Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Naliehavá výzva k solidarite s afganskými anarchistkami a anarchistami

19. august 2021

Na žiadosť pakistanského zväzu Workers Solidarity Federation (WSF), ktorý je súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), spúšťame výzvu k finančnej pomoci afganským anarchistkám a anarchistom, ktorí uviazli v krajine ovládanej Talibanom a snažia sa dostať do Pakistanu.
Aktualizácia 20.8.:
Nový paypal odkaz umožňujúci sledovať stav zbierky. Peniaze poslané na pôvodne zverejnený paypal sa, samozrejme, použijú tiež.
Aktualizácia 14.9.: Časť ľudí je už v Pakistane, zbierka pokračuje.

ČO SA DEJE?

Ako všetci vieme, tisíce ľudí sa pokúšajú utiecť z krajiny pred Talibanom. Pakistan má dlhú hranicu s Afganistanom a aktuálne sú v Pakistane viac ako tri milióny utečencov a utečenkýň z Afganistanu.

Naši kamaráti z WSF sú v kontakte s anarchistami a anarchistkami v Afganistane a chcú im pomôcť nájsť útočisko mimo dosahu islamských fanatikov. Kvôli neistej situácii a obmedzeným možnostiam finančnej podpory priamo v Pakistane sa WSF rozhodol spustiť medzinárodný fond pomoci. Elektronické platformy v Pakistane nefungujú, a tak sa WSF dohodol s naším sesterským zväzom CNT-AIT vo Francúzsku, že pre potreby verejnej zbierky sa použije účet vo Francúzsku. CNT-AIT France následne dohliadne na presun peňazí do Pakistanu, a WSF sa postará, aby sa peniaze dostali do Afganistanu. Možno sa nám to v Európe zdá ako príliš zložitá vec, ale taká je realita v regióne. WSF už napríklad tento mesiac pomohli inému kolektívu anarchistov a anarchistiek dostať tisíc dolárov do Afganistanu.

WSF má viacerých členov v Pešávare, ktorý je blízko afganských hraníc. Situácia v tejto je oblasti komplikovaná najmä v súvislosti s veľkým zastúpením islamských fundamentalistov a prítomnosťou pakistanskej armády, ktorá spolupracuje s Talibanom (proti ktorému WSF vystupuje).

CIEĽ KAMPANE

Fond je určený na dva účely: 1) dostať ľudí z anarchistických radov z Afganistanu do Pakistanu a 2) pomôcť novým utečencom, ktorí prídu v najbližších týždňoch do Pakistanu (postarať sa o nich, poskytnúť im bezpečie, umožniť im nový život).

 

AKO PODPORIŤ?

Peniaze je možné previesť cez Paypal: https://www.paypal.com/pools/c/8Ccq0BH81Z

Ak sa rozhodneš prispieť, budeme radi, ak nám o tom dáš vedieť. Sme v kontakte s WSF aj CNT-AIT France. Radi/y odpovieme na prípadné otázky. Každá suma sa počíta!

Postup (aktualizácia 20.8.2021):

1) Musíš mať vlastný paypal účet. Ak nemáš, môžeš poprosiť niekoho, kto má a potom sa vyrovnáte. Prípadne sa ozvi nám.

2) Choď na https://www.paypal.com/pools/c/8Ccq0BH81Z a klikni na Prispieť. Prihlás sa do účtu.

3) Zvoľ sumu, ktorou chceš podporiť zbierku v EUR. Ak nechceš, aby sa na stránke zbierky objavili informácie o tvojom účte, vyber Prispieť anonymne.

4) Vyber spôsob platby (z paypal účtu, príp. bankového účtu)

5) Zobrazí sa potvrdenie o prevode

 

KTO JE WSF?

WSF je skratka pre Federáciu solidarity pracujúcich. Ide o anarchosyndikalistický zväz, ktorý má aktívne skupiny v mestách Láhaur, Karáčí, Islamabad a Pešávar a individuálnych členov v ďalších šiestich mestách. Od mimoriadneho kongresu Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorý sa konal v júni 2021, je súčasťou MAP so štatútom „Priatelia MAP“. Pôvodný názov organizácie bol Iniciatíva solidarity pracujúcich (WSI), no v auguste 2021 po federovaní sa s ďalšími zväzmi sa WSI premenovalo na WSF (momentálne používa oba názvy).

Vopred ďakujeme za podporu!

 Zväz Priama akcia

Zdroje informácií:
Osobná komunikácia s WSF (Priatelia MAP, Pakistan), CNT-AIT France (MAP, Francúzsko) a WAS (MAP, Rakúsko)
Webstránka CNT-AIT Francúzsko
Webstránka WSF

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v Košiciach (11.8.)
01.08.2022 Ak  máš záujem nadviazať kontakt či riešiť konkrétny problém na pracovisku, resp. v regióne spoločne s naším zväzom, pozývame ťa na stretnutie vo štvrtok 11. augusta.

