Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny zo 17 krajín sveta.Solidaritu s francúzskymi učiteľmi. Proti kontrole žiakov štátom

5. august 2009

Dvaja učitelia na základnej škole v meste Pau na juhozápade Francúzska, z ktorých jeden je členom anarchosyndikalistického zväzu CNT, čelia tlaku zo strany administratívy, pretože odmietli vyplniť tzv. Base-élèves, databázu, ktorá od roku 2007 slúži na zbieranie informácií o žiakoch základných škôl. Je dôležité ukázať, že učitelia a učiteľky vo Francúzsku nie sú vo svojom proteste sami. Žiadame preto všetkých, najmä ľudí pracujúcich v oblasti výchovy a vzdelávania, aby posielali solidárne maily a informovali svoje okolie o tomto probléme.

Silnejúce tlaky

V Marseille, Toulouse, Montpellier, Paríži a už aj v Pau čoraz viac silnejú tlaky proti „neposlušným“ učiteľom na základných školách. Namiesto toho, aby sa dialóg medzi nimi a ministerstvom školstva niesol v konštruktívnom duchu, regionálne vzdelávacie inšpekcie neprimerane tlačia na učiteľov a vynucujú si ich poslušnosť. Učitelia totiž vedome odmietajú používať nástroje a vzdelávacie programy, ktoré spochybňujú základné princípy ich práce.

Spoločný postup učiteľov, rodičov a komunity v Pau

8. júna 2009 sa v solidarite s učiteľmi konalo v Pau všeobecné zhromaždenie učiteľov, rodičov a ďalších podporovateľov učiteľov. Aj napriek tlaku zo strany administratívy sa aj tu rozhodli vyjadriť vzdelávacím inšpekciám svoje znepokojenie a nesúhlas s používanými metódami. 

Ako vyjadriť solidaritu

Veľmi jednoducho. Pošli solidárny mail (vzor nižšie) školskému inšpektorovi pre oblasť Pyrénées Atlantiques na adresu ce.ia64@ac-bordeaux.fr. Aby vo Francúzsku vedeli, koľko e-mailov mu prišlo, kópiu pošli aj na solidaritebaseeleves64@gmail.com a taktiež aj nám na priamaakcia(zavináč)priamaakcia(bodka)sk. Ak vieš nejaký cudzí jazyk, môžeš inšpektorovi aj zavolať na číslo +033/05 59 82 22 01.

Vzor protestného listu:

Lettre ouverte à Monsieur l'Inspecteur d'Académie des Pyrénées Atlantiques, 

c'est avec stupéfaction que nous apprenons les menaces de sanction qui pèsent sur les directeurs et les enseignants qui refusent de renseigner Base Elèves. 

Nous dénonçons la répression exercée sur ces personnes. 

D'autant plus que le fichier Base Elèves:

* n'a pas fait l'objet d'un débat public et a été mis en place sans le consentement des parents,
* participe d'un traçage de l'individu et d'un début d'atteinte à la vie privée avec des dérives éventuelles,
* voit ses données enregistrées pour une durée de 35 ans, aucune garantie n'étant donnée sur une possible évolution du fichier,
* peut faciliter, dans le cas de noms à consonnances étrangères, la politique actuelle contre les sans-papiers,
* coûte cher (plusieurs millions d'euros) alors que des postes sont supprimés et le service public d'Education démantelé soi-disant pour faire des économies.

Nous restons donc vigilants par rapport aux décisions que vous pourriez prendre concernant ces enseignants et nous sommes déterminés à être solidaires avec toutes celles et ceux qui subiraient une quelconque pression de votre part. 

Il en est de même pour les enseignants qui ne mettent pas en place l'aide personnalisée telle qu'elle est exigée par l'administration. 

Nous croyons fermement en l'engagement de ces enseignants pour la défense de l'Ecole Publique et de ses élèves.

