Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Najnovšie víťazstvo Seattle Solidarity v komunitnom spore

30. november 2010

Gladys žila tri roky s dcérou v Seattli bytovom dome, ktorý vlastní spoločnosť Housing Resources Group (H.R.G.). V lete mala Gladysina dcéra autonehodu. Našťastie sa jej nič nestalo a utrpelo len auto. Po niekoľkých dňoch odtiahol správca auto z Gladysinho predplateného parkovacieho miesta v rámci aktivít na vyčistenie priestorov pred domami od poškodených áut a neskôr dostala vysoký účet za odťahovú službu. Gladys ho odmietla zaplatiť a po niekoľkých týždňoch sa jej vďaka spoločným priamym akciám s kolektívom Seattle Solidarity (SeaSol) podarilo dosiahnuť svoje.


Housing Resources Group a príčina sporu

H.R.G. je nezisková organizácia, ktorá zabezpečuje bývanie ľuďom s nižšími príjmami. Gladys pobúrilo, že jej odtiahli auto z parkoviska bez toho, aby ju osobne kontaktovali. Namiesto toho správca iba umiestnil oznam na auto, ktoré Gladys v tom čase nepoužívala. Výsledkom necitlivého a svojvoľného konania bol obrovský účet za odťahovú službu, až 547 dolárov, ktoré od nej H.R.G. začali vymáhať. Ako pracujúca žena s nízkym príjmom si ho nemohla dovoliť zaplatiť.

Krátko po tomto incidente sa Gladys odsťahovala z King Way, no od H.R.G. dostala ďalšiu facku: listom jej oznámili, že si berú celú zálohu, ktorú zložila pri prenájme bytu, pričom neuviedli žiadny dôvod, iba záhadné náklady v položke „iné“.


Požiadavky a akcie Seasolu

Gladys vstúpila do SeaSolu. 1. októbra navštívila spolu s ďalšími 27 ľuďmi sídlo H.R.G. a vedeniu doručila požiadavku, aby zaplatilo účet za odťahovku a vrátilo jej celú zálohu.

Prešli dva týždne, ktoré vedenie dostalo na splnenie požiadaviek, a nič sa neudialo. SeaSol teda začali vešať v okolí bytového domu plagáty s nápisom „Neprenajímajte si to tu“, ktorými varovali potenciálnych nájomníkov. O niekoľko dní neskôr umiestnili plagáty aj pri ďalších budovách H.R.G., pričom sa sústredili na väčšie, kde boli ešte neprenajaté byty.

Krátko po týchto akciách dostala Gladys e-mailom reakciu od H.R.G.: šek na 300 dolárov ako čiastočnú kompenzáciu za odtiahnutie, a ani dolár zo zálohy. V liste jej navyše napísali, aby sa s týmto riešením uspokojila, čo Gladys poriadne nahnevalo. SeaSol tento návrh odmietli, rozhodli sa vystupňovať plagátovú kampaň a podniknúť väčšie akcie.


Vyjednávanie

V rovnakom čase dostali SeaSol telefonát od vedúceho predstaviteľa H.R.G., ktorý ich požiadal o stretnutie. Člen SeaSolu k tomu napísal:
„Nechceli sme situáciu hrotiť, a tak sme so stretnutím súhlasili. Gladys a ďalší štyria z nás sme využili túto príležitosť, aby sme dvom vedúcim predstaviteľom H.R.G. (vrátane riaditeľa) osobne vysvetlili, prečo trváme na pôvodnej požiadavke a neuspokojíme sa s ničím menším.
Reakciou bola zvyčajná manažérska taktika - pokúsili sa oddeliť Gladys od zvyšku SeaSolu. Riaditeľ vyhlásil: ‚Chceme uspokojiť Gladys, nie SeaSol.‘ Odpovedali sme, že je to jedno a to isté. Požiadavku o vyplatení minimálnej sumy potrebnej na vyriešenie zlej situácie spôsobenej konaním H.R.G. podpísala aj Gladys. Spýtali sa: ‚Koľko času nám dávate?‘ Odpovedali sme, že už sme im dali dva týždne, a to im malo stačiť.“


Výsledok sporu

O niekoľko dní neskôr dostala Gladys ďalší šek na sumu celej zálohy plus zvyšných 247 dolárov za odťahovku.

