Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny zo 17 krajín sveta.Salgado – Workers
alebo Čo všetko človek znesie!

31. október 2005

Konečne som sa na tú výstavu dostala! Prvý krát som sa s ňou stretla cez leto na stanici v Karlových Varoch, ale keďže som mala na chrbte skriňu namiesto batoha, nemala som moc chuť prechádzať sa po výstave. A tak som len dúfala, že sa mi naskytne ešte ďalšia šanca. Tak aj bolo a ja som úspešne prepásla „workerov“ aj v Bratislave. Našťastie organizátori mysleli aj na také prípady ako som ja a 29. októbra sa to konečne podarilo. Workers boli (a ešte do 6. novembra stále sú) opäť v Blave, čo sme aj využili a po stretnutí PA-BA sme sa tam spoločne vybrali.

Ak ešte niektorí z vás nie sú v obraze, hovorím o putovnej výstave, alebo ako ju nazvali organizátori – výstave na koľajniciach. V troch vagónoch je vystavených 81 Saldagovych fotografií z cyklu Workers.
Organizátorom výstavy je Leica Gallery Praha. Nie že by som im chcela robiť reklamu, no myslím, že to bol veľmi zaujímavý nápad „poslať“ umenie medzi ľudí. A asi aj oni to vnímajú ako úspešný projekt, keďže už pripravujú podobnú akciu na budúci rok.

Ale späť k samotnej výstave. Už z názvu a plagátov je jasná téma tohto cyklu – manuálna práca. Fotografie zachytávajú robotníkov a robotníčky z rôznych odvetví, od zberu čaju cez strojárstvo až po ťažbu síry či zabezpečovanie ropných vrtov. Úvodný text k výstave vás hneď na začiatku presvedčí, že nejde len o objektívne nehodnotiace zachytenie reality. Autor mal určitý cieľ a postoj, ktorý sa snaží prezentovať aj na fotografiách. No napriek tomu nejde ani o žiadne ideologické heroizovanie robotníkov. Mne osobne sa najviac páčili portrétové fotografie. Mala som pocit, že v tom jednom zábere, v pohľade, postoji a vo výraze toho ktorého človeka sa stretávali viaceré „aspekty“ jeho/jej života. Nielen  neuveriteľne ťažká a často nedôstojná práca ale aj fakt, že sa napriek nepostrádateľnosti tejto práce ocitajú na hranici spoločnosti. Fotografie nemajú za cieľ povedať o akú osobnosť ide, či doma mláti deti, či má predsudky alebo nie, aké sú jeho/jej názory. Ide skôr o vytiahnutie alebo zvýraznenie nejakej nepomenovateľnej (aspoň v slovenčine) vlastnosti „byť robotníkom“.
Celkovo som mala z výstavy trochu zmiešané pocity. Na jednej strane som bola nadšená ako sa Saldagovi podarilo zachytiť týchto ľudí a že touto výstavou umožnil, aby aj takíto „obyčajní“ ľudkovia mohli fascinovať divákov svojim životom. No na druhej strane som mala pocit skľúčenia z toho, že tie fotografie NAOZAJ zachytávajú realitu, ktorej sme súčasťou aj zo strany konzumentov... Alebo, výstavu možno vystihujú kamarátove slová: „Čo všetko človek znesie!“

Cyklus „Workers“ nie je jediné dielo so sociálnym podtextom v Saldagovej tvorbe. Sebastiao Saldago pochádza z Brazílie a od 69. roku, kedy emigroval, žil v Európe. Jeho názory prešli dosť veľkými premenami a v súčasnosti sa zaoberá rôznymi sociálnymi a ekologickými projektmi. Tým najväčším je asi Projekt obnovy pralesa na území, kde mala jeho rodina farmu. Ako hovorí v jednom rozhovore: „Pred pätnástimi rokmi sme prevzali od môjho otca farmu. Leží v oblasti atlantického pobrežného pralesa, ktorý bol na 93 % celkom zničený. ...Založili sme nadáciu a ťažko sa snažíme obnoviť to, čo sme pomohli zničiť. Zatiaľ sme zasadili okolo sedemstopäťdesiattisíc stromov. Ekosystém, ktorý vytvárame, sa podobá tomu pôvodnému, vysádzame asi stošesťdesiat druhov stromov. Vybudovali sme vzdelávacie stredisko, kde prichádzajú starostovia, strážcovia pralesa, učitelia,... a my im dávame školenie. Prichádzajú k nám tiež na dva roky študenti techniky a poľnohospodárstva, aby získali ekologické vzdelanie a venovali sa svojej práci v inom duchu...”.
 
Ďalšie fotografické cykly Sebastiaa Saldaga sú napr. Exodus  (o ľuďoch, ktorí sú nútení migrovať kvôli zmene politického či ekonomického systému, vojnám, ekologickým katastrofám) a Genesis (o miestach, ktoré ostali zatiaľ nedotknuté ekologickou krízou). Je to naozaj zaujímavý týpek, viac o ňom sa môžte dočítať aj v rozhovore časopisu Respekt: 19/05.

V Bratislave si túto výstavu môžete pozrieť do 6. novembra v Múzeu dopravy pri Hlavnej stanici (do 20:00).

Michaela Janigová
Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj príspevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in