Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny zo 17 krajín sveta.NIE Kosovo, NIE Srbsko

5. apríl 2008

17. februára 2008 vyhlásili kosovskí politici nezávislosť Kosova a vytvorenie nového štátu. Reakciou boli nacionalistické zhromaždenia nielen v Srbsku, ale aj na Slovensku (v podaní neofašistov a stalinistov). Stalinistická demonštrácia sa konala v Bratislave znova 5. 4. 2008. Keďže nacionalizmus je podľa nás zbraňou mocichtivých a rozdeľuje spoločné záujmy ľudí kvôli odlišnej národnosti, pokúsime sa vysvetliť, o čo ide v prípade Srbska a Kosova.

Nový štát, nacionalizmus a medzinárodné záujmy

Prečo vlastne došlo k vyhláseniu nezávislosti? Kosovská elita využila vo svoj prospech zlú ekonomickú a sociálnu situáciu v Kosove (50% nezamestnanosť, ľudia prežívajúci len vďaka pašovaniu, zahraničným dotáciám a pomoci príbuzných žijúcich v zahraničí). Hnev obyvateľov nasmerovala proti Srbsku tvrdiac, že sa treba vymaniť spod jeho vplyvu a že v novom štáte sa budú mať lepšie. Využila aj stále čerstvé spomienky na režim podobný apartheidu, ktorý do extrému dohnala Miloševičova vláda. (Miloševič dokázal odvrátiť pozornosť od rastúcich sociálnych problémov tým, že sa sústredil na albánsku otázku. Albánci boli považovaní za občanov druhej kategórie a boli často prenasledovaní.)

Za vytvorením samostatného Kosova je snaha upevniť a posilniť postavenie kosovskej politickej a ekonomickej elity. Zvyčajne sa takýto ambiciózny politický projekt nemôže podariť len tak. Okrem vhodnej domácej situácie si vyžaduje aj patričnú medzinárodnú podporu. Tá v Srbsku funguje dvomi smermi. Jeden je línia USA a NATO (jednou z podmienok uznania nezávislosti je prítomnosť jednotiek NATO v Kosove) a touto líniou vedie svoje snahy kosovská politická reprezentácia a biznis. Druhou je ruská línia (prebiehajúca výstavba plynovodu smerujúceho z Bulharska do EÚ, odkupovanie strategických srbských podnikov atď.) a je to línia srbskej vlády. To, čo vlastne vidíme je stret dvoch mocenských záujmov. A od Srbov a Albáncov, a z bizarných dôvodov dokonca aj od ľudí na Slovensku prostredníctvom podpory nacionalistických demonštrácií, sa chce, aby sa postavili na jednu alebo druhú stranu. Každá však znamená, že drvivá väčšina populácie zostáva na tom rovnako – politici ostávajú, šéfovia ostávajú a ľudia sú presviedčaní, aby nechali svoje životy kontrolovať ich záujmami. Výsledkom nacionalizmu je vždy narastanie nenávisti medzi ľuďmi a mastenie si vreciek medzi politikmi a zamestnávateľmi.

Krehkosť nacionalizmu

Srbské politické strany a inštitúcie využívajú pre získanie sympatií fakt, že nealbánska populácia žije v Kosove v hrozných podmienkach (Srbi v Kosove sú pod neustálym dohľadom, majú obmedzenú slobodu pohybu, ich deti sa boja chodiť do školy, starých ľudí mlátia albánski nacionalisti atď.). Srbskí politici posilňujú nacionalistické nálady a tvrdia napríklad to, že vyhlásenie nezávislosti Kosova znamená krádež 15% „nášho územia“. „Naším“ myslia územie, z ktorého získavajú dane; nič iné to pre nich neznamená. Prokosovské a prosrbské pozície sú proste dve strany jednej mince nacionalizmu.

Srbská vláda po vyhlásení nezávislosti Kosova zorganizovala verejné protesty proti nezávislosti. Najväčší z nich sa uskutočnil 21. februára 2008 v Belehrade a zúčastnilo sa na ňom asi 250 000 ľudí. Nechýbali medzi nimi ani marginálne fašistické organizácie (v prvých radoch zhromaždenia pózovali fotografom napríklad členovia klérofašistickej organizácie „Obraz“). Všetko sa však vyvinulo inak, ako chceli politici. Ľudia prejavili nespokojnosť so svojou sociálnou situáciou a došlo k rozsiahlemu „proletárskemu nakupovaniu“. Tisíce chudobných ľudí zamierili do obchodov v centre Belehradu a bez toho, aby hľadeli na to, akej národnosti sú ich majitelia, si bez platenia zaobstarali nové oblečenie, obuv a ďalšie veci, ktoré si zvyčajne nemôžu dovoliť.