Člen SeaSolu v závere svojho článku píše: „Gladys ďakuje všetkým, ktorí sa zúčastnili tohto boja! Bude tu pre vás, keď budete bojovať vy.“


Kto sú Seasol?

Seattle Solidarity (SeaSol) je dobrovoľnícka antikapitalistická sieť pracujúcich, ktorí presadzujú boj za vlastné práva, podporujú pracujúcich v sporoch, presadzujú solidaritu a organizovanie sa pri riešení konkrétnych problémov v práci, bydlisku a pod. Za pozornosť stojí, že vo svojej činnosti sa inšpirovali aj aktivitami anarchosyndikalistickej organizácie ZSP z Poľska, ktorá sa následne inšpirovala skúsenosťami SeaSolu.

SeaSol má na konte viacero úspešných akcií. Vybrali sme niekoľko z nich.

- Na jar 2010 vyhrali SeaSol spor týkajúci sa nevyplatenia zálohy za byt Megan a Alanovi. Peniaze dlhovala nájomkyňa (majiteľka piatich domov!) a nechcela ich vrátiť ani po rozhodnutí súdu. Megan a Alan vstúpili do SeaSolu. Stačila jedna priama akcia v kancelárii majiteľky budovy a v priebehu jedného mesiaca mali svoje peniaze späť.

- V júni 2010 zvíťazili v spore s firmou Nelson Properties, ktorá odmietla Marii vyplatiť zálohu za byt 500 dolárov. Päť týždňov pravidelne vylepovali plagáty v okolí budov patriacich firme, aby odradili potenciálnych nájomníkov. Použili aj taktiku posielania listov susedom majiteľa, aby ich informovali, aký človek žije medzi nimi, a uskutočnili dva malé pikety pred kanceláriami firmy.

- V auguste 2010 po trinástich mesiacoch boja s developerom Lorig Associates dosiahli stiahnutie
žaloby proti SeaSolu a vyplatenie 22 000 dolárov prepustenej sekretárke Patricii. SeaSol tu museli čeliť známej právnickej spoločnosti špecializujúcej sa na potláčanie odborov, ktorú si najali Lorig Associates. Tá chcela napríklad zakázať pikety pred firmou, za čo malo hroziť zatknutie. Aj keď firma tvrdila, že nikdy nesplní požiadavky SeaSolu, aktivisti vytrvali a pokračovali v akciách. Medzi nimi boli napríklad:
* pikety na pozemkoch, ktoré firma prenajímala alebo predávala,
* protesty na obchodných aj charitatívnych akciách s účasťou firmy, či počas oficiálneho
otvárania nových domov,
* pikety pred budovami mestského zastupiteľstva, ktoré uvažovali o Lorig Associates ako o
developerovi,
* kontaktovanie susedov majiteľa firmy,
* upozornenie firemnej banky (Bank of America) na konanie firmy.
Firma týmito akciami významne utrpela. SeaSol sa nezľakli žalôb proti svojim členom, pokračovali s ešte väčšou aktívnou podporou ďalších ľudí a zvíťazili.


Vznik, spôsob fungovania a hlavné aktivity SeaSolu čoskoro predstavíme prekladom rozhovoru s členom tejto skupiny, ktorý bol publikovaný na portáli libcom.org. Ak nám s ním chceš pomôcť, ozvi sa prosím na info(zavináč)priamaakcia(bodka)sk.

Podľa zdrojov na www.seattlesolidarity.net spracovali Michal Tulík, Rado Nový a Nadia Hladká

 

Súvisiace články:
Organizovanie sa proti šéfom a majiteľom bytov v praxi - fungovanie a úspechy SeaSol

