Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Proti horúčave na pracovisku – podpor pracovníkov firmy Atento

14. november 2011

V pondelok 31. októbra firma Atento v španielskom Leóne dočasne prerušila výkon práce bez náhrady mzdy trom pracovníkom firmy Atento a začala konanie aj proti členovi podnikovej rady. Prvý pracovník (člen zväzu CNT) bol potrestaný na jeden mesiac kvôli „opusteniu pracoviska“, druhý (tiež člen CNT) na dva mesiace za „navádzanie ostatných, aby opustili pracovisko“ a tretí na jeden mesiac. Udialo sa tak na základe lživých obvinení, pričom sa celkom zatajila podstatná skutočnosť - nadmerné teploty na pracovisku. Pracovníci sú obvinení z evakuácie pracoviska, bezdôvodného opustenia pracoviska, zanedbávania povinností atď. Španielska CNT vyzýva k solidárnym aktivitám od 14.11. Pošli aj ty protestný e-mail.

Problémy v Atento v Leóne

26. septembra zavolali zamestnanci Atento sanitku, keďže na pracovisku nastala neznesiteľná horúčava (miestami vyše 35°C). Dvaja pracovníci skončili v nemocnici. Člen CNT spoločne s dvoma kolegami informoval o udalosti ostatných kolegov vo firme a o rozhodnutí niektorých zamestnancov prestať vykonávať prácu v takýchto nebezpečných podmienkach.

Neskôr sa na mieste objavila druhá sanitka, ktorú privolala prvá sanitka a posádka ošetrila ďalších pracovníkov v blízkosti pracoviska. Vedúca na pracovisku Judith González zastrašila pracovníkov odkazom, ktorý odovzdala cez jedného z kolegov – ich správanie sa bude posudzovať ako svojvoľné opustenie pracoviska. Problém s teplotou nebol v danej chvíli vyriešený, no väčšina pracovníkov sa poddala a vrátila do práce. Vonku zostali len dvaja členovia CNT a ďalší dvaja vyššie spomenutí pracovníci.

Problémy s neznesiteľnými horúčavami nenastali prvýkrát. Minulý rok v júli došlo dokonca k evakuácii pracovníkov, dvaja museli byť hospitalizovaní a štyria ošetrení na mieste.

Problémy v Atento v Prahe

Atento sa síce pýši sociálnou zodpovednosťou a etikou, o jej pravej tvári si však mohli urobiť obraz českí zamestnanci, keď sa koncom roka 2010 pokúsili založiť odborovú organizáciu. Jeden zo zakladateľov dostal výpoveď a firma žiadala mená členov základnej organizácie OZ, čo je nezákonné. Vývoj udalostí opisuje blog http://odboryatento.wordpress.com/tag/atento/. Žiaľ, na blogu ani na facebookovom profile odborov sa od februára 2011 neobjavili nijaké nové príspevky.

Ako pomôcť – pošli protestný e-mail

CNT požadujú zrušenie dočasného prerušenia výkonu práce. Ak sa to nepodarí do vypršania obdobia dočasného prerušenia, zväz bude žiadať okamžité zrušenie sankcie a náhradu mzdy za čas dočasného prerušenia. CNT sa pokúsi o zmierovacie konanie a požiada o stretnutie s vedením firmy. „Máme v úmysle vyvinúť výrazný tlak zo strany celej CNT a veríme, že medzinárodná solidarita bude dôležitá pre vývoj tohto sporu a pre prípadné spory v budúcnosti,“ uvádza sekretár pre odborové akcie CNT-León.

Prvé aktivity uskutočnili sekcie Medzinárodnej asociácie pracujúcich v týždni od 8. novembra v podobe protestných e-mailov adresovaných sídlu firmy a niektorým jej oddeleniam v Španielsku. Priama akcia bude v tejto aktivite pokračovať a veríme, že ak bude treba, uskutočnia sa aj protestné akcie v Prahe, kde má Atento pobočku.

Stačí ísť na stránku http://www.atento.com/cz/kontakt/ a vybrať oddelenie a krajinu, kam pošleš správu. Najlepšie je odoslať protest do centrály (Atento Headquarters) a na štyri oddelenia, ktoré sa objavia po zakliknutí „Španělsko“. Hoci je nutné vyplniť všetky políčka, systém nekontroluje ich správnosť (napríklad v prípade telefónneho čísla stačí zadať niekoľko núl). Do okienka „Vzkaz“ odporúčame vložiť nasledujúcu správu:

Basta de Represión en Atento-León.
Exijo la retirada inmediata de las sanciones a nuestros compańeros Millán e Iván, ya que actuaron de forma procedente y justificada durante el último golpe de calor ocurrido en la empresa el 26 de Septiembre, preservando de esta manera la seguridad y la salud de ellos mismos y del resto de trabajadores ante la actuación insuficiente en este sentido por parte de la dirección.