Vláda sa snažila zľahčovať počty ľudí, ktorí narušili jej predstavu o poslušných masách a nahlodali jej nacionalistickú politickú agendu, a vyzvala k nastoleniu poriadku. Čo sa teda dnes deje v Srbsku, štáte, ktorý máme podľa slovenských neofašistických aj stalinistických nacionalistov podporiť? Všetky zhromaždenia, ktoré nie sú priamo alebo nepriamo organizované vládou, sú zakazované. Vládna koalícia sa rozpadla a do ďalších volieb funguje tzv. „úradnícka vláda“ (vláda zložená z odborníkov v potrebných oblastiach). Výsledkom sú rastúce ceny potravín, elektriny, pohonných látok atď. Chystaná volebná kampaň bude ešte šialenejšia ako zvyčajne a Kosovo v nej bude určite jednou z hlavných tém.

Prokosovské akcie na Slovensku - propagačná kampaň stalinistov a neofašistov

Najprv sme tu mali marcové akcie v Bratislave a Banskej Bystrici (organizované ľuďmi okolo neofašistickej Slovenskej pospolitosti a stalinistického Socialistického zväzu mládeže). Ďalšiu protikosovskú demonštráciu organizovali opäť stalinisti (už vopred bolo jasné, že za podpory neofašistov). Na akcii nechýbali ani členovia Komunistickej strany Slovenska či konzervatívny klerikál Ján Čarnogurský. Pod maskou obhajoby medzinárodného práva, s riadnou dávkou primitívneho antiamerikanizmu a množstvom vylepených plagátov a dokonca niekoľkými billboardmi sa snažili zahrať na nacionalistickú strunu. Kritika (amerického) imperializmu, ktorá nestojí na internacionalistických základoch a nesmeruje proti kapitalizmu ako celku, však ostane vždy len nebezpečným nacionalizmom namaľovaným na červeno (alebo na hnedo). Logika „nepriateľ môjho nepriateľa je môj priateľ“ znamená akceptovať podporu jednej nacionalistickej skupiny proti inej.

Nacionalizmus znamená udržiavanie ľudí v postavení bábok plniacich ekonomické a politické záujmy ľudí, ktorí chcú moc. Ako postoj v mysliach ľudí môže byť veľmi krehký, ako ukázali udalosti v Belehrade. V jednej minúte môže byť človek „nacionalista“ a kričať prosrbské heslá, v druhej môže „kradnúť“ v srbských obchodoch. Počas druhej svetovej vojny robotníci v USA ovplyvnení vojnovou propagandou formálne akceptovali vlastenecké odborárske dohody o zákaze štrajkov počas vojny... Pritom však súčasne organizovali divoké štrajky! Podobné príklady ukazujú, že zladiť záujmy politikov a šéfov na jednej strane a pracujúcich ľudí na strane druhej je vždy problematické a darí sa to len manipuláciou. V skutočnosti sú tieto záujmy nezmieriteľné.

Naše NIE patrí nacionalizmu – srbskému, kosovskému, slovenskému, maďarskému, akémukoľvek... Spoločné záujmy pre nás vychádzajú z iných ako národnostných základov. Vychádzajú z nášho postavenia pracujúcich, ktoré je v každej spoločnosti špecifické,no jeho základ sa nikde nemení. Je to postavenie, ktoré automaticky plodí rozpor a záujmy protikladné k záujmom šéfov aj politikov. Sme za spájanie na základe našich záujmov. Nie na základe našich rozdielnych národností. Jedine tak môžeme ochromiť vojny a umelo vytvárané rozdiely, ktoré majú len jeden účel – hromadenie zisku a moci zo strany ľudí a skupín, ktorým sme v skutočnosti ukradnutí.

Nadia Hladká, Michal Tulík a Dalibor Neubaten

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj príspevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2018
15.05.2018 Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.

Krátka správa z vernisáže plagátov „Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní“
09.04.2018 V sobotu 24. marca sa v bardejovskej Bašte uskutočnila vernisáž výstavy kolektívu Hogwash s názvom Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní. Plagáty sa nachádzajú na prvom poschodí Bašty. V priestoroch kaviarne sú menšie plagáty z edície Abeceda anarchistického amatéra, vo vedľajšej veľkej miestnosti sú veľké plagáty. Kto nestihol vernisáž, má možnosť navštíviť Baštu v otváracích hodinách do 30. apríla, kedy sa výstava skončí (udalosť na FB).

Podporili sme pracovníkov a pracovníčky Poľskej pošty
01.03.2018 Dnes napoludnie sme v rámci medzinárodného týždňa solidarity s pracovníkmi a pracovníčkami Poľskej pošty navštívili veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. Keďže veľvyslanec sa na mieste nenachádzal, konzulovi sme objasnili dôvody našej návštevy a odovzdali list s požiadavkou (PDF), aby o proteste informoval príslušné orgány v Poľsku.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in