Zahraniční pracovníci v hotelierstve dosiahli vyplatenie dlžnej mzdy v Rakúsku
17.06.2022 Jazyková bariéra, neznalosť pracovného práva a osamotenosť sú jedny z hlavných dôvodov zraniteľnosti pracujúcich v zahraničí. Ich neistú pozíciu pravidelne zneužívajú rôzne firmy, ktoré počítajú s tým, že ak im napríklad nevyplatia mzdy, prejde im to. Dvaja Gréci pracujúci v hoteli neďaleko rakúskeho Zwettlu pre upratovaciu firmu sa v roku 2021 dostali do podobnej situácie. Spojili sa však s WAS (Viedenský zväz pracujúcich) a spoločne vybojovali dlžné mzdy.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 14.4.)
04.04.2022 Vo štvrtok 14. apríla o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách. Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

Stanovisko zväzu Priama akcia ku klimatickému štrajku 22. októbra 2021
22.10.2021 Keď sme sa zúčastňovali klimatických štrajkov v roku 2019, netušili sme, že ďalšie protesty ochromí pandémia. A keď prišla pandémia, vyzeralo to, že so zdanlivým útlmom niektorých odvetví príde aj isté, aspoň minimálne zlepšenie stavu planéty. Ukázalo sa však, že v skutočnosti sme na tom ešte horšie, ako sme sa domnievali. Posledné dva roky potvrdili, že ak existuje nádej, nevyhnutné zmeny sa budú musieť dotknúť skutočných príčin problémov. A oveľa viac ako iba dotknúť. Kapitalizmus a systém rozhodovania prostredníctvom štátu musí skončiť na smetisku dejín a my musíme vybudovať niečo lepšie.

3x VÝZVA zväzu Priama akcia ohľadom nevyplácania miezd
05.10.2021 1. Dlhuje ti zamestnávateľ mzdu? OZVI SA NÁM!
2. Pozitívne skúsenosti? PODEĽ SA O NE!
3. Informovanie o probléme a možnostiach, ako sa brániť. ZAPOJ SA!


Začína fungovať „Infoshop a archív radikálnej literatúry Malatesta” v Šuranoch
22.09.2021 Projekty takéhoto typu sú na Slovensku zriedkavé a zvyčajne sú doménou hlavného mesta, takže pozvanie zúčastniť sa na otvorení Infoshopu Malatesta v Šuranoch sme prijali s potešením. Oficiálne otvorenie sprevádzala dvojdňová akcia s názvom „Iný víkend!“. V piatok (17.9.) sa skôr diskutovalo, sobota bola venovaná hudobnej produkcii.

Aktuálna situácia ohľadom zbierky pre afganských anarchistov a anarchistky
14.09.2021 Od začiatku zbierky prešli tri týždne a udialo sa toho veľa, takže by sme sa chceli podeliť o najaktuálnejšie informácie.

Prezentácia a infostánky – Bystro fest, festival Povstanie Pokračuje, Mestský akčný kemp
03.09.2021 Prinášame krátke info o troch akciách, na ktorých sme sa zúčastnili za posledný týždeň.

V solidarite s protestujúcimi v Kolumbii - kontaktuj konzula v Bratislave (+vzor e-mailu)
18.05.2021 O situácii v Kolumbii nedávno informovala naša sesterská organizácia ULET (Priatelia MAP) a ďalšie kolektívy. Skrátenú verziu ich prehlásenia dnes publikoval kolektív Zdola. Okrem informovanosti však môžeme urobiť aj viac - vyjadriť svoj protest zástupcovi Kolumbie na Slovensku.

Ani Izrael, ani Palestína
18.05.2021 Zverejňujeme preklad prehlásenia WSA, našej sesterskej organizácie z USA (Priatelia MAP), s názvom „Za ukončenie izraelských útokov na Gazu! Za spoločný boj proti rasizmu a militarizmu!“

Vyšiel prvomájový špeciál časopisu Burič venovaný anarchosyndikalizmu
02.05.2021 Anarchistická informačná skupina AlterNativE zo Šurian začala začiatkom roka vydávať časopis Burič. V poradí už tretie číslo je venované Prvému máju a anarchosyndikalizmu. Publikácia je výsledkom spolupráce rôznych jednotlivcov, AlterNativE a nášho zväzu. Dá sa stiahnuť z uloz.to v PDF v dvoch verziách (na tlač a na čítanie).

Apart – viac než len knižnica! Nový komunitný priestor pre politiku a umenie v Bratislave
30.04.2021 V apríli otvorila svoje dvere knižnica v novom kultúrnom priestore kolektívu Apart so zámerom skĺbiť politiku a umenie. Ako sme sa však dozvedeli počas osobnej návštevy, v pláne je oveľa viac ako len verejná čitáreň so študovňou.

Najbližšie otvorené stretnutie bude 26. septembra
07.09.2020 Po júnovom stretnutí sa ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia uskutoční v sobotu 26. septembra o 17:00 v bratislavskom Bystre. Budeme hovoriť o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov v regióne a ako podporiť aktivity, ktoré už prebiehajú. Budeme radi aj keď prídeš do diskusie s hocijakým vlastným bodom. Na stretnutí tiež budú naše propagačné materiály a publikácie. Môžeš si zobrať napríklad nálepky ku kampani venovanej koronakríze či brožúru „Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory Priamej akcie 2015-2019“. Tešíme sa na stretnutie!

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in