No acepto la versión de la empresa que obvia la grave situación de calor que había en la plataforma y que transforma: auxiliar a compańeros en actuación imprudente y desobediencia a los mandos; preservar la propia salud ante una situación de peligrosidad en abandono injustificado del puesto de trabajo; informar a los compańeros de sus derechos ante una situación de riesgo en incitación al desalojo de la plataforma, etc.

Slovenský preklad:

Žiadam okamžité stiahnutie sankcií, ktorými boli potrestaní Millán a Ivan, ktorí sa zachovali správne a oprávnene v situácii, ktorú 26. septembra vyvolala neznesiteľná horúčava na pracovisku vo firme Atento-León. Svojím konaním chránili nielen seba, ale bezpečnosť a zdravie všetkých kolegov vzhľadom na nedostatočné kroky vedenia.

Neakceptujem verziu, ktorú predostrela firma a v ktorej nie je ani zmienka o vážnej situácii, ktorú vyvolala horúčava na pracovisku; firma označila pomoc kolegom za navádzanie ostatných a neuposlúchnutie nadriadených; ochranu bezpečnosti a zdravia v situácii ohrozenia za opustenie pracoviska; informovanie kolegov o ich právach v tejto nebezpečnej situácii za podnecovanie na opustenie pracoviska atď.


Vďaka za vyjadrenie solidarity! Budeme informovať o ďalšom vývoji sporu.

Priama akcia 

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Re: 2011-12-16 | 00:44:38 | Monty
reaguj na pr?spevok n/a
Drzim palce spravu om rozsiril medzi kolegov v raci vieme co je teplo na linke v lete dobrych 30-33 mame, argument manazmentu (sediaceho v klimatizovanych kancelariach) je vysoka energeticka spotreba uz teraz:-) jeden kolega poslal mail a pytal sa ma ako spor pokracuje, ako teda pokracuje?


Re: 2011-12-16 | 19:02:31 | mt
reaguj na pr?spevok n/a
Velka vdaka vsetkym, co podporili!
Spor sa zatial nevyriesil a 19.12. a 22.12. su naplanovane dni akcii v Spanielsku, ku ktorym sa vsak pripoji aj PA.
Clanok sa bude aktualizovat, vsetko podstatne info bude teda coskoro na webe


Re: 2011-12-21 | 21:55:59 | mt
reaguj na pr?spevok n/a
podla poslednych informacii sa zatial nic zasadne v spore nezmenilo. plati, ze 22.12. je den, kedy sa konaju akcie v spanielsku a poslat v tento den protestny list na oddelenie human resources je viac nez vitane


Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Zbližovanie organizácií MAP v Ázii a Tichomorí
05.12.2022 Počas víkendu 12. a 13. novembra sa konalo v Jakarte stretnutie našich kamarátov a kamarátok z organizácií MAP z celého ázijsko-tichomorského regiónu. Zazneli prezentácie o situácii v Austrálii, Indii, Indonézii a na Filipínach. Počas diskusií sa preberalo široké spektrum tém: právny status kasty v Indii a jej vzťah k triednemu boju, vyhliadky na anarchosyndikalistické organizovanie na Filipínach či situácia migrujúcich pracujúcich v Singapure.

PODCHODY „Priechody pre chodcov“ - benefičný album na podporu zväzu Priama akcia
28.11.2022 Podchody je anarcho-dub-poetry projekt. Ide o mix proletárskej poézie a dub muziky. 5 songov, cca 12 minút. Príspevkom na bandcampe môžeš podporiť zväz Priama akcia.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (16.11.)
30.10.2022 Posledné tohtoročné stretnutie v Bratislave sa uskutoční v stredu 16. novembra o 19:00 v Kalabe na Zámockej 5. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít.

Kampaň zväzu ZSP proti predajniam Żabka a pomoc ukrajinským pracujúcim
16.10.2022 Zväz ZSP vo Varšave začal Medzinárodný týždeň proti nevyplácaniu miezd priamou akciou v predajni Żabka a plánuje aj akcie s ukrajinskými pracujúcimi. V oboch prípadoch ide o dlžné mzdy.

K útoku z 12. októbra
13.10.2022 Je náročné nájsť slová, ktoré by vyjadrili náš hnev a smútok po včerajšom útoku. V týchto ťažkých chvíľach myslíme na ľudí, ktorých včerajšok zasiahol najviac.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave a Bratislave (27. a 28.10.)
13.10.2022 V októbri sa vidíme nielen v komunitnom centre Kalab, ale aj v trnavskom Kubiku. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Stretnutia v júli a septembri v Bratislave boli konštruktívne a s nápadmi na nové aktivity (ktoré sa nakoniec aj zrealizovali) prišli aj ľudia, s ktorými sme sa videli prvýkrát. Dúfame, že podobne tomu bude aj v Trnave. Vidíme sa vo štvrtok 27.10. v Kubiku na Štefánikovej 4 alebo v piatok 28.10. v Kalabe na Zámockej 5. Obe stretnutia sa začínajú o 18:00.

