Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Solidarity Federation zvíťazili v spore s pracovnou agentúrou Office Angels

16. máj 2011

S radosťou oznamujeme víťazstvo Solidarity Federation (MAP Veľká Británia) v kampani proti Office Angels, ktorú podporila aj Priama akcia a do ktorej sa zapojili aj ľudia na Slovensku a v Česku. Vďaka protestným akciám sa firma vzdala a pracovník dostal dlhované peniaze. Spor ukázal význam solidarity, ktorá, podobne ako v prípade kampane proti agentúre OTTO, prináša výsledky.

Vývoj sporu

Kontakt s organizáciou

Ako sme informovali v článku Podpor zamestnanca v boji o nevyplatenú mzdu, Solidarity Federation (SF) vyšli v marci do sporu s agentúrou Office Angels, ktorá odmietla vyplatiť dlžnú mzdu zamestnancovi Danovi a tvrdila, že u nej pracoval nie tri dni, ale iba jeden. Dan sa po neúspešných telefonátoch a osobných návštevách v agentúre rozhodol o svojej situácii napísať na portál libcom.org a požiadal o radu. Office Angels zjavne monitorujú, čo sa o nich píše na internete, takže sa o diskusii na libcom.org dozvedeli, zistili si, o koho ide, a mali tú drzosť kontaktovať Dana a obťažovať ho preto, že niekoho požiadal o pomoc. Tento postup podnietil Dana ozvať sa skupine Solidarity Federation v južnom Londýne a požiadať o pomoc pri riešení svojho problému.

Prvé akcie a úsilie o rozšírenie sporu

Hoci išlo o malú sumu, agentúra ju odmietala vyplatiť. Prvý piket a návšteva SF vo wimbledonskej pobočke Office Angels nemala nijaký účinok a agentúra odmietla povoliť Danovi vstup do všetkých pobočiek.

Nasledoval teda piket a návšteva pobočky na rušnej Oxford Street v centre Londýna, kde sa SF rozhodli informovať o probléme čo najviac ľudí. Pikety sa stretli s pozitívnymi reakciami okoloidúcich – zjavne preto, že podobné skúsenosti majú v súčasnosti mnohí pracujúci, ktorí prišli o zamestnanie a sú odkázaní na dočasnú prácu. Ďalším plusom bol fakt, že už po prvých akciách sa SF ozvali organizácie, ktoré prejavili záujem solidárne sa zapojiť do sporu. Výsledkom bola výzva na internete s vysvetlením pozadia sporu a žiadosťou, aby sa jednotlivci, ktorí majú záujem vyjadriť solidaritu, zúčastnili ďalšieho piketu a zapojili do „komunikačnej blokády“ pobočky Office Angels vo Wimbledone. Išlo o pokus odstaviť komunikáciu firmy s potenciálnymi klientmi. Prvá z dvoch blokád sa vydarila – agentúra zaznamenala stovky telefonátov a e-mailov od jednotlivcov aj skupín. Všetky aktivity boli zamerané výlučne na vedenie firmy, a nie zamestnancov Office Angels. Po tom, čo vedenie nariadilo zamestnancom, aby si s telefonátmi poradili sami a neprepájali ich, SF vyzvali zamestnancov agentúry, ku ktorým sa firma zachovala nevhodne, aby ich kontaktovali.

Neúspešná taktika vedenia a ešte intenzívnejšia odozva SF

Reakcia vedenia na seba nenechala dlho čakať. Ráno v deň prvého verejne oznámeného piketu zavolala agentúra Danovi, že „už to trvalo dosť dlho“ a „určite“ dostane svoju mzdu. Manažér prisľúbil, že sa mu ozve ešte pred poludním a povie mu viac. Keď sa nikto neozýval, bolo jasné, že išlo iba o taktiku, ako zastaviť akcie. Plánovaný piket aj komunikačná blokáda teda pokračovali. Keď Dan večer zavolal do agentúry, tvrdili, že došlo k zdržaniu na právnom oddelení.

Ukázalo sa, že Office Angels zneisteli. Ako tvrdia SF v prehlásení z 15.5.: „Pikety, e-maily, telefonáty (najmä telefonáty) a informovanie o praktikách firmy na internete mali význam.“ Spor sa však nemohol skončiť predtým, ako Dan dostane peniaze. SF naplánovali nasledovné aktivity:

1. celoštátny týždeň akcií 9.-15. mája s druhou komunikačnou blokádou načasovanou na 11.5. Londýnska skupina SF vyzvala ostatné lokálne skupiny ako aj ďalšie spriatelené organizácie (UK IWW, Anarchist Federation, Commune), aby uskutočnili pikety pred pobočkami Office Angels v miestach, kde pôsobia.

