Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny zo 17 krajín sveta.Rozhovor s pracujúcim z továrne v Nordhausene

5. október 2007

Pred niekoľkými týždňami obsadili zamestnanci fabriku na výrobu bicyklov v Durínsku. Od 10. júla obsadilo 125 zamestnancov továreň na výrobu bicyklov. Ich zamestnávateľ Bike Systems s.r.o je od augusta insolventný. V rámci akcie Strike-Bike chcú vyrobiť 1800 bicyklov, aby tak potencionálnym investorom dokázali svoju možnú konkurencieschopnosť na trhu. Rozpravali sme sa s členom združenia „Bicykle z Nordhausenu“ Andre Kegelom.

2. októbra bola uzávierka. Potrebovali ste 1800 objednávok, aby ste pokryli náklady na jeden týždeň výroby. Podarilo sa vám to?

Dokonca sme túto hranicu prekročili. O štvrtej sme uzavreli objednávky, aj keď neustále prichádzali ďalšie. Už teraz mame minimálne 1800 objednávok, z toho 200 je zo zahraničia. K tomu ešte treba prirátať tie, ktoré prídu poštou.

Pred niekoľkými dňami to nevyzeralo takto pozitívne. Ako to, že ku koncu došlo tak veľa objednávok?

Minulý týždeň sa témy chytili média. Odvtedy záujem neustále rástol.

Aká je nálada v kolektíve?

Veľmi dobrá. Zistili, že môžu niečo dosiahnuť, keď budú držať spolu a sledovať spoločný cieľ. Keď sme oznámili, že začneme s výrobou bicyklov, tešili sme sa. Strach sme mali len na začiatku, keď sa objednávky len rozbiehali.

Poslednú výplatu ste dostali v auguste. Z čoho momentálne žijete?

Veľa ľudí finančne podporuje rodina alebo priatelia. Časť však musela požiadať o podporu v nezamestnanosti. Boli k tomu síce nejaké výhrady, keďže technicky máme ešte všetci pracovné zmluvy. Vlastne sa to ani nedá, ale úrad práce sa zachoval naozaj nebyrokraticky.

Zriadili sme taktiež konto solidarity, z ktorého financujeme kávu, pečivo a všetky ostatné veci, ktoré potrebujeme v štrajkovej centrále. Ak však niekto nemá, môže sa najesť alebo si aj zobrať so sebou nejaké to pečivo a limonádu.

Vašim cieľom je nájsť investora, ktorý by v Nordhausene pokračoval s výrobou. Prečo si myslíte, že továreň by mohla byť zisková? S odbytom to nevyzeralo príliš ružovo. Insolventnosť bola vyhlásená už aj v roku 2000.

Chybou bola organizačná štruktúra podniku, na ktorej vrchole bolo príliš veľa ľudí. Boli sme súčasťou skupiny Biria, avšak len ako výrobná časť, podnik sa riadil odinakiaľ. To nás vlastne pohltilo. Bolo tu jednoducho príliš veľa ľudí, ktorých sme museli financovať.

Ak budeme vyrábať s novým investorom, chceli by sme všetko riadiť z Nordhausenu. Vďaka tomu by sme mohli dosiahnuť ročnú výrobu 200 000 bicyklov. V rámci skupiny Biria by sme museli vyrobiť 500 000 kusov.

Stredonemecký závod na výrobu bicyklov (MiFa), vaša konkurencia z neďalekého Sangerhausenu, vám ponúkla, že bude pokračovať s výrobou vo vašom závode. Prečo ste túto ponuku odmietli? Nebolo by to oveľa menej nebezpečné ako obsadenie továrne?

Ponuka od MiFa nebola určená pre všetkých. Netýkala by sa napr. kolegov, ktorí majú nad 50 alebo boli členmi podnikovej rady. Okrem toho je mesačná mzda v MiFalen cca 780 eur, čo je len o trochu viac ako podpora v nezamestnanosti. Dostávali by sme rovnaký plat bez ohľadu na to, koľko by sme museli vyrábať. To znamená, že by sme mesačne zarábali od 150 do 200 eur menej a museli pracovať ešte viac. K tomu ešte treba pripočítať náklady na dopravu. Práve to prinútilo viacerých ľudí, aby sa prihlásili na úrade práce.

