Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny zo 17 krajín sveta.Solidarity Federation zvíťazili v spore s pracovnou agentúrou Office Angels

16. máj 2011

S radosťou oznamujeme víťazstvo Solidarity Federation (MAP Veľká Británia) v kampani proti Office Angels, ktorú podporila aj Priama akcia a do ktorej sa zapojili aj ľudia na Slovensku a v Česku. Vďaka protestným akciám sa firma vzdala a pracovník dostal dlhované peniaze. Spor ukázal význam solidarity, ktorá, podobne ako v prípade kampane proti agentúre OTTO, prináša výsledky.

Vývoj sporu

Kontakt s organizáciou

Ako sme informovali v článku Podpor zamestnanca v boji o nevyplatenú mzdu, Solidarity Federation (SF) vyšli v marci do sporu s agentúrou Office Angels, ktorá odmietla vyplatiť dlžnú mzdu zamestnancovi Danovi a tvrdila, že u nej pracoval nie tri dni, ale iba jeden. Dan sa po neúspešných telefonátoch a osobných návštevách v agentúre rozhodol o svojej situácii napísať na portál libcom.org a požiadal o radu. Office Angels zjavne monitorujú, čo sa o nich píše na internete, takže sa o diskusii na libcom.org dozvedeli, zistili si, o koho ide, a mali tú drzosť kontaktovať Dana a obťažovať ho preto, že niekoho požiadal o pomoc. Tento postup podnietil Dana ozvať sa skupine Solidarity Federation v južnom Londýne a požiadať o pomoc pri riešení svojho problému.

Prvé akcie a úsilie o rozšírenie sporu

Hoci išlo o malú sumu, agentúra ju odmietala vyplatiť. Prvý piket a návšteva SF vo wimbledonskej pobočke Office Angels nemala nijaký účinok a agentúra odmietla povoliť Danovi vstup do všetkých pobočiek.

Nasledoval teda piket a návšteva pobočky na rušnej Oxford Street v centre Londýna, kde sa SF rozhodli informovať o probléme čo najviac ľudí. Pikety sa stretli s pozitívnymi reakciami okoloidúcich – zjavne preto, že podobné skúsenosti majú v súčasnosti mnohí pracujúci, ktorí prišli o zamestnanie a sú odkázaní na dočasnú prácu. Ďalším plusom bol fakt, že už po prvých akciách sa SF ozvali organizácie, ktoré prejavili záujem solidárne sa zapojiť do sporu. Výsledkom bola výzva na internete s vysvetlením pozadia sporu a žiadosťou, aby sa jednotlivci, ktorí majú záujem vyjadriť solidaritu, zúčastnili ďalšieho piketu a zapojili do „komunikačnej blokády“ pobočky Office Angels vo Wimbledone. Išlo o pokus odstaviť komunikáciu firmy s potenciálnymi klientmi. Prvá z dvoch blokád sa vydarila – agentúra zaznamenala stovky telefonátov a e-mailov od jednotlivcov aj skupín. Všetky aktivity boli zamerané výlučne na vedenie firmy, a nie zamestnancov Office Angels. Po tom, čo vedenie nariadilo zamestnancom, aby si s telefonátmi poradili sami a neprepájali ich, SF vyzvali zamestnancov agentúry, ku ktorým sa firma zachovala nevhodne, aby ich kontaktovali.

Neúspešná taktika vedenia a ešte intenzívnejšia odozva SF

Reakcia vedenia na seba nenechala dlho čakať. Ráno v deň prvého verejne oznámeného piketu zavolala agentúra Danovi, že „už to trvalo dosť dlho“ a „určite“ dostane svoju mzdu. Manažér prisľúbil, že sa mu ozve ešte pred poludním a povie mu viac. Keď sa nikto neozýval, bolo jasné, že išlo iba o taktiku, ako zastaviť akcie. Plánovaný piket aj komunikačná blokáda teda pokračovali. Keď Dan večer zavolal do agentúry, tvrdili, že došlo k zdržaniu na právnom oddelení.

Ukázalo sa, že Office Angels zneisteli. Ako tvrdia SF v prehlásení z 15.5.: „Pikety, e-maily, telefonáty (najmä telefonáty) a informovanie o praktikách firmy na internete mali význam.“ Spor sa však nemohol skončiť predtým, ako Dan dostane peniaze. SF naplánovali nasledovné aktivity:

1. celoštátny týždeň akcií 9.-15. mája s druhou komunikačnou blokádou načasovanou na 11.5. Londýnska skupina SF vyzvala ostatné lokálne skupiny ako aj ďalšie spriatelené organizácie (UK IWW, Anarchist Federation, Commune), aby uskutočnili pikety pred pobočkami Office Angels v miestach, kde pôsobia.

2. začali sa prípravy na medzinárodný týždeň akcií proti firme ADECCO, ktorá vlastní Office Angels a je najväčšou pracovnou agentúrou na svete s vyše 5 500 pobočkami. Spoliehajúc sa na sesterské organizácie v Medzinárodnej asociácii pracujúcich (MAP) mohli SF pritlačiť na firmu prakticky na celom svete. Kontaktovali aj odborový zväz IWW v USA a mládežnícku odborovú organizáciu Syndicalist Youth Federation vo Švédsku.

