Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v bydlisku, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 17 krajín sveta.NBZ včera, dnes a zajtra

Písanie a publikovanie sa tradične chápe ako zdroj individuálneho intelektuálneho rozvoja, potešenia či poučenia. Takéto chápanie publikačnej činnosti a skutočnosť, že na Slovensku neexistuje anarchistický vydavateľský projekt, dalo v roku 1999 impulz k vzniku Nakladateľstva bod zlomu (NBZ). 


Prvé nesmelé kroky

Na začiatku boli dvaja kamaráti, ktorých zaujal dokument o Noamovi Chomskom. Rozhodli sa, že si dajú tú námahu, dokument prepíšu a vydajú ako brožúru. V roku 1999 bol na svete prvý titul pod hlavičkou, ktorá vystihovala pocity aj myšlienku, ktorá stála za všetkým. Názov “bod zlomu” bol vyjadrením niečoho intenzívneho, niečoho, čo vtedy výrazne zasiahlo naše zmýšľanie. Po vzniku Priamej akcie sa NBZ stalo jej spolupracujúcou skupinou so zámerom držať sa pôvodného cieľa – sústrediť sa prevažne na preklady literatúry zaoberajúcej sa slobodným hnutím pracujúcich a priblížiť diela, ktoré sú bežne ťažko dostupné alebo dostupné len v cudzom jazyku. Všetko v benefičnom a neziskovom duchu.

Ďalšie tituly – 1999-2006

Nadšenie z výsledkov vlastnej práce viedlo k tomu, že v rokoch 1999-2000 sa začali zháňať ďalšie tituly na preklad. A tak sa v roku 2002 dostali k slovenským a českým čitateľom a čitateľkám dve brožúry venujúce sa vzťahu anarchizmu a marxizmu. Prvou bola viac-menej osobná spoveď známeho anarchistu Michaila Bakunina, druhou akademickejšie a teoretickejšie zhrnutie problematiky od Lasla Sekelja.

Po vyše troch rokoch práce na prekladoch vyšli v roku 2002 ďalšie dva tituly. Najprv brožúra Úvod do foriem priamych akcií, ktorá v krátkosti priblížila rôzne formy sebaobrany na pracovisku. Po nej nasledoval preklad u nás doteraz stále jedinečnej knihy z oblasti ekológie Anarchizmus a ekológia, ktorá vyšla v spolupráci s českou Anarchistickou knižnicou FSA a dvihla latku pre ďalšiu činnosť.

V rokoch 2002-2006 sa vymenili ľudia, ktorí sa podieľajú na NBZ a aj samotná publikačná činnosť nadobudla nový rozmer. Oveľa väčší dôraz sa začal klásť na audiovizuálnu dokumentaristickú tvorbu. Rozvinuli sme priame kontakty s nezávislými dokumentaristami zo sveta, čoho výsledkom bolo vydanie dokumentu nemeckých AK Kraak o argentínskej samosprávnej továrni Zanon (v spolupráci s www.streetparty.sk). Veľmi otvorený prístup sme zaznamenali aj od tvorcov z Pacific street films z USA, ktorí nám poskytli a plánujú poskytnúť niekoľko svojich dokumentov. Zatiaľ je vonku CD a DVD Anarchizmus v Amerike.

2007 a 2008

Roky 2007 a 2008 znamenajú ďalší vývoj a nový publikačný záber. V jari 2007 sa NBZ podieľalo na vydaní CD pro-anarchisticky orientovanej kapely Železná kolóna s názvom My sa trosiek nebojíme...

Ďalšie dve brožúry vydané v zime 2008 pri príležitosti diskusného turné o anarchosyndikalizme a Medzinárodnej asociácii pracujúcich (MAP) sa venujú konkrétnym skúsenostiam z triednych bojov, ich analýze, opisu, priebehu a poučeniu. Boje v španielskych lodeniciach, do ktorých sa aktívne zapojili anarchosyndikalistické odbory CNT-MAP Španielsko popisuje brožúra Úspešný štrajk v Puerto Real. Anarchosyndikalizmus v praxi. Skúsenosti holandských a nemeckých anarchosyndikalistov sú zhrnuté v brožúre Zápisky z triednych bojov. Užitočné skúsenosti z praxe malých organizácií a odborových zväzov

Do budúcnosti

* Viac prekladateľov, čo môže urýchliť publikovanie nových titulov.
* Ďalšie DVD tituly.
* Viac textov o konkrétnych triednych bojoch.

