Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.Obama: privítajme nového šéfa, rovnakého ako bol ten starý

7. november 2008

Po zvolení Baracka Obamu za prezidenta USA sa v masmédiách objavili naozaj nadšené správy. Pre mnohých komentátorov táto udalosť neznamená skončenie ďalšieho volebného cirkusu, ktorý sa opakuje každé štyri roky. Naznačujú, že v USA, či dokonca vo svete, sa udiala skutočná zmena, bol zvolený prvý čierny prezident a je tu prísľub radikálnej premeny. Znie to príliš dobre, aby to bola pravda. A očividne to pravda nie je.

Čo teda môžeme očakávať od nového režimu v USA? Najprv sa pozrime na zahraničnú politiku. A skúsme začať pri poslednom období vlády Demokratickej strany, vlády Billa Clintona. Bola to vláda, ktorá bez zaváhania odpálila strely s plochou dráhou letu na svojich nepriateľov. Medzi nimi boli napríklad továrne na výrobu zdravotníckych potrieb v Sudáne, či obytné štvrte v Iraku a nezabudnime ani na postrieľanie zopár Afgancov. Spomenúť by sme mohli aj dve vlny bombardovania v bývalej Juhoslávii, ktoré boli v tom čase označované za „humanitárne bombardovanie“. Môžeme tiež poukázať na to, že pokračovala v sankciách voči Iraku, ktoré podľa UNICEF spôsobili smrť 500 tisíc irackých detí, a na fakt, že Clinton položil ideologický základ  Bushovej kampane teroru. Bol to Clinton, kto prvý zaviedol termíny „štátny sponzor terorizmu“ a „darebácky štát“. Otázna je aj invázia na Haiti....

Ale neodsudzujme Obamu za minulé skutky jeho vládnej strany. Nechajme, aby sa vyjadril sám za seba. V apríli 2007 na jeho prvom veľkom zahraničnom politickom prejave Obama skonštatoval, že „Naše vedúce miesto musíme dosiahnuť budovaním armády 21. storočia.... Silno podporujem rast našich pozemných jednotiek pribraním 65 000 vojakov do armády a 27 000 do námorníctva.“ Človek by sa mohol čudovať, na čo chcel skoro 100 000 nových vojakov. Keď sa ho minulý mesiac vo Fox News pýtali na možnosť bombardovania Iránu, uviedol, že „nikdy netreba úplne zmiesť zo stola vojenské možnosti“. Taktiež chcel nasadiť ďalších 10 000 vojakov do Afganistanu, kde, ako povedal, prezident Bush reagoval správne vo vedení „dobrej vojny“. Dobrej vojny, v ktorej bolo zabitých 20 000 – 60 000 civilistov. Taktiež verí, že „Pakistan je ten pravý priestor na boj ... vo vojne proti terorizmu“, a vyhrážal sa jeho napadnutím.

Úprimne povedané, všetko toto ho stavia presne do centra tradície Demokratickej strany od Kennedyho a Johnsona vo Vietname, cez Clintona v Somálsku, Kosove a Iraku.

A čo ponúka pracujúcej triede v Spojených štátoch? Jednou z vecí, ktorá bola jasná počas prezidentskej volebnej kampane, bolo, že napriek pozadiu prehlbujúcej sa krízy, žiaden z kandidátov nemal návrhy na jej vyriešenie. A to preto, že žiaden z nich nevedel ponúknuť žiadne odpovede. A ani žiadne odpovede neexistujú. Jediná nádej politikov je v úsporných opatreniach, ktoré umožnia atakovať životnú úroveň pracujúcej triedy. Prvé pravidlo krízy znie: Vládnuca trieda sa bude snažiť, aby za ňu (krízu) zaplatila pracujúca trieda.“ Bez ohľadu na všetky Obamove reči o „právach pracujúcich“, nevyhnutne bude musieť zaviesť úsporné opatrenia. V dôsledkoch ekonomických programov jednotlivých strán neexistuje rozdiel. A veľký rozdiel nie je ani v aktuálnych programoch ako takých.

Takže to, čo Obama ponúka, je viac vojny v zahraničí a viac útokov na pracujúcu triedu doma. Všetko sa musí zmeniť, aby všetko zostalo rovnaké: privítajme nového šéfa, rovnakého ako bol ten starý.


Z libcom.org preložil Jörg Grgel

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Re: 2008-11-11 | 23:17:34 | dd
reaguj na príspevok n/a
Len doplnim, ak ma dakto zaujem, tak na poziadanie posleme tento text v podobe, aby sa dal vyvesit na nastenku v skole/v robote.


Pridaj príspevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in