Celoštátny týždeň akcií

Odozva na výzvu SF bola výborná: uskutočnilo sa niekoľko piketov v Londýne, tri v Northamptone, dva v Readingu, dva v Brightone, ďalšie v Oxforde, Nottinghame, Leedsi, Newcastli, Manchesteri, Bristole a Liverpoole. Niekde protestujúci odovzdali list s požiadavkami, niekde sa pokúsili porozprávať s manažérmi pobočiek, niekde boli pobočky počas trvania akcií zatvorené. Spolu sa podarilo zorganizovať vyše 15 piketov v celej Británii. Solidárna odozva a prvotná reakcia agentúry (keď na aktivistov zavolali políciu) boli znakom, že akcie firmou otriasli.

V utorok sa podľa všetkého do sporu vložil niekto z vyšších miest spoločnosti Office Angels či dokonca ADECCO v úsilí očistiť meno firmy. Na webe Office Angels sa objavila tlačová správa od podnikového riaditeľa. V nej boli „rozliční jednotlivci“ obvinení z „poškodzujúcej akcie“ (vo verzii, ktorú dostali aktivisti od manažéra v Readingu, bol použitý pojem „priamej akcie“; firma si asi neskôr uvedomila, že hoci aktivistov chcela očierniť, skôr im tým nahrala). Zmenila sa aj reakcia na pikety. Vedenie už nevolalo políciu a vyšlo sa porozprávať s protestujúcimi, pričom sa urputne usilovali pôsobiť priateľsky a prakticky žobronili o informáciu, či sú aktivisti v kontakte aj s ďalšími pracovníkmi cez agentúru. Najevidentnejšie to bolo v utorok v Readingu, kde manažér pobočky vyšiel von a agresívne sa pustil do členky SF (matky, ktorá mala so sebou 14-mesačné dieťa) a pokúšal sa jej vytrhnúť z ruky letáky. Počas druhého piketu v stredu vyšiel znova von a horlivo sa začal ospravedlňovať. Niekto zjavne pritlačil na lokálnych manažérov, aby sa správali zdvorilo.

Už v utorok sa Danovi opäť ozvali z Office Angels s informáciou, že majú dokumenty potvrdzujúce, že odpracoval tri dni a nie dva, a že mu vyplatia všetky peniaze. Sľuby však nestačili a akcie pokračovali podľa plánu – streda mala byť dňom druhej komunikačnej blokády.

V stredu ráno dostal Dan ďalší telefonát. Office Angels navrhli, že mu zaplatia za celé tri dni, ak pôjde svedčiť v prípade žaloby Office Angels proti firme Kinetic, pre ktorú pracoval. Inými slovami, prosili Dana o pomoc, aby si dodatočne vymohli peniaze od klientskej firmy. Samozrejme, Dan odmietol. Problémy si má firma riešiť sama, a nie zaťahovať do nich Dana. V stredu sa mu ozvali ešte raz s tým, že peniaze mu už poslali na účet, a vyjadrili „nádej“, že ich podporí v spore s Kineticom. Ani tento sľub nestačil na ukončenie akcií. Čakalo sa, kým budú peniaze reálne na účte.

Pikety pokračovali aj vo štvrtok. Manažéri prichádzali za protestujúcimi s tlačovou správou, že je už všetko v poriadku a peniaze boli vyplatené.

Suma bola pripísaná na účet až v piatok 13. mája a Office Angels doplnili pôvodnú tlačovú správu o vetu „objavili sa nové informácie a tohto jednotlivca sme vzali za slovo a vyplatili mu všetky peniaze“. Pritom jedinou novou informáciou bola skutočnosť, že Dan nebude robiť poskoka agentúre na súde a firma sa zľakla, čo by mohol spôsobiť medzinárodný týždeň akcií. Keďže sa požiadavky splnili, všetky ďalšie pikety sa zrušili.

„Prečo sme uspeli?“


Na túto otázku odpovedajú SF nasledovne: „V prvom rade treba povedať, že od začiatku recesie došlo k nárastu miery triedneho boja. To znamená, že – so všetkým dobrým aj zlým, čo k tomu patrí – žijeme v prostredí, v ktorom sa ľahšie organizuje. Zároveň si však myslíme, že sa deje aj niečo viac (hoci to s tým tiež súvisí), konkrétne je tu chuť do praktickej činnosti v rámci „aktivistickej“/politickej komunity (nehovoriac o širšej populácii). Toto je Británia po úsporných balíčkoch. Ľudia sú nasratí a prvý raz za celú generáciu vedia na koho. Úbytok miest v prvovýrobe a marketizácia verejného sektora znamená, že prácu pre pracovnú agentúru – kde človek nemá ťažko vybojované práva stálych zamestnancov – museli prijať mnohí z nás. Spor s Office Angels poskytol anarchistom, ktorí sa venujú problematike triedneho boja, príležitosť pre konkrétnu, praktickú aktivitu. Príliš dlho sme si mnohí museli vystačiť s verejnými – alebo ešte horšie – online debatami o anarchizme, s vydávaním literatúry či navštevovaním tých niekoľkých štrajkov, hoci postupne je ich viac. Samozrejme, sú to všetko dôležité úlohy. Chceme však dospieť do bodu, kedy budú anarchosyndikalistické zväzy uskutočňovať, organizovať a viesť boje na pracoviskách a v komunite. Pre mnohých z nás bol spor s Office Angels prvou skúsenosťou, kde sme mohli vidieť, ako anarchistická organizácia vzala na seba aktívnu rolu v spore na pracovisku. Páčilo sa nám to. A chceme viac.“