2. začali sa prípravy na medzinárodný týždeň akcií proti firme ADECCO, ktorá vlastní Office Angels a je najväčšou pracovnou agentúrou na svete s vyše 5 500 pobočkami. Spoliehajúc sa na sesterské organizácie v Medzinárodnej asociácii pracujúcich (MAP) mohli SF pritlačiť na firmu prakticky na celom svete. Kontaktovali aj odborový zväz IWW v USA a mládežnícku odborovú organizáciu Syndicalist Youth Federation vo Švédsku.

Celoštátny týždeň akcií

Odozva na výzvu SF bola výborná: uskutočnilo sa niekoľko piketov v Londýne, tri v Northamptone, dva v Readingu, dva v Brightone, ďalšie v Oxforde, Nottinghame, Leedsi, Newcastli, Manchesteri, Bristole a Liverpoole. Niekde protestujúci odovzdali list s požiadavkami, niekde sa pokúsili porozprávať s manažérmi pobočiek, niekde boli pobočky počas trvania akcií zatvorené. Spolu sa podarilo zorganizovať vyše 15 piketov v celej Británii. Solidárna odozva a prvotná reakcia agentúry (keď na aktivistov zavolali políciu) boli znakom, že akcie firmou otriasli.

V utorok sa podľa všetkého do sporu vložil niekto z vyšších miest spoločnosti Office Angels či dokonca ADECCO v úsilí očistiť meno firmy. Na webe Office Angels sa objavila tlačová správa od podnikového riaditeľa. V nej boli „rozliční jednotlivci“ obvinení z „poškodzujúcej akcie“ (vo verzii, ktorú dostali aktivisti od manažéra v Readingu, bol použitý pojem „priamej akcie“; firma si asi neskôr uvedomila, že hoci aktivistov chcela očierniť, skôr im tým nahrala). Zmenila sa aj reakcia na pikety. Vedenie už nevolalo políciu a vyšlo sa porozprávať s protestujúcimi, pričom sa urputne usilovali pôsobiť priateľsky a prakticky žobronili o informáciu, či sú aktivisti v kontakte aj s ďalšími pracovníkmi cez agentúru. Najevidentnejšie to bolo v utorok v Readingu, kde manažér pobočky vyšiel von a agresívne sa pustil do členky SF (matky, ktorá mala so sebou 14-mesačné dieťa) a pokúšal sa jej vytrhnúť z ruky letáky. Počas druhého piketu v stredu vyšiel znova von a horlivo sa začal ospravedlňovať. Niekto zjavne pritlačil na lokálnych manažérov, aby sa správali zdvorilo.

Už v utorok sa Danovi opäť ozvali z Office Angels s informáciou, že majú dokumenty potvrdzujúce, že odpracoval tri dni a nie dva, a že mu vyplatia všetky peniaze. Sľuby však nestačili a akcie pokračovali podľa plánu – streda mala byť dňom druhej komunikačnej blokády.

V stredu ráno dostal Dan ďalší telefonát. Office Angels navrhli, že mu zaplatia za celé tri dni, ak pôjde svedčiť v prípade žaloby Office Angels proti firme Kinetic, pre ktorú pracoval. Inými slovami, prosili Dana o pomoc, aby si dodatočne vymohli peniaze od klientskej firmy. Samozrejme, Dan odmietol. Problémy si má firma riešiť sama, a nie zaťahovať do nich Dana. V stredu sa mu ozvali ešte raz s tým, že peniaze mu už poslali na účet, a vyjadrili „nádej“, že ich podporí v spore s Kineticom. Ani tento sľub nestačil na ukončenie akcií. Čakalo sa, kým budú peniaze reálne na účte.

Pikety pokračovali aj vo štvrtok. Manažéri prichádzali za protestujúcimi s tlačovou správou, že je už všetko v poriadku a peniaze boli vyplatené.

Suma bola pripísaná na účet až v piatok 13. mája a Office Angels doplnili pôvodnú tlačovú správu o vetu „objavili sa nové informácie a tohto jednotlivca sme vzali za slovo a vyplatili mu všetky peniaze“. Pritom jedinou novou informáciou bola skutočnosť, že Dan nebude robiť poskoka agentúre na súde a firma sa zľakla, čo by mohol spôsobiť medzinárodný týždeň akcií. Keďže sa požiadavky splnili, všetky ďalšie pikety sa zrušili.