Kto chce, POMÔCŤ môže takto:

- PREKLADY: pomoc s prekladmi, čo je v podstate alfa a omega základu činnosti NBZ.
- FINANCIE: finančná podpora alebo benefičná aktivita na pomoc NBZ, z ktorej by sa mohla nakúpiť literatúra, platiť samotné vydávanie brožúr alebo kníh, nakúpiť CD/DVD nosiče apod.
- PUBLIKÁCIE: poskytnutie zaujímavej literatúry a iných titulov na preklad alebo nejakých tipov.
- DISTRIBÚCIA a PREMIETANIE: šírenie našich titulov v tvojom okolí alebo zorganizovanie premietania, prípadne filmového festivalu v tvojom meste.
- TY, TVOJE JA a ešte raz TY: ak spĺňaš aspoň niečo z tohto alebo chceš inak pomôcť, kľudne sa môžeš stať súčasťou kolektívu NBZ a rozhodovať o jeho smerovaní.

Nájdi si nás na: http://nbz.priamaakcia.sk 
e-mail: nbz(zavináč)priamaakcia(bodka)sk

NBZ
P.O. Box 16
840 08 Bratislava 48


Doteraz vydané tituly:

Noam Chomsky “Nevyhnutné ilúzie, médiá a propaganda”
(A4, 12 strán, 10 Sk, 1999 - VYPREDANÉ)
Prepis televízneho dokumentu o myšlienkach známeho politického aktivistu.

Laslo Sekelj “Anarchizmus, marxizmus a priama demokracia”
(A5, 16 strán, 12 Sk,1999)
Kapitola z knihy Václava Tomka “Anarchism: Community And Utopia” je akademickým a zároveň ľahko čitateľným pohľadom na vzťah anarchizmu a marxizmu.

Michail Bakunin “Marxizmus, sloboda a štát”
(A5, 32 strán, 12 Sk,1999)
Bakuninove názory na Marxa, marxizmus, štát, Prvú internacionálu či sociálnu revolúciu.

Úvod do foriem priamych akcií pracujúcich – vrecková príručka pre naštvaných pracujúcich
(A5, 16 strán, 12 Sk, 2002)
Stručný opis rôznych priamych akcií a príklady z praxe: štrajk dobrou pracou, maródka, normálny štrajk, okupácie a štrajky v sede, poškodzovanie, spomalenie, solidarita, práca podľa pravidiel a 12 tipov ako si zlepšiť prácu.

Graham Purchase “Anarchizmus a ekológia”
(A5, 172 strán, 2002, 120 Sk - VYPREDANÉ)
Cenný úvod do problematiky ekológie a anarchizmu. Z kapitol napríklad Komunita a ekologický región, Princíp bioregionálnej federácie, Anarchizmus, teória chaosu a metafyzika prírody, Anarchosyndikalizmus, technológia a ekológia, Sociálna ekológia, Feminizmus, Práva zvierat, Mikrostatok, ekonómia a ekológia...

Zanon – továreň bez šéfov. Maté, hlina a výroba
(CD/DVD, 53 min., 50/60 Sk, 2005)
Dokument o zamestnancoch argentínskej továrne Zanon, ktorí vyhodili šéfa a začali sami spravovať továreň. Každodenný život v továrni, úvahy o tom, čo sami dokázali a čo všetko tomu predchádzalo, ako to zasiahlo do ich osobných životov a zmenilo pohľad na svet... Nosiče obsahujú množstvo textových a foto bonusov a DVD aj dokument Independent Media Center o Argentíne “Pôda ulice, námestia” s českými titulkami.