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Košice - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (26.6.)
12.06.2024 V košickom klube Collosseum sa opäť stretneme v stredu 26. júna o 18:00. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia (19.6.)
03.06.2024 Červnové setkání na Základně Tři ocásci se uskuteční ve středu 19. 6. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Žilina - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (štvrtok 13.6.)
20.05.2024 Po úspešnej akcii „Večer so zväzom Priama akcia“ na žilinskej Hájovni, sme sa rozhodli, že skúsime otvorené stretnutie aj v Žiline. Stretneme sa opäť na Hájovni (Cesta k Paľovej búde 27) vo štvrtok 13. júna o 19.00. Cieľ je rovnaký ako v prípade ostatných otvorených stretnutí – spájať sa s ľuďmi, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z okolia. Ak máš záujem o kontakt, ale na stretnutie nemôžeš prísť, ozvi sa nám cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň online dotazník. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Trnava - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (29.5.)
17.05.2024 V priestoroch vynoveného Kubika na Pekárskej 40 sa stretneme opäť v stredu 29. mája o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie vrátane nových plagátov, nálepiek a letákov propagujúcich brožúru „Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať“.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia
06.05.2024 Na Základně Tři ocásci se setkáme opět už budoucí středu 15. 5. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Diskusia na UCOFe - Ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa? (4.5., Bratislava)
29.04.2024 V rámci United Colours Of Football (FB) v sobotu 4. mája o 13:00 predstavíme formou diskusie, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou aj ako subjektívne vnímame fungovanie v organizácii v súvislosti s osobným a rodinným životom. Porozprávame, ako sme sa vlastne dostali k anarchistickým myšlienkam a nevynecháme ani konkrétne aktivity či zážitky zo sporov o vyplatenie dlžných miezd. Priestor bude samozrejme aj na otázky, ktoré zaujímajú teba. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (24.4.)
19.04.2024 V stredu 24. apríla o 18:00 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Večer so zväzom Priama akcia v Hájovni – ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa?
13.02.2024 V sobotu 16.3. sa uskutoční akcia, kde budeme rozprávať o úspešnom organizovaní sa, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou, ale aj o veciach, ktoré zaujímajú teba.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (21.2., Kubik)
05.02.2024 Po krátkej pauze pokračujeme ďalším stretnutím aj v trnavskom Kubiku na Štefánikovej 4 o 19:00! Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Tentokrát budeme okrem iného pokračovať v prípravách kampane „Ideš na brigádu?“. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (18.1.)
08.01.2024 Vo štvrtok 18. januára o 18:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník - https://www.priamaakcia.sk/zapoj-sa. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Ohliadnutie sa za otvoreným stretnutím v Skalici
10.09.2023 Otvorené stretnutie PA sa uskutočnilo prvý raz v regióne mimo väčších miest. Poteší, že aj na Záhorí sú ľudia, ktorí sa chcú aktívne zapájať do riešenia problémov na pracoviskách a komunite, navzájom si pomáhať a učiť sa od seba. Nadobudnuté zručnosti sa v budúcnosti zídu pri vedení sporov a ďalšom organizovaní sa. Príjemná pracovná atmosféra dotvárala celý priebeh stretnutia a dohodli sme viacero praktických vecí a možností ako sa zapojiť. K dispozícii boli tiež materiály súvisiace s anarchosyndikalizmom a hnutím pracujúcich.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (20.9., Foajé)
30.08.2023 Po mesačnej prestávke pokračujeme od 20. septembra v otvorených stretnutiach vo Foajé na Štefánikovej 16 o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (17.8.)
04.08.2023 Vo štvrtok 17. augusta o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Skalici (30.8.)
30.07.2023 Vďaka dotazníku sme sa v poslednom čase spoznali s ľuďmi z viacerých regiónov. Naším cieľom je, aby sa rozvíjali aktivity v čo najviac lokalitách a nielen vo veľkých mestách ako sú Bratislava, Košice či Trnava. Aj preto nás teší, že ďalšie otvorené stretnutie bude v Skalici. Určené je pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci či na brigáde, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z regiónu. Ak chceš prísť, kontaktuj nás vopred cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň spomínaný dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Prenasledovanie odborov v Rusku
11.07.2023 Z rôznych miest Ruska neustále prichádzajú správy o represiách voči odborom. Zámienky na prenasledovanie sú rôzne, vždy však ide o pomstu zo strany štátu a kapitálu. Vo vojenskej atmosfére militarizácie a „mobilizácie národa“ navyše vzniká ešte väčší priestor na útoky na pracujúcu triedu.
V minulom roku sa represie dotkli odborového zväzu Kuriér, ktorí sa dostali do povedomia svojimi štrajkami a ktorého hlavná postava Kirill Ukrajincev bol 26. apríla 2022 zatknutý (viac info tu https://priamaakcia.sk/Podpor-odbory-Kurier-v-Rusku-celia-represii-zo-strany-rezimu.html).


Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in