Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.NIE Kosovo, NIE Srbsko

5. apríl 2008

17. februára 2008 vyhlásili kosovskí politici nezávislosť Kosova a vytvorenie nového štátu. Reakciou boli nacionalistické zhromaždenia nielen v Srbsku, ale aj na Slovensku (v podaní neofašistov a stalinistov). Stalinistická demonštrácia sa konala v Bratislave znova 5. 4. 2008. Keďže nacionalizmus je podľa nás zbraňou mocichtivých a rozdeľuje spoločné záujmy ľudí kvôli odlišnej národnosti, pokúsime sa vysvetliť, o čo ide v prípade Srbska a Kosova.

Nový štát, nacionalizmus a medzinárodné záujmy

Prečo vlastne došlo k vyhláseniu nezávislosti? Kosovská elita využila vo svoj prospech zlú ekonomickú a sociálnu situáciu v Kosove (50% nezamestnanosť, ľudia prežívajúci len vďaka pašovaniu, zahraničným dotáciám a pomoci príbuzných žijúcich v zahraničí). Hnev obyvateľov nasmerovala proti Srbsku tvrdiac, že sa treba vymaniť spod jeho vplyvu a že v novom štáte sa budú mať lepšie. Využila aj stále čerstvé spomienky na režim podobný apartheidu, ktorý do extrému dohnala Miloševičova vláda. (Miloševič dokázal odvrátiť pozornosť od rastúcich sociálnych problémov tým, že sa sústredil na albánsku otázku. Albánci boli považovaní za občanov druhej kategórie a boli často prenasledovaní.)

Za vytvorením samostatného Kosova je snaha upevniť a posilniť postavenie kosovskej politickej a ekonomickej elity. Zvyčajne sa takýto ambiciózny politický projekt nemôže podariť len tak. Okrem vhodnej domácej situácie si vyžaduje aj patričnú medzinárodnú podporu. Tá v Srbsku funguje dvomi smermi. Jeden je línia USA a NATO (jednou z podmienok uznania nezávislosti je prítomnosť jednotiek NATO v Kosove) a touto líniou vedie svoje snahy kosovská politická reprezentácia a biznis. Druhou je ruská línia (prebiehajúca výstavba plynovodu smerujúceho z Bulharska do EÚ, odkupovanie strategických srbských podnikov atď.) a je to línia srbskej vlády. To, čo vlastne vidíme je stret dvoch mocenských záujmov. A od Srbov a Albáncov, a z bizarných dôvodov dokonca aj od ľudí na Slovensku prostredníctvom podpory nacionalistických demonštrácií, sa chce, aby sa postavili na jednu alebo druhú stranu. Každá však znamená, že drvivá väčšina populácie zostáva na tom rovnako – politici ostávajú, šéfovia ostávajú a ľudia sú presviedčaní, aby nechali svoje životy kontrolovať ich záujmami. Výsledkom nacionalizmu je vždy narastanie nenávisti medzi ľuďmi a mastenie si vreciek medzi politikmi a zamestnávateľmi.

Krehkosť nacionalizmu

Srbské politické strany a inštitúcie využívajú pre získanie sympatií fakt, že nealbánska populácia žije v Kosove v hrozných podmienkach (Srbi v Kosove sú pod neustálym dohľadom, majú obmedzenú slobodu pohybu, ich deti sa boja chodiť do školy, starých ľudí mlátia albánski nacionalisti atď.). Srbskí politici posilňujú nacionalistické nálady a tvrdia napríklad to, že vyhlásenie nezávislosti Kosova znamená krádež 15% „nášho územia“. „Naším“ myslia územie, z ktorého získavajú dane; nič iné to pre nich neznamená. Prokosovské a prosrbské pozície sú proste dve strany jednej mince nacionalizmu.

Srbská vláda po vyhlásení nezávislosti Kosova zorganizovala verejné protesty proti nezávislosti. Najväčší z nich sa uskutočnil 21. februára 2008 v Belehrade a zúčastnilo sa na ňom asi 250 000 ľudí. Nechýbali medzi nimi ani marginálne fašistické organizácie (v prvých radoch zhromaždenia pózovali fotografom napríklad členovia klérofašistickej organizácie „Obraz“). Všetko sa však vyvinulo inak, ako chceli politici. Ľudia prejavili nespokojnosť so svojou sociálnou situáciou a došlo k rozsiahlemu „proletárskemu nakupovaniu“. Tisíce chudobných ľudí zamierili do obchodov v centre Belehradu a bez toho, aby hľadeli na to, akej národnosti sú ich majitelia, si bez platenia zaobstarali nové oblečenie, obuv a ďalšie veci, ktoré si zvyčajne nemôžu dovoliť.

