Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.Salgado – Workers
alebo Čo všetko človek znesie!

31. október 2005

Konečne som sa na tú výstavu dostala! Prvý krát som sa s ňou stretla cez leto na stanici v Karlových Varoch, ale keďže som mala na chrbte skriňu namiesto batoha, nemala som moc chuť prechádzať sa po výstave. A tak som len dúfala, že sa mi naskytne ešte ďalšia šanca. Tak aj bolo a ja som úspešne prepásla „workerov“ aj v Bratislave. Našťastie organizátori mysleli aj na také prípady ako som ja a 29. októbra sa to konečne podarilo. Workers boli (a ešte do 6. novembra stále sú) opäť v Blave, čo sme aj využili a po stretnutí PA-BA sme sa tam spoločne vybrali.

Ak ešte niektorí z vás nie sú v obraze, hovorím o putovnej výstave, alebo ako ju nazvali organizátori – výstave na koľajniciach. V troch vagónoch je vystavených 81 Saldagovych fotografií z cyklu Workers.
Organizátorom výstavy je Leica Gallery Praha. Nie že by som im chcela robiť reklamu, no myslím, že to bol veľmi zaujímavý nápad „poslať“ umenie medzi ľudí. A asi aj oni to vnímajú ako úspešný projekt, keďže už pripravujú podobnú akciu na budúci rok.

Ale späť k samotnej výstave. Už z názvu a plagátov je jasná téma tohto cyklu – manuálna práca. Fotografie zachytávajú robotníkov a robotníčky z rôznych odvetví, od zberu čaju cez strojárstvo až po ťažbu síry či zabezpečovanie ropných vrtov. Úvodný text k výstave vás hneď na začiatku presvedčí, že nejde len o objektívne nehodnotiace zachytenie reality. Autor mal určitý cieľ a postoj, ktorý sa snaží prezentovať aj na fotografiách. No napriek tomu nejde ani o žiadne ideologické heroizovanie robotníkov. Mne osobne sa najviac páčili portrétové fotografie. Mala som pocit, že v tom jednom zábere, v pohľade, postoji a vo výraze toho ktorého človeka sa stretávali viaceré „aspekty“ jeho/jej života. Nielen  neuveriteľne ťažká a často nedôstojná práca ale aj fakt, že sa napriek nepostrádateľnosti tejto práce ocitajú na hranici spoločnosti. Fotografie nemajú za cieľ povedať o akú osobnosť ide, či doma mláti deti, či má predsudky alebo nie, aké sú jeho/jej názory. Ide skôr o vytiahnutie alebo zvýraznenie nejakej nepomenovateľnej (aspoň v slovenčine) vlastnosti „byť robotníkom“.
Celkovo som mala z výstavy trochu zmiešané pocity. Na jednej strane som bola nadšená ako sa Saldagovi podarilo zachytiť týchto ľudí a že touto výstavou umožnil, aby aj takíto „obyčajní“ ľudkovia mohli fascinovať divákov svojim životom. No na druhej strane som mala pocit skľúčenia z toho, že tie fotografie NAOZAJ zachytávajú realitu, ktorej sme súčasťou aj zo strany konzumentov... Alebo, výstavu možno vystihujú kamarátove slová: „Čo všetko človek znesie!“

Cyklus „Workers“ nie je jediné dielo so sociálnym podtextom v Saldagovej tvorbe. Sebastiao Saldago pochádza z Brazílie a od 69. roku, kedy emigroval, žil v Európe. Jeho názory prešli dosť veľkými premenami a v súčasnosti sa zaoberá rôznymi sociálnymi a ekologickými projektmi. Tým najväčším je asi Projekt obnovy pralesa na území, kde mala jeho rodina farmu. Ako hovorí v jednom rozhovore: „Pred pätnástimi rokmi sme prevzali od môjho otca farmu. Leží v oblasti atlantického pobrežného pralesa, ktorý bol na 93 % celkom zničený. ...Založili sme nadáciu a ťažko sa snažíme obnoviť to, čo sme pomohli zničiť. Zatiaľ sme zasadili okolo sedemstopäťdesiattisíc stromov. Ekosystém, ktorý vytvárame, sa podobá tomu pôvodnému, vysádzame asi stošesťdesiat druhov stromov. Vybudovali sme vzdelávacie stredisko, kde prichádzajú starostovia, strážcovia pralesa, učitelia,... a my im dávame školenie. Prichádzajú k nám tiež na dva roky študenti techniky a poľnohospodárstva, aby získali ekologické vzdelanie a venovali sa svojej práci v inom duchu...”.
 
Ďalšie fotografické cykly Sebastiaa Saldaga sú napr. Exodus  (o ľuďoch, ktorí sú nútení migrovať kvôli zmene politického či ekonomického systému, vojnám, ekologickým katastrofám) a Genesis (o miestach, ktoré ostali zatiaľ nedotknuté ekologickou krízou). Je to naozaj zaujímavý týpek, viac o ňom sa môžte dočítať aj v rozhovore časopisu Respekt: 19/05.

V Bratislave si túto výstavu môžete pozrieť do 6. novembra v Múzeu dopravy pri Hlavnej stanici (do 20:00).

Michaela Janigová
Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr�spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in