Zväz ZSP uspel v spore o nevyplatenú mzdu s kníhkupectvom vo Varšave
10.10.2022 Kníhkupectvo v štvrti Muranów meškalo od marca s výplatou mzdy bývalej zamestnankyni. Tá sa rozhodla dožadovať sa dlžných peňazí spoločne so Zväzom syndikalistov Poľska a vo výzve, ktorú poslali šéfovi, spomenuli aj chystanú kampaň poukazujúcu na pracovné praktiky v kníhkupectve. Zamestnávateľ reagoval takmer okamžite a peniaze previedol na účet.

Aktualizácia o situácii väzneného Kirilla Ukrajinceva, aktivistu odborov Kuriér v Rusku
05.10.2022 Vo štvrtok 22. septembra bola Kirillovi predĺžená vyšetrovacia väzba do 19. októbra. Hrozí mu až päť rokov väzenia za „zvolanie alebo účasť na nepovolenom zhromaždení viac ako dvakrát v priebehu 180 dní“. Za jeho prepustenie a zrušenie všetkých obvinení prebehlo vo viacerých ruských mestách niekoľko menších protestných akcií a solidaritu vyjadrili aj viaceré organizácie a osoby v zahraničí vrátane nášho zväzu a ďalších zväzov združených v Medzinárodnej asociácii pracujúcich.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 22.9.)
05.09.2022 Vo štvrtok 22. septembra o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách (v pôvodnom termíne 14. apríla sa uskutočniť nemohla). Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

V Košiciach sa uskutočnilo ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia
30.08.2022 Vo štvrtok 11.8. sa uskutočnilo druhé tohtoročné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach. Tentoraz bolo oveľa početnejšie ako naposledy a väčšinu ľudí sme doteraz nepoznali. Okrem činnosti a histórii zväzu sa hovorilo o zlepšení propagácie, nadchádzajúcich komunálnych voľbách, podujatiach v Košiciach pri príležitosti stého výročia založenia Medzinárodnej asociácie pracujúcich atď.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v komunitnom centre Kalab (28.9., BA)
22.08.2022 Na júlovom stretnutí v Kalabe sme spoznali nových ľudí a vznikol na ňom nápad organizovať piknik, kde vznikol priestor na diskusie a spoznávanie sa s ďalšími ľuďmi. To nás povzbudilo k zorganizovaniu ďalšieho stretnutia už v septembri, konkrétne v stredu 28.9. o 18:30 opäť v Kalabe na Zámockej 5. S vlastným bodom na stretnutie môžeš prísť aj ty. Zámerom je diskutovať o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov, s ktorými sa stretávame, a ako podporiť existujúce aktivity. Okrem tém, s ktorými prídu samotní ľudia, budeme určite hovoriť aj o aktivitách k októbrovému Medzinárodnému týždňu proti nevyplácaniu miezd. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a .

Grilovačka vo Viedni
14.08.2022 Nedeľa 7. augusta, Viedeň, slnečné popoludnie, záhrada rodinného domu a v tieni stromov zhruba 15 kamarátov a kamarátok zo zväzu WAS (Viedenský zväz pracujúcich) pri griloch a ohnisku.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v Košiciach (11.8.)
01.08.2022 Ak  máš záujem nadviazať kontakt či riešiť konkrétny problém na pracovisku, resp. v regióne spoločne s naším zväzom, pozývame ťa na stretnutie vo štvrtok 11. augusta.

Zahraniční pracovníci v hotelierstve dosiahli vyplatenie dlžnej mzdy v Rakúsku
17.06.2022 Jazyková bariéra, neznalosť pracovného práva a osamotenosť sú jedny z hlavných dôvodov zraniteľnosti pracujúcich v zahraničí. Ich neistú pozíciu pravidelne zneužívajú rôzne firmy, ktoré počítajú s tým, že ak im napríklad nevyplatia mzdy, prejde im to. Dvaja Gréci pracujúci v hoteli neďaleko rakúskeho Zwettlu pre upratovaciu firmu sa v roku 2021 dostali do podobnej situácie. Spojili sa však s WAS (Viedenský zväz pracujúcich) a spoločne vybojovali dlžné mzdy.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 14.4.)
04.04.2022 Vo štvrtok 14. apríla o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách. Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in