„Prečo sme uspeli?“


Na túto otázku odpovedajú SF nasledovne: „V prvom rade treba povedať, že od začiatku recesie došlo k nárastu miery triedneho boja. To znamená, že – so všetkým dobrým aj zlým, čo k tomu patrí – žijeme v prostredí, v ktorom sa ľahšie organizuje. Zároveň si však myslíme, že sa deje aj niečo viac (hoci to s tým tiež súvisí), konkrétne je tu chuť do praktickej činnosti v rámci „aktivistickej“/politickej komunity (nehovoriac o širšej populácii). Toto je Británia po úsporných balíčkoch. Ľudia sú nasratí a prvý raz za celú generáciu vedia na koho. Úbytok miest v prvovýrobe a marketizácia verejného sektora znamená, že prácu pre pracovnú agentúru – kde človek nemá ťažko vybojované práva stálych zamestnancov – museli prijať mnohí z nás. Spor s Office Angels poskytol anarchistom, ktorí sa venujú problematike triedneho boja, príležitosť pre konkrétnu, praktickú aktivitu. Príliš dlho sme si mnohí museli vystačiť s verejnými – alebo ešte horšie – online debatami o anarchizme, s vydávaním literatúry či navštevovaním tých niekoľkých štrajkov, hoci postupne je ich viac. Samozrejme, sú to všetko dôležité úlohy. Chceme však dospieť do bodu, kedy budú anarchosyndikalistické zväzy uskutočňovať, organizovať a viesť boje na pracoviskách a v komunite. Pre mnohých z nás bol spor s Office Angels prvou skúsenosťou, kde sme mohli vidieť, ako anarchistická organizácia vzala na seba aktívnu rolu v spore na pracovisku. Páčilo sa nám to. A chceme viac.“

SF sa podarilo ukázať, že sú oprávnenou hrozbou pre šéfov. V priebehu niekoľkých dní dokázali uskutočniť vyše tucet akcií po celej krajine a dosiahnuť zmenu v správaní vedenia. „Nechceme špekulovať, ale toto by mohlo byť varovaním pre miestnych manažérov (v Office Angels aj inde): Ak sa vám na prahu objaví Solidarity Federation, zaplaťte. Inak je dosť možné, že sami prídete o prácu.“

Kampaň poukázala na skutočnosť, že naše problémy nezmiznú jedným bojom, no jeden boj môže byť základom pre ďalšie, a takto môže vznikať nezávislé hnutie pracujúcich. „Tým, že máme kontrolu nad vlastnými bojmi, že v boji za naše práva a lepšie podmienky používame priame akcie a že sa môžeme oprieť o medzinárodnú solidaritu, dokážeme vybudovať základy lepšieho sveta. ... Praktiky Office Angels sú dosť rozšírené a za daných ekonomických podmienok je veľmi pravdepodobné, že podobné skúsenosti má oveľa viac zamestnancov. Ak to má prestať, musíme držať spolu a klásť odpor. Uvítame, ak sa nám ozvú pracujúci, ktorí využívajú priame akcie, a požiadajú nás o prejav solidarity. Táto kampaň síce priniesla víťazstvo, no kým vykonávame prácu v rámci systému, ktorý nás všetkých núti pracovať a trpieť v prospech bohatých a mocných, naše boje musia pokračovať.“

Vzájomná pomoc a priame akcie – účinné metódy

Vďaka odhodlanosti Dana stáť za svojimi požiadavkami a schopnosti SF zmobilizovať sa aj v malom počte sa dostavil výsledok. Podľa SF to dokazuje, že priama akcia funguje: „Dosiahli sme, čo sme dosiahli; bez právnikov, súdov, pracovnoprávnych tribunálov či dokonca odborových funkcionárov. A vyhrali sme. Pripravili sme plán a stratégiu a navzdory niekoľkým nevyhnutným ťažkostiam sme zorganizovali stupňujúcu sa kampaň proti najväčšej pracovnej agentúre na svete. Ešte sme ani nepodnikli všetky plánované kroky, a už sme prinútili Office Angels zaplatiť z vlastného vrecka uprostred prebiehajúceho celoštátneho týždňa akcií. Ich klient [Kinetic] im predsa zatiaľ nezaplatil. Medzitým sme posilnili našu triednu sebadôveru. Vo všetkom, čo sme urobili, od odovzdania listov manažérom po rozