Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny zo 17 krajín sveta.Rodičia v Londýne okupujú strechu základnej školy a protestujú proti jej zrušeniu 

5. máj 2009

Ráno 23. apríla sa rodičia detí navštevujúcich školu Lewisham Bridge dostali na strechu uzavretej školy a začali protest proti rozhodnutiu miestneho zastupiteľstva o jej zbúraní. Nesúhlasia s výstavbou novej školy, ktorá by priniesla viacero negatívnych dôsledkov pre vzdelávanie ich detí. Na 9. mája plánujú demonštráciu a zatiaľ si vymieňajú kontakty a skúsenosti s ľuďmi, ktorí okupujú školy v Glasgowe a továrne v Belfaste a Dundee.

Viac možností pre biznis, menej pre komunitu

Zastupiteľstvo koncom minulého roka rozhodlo, že budova školy sa zbúra a namiesto nej sa postaví nová škola riadená súkromnou firmou. Cieľom zastupiteľstva je postaviť strednú školu, čo v praxi znamená, že doterajšia základná škola (pre deti vo veku 3-11 rokov) by rozšírila výučbu na žiakov do 16 rokov. Pritom v Lewishame je chronický nedostatok základných a stredných škôl. Háčik je v tom, že v novej škole sa má každý rok otvoriť len jedna trieda a nie dve ako doteraz. Inými slovami, síce vznikne nová stredná škola, ale zmenší sa kapacita pre základnú školu. Navyše sa uvažuje o istej forme výberu žiakov, čo robí viacero škôl v tejto mestskej štvrti. Výsledkom je, že veľa detí, ktoré v lokalite bývajú, sa na školy nemôže dostať. 

Zastupiteľstvo tvrdí, že pre školy chýbajú priestory. Stačí sa ale rozhliadnuť zo strechy školy a hneď na druhej strane cesty človek zbadá veľkú plochu, ktorú zastupiteľstvo poskytlo na výstavbu výškových budov. Projekty, ktoré majú priniesť zisky, sa teda podľa všetkého realizovať dajú... Situácia sa ešte zhorší vybudovaním nových obytných priestorov, a to nielen v oblasti vzdelávania, ale aj zdravotníckych služieb či miestnej dopravy. 

Obavy rodičov

Školská budova bola zapísaná do zoznamu English Heritage (doslovne Anglické dedičstvo), ktorý sa zaoberá obnovou a správou historických budov. Rozhodnutie o tom, či škola na zozname ostane, padne 8. mája. Ak áno, čo je dosť pravdepodobné, miestne zastupiteľstvo sa ocitne vo veľkých problémoch a bude musieť školu znova otvoriť. Niektorí rodičia sa však obávajú, že ju nechajú chátrať, prípadne k nej dôjde k záhadnému požiaru (čo sa v posledných rokoch stalo vo viacerých lewishamských budovách zo zoznamu English Heritage). Obávajú sa aj toho, že zastupiteľstvo spustí očierňujúcu kampaň o tom, ako kvôli aktivitám rodičov najviac trpia deti. Len ťažko im na to však niekto naletí, pretože ľudia v komunite vedia, o čo ide. Na 9. mája je naplánovaná demonštrácia za zachovanie školy (leták tu a tu).

Deti sa zatiaľ učia v iných priestoroch v mestskej časti New Cross. Kvôli cestovaniu musia rodičia aj deti vstávať o hodinu skôr, čo sa odráža na plnení školských povinností. Niektorí rodičia sa rozhodli pre bojkot a vyučujú deti doma.

Podpora

Rodičia na streche sú dobre naladení a majú podporu v podstate všetkých rodičov, ktorých deti doteraz školu navštevovali. Vyjadrili sa, že ich podporili aj ľudia zo susedných domov. Sú rozhodnutí vydržať v okupácii, kým sa im nepodarí dosiahnuť znovuotvorenie školy. Sú v kontakte s rodičmi okupujúcimi školu v Glasgowe, robotníkmi z Prisme Packaging v Dundee, ktorí nedávno skončili okupačný štrajk firmy a založili družstvo, a navštívili ich aj robotníci z továrne Visteon z Belfastu, ktorí stále vedú okupačný štrajk (hoci v nedeľu dosiahli dohodu s vedením o vyššom odstupnom). Na oplátku jedna z matiek navštívila továreň v Belfaste. S hliadkami na streche pomáhajú členovia londýnskej skupiny Solidarity Federation a rôzna podpora prichádza od jednotlivcov z rozličných ľavicových organizácií a odborov. Vodiči pri prechádzaní okolo trúbia, a v podstate neustále sa niekto pristaví na pár slov či ponúkne pomoc. 

Rodičov určite poteší aj solidarita zo zahraničia. Solidárne SMS-ky sa dajú posielať na číslo 00447946541331.

Stránka rodičov okupujúcich školu: http://defendeducationlewisham.wordpress.com/
Facebook: http://www.facebook.com/home.php#/group.php?gid=94554226367
video s rodičmi: http://www.youtube.com/watch?v=GeQFCDJIWps.

Daniel Drevený a Michal Tulík 

Zdroje: 
Libcom.org
The Commune

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj príspevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2018
15.05.2018 Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.

Krátka správa z vernisáže plagátov „Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní“
09.04.2018 V sobotu 24. marca sa v bardejovskej Bašte uskutočnila vernisáž výstavy kolektívu Hogwash s názvom Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní. Plagáty sa nachádzajú na prvom poschodí Bašty. V priestoroch kaviarne sú menšie plagáty z edície Abeceda anarchistického amatéra, vo vedľajšej veľkej miestnosti sú veľké plagáty. Kto nestihol vernisáž, má možnosť navštíviť Baštu v otváracích hodinách do 30. apríla, kedy sa výstava skončí (udalosť na FB).

Podporili sme pracovníkov a pracovníčky Poľskej pošty
01.03.2018 Dnes napoludnie sme v rámci medzinárodného týždňa solidarity s pracovníkmi a pracovníčkami Poľskej pošty navštívili veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. Keďže veľvyslanec sa na mieste nenachádzal, konzulovi sme objasnili dôvody našej návštevy a odovzdali list s požiadavkou (PDF), aby o proteste informoval príslušné orgány v Poľsku.

Rozhovor so zväzom Priama akcia v nemeckom vysielaní RTVS
26.02.2018 Ak ovládaš aspoň základy nemčiny, môžeš si vypočuť rozhovor pre Radio Slowakei International (vysielanie RTVS v nemeckom jazyku) z konca januára na tomto odkaze: RTVS.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in