Vláda sa snažila zľahčovať počty ľudí, ktorí narušili jej predstavu o poslušných masách a nahlodali jej nacionalistickú politickú agendu, a vyzvala k nastoleniu poriadku. Čo sa teda dnes deje v Srbsku, štáte, ktorý máme podľa slovenských neofašistických aj stalinistických nacionalistov podporiť? Všetky zhromaždenia, ktoré nie sú priamo alebo nepriamo organizované vládou, sú zakazované. Vládna koalícia sa rozpadla a do ďalších volieb funguje tzv. „úradnícka vláda“ (vláda zložená z odborníkov v potrebných oblastiach). Výsledkom sú rastúce ceny potravín, elektriny, pohonných látok atď. Chystaná volebná kampaň bude ešte šialenejšia ako zvyčajne a Kosovo v nej bude určite jednou z hlavných tém.

Prokosovské akcie na Slovensku - propagačná kampaň stalinistov a neofašistov

Najprv sme tu mali marcové akcie v Bratislave a Banskej Bystrici (organizované ľuďmi okolo neofašistickej Slovenskej pospolitosti a stalinistického Socialistického zväzu mládeže). Ďalšiu protikosovskú demonštráciu organizovali opäť stalinisti (už vopred bolo jasné, že za podpory neofašistov). Na akcii nechýbali ani členovia Komunistickej strany Slovenska či konzervatívny klerikál Ján Čarnogurský. Pod maskou obhajoby medzinárodného práva, s riadnou dávkou primitívneho antiamerikanizmu a množstvom vylepených plagátov a dokonca niekoľkými billboardmi sa snažili zahrať na nacionalistickú strunu. Kritika (amerického) imperializmu, ktorá nestojí na internacionalistických základoch a nesmeruje proti kapitalizmu ako celku, však ostane vždy len nebezpečným nacionalizmom namaľovaným na červeno (alebo na hnedo). Logika „nepriateľ môjho nepriateľa je môj priateľ“ znamená akceptovať podporu jednej nacionalistickej skupiny proti inej.

Nacionalizmus znamená udržiavanie ľudí v postavení bábok plniacich ekonomické a politické záujmy ľudí, ktorí chcú moc. Ako postoj v mysliach ľudí môže byť veľmi krehký, ako ukázali udalosti v Belehrade. V jednej minúte môže byť človek „nacionalista“ a kričať prosrbské heslá, v druhej môže „kradnúť“ v srbských obchodoch. Počas druhej svetovej vojny robotníci v USA ovplyvnení vojnovou propagandou formálne akceptovali vlastenecké odborárske dohody o zákaze štrajkov počas vojny... Pritom však súčasne organizovali divoké štrajky! Podobné príklady ukazujú, že zladiť záujmy politikov a šéfov na jednej strane a pracujúcich ľudí na strane druhej je vždy problematické a darí sa to len manipuláciou. V skutočnosti sú tieto záujmy nezmieriteľné.

Naše NIE patrí nacionalizmu – srbskému, kosovskému, slovenskému, maďarskému, akémukoľvek... Spoločné záujmy pre nás vychádzajú z iných ako národnostných základov. Vychádzajú z nášho postavenia pracujúcich, ktoré je v každej spoločnosti špecifické,no jeho základ sa nikde nemení. Je to postavenie, ktoré automaticky plodí rozpor a záujmy protikladné k záujmom šéfov aj politikov. Sme za spájanie na základe našich záujmov. Nie na základe našich rozdielnych národností. Jedine tak môžeme ochromiť vojny a umelo vytvárané rozdiely, ktoré majú len jeden účel – hromadenie zisku a moci zo strany ľudí a skupín, ktorým sme v skutočnosti ukradnutí.

Nadia Hladká, Michal Tulík a Dalibor Neubaten

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Najbližšie otvorené stretnutie bude 26. septembra
07.09.2020 Po júnovom stretnutí sa ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia uskutoční v sobotu 26. septembra o 17:00 v bratislavskom Bystre. Budeme hovoriť o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov v regióne a ako podporiť aktivity, ktoré už prebiehajú. Budeme radi aj keď prídeš do diskusie s hocijakým vlastným bodom. Na stretnutí tiež budú naše propagačné materiály a publikácie. Môžeš si zobrať napríklad nálepky ku kampani venovanej koronakríze či brožúru „Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory Priamej akcie 2015-2019“. Tešíme sa na stretnutie!

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in