Anarchizmus v Amerike
(CD/DVD, 75 min., 50/60 Sk, 2006)
Exkurzia do amerických dejín sociálnej filozofie a praxe anarchizmu pre všetkých bez predsudkov. Poučný, humorný a určite kontroverzný dokument, ktorý nestratil na aktuálnosti ani po 25 rokoch od jeho natočenia. Aké sú myšlienky anarchizmu a aké majú miesto v dejinách USA 19. a 20. storočia? Americkí dokumentaristi sa snažia odpovedať na túto otázku počas svojej cesty naprieč Spojenými štátmi. Dozvedáme sa o pôsobivej spojitosti anarchizmu a odborárskeho hnutia, filozofie individualizmu, antinukleárneho hnutia, libertariánstva atď. Pred kamerami sa ocitajú aj známe osobnosti ako Murray Bookchin, či Emma Goldman a iní.

Železná kolóna - My sa trosiek nebojíme...
(hudobné CD, 98 Sk, 2007)
Štúdiový debut bratislavskej pro-anarchistickej punkrockovej kapely Železná kolóna vyšiel symbolicky 1. mája 2007. Ide o lisované CD s 12 piesňami a úsmevnými aj vážnymi intrami a outrami na vyše 33 minútach. K CD je 28 stránkový plnofarebný booklet.

Úspešný štrajk v Puerto Real. Anarchosyndikalizmus v praxi
(A5, 36 strán, 40 Sk, 2008)
Keď španielska vláda ohlásila program „racionalizácie“ lodeníc v Puerto Real, pracujúci vyšli do štrajku. Veľké odhodlanie a vynaliezavosť nielen samotných pracujúcich, ale aj ľudí z okolitých obcí a sídlisk, prinieslo svoje výsledky. Činnosť anarchosyndikalistického zväzu CNT v Puerto Real a jeho okolí viedla k tomu, že priama demokracia sa stala súčasťou miestnej politickej kultúry, ktorá odmietla kontrolu politikov, odborových byrokratov či „odborníkov“, čím dokázala uchovať kontrolu priamo na pracoviskách a v lokalite. Masových všeobecných zhromaždení v prístavoch a v blízkej komunite sa zúčastňovali robotníci, ich rodiny, susedia a všetci podporovatelia. Následne sa súčasťou aktivít odporu stali aj boje týkajúce sa zdravotníctva, daní a environmentálnych a iných záležitostí. V roku 2004 sa v lodeniciach bojovalo znova. Tentokrát však v celom Španielsku.

Zápisky z triednych bojov. Užitočné skúsenosti z praxe malých organizácií a odborových zväzov 
(A5, 40 strán, 40 Sk, 2008)
Cieľom tejto brožúry je ukázať, čo dokážu dosiahnuť malé skupiny a odborové zväzy v pracovných sporoch. Prináša príklady a analýzy úspešných menších akcií, ktoré by mohli byť rôznym spôsobom nápomocné pre pracujúcich z rôznych odvetví – pre zamestnancov v sektore dopravy či výroby, pre študentov či ilegálnych imigrantov alebo pre zamestnancov v iných odvetviach. Zozbierané príspevky ukazujú, že pomocou kreativity, organizácie a bojovného ducha sa malé skupiny pracujúcich a aktivistov skutočne dokážu účinne postaviť proti šéfom.


 

 

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj príspevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2018
15.05.2018 Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.

Krátka správa z vernisáže plagátov „Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní“
09.04.2018 V sobotu 24. marca sa v bardejovskej Bašte uskutočnila vernisáž výstavy kolektívu Hogwash s názvom Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní. Plagáty sa nachádzajú na prvom poschodí Bašty. V priestoroch kaviarne sú menšie plagáty z edície Abeceda anarchistického amatéra, vo vedľajšej veľkej miestnosti sú veľké plagáty. Kto nestihol vernisáž, má možnosť navštíviť Baštu v otváracích hodinách do 30. apríla, kedy sa výstava skončí (udalosť na FB).

