná aktivita na pomoc NBZ, z ktorej by sa mohla nakúpiť literatúra, platiť samotné vydávanie brožúr alebo kníh, nakúpiť CD/DVD nosiče apod.
- PUBLIKÁCIE: poskytnutie zaujímavej literatúry a iných titulov na preklad alebo nejakých tipov.
- DISTRIBÚCIA a PREMIETANIE: šírenie našich titulov v tvojom okolí alebo zorganizovanie premietania, prípadne filmového festivalu v tvojom meste.
- TY, TVOJE JA a ešte raz TY: ak spĺňaš aspoň niečo z tohto alebo chceš inak pomôcť, kľudne sa môžeš stať súčasťou kolektívu NBZ a rozhodovať o jeho smerovaní.

Nájdi si nás na: http://nbz.priamaakcia.sk 
e-mail: nbz(zavináč)priamaakcia(bodka)sk

NBZ
P.O. Box 16
840 08 Bratislava 48


Doteraz vydané tituly:

Noam Chomsky “Nevyhnutné ilúzie, médiá a propaganda”
(A4, 12 strán, 10 Sk, 1999 - VYPREDANÉ)
Prepis televízneho dokumentu o myšlienkach známeho politického aktivistu.

Laslo Sekelj “Anarchizmus, marxizmus a priama demokracia”
(A5, 16 strán, 12 Sk,1999)
Kapitola z knihy Václava Tomka “Anarchism: Community And Utopia” je akademickým a zároveň ľahko čitateľným pohľadom na vzťah anarchizmu a marxizmu.

Michail Bakunin “Marxizmus, sloboda a štát”
(A5, 32 strán, 12 Sk,1999)
Bakuninove názory na Marxa, marxizmus, štát, Prvú internacionálu či sociálnu revolúciu.

Úvod do foriem priamych akcií pracujúcich – vrecková príručka pre naštvaných pracujúcich
(A5, 16 strán, 12 Sk, 2002)
Stručný opis rôznych priamych akcií a príklady z praxe: štrajk dobrou pracou, maródka, normálny štrajk, okupácie a štrajky v sede, poškodzovanie, spomalenie, solidarita, práca podľa pravidiel a 12 tipov ako si zlepšiť prácu.

Graham Purchase “Anarchizmus a ekológia”
(A5, 172 strán, 2002, 120 Sk - VYPREDANÉ)
Cenný úvod do problematiky ekológie a anarchizmu. Z kapitol napríklad Komunita a ekologický región, Princíp bioregionálnej federácie, Anarchizmus, teória chaosu a metafyzika prírody, Anarchosyndikalizmus, technológia a ekológia, Sociálna ekológia, Feminizmus, Práva zvierat, Mikrostatok, ekonómia a ekológia...

Zanon – továreň bez šéfov. Maté, hlina a výroba
(CD/DVD, 53 min., 50/60 Sk, 2005)
Dokument o zamestnancoch argentínskej továrne Zanon, ktorí vyhodili šéfa a začali sami spravovať továreň. Každodenný život v továrni, úvahy o tom, čo sami dokázali a čo všetko tomu predchádzalo, ako to zasiahlo do ich osobných životov a zmenilo pohľad na svet... Nosiče obsahujú množstvo textových a foto bonusov a DVD aj dokument Independent Media Center o Argentíne “Pôda ulice, námestia” s českými titulkami.

Anarchizmus v Amerike
(CD/DVD, 75 min., 50/60 Sk, 2006)
Exkurzia do amerických dejín sociálnej filozofie a praxe anarchizmu pre všetkých bez predsudkov. Poučný, humorný a určite kontroverzný dokument, ktorý nestratil na aktuálnosti ani po 25 rokoch od jeho natočenia. Aké sú myšlienky anarchizmu a aké majú miesto v dejinách USA 19. a 20. storočia? Americkí dokumentaristi sa snažia odpovedať na túto otázku počas svojej cesty naprieč Spojenými štátmi. Dozvedáme sa o pôsobivej spojitosti anarchizmu a odborárskeho hnutia, filozofie individualizmu, antinukleárneho hnutia, libertariánstva atď. Pred kamerami sa ocitajú aj známe osobnosti ako Murray Bookchin, či Emma Goldman a iní.

Železná kolóna - My sa trosiek nebojíme...
(hudobné CD, 98 Sk, 2007)
Štúdiový debut bratislavskej pro-anarchistickej punkrockovej kapely Železná kolóna vyšiel symbolicky 1. mája 2007. Ide o lisované CD s 12 piesňami a úsmevnými aj vážnymi intrami a outrami na vyše 33 minútach. K CD je 28 stránkový plnofarebný booklet.

Úspešný štrajk v Puerto Real. Anarchosyndikalizmus v praxi
(A5, 36 strán, 40 Sk, 2008)
Keď španielska vláda ohlásila program „racionalizácie“ lodeníc v Puerto Real, pracujúci vyšli do štrajku. Veľké odhodlanie a vynaliezavosť nielen samotných pracujúcich, ale aj ľudí z okolitých obcí a sídlisk, prinieslo svoje výsledky. Činnosť anarchosyndikalistického zväzu CNT v Puerto Real a jeho okolí viedla k tomu, že priama demokracia sa stala súčasťou miestnej politickej kultúry, ktorá odmietla kontrolu politikov, odborových byrokratov či „odborníkov“, čím dokázala uchovať kontrolu priamo na pracoviskách a v lokalite. Masových všeobecných zhromaždení v prístavoch a v blízkej komunite sa zúčastňovali robotníci, ich rodiny, susedia a všetci podporovatelia. Následne sa súčasťou aktivít odporu stali aj boje týkajúce sa zdravotníctva, daní a environmentálnych a iných záležitostí. V roku 2004 sa v lodeniciach bojovalo znova. Tentokrát však v celom Španielsku.

Zápisky z triednych bojov. Užitočné skúsenosti z praxe malých organizácií a odborových zväzov 
(A5, 40 strán, 40 Sk, 2008)
Cieľom tejto brožúry je ukázať, čo dokážu dosiahnuť malé skupiny a odborové zväzy v pracovných sporoch. Prináša príklady a analýzy úspešných menších akcií, ktoré by mohli byť rôznym spôsobom nápomocné pre pracujúcich z rôznych odvetví – pre zamestnancov v sektore dopravy či výroby, pre študentov či ilegálnych imigrantov alebo pre zamestnancov v iných odvetviach. Zozbierané príspevky ukazujú, že pomocou kreativity, organizácie a bojovného ducha sa malé skupiny pracujúcich a aktivistov skutočne dokážu účinne postaviť proti šéfom.


 

 

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Najbližšie otvorené stretnutie bude 26. septembra
07.09.2020 Po júnovom stretnutí sa ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia uskutoční v sobotu 26. septembra o 17:00 v bratislavskom Bystre. Budeme hovoriť o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov v regióne a ako podporiť aktivity, ktoré už prebiehajú. Budeme radi aj keď prídeš do diskusie s hocijakým vlastným bodom. Na stretnutí tiež budú naše propagačné materiály a publikácie. Môžeš si zobrať napríklad nálepky ku kampani venovanej koronakríze či brožúru „Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory Priamej akcie 2015-2019“. Tešíme sa na stretnutie!

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in