Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.Solidaritu s francúzskymi učiteľmi. Proti kontrole žiakov štátom

5. august 2009

Dvaja učitelia na základnej škole v meste Pau na juhozápade Francúzska, z ktorých jeden je členom anarchosyndikalistického zväzu CNT, čelia tlaku zo strany administratívy, pretože odmietli vyplniť tzv. Base-élèves, databázu, ktorá od roku 2007 slúži na zbieranie informácií o žiakoch základných škôl. Je dôležité ukázať, že učitelia a učiteľky vo Francúzsku nie sú vo svojom proteste sami. Žiadame preto všetkých, najmä ľudí pracujúcich v oblasti výchovy a vzdelávania, aby posielali solidárne maily a informovali svoje okolie o tomto probléme.

Silnejúce tlaky

V Marseille, Toulouse, Montpellier, Paríži a už aj v Pau čoraz viac silnejú tlaky proti „neposlušným“ učiteľom na základných školách. Namiesto toho, aby sa dialóg medzi nimi a ministerstvom školstva niesol v konštruktívnom duchu, regionálne vzdelávacie inšpekcie neprimerane tlačia na učiteľov a vynucujú si ich poslušnosť. Učitelia totiž vedome odmietajú používať nástroje a vzdelávacie programy, ktoré spochybňujú základné princípy ich práce.

Spoločný postup učiteľov, rodičov a komunity v Pau

8. júna 2009 sa v solidarite s učiteľmi konalo v Pau všeobecné zhromaždenie učiteľov, rodičov a ďalších podporovateľov učiteľov. Aj napriek tlaku zo strany administratívy sa aj tu rozhodli vyjadriť vzdelávacím inšpekciám svoje znepokojenie a nesúhlas s používanými metódami. 

Ako vyjadriť solidaritu

Veľmi jednoducho. Pošli solidárny mail (vzor nižšie) školskému inšpektorovi pre oblasť Pyrénées Atlantiques na adresu ce.ia64@ac-bordeaux.fr. Aby vo Francúzsku vedeli, koľko e-mailov mu prišlo, kópiu pošli aj na solidaritebaseeleves64@gmail.com a taktiež aj nám na priamaakcia(zavináč)priamaakcia(bodka)sk. Ak vieš nejaký cudzí jazyk, môžeš inšpektorovi aj zavolať na číslo +033/05 59 82 22 01.

Vzor protestného listu:

Lettre ouverte à Monsieur l'Inspecteur d'Académie des Pyrénées Atlantiques, 

c'est avec stupéfaction que nous apprenons les menaces de sanction qui pèsent sur les directeurs et les enseignants qui refusent de renseigner Base Elèves. 

Nous dénonçons la répression exercée sur ces personnes. 

D'autant plus que le fichier Base Elèves:

* n'a pas fait l'objet d'un débat public et a été mis en place sans le consentement des parents,
* participe d'un traçage de l'individu et d'un début d'atteinte à la vie privée avec des dérives éventuelles,
* voit ses données enregistrées pour une durée de 35 ans, aucune garantie n'étant donnée sur une possible évolution du fichier,
* peut faciliter, dans le cas de noms à consonnances étrangères, la politique actuelle contre les sans-papiers,
* coûte cher (plusieurs millions d'euros) alors que des postes sont supprimés et le service public d'Education démantelé soi-disant pour faire des économies.

Nous restons donc vigilants par rapport aux décisions que vous pourriez prendre concernant ces enseignants et nous sommes déterminés à être solidaires avec toutes celles et ceux qui subiraient une quelconque pression de votre part. 

Il en est de même pour les enseignants qui ne mettent pas en place l'aide personnalisée telle qu'elle est exigée par l'administration. 

Nous croyons fermement en l'engagement de ces enseignants pour la défense de l'Ecole Publique et de ses élèves.

 

Meno, zamestnanie/organizácia
Dátum
, mesto, krajina


Pošli na: ce.ia64@ac-bordeaux.fr
Kópiu na: solidaritebaseeleves64@gmail.com a priamaakcia(zavináč)priamaakcia(bodka)sk


Preklad:

 

0tvorený list p. inšpektorovi akadémie Pyrénées-Atlantiques,

s úžasom sa dozvedáme o hrozbe sankcií proti riaditeľom a učiteľom, ktorí odmietajú vyplniť databázu študentov Base-éleves.

Odsudzujeme represívne opatrenia, ktoré sa uplatňujú voči týmto osobám. 

Databáza študentov okrem iného:

* nebola predmetom verejnej diskusie a bola zavedená bez súhlasu rodičov,
* je prostriedkom na sledovanie jednotlivcov a potenciálne narušenie súkromia osôb s možnosťou zneužitia
* údaje v nej sú uložené po dobu 35 rokov a neexistuje záruka prípadných zmien v súbore,
* v prípade osôb s cudzo znejúcim priezviskom môže uľahčiť vykonávanie politiky namierenej proti prisťahovalcom bez dokladov,
* jej zavedenie je drahé (niekoľko miliónov eur), zatiaľ čo boli v rámci úsporných opatrení zrušené mnohé pracovné miesta a verejné služby v školstve.

Aj naďalej pozorne sledujeme rozhodnutia, ktoré by mohli mať dôsledky pre týchto učiteľov, a sme odhodlaní prejaviť solidaritu s tými, ktorí sú pod vaším tlakom.

To isté platí aj pre učiteľov, ktorí odmietajú databázu vypĺňať.

Pevne veríme snahe týchto učiteľov brániť verejné školstvo a jeho študentov.

 

Čo je vlastne Base-élèves

Ide o informačnú databázu o všetkých žiakoch vo Francúzsku. Obsahuje informácie ako príchod na územie krajiny (ak sú žiaci zo zahraničia), ktorý ročník prepadli, kedy neboli v škole, akú majú farbu pleti a množstvo ďalších údajov. Diskusie a protesty za zrušenie databázy prebiehajú už niekoľko rokov a mnohí učitelia odmietajú formuláre vypĺňať. Ministerstvo školstva sa pod tlakom rozhodlo, že niektoré údaje sa vyžadovať nebudú (napríklad národnosť, dátum príchodu do Francúzska a pod.) a už zozbierané údaje budú zmazané. Protesty však pokračujú a požaduje sa úplné zrušenie databázy, ktorá stále obsahuje napríklad aj to, či dieťa v škole navštevovalo psychológa a pod. Množstvo učiteľov tvrdí, že pre ich prácu sú to nepotrebné údaje, že nejde ani o zákon, ale len experiment ministerstva školstva, prípadne žiadajú, aby rodičia mohli sami určiť, či chcú, aby ich dieťa bolo v databáze, alebo z nej bolo vymazané.

 

Priama akcia

 

Podľa informácií CNT-Béarn (MAP Francúzsko) a online materiálov k problematike spracovali Nadia Hladká a Marek Klobúk

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr�spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in