Cieľom bolo nájsť investora, ktorý by pokračoval s výrobou. Sú nejakí záujemcovia?

Áno a od začiatku našej akcie sa už ozvali aj ďalší.

Čo ak sa žiaden investor nenájde? Budete pokračovať so samosprávnou výrobou?

Už sme o tom rozmýšľali. No pri veľkosti nášho obsadenia by sme toho moc nespravili a určite nie s touto továrňou. Asi by sme sa potom zredukovali a pokračovali vo výrobe v nejakej hale v Nordhausene.

Freie Arbeiterinnen- und Arbeiter-Union (FAU), anarchosyndikalistický odborový zväz podporuje váš projekt Strike-Bike a propaguje ho medzi ľavicou. Do akej miery je to dôležité?

Kontakt máme od Cafe Libertad, čo je voľné spoločenstvo, ktoré ponúka kávu z Mexika, Nikaraguy a ostatných hospodársky znevýhodnených oblastí. Keď sa dozvedeli o obsadení továrne, zavolali nám. Vďaka FAU sme prišli na nápad urobiť kampaň Strike Bike. Taktiež kontaktovali samosprávne riadený obchod s bicyklami Radspannerei z Kreuzburgu. S jeho pomocou sme dali dokopy Strike Bike.

Aký je názor ľudí z továrne na túto spoluprácu?

Nie je to pre nich problém. FAU tu neprišli lanáriť nových členov alebo hrať „tých dobrých“. Len nám jednoducho solidárne ponúkli svoju pomoc.

Aby tak vďaka kampani dostali svoje meno do médií?

Môže byť. Ale predovšetkým ich teší, že túto akciu vôbec robíme. Veľmi nám pomohli a zaslúžia si, aby sme ich spomenuli.

Nezhoršuje takáto podpora vaše šance u miestnej vlády v Durínsku?

Vláda sa už menej snažiť ani nemôže. Jediné, čo sme od nej dostali je, že Dieter Althaus (pozn. prekl. – premiér Durínska) odmietol naše pozvanie. Ani ministerka hospodárstva sa nám neozvala. Vydala iba tlačovú správu, že sa našim prípadom zaoberá.

Vašu akciu propaguje aj NPD.

Nemôžeme im to zakázať, ale nepáči sa nám to. Otvorene sme im to aj povedali a verejne sme sa od ich politiky dištancovali.

Z magazínu denníka Die Zeit č. 40 preložil Ivan Sekár

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj príspevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2018
15.05.2018 Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.

Krátka správa z vernisáže plagátov „Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní“
09.04.2018 V sobotu 24. marca sa v bardejovskej Bašte uskutočnila vernisáž výstavy kolektívu Hogwash s názvom Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní. Plagáty sa nachádzajú na prvom poschodí Bašty. V priestoroch kaviarne sú menšie plagáty z edície Abeceda anarchistického amatéra, vo vedľajšej veľkej miestnosti sú veľké plagáty. Kto nestihol vernisáž, má možnosť navštíviť Baštu v otváracích hodinách do 30. apríla, kedy sa výstava skončí (udalosť na FB).

Podporili sme pracovníkov a pracovníčky Poľskej pošty
01.03.2018 Dnes napoludnie sme v rámci medzinárodného týždňa solidarity s pracovníkmi a pracovníčkami Poľskej pošty navštívili veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. Keďže veľvyslanec sa na mieste nenachádzal, konzulovi sme objasnili dôvody našej návštevy a odovzdali list s požiadavkou (PDF), aby o proteste informoval príslušné orgány v Poľsku.

Rozhovor so zväzom Priama akcia v nemeckom vysielaní RTVS
26.02.2018 Ak ovládaš aspoň základy nemčiny, môžeš si vypočuť rozhovor pre Radio Slowakei International (vysielanie RTVS v nemeckom jazyku) z konca januára na tomto odkaze: RTVS.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in