Podporili sme pracovníkov a pracovníčky Poľskej pošty
01.03.2018 Dnes napoludnie sme v rámci medzinárodného týždňa solidarity s pracovníkmi a pracovníčkami Poľskej pošty navštívili veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. Keďže veľvyslanec sa na mieste nenachádzal, konzulovi sme objasnili dôvody našej návštevy a odovzdali list s požiadavkou (PDF), aby o proteste informoval príslušné orgány v Poľsku.

Rozhovor so zväzom Priama akcia v nemeckom vysielaní RTVS
26.02.2018 Ak ovládaš aspoň základy nemčiny, môžeš si vypočuť rozhovor pre Radio Slowakei International (vysielanie RTVS v nemeckom jazyku) z konca januára na tomto odkaze: RTVS.

Víťazstvo Pražskej solidárnej siete v boji o dlžnú mzdu
15.11.2017 Pripomíname ďalšie víťazstvo Pražskej solidárnej siete SOL!S v boji o dlžnú mzdu. K úspechu ešte z októbra gratulujeme a pripájame pôvodný článok aj s videom z návštevy agentúry Avedonna agency, ktorá mzdu dlhovala pracovníčke Denise.

Prezentácia zväzu PA na Ffud feste v Seredi
04.08.2017 Po Trenčíne odprezentujeme naše aktivity a konkrétne spory so šéfmi aj v Seredi. Konkrétne v sobotu 12. augusta o 15.00 na Ffud feste.

Prezentácia zväzu PA počas futbalového turnaja UAFA CUP v Trenčíne
21.06.2017 V sobotu 24. júna popoludní predstavíme v Trenčíne naše aktivity a konkrétne spory, ktoré sme viedli so šéfmi. Prezentácia sa uskutoční v rámci antirasistického futbalového turnaja UAFA CUP.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2017 vo svete
15.05.2017 Počas tohtoročného Prvého mája vyšli do ulíc v mnohých krajinách a mestách sveta sekcie Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) a ďalšie spriatelené organizácie. Prinášame reportáže z Austrálie, Brazílie, Británie, Bulharska, Francúzska, Indonézie, Kolumbie, Nemecka, Poľska, Portugalska, Ruska, Španielska, a Švédska.

Poľskí poštári prijali libertínsku formu organizácie svojho hnutia
10.05.2017 Po celoštátnom proteste vo Varšave sa v polovici apríla v Lodži konalo tretie stretnutie poštárov. Sformalizovala sa na ňom sieť poštárov, ktorá prijala libertínsku formu organizácie založenú na našich princípoch – priamej demokracii, zväzoch bez vodcov a delegátoch, ktorí majú určené mandáty a sú kedykoľvek odvolateľní.

SolFed Liverpool zvíťazil v spore s agentúrou domácej ošetrovateľskej starostlivosti
20.04.2017 V prvej polovici apríla sa skončil spor zväzu Solidarity Federation v Liverpoole s agentúrou Alpha Care. Bývalej pracovníčke, ktorá sa rozhodla odísť z agentúry pre zlé pracovné podmienky, dlhovala agentúra peniaze za odpracované hodiny, cestovné výdavky a dovolenku.

Ďalší protest poštárov v Poľsku
11.04.2017 Vyše 2000 pracovníkov a pracovníčok pôšt demonštrovalo v sobotu vo Varšave za zlepšenie pracovných podmienok, reogranizáciu práce a znovuzamestnanie dvoch kolegov, ktorí boli prepustení po verejnej kritike situácie na pošte. Mobilizácia pokračuje.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v marci 2017
21.03.2017 V stredu 29. 3. o 18:30 sa v Bratislave uskutoční otvorené stretnutie Priamej akcie. Chceš riešiť problém, ktorý máš na pracovisku (nevyplatená mzda, neplatná výpoveď...) alebo máš nápady na praktické aktivity, prípadne chceš pomôcť s činnosťou PA? Napíš nám na niektorý z našich kontaktov do soboty 25. marca večer, aby sme ti mohli spresniť miesto stretnutia, a v krátkosti opíš, čo by si chcel/a riešiť.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in