Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Solidaritu s francúzskymi učiteľmi. Proti kontrole žiakov štátom

5. august 2009

Dvaja učitelia na základnej škole v meste Pau na juhozápade Francúzska, z ktorých jeden je členom anarchosyndikalistického zväzu CNT, čelia tlaku zo strany administratívy, pretože odmietli vyplniť tzv. Base-élèves, databázu, ktorá od roku 2007 slúži na zbieranie informácií o žiakoch základných škôl. Je dôležité ukázať, že učitelia a učiteľky vo Francúzsku nie sú vo svojom proteste sami. Žiadame preto všetkých, najmä ľudí pracujúcich v oblasti výchovy a vzdelávania, aby posielali solidárne maily a informovali svoje okolie o tomto probléme.

Silnejúce tlaky

V Marseille, Toulouse, Montpellier, Paríži a už aj v Pau čoraz viac silnejú tlaky proti „neposlušným“ učiteľom na základných školách. Namiesto toho, aby sa dialóg medzi nimi a ministerstvom školstva niesol v konštruktívnom duchu, regionálne vzdelávacie inšpekcie neprimerane tlačia na učiteľov a vynucujú si ich poslušnosť. Učitelia totiž vedome odmietajú používať nástroje a vzdelávacie programy, ktoré spochybňujú základné princípy ich práce.

Spoločný postup učiteľov, rodičov a komunity v Pau

8. júna 2009 sa v solidarite s učiteľmi konalo v Pau všeobecné zhromaždenie učiteľov, rodičov a ďalších podporovateľov učiteľov. Aj napriek tlaku zo strany administratívy sa aj tu rozhodli vyjadriť vzdelávacím inšpekciám svoje znepokojenie a nesúhlas s používanými metódami. 

Ako vyjadriť solidaritu

Veľmi jednoducho. Pošli solidárny mail (vzor nižšie) školskému inšpektorovi pre oblasť Pyrénées Atlantiques na adresu ce.ia64@ac-bordeaux.fr. Aby vo Francúzsku vedeli, koľko e-mailov mu prišlo, kópiu pošli aj na solidaritebaseeleves64@gmail.com a taktiež aj nám na priamaakcia(zavináč)priamaakcia(bodka)sk. Ak vieš nejaký cudzí jazyk, môžeš inšpektorovi aj zavolať na číslo +033/05 59 82 22 01.

Vzor protestného listu:

Lettre ouverte à Monsieur l'Inspecteur d'Académie des Pyrénées Atlantiques, 

c'est avec stupéfaction que nous apprenons les menaces de sanction qui pèsent sur les directeurs et les enseignants qui refusent de renseigner Base Elèves. 

Nous dénonçons la répression exercée sur ces personnes. 

D'autant plus que le fichier Base Elèves:

* n'a pas fait l'objet d'un débat public et a été mis en place sans le consentement des parents,
* participe d'un traçage de l'individu et d'un début d'atteinte à la vie privée avec des dérives éventuelles,
* voit ses données enregistrées pour une durée de 35 ans, aucune garantie n'étant donnée sur une possible évolution du fichier,
* peut faciliter, dans le cas de noms à consonnances étrangères, la politique actuelle contre les sans-papiers,
* coûte cher (plusieurs millions d'euros) alors que des postes sont supprimés et le service public d'Education démantelé soi-disant pour faire des économies.

Nous restons donc vigilants par rapport aux décisions que vous pourriez prendre concernant ces enseignants et nous sommes déterminés à être solidaires avec toutes celles et ceux qui subiraient une quelconque pression de votre part. 

Il en est de même pour les enseignants qui ne mettent pas en place l'aide personnalisée telle qu'elle est exigée par l'administration. 

Nous croyons fermement en l'engagement de ces enseignants pour la défense de l'Ecole Publique et de ses élèves.