 

Meno, zamestnanie/organizácia
Dátum
, mesto, krajina


Pošli na: ce.ia64@ac-bordeaux.fr
Kópiu na: solidaritebaseeleves64@gmail.com a priamaakcia(zavináč)priamaakcia(bodka)sk


Preklad:

 

0tvorený list p. inšpektorovi akadémie Pyrénées-Atlantiques,

s úžasom sa dozvedáme o hrozbe sankcií proti riaditeľom a učiteľom, ktorí odmietajú vyplniť databázu študentov Base-éleves.

Odsudzujeme represívne opatrenia, ktoré sa uplatňujú voči týmto osobám. 

Databáza študentov okrem iného:

* nebola predmetom verejnej diskusie a bola zavedená bez súhlasu rodičov,
* je prostriedkom na sledovanie jednotlivcov a potenciálne narušenie súkromia osôb s možnosťou zneužitia
* údaje v nej sú uložené po dobu 35 rokov a neexistuje záruka prípadných zmien v súbore,
* v prípade osôb s cudzo znejúcim priezviskom môže uľahčiť vykonávanie politiky namierenej proti prisťahovalcom bez dokladov,
* jej zavedenie je drahé (niekoľko miliónov eur), zatiaľ čo boli v rámci úsporných opatrení zrušené mnohé pracovné miesta a verejné služby v školstve.

Aj naďalej pozorne sledujeme rozhodnutia, ktoré by mohli mať dôsledky pre týchto učiteľov, a sme odhodlaní prejaviť solidaritu s tými, ktorí sú pod vaším tlakom.

To isté platí aj pre učiteľov, ktorí odmietajú databázu vypĺňať.

Pevne veríme snahe týchto učiteľov brániť verejné školstvo a jeho študentov.

 

Čo je vlastne Base-élèves

Ide o informačnú databázu o všetkých žiakoch vo Francúzsku. Obsahuje informácie ako príchod na územie krajiny (ak sú žiaci zo zahraničia), ktorý ročník prepadli, kedy neboli v škole, akú majú farbu pleti a množstvo ďalších údajov. Diskusie a protesty za zrušenie databázy prebiehajú už niekoľko rokov a mnohí učitelia odmietajú formuláre vypĺňať. Ministerstvo školstva sa pod tlakom rozhodlo, že niektoré údaje sa vyžadovať nebudú (napríklad národnosť, dátum príchodu do Francúzska a pod.) a už zozbierané údaje budú zmazané. Protesty však pokračujú a požaduje sa úplné zrušenie databázy, ktorá stále obsahuje napríklad aj to, či dieťa v škole navštevovalo psychológa a pod. Množstvo učiteľov tvrdí, že pre ich prácu sú to nepotrebné údaje, že nejde ani o zákon, ale len experiment ministerstva školstva, prípadne žiadajú, aby rodičia mohli sami určiť, či chcú, aby ich dieťa bolo v databáze, alebo z nej bolo vymazané.

 

Priama akcia

 

Podľa informácií CNT-Béarn (MAP Francúzsko) a online materiálov k problematike spracovali Nadia Hladká a Marek Klobúk

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj príspevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2018
15.05.2018 Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.

Krátka správa z vernisáže plagátov „Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní“
09.04.2018 V sobotu 24. marca sa v bardejovskej Bašte uskutočnila vernisáž výstavy kolektívu Hogwash s názvom Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní. Plagáty sa nachádzajú na prvom poschodí Bašty. V priestoroch kaviarne sú menšie plagáty z edície Abeceda anarchistického amatéra, vo vedľajšej veľkej miestnosti sú veľké plagáty. Kto nestihol vernisáž, má možnosť navštíviť Baštu v otváracích hodinách do 30. apríla, kedy sa výstava skončí (udalosť na FB).

Podporili sme pracovníkov a pracovníčky Poľskej pošty
01.03.2018 Dnes napoludnie sme v rámci medzinárodného týždňa solidarity s pracovníkmi a pracovníčkami Poľskej pošty navštívili veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. Keďže veľvyslanec sa na mieste nenachádzal, konzulovi sme objasnili dôvody našej návštevy a odovzdali list s požiadavkou (PDF), aby o proteste informoval príslušné orgány v Poľsku.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in