SF sa podarilo ukázať, že sú oprávnenou hrozbou pre šéfov. V priebehu niekoľkých dní dokázali uskutočniť vyše tucet akcií po celej krajine a dosiahnuť zmenu v správaní vedenia. „Nechceme špekulovať, ale toto by mohlo byť varovaním pre miestnych manažérov (v Office Angels aj inde): Ak sa vám na prahu objaví Solidarity Federation, zaplaťte. Inak je dosť možné, že sami prídete o prácu.“

Kampaň poukázala na skutočnosť, že naše problémy nezmiznú jedným bojom, no jeden boj môže byť základom pre ďalšie, a takto môže vznikať nezávislé hnutie pracujúcich. „Tým, že máme kontrolu nad vlastnými bojmi, že v boji za naše práva a lepšie podmienky používame priame akcie a že sa môžeme oprieť o medzinárodnú solidaritu, dokážeme vybudovať základy lepšieho sveta. ... Praktiky Office Angels sú dosť rozšírené a za daných ekonomických podmienok je veľmi pravdepodobné, že podobné skúsenosti má oveľa viac zamestnancov. Ak to má prestať, musíme držať spolu a klásť odpor. Uvítame, ak sa nám ozvú pracujúci, ktorí využívajú priame akcie, a požiadajú nás o prejav solidarity. Táto kampaň síce priniesla víťazstvo, no kým vykonávame prácu v rámci systému, ktorý nás všetkých núti pracovať a trpieť v prospech bohatých a mocných, naše boje musia pokračovať.“

Vzájomná pomoc a priame akcie – účinné metódy

Vďaka odhodlanosti Dana stáť za svojimi požiadavkami a schopnosti SF zmobilizovať sa aj v malom počte sa dostavil výsledok. Podľa SF to dokazuje, že priama akcia funguje: „Dosiahli sme, čo sme dosiahli; bez právnikov, súdov, pracovnoprávnych tribunálov či dokonca odborových funkcionárov. A vyhrali sme. Pripravili sme plán a stratégiu a navzdory niekoľkým nevyhnutným ťažkostiam sme zorganizovali stupňujúcu sa kampaň proti najväčšej pracovnej agentúre na svete. Ešte sme ani nepodnikli všetky plánované kroky, a už sme prinútili Office Angels zaplatiť z vlastného vrecka uprostred prebiehajúceho celoštátneho týždňa akcií. Ich klient [Kinetic] im predsa zatiaľ nezaplatil. Medzitým sme posilnili našu triednu sebadôveru. Vo všetkom, čo sme urobili, od odovzdania listov manažérom po rozprávanie na verejnosti a koordinovanie akcií, sme teraz lepší ako pred tromi mesiacmi.“

Poďakovanie

Kampaň sa teda úspešne skončila a SF ďakujú všetkým, ktorí sa do nej zapojili. Za Priamu akciu ďakujeme tým, ktorí Office Angels poslali protestný e-mail, a dúfame, že na podobné výzvy bude reagovať stále viac ľudí. Slovami Dana: „Obrovská vďaka patrí najmä londýnskej skupine Solidarity Federation a všetkým ostatným, ktorí sa zúčastnili piketov, poslali e-maily a zatelefonovali. Podpora všetkých týchto ľudí ma skutočne dojala.“

Podľa informácií od Solidarity Federation spracoval Michal Tulík


Súvisiace články:
Podpor zamestnanca v boji o nevyplatenú mzdu
Organizovanie sa proti šéfom a majiteľom bytov v praxi - fungovanie a úspechy SeaSol
Victory against Office Angels!
Solidarity Federation to agency workers: together we can fight back and win!

Správy z niektorých piketov SolFed:
http://www.solfed.org.uk/?q=office-angels-picket-liverpool
http://www.solfed.org.uk/?q=oxford-pickets-office-angels
http://www.solfed.org.uk/?q=office-angels-picket-manchester-may-12
http://www.solfed.org.uk/?q=thames-valley-solfed-reading-vs-office-angels-rounds-1-and-2
http://www.solfed.org.uk/?q=office-angels-london-pickets
http://www.solfed.org.uk/?q=bristol-police-guard-office-angels-branch-during-picket
http://www.solfed.org.uk/?q=office-angels-picket-leeds
http://www.solfed.org.uk/?q=national-week-of-action-against-office-angels-brighton

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj príspevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in