 

Meno, zamestnanie/organizácia
Dátum
, mesto, krajina


Pošli na: ce.ia64@ac-bordeaux.fr
Kópiu na: solidaritebaseeleves64@gmail.com a priamaakcia(zavináč)priamaakcia(bodka)sk


Preklad:

 

0tvorený list p. inšpektorovi akadémie Pyrénées-Atlantiques,

s úžasom sa dozvedáme o hrozbe sankcií proti riaditeľom a učiteľom, ktorí odmietajú vyplniť databázu študentov Base-éleves.

Odsudzujeme represívne opatrenia, ktoré sa uplatňujú voči týmto osobám. 

Databáza študentov okrem iného:

* nebola predmetom verejnej diskusie a bola zavedená bez súhlasu rodičov,
* je prostriedkom na sledovanie jednotlivcov a potenciálne narušenie súkromia osôb s možnosťou zneužitia
* údaje v nej sú uložené po dobu 35 rokov a neexistuje záruka prípadných zmien v súbore,
* v prípade osôb s cudzo znejúcim priezviskom môže uľahčiť vykonávanie politiky namierenej proti prisťahovalcom bez dokladov,
* jej zavedenie je drahé (niekoľko miliónov eur), zatiaľ čo boli v rámci úsporných opatrení zrušené mnohé pracovné miesta a verejné služby v školstve.

Aj naďalej pozorne sledujeme rozhodnutia, ktoré by mohli mať dôsledky pre týchto učiteľov, a sme odhodlaní prejaviť solidaritu s tými, ktorí sú pod vaším tlakom.

To isté platí aj pre učiteľov, ktorí odmietajú databázu vypĺňať.

Pevne veríme snahe týchto učiteľov brániť verejné školstvo a jeho študentov.

 

Čo je vlastne Base-élèves

Ide o informačnú databázu o všetkých žiakoch vo Francúzsku. Obsahuje informácie ako príchod na územie krajiny (ak sú žiaci zo zahraničia), ktorý ročník prepadli, kedy neboli v škole, akú majú farbu pleti a množstvo ďalších údajov. Diskusie a protesty za zrušenie databázy prebiehajú už niekoľko rokov a mnohí učitelia odmietajú formuláre vypĺňať. Ministerstvo školstva sa pod tlakom rozhodlo, že niektoré údaje sa vyžadovať nebudú (napríklad národnosť, dátum príchodu do Francúzska a pod.) a už zozbierané údaje budú zmazané. Protesty však pokračujú a požaduje sa úplné zrušenie databázy, ktorá stále obsahuje napríklad aj to, či dieťa v škole navštevovalo psychológa a pod. Množstvo učiteľov tvrdí, že pre ich prácu sú to nepotrebné údaje, že nejde ani o zákon, ale len experiment ministerstva školstva, prípadne žiadajú, aby rodičia mohli sami určiť, či chcú, aby ich dieťa bolo v databáze, alebo z nej bolo vymazané.

 

Priama akcia

 

Podľa informácií CNT-Béarn (MAP Francúzsko) a online materiálov k problematike spracovali Nadia Hladká a Marek Klobúk

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Košice - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (26.6.)
12.06.2024 V košickom klube Collosseum sa opäť stretneme v stredu 26. júna o 18:00. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia (19.6.)
03.06.2024 Červnové setkání na Základně Tři ocásci se uskuteční ve středu 19. 6. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Žilina - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (štvrtok 13.6.)
20.05.2024 Po úspešnej akcii „Večer so zväzom Priama akcia“ na žilinskej Hájovni, sme sa rozhodli, že skúsime otvorené stretnutie aj v Žiline. Stretneme sa opäť na Hájovni (Cesta k Paľovej búde 27) vo štvrtok 13. júna o 19.00. Cieľ je rovnaký ako v prípade ostatných otvorených stretnutí – spájať sa s ľuďmi, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z okolia. Ak máš záujem o kontakt, ale na stretnutie nemôžeš prísť, ozvi sa nám cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň online dotazník. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Trnava - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (29.5.)
17.05.2024 V priestoroch vynoveného Kubika na Pekárskej 40 sa stretneme opäť v stredu 29. mája o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie vrátane nových plagátov, nálepiek a letákov propagujúcich brožúru „Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať“.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia
06.05.2024 Na Základně Tři ocásci se setkáme opět už budoucí středu 15. 5. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Diskusia na UCOFe - Ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa? (4.5., Bratislava)
29.04.2024 V rámci United Colours Of Football (FB) v sobotu 4. mája o 13:00 predstavíme formou diskusie, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou aj ako subjektívne vnímame fungovanie v organizácii v súvislosti s osobným a rodinným životom. Porozprávame, ako sme sa vlastne dostali k anarchistickým myšlienkam a nevynecháme ani konkrétne aktivity či zážitky zo sporov o vyplatenie dlžných miezd. Priestor bude samozrejme aj na otázky, ktoré zaujímajú teba. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (24.4.)
19.04.2024 V stredu 24. apríla o 18:00 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Večer so zväzom Priama akcia v Hájovni – ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa?
13.02.2024 V sobotu 16.3. sa uskutoční akcia, kde budeme rozprávať o úspešnom organizovaní sa, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou, ale aj o veciach, ktoré zaujímajú teba.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (21.2., Kubik)
05.02.2024 Po krátkej pauze pokračujeme ďalším stretnutím aj v trnavskom Kubiku na Štefánikovej 4 o 19:00! Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Tentokrát budeme okrem iného pokračovať v prípravách kampane „Ideš na brigádu?“. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (18.1.)
08.01.2024 Vo štvrtok 18. januára o 18:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník - https://www.priamaakcia.sk/zapoj-sa. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Ohliadnutie sa za otvoreným stretnutím v Skalici
10.09.2023 Otvorené stretnutie PA sa uskutočnilo prvý raz v regióne mimo väčších miest. Poteší, že aj na Záhorí sú ľudia, ktorí sa chcú aktívne zapájať do riešenia problémov na pracoviskách a komunite, navzájom si pomáhať a učiť sa od seba. Nadobudnuté zručnosti sa v budúcnosti zídu pri vedení sporov a ďalšom organizovaní sa. Príjemná pracovná atmosféra dotvárala celý priebeh stretnutia a dohodli sme viacero praktických vecí a možností ako sa zapojiť. K dispozícii boli tiež materiály súvisiace s anarchosyndikalizmom a hnutím pracujúcich.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (20.9., Foajé)
30.08.2023 Po mesačnej prestávke pokračujeme od 20. septembra v otvorených stretnutiach vo Foajé na Štefánikovej 16 o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (17.8.)
04.08.2023 Vo štvrtok 17. augusta o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Skalici (30.8.)
30.07.2023 Vďaka dotazníku sme sa v poslednom čase spoznali s ľuďmi z viacerých regiónov. Naším cieľom je, aby sa rozvíjali aktivity v čo najviac lokalitách a nielen vo veľkých mestách ako sú Bratislava, Košice či Trnava. Aj preto nás teší, že ďalšie otvorené stretnutie bude v Skalici. Určené je pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci či na brigáde, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z regiónu. Ak chceš prísť, kontaktuj nás vopred cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň spomínaný dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Prenasledovanie odborov v Rusku
11.07.2023 Z rôznych miest Ruska neustále prichádzajú správy o represiách voči odborom. Zámienky na prenasledovanie sú rôzne, vždy však ide o pomstu zo strany štátu a kapitálu. Vo vojenskej atmosfére militarizácie a „mobilizácie národa“ navyše vzniká ešte väčší priestor na útoky na pracujúcu triedu.
V minulom roku sa represie dotkli odborového zväzu Kuriér, ktorí sa dostali do povedomia svojimi štrajkami a ktorého hlavná postava Kirill Ukrajincev bol 26. apríla 2022 zatknutý (viac info tu https://priamaakcia.sk/Podpor-odbory-Kurier-v-Rusku-celia-represii-zo-strany-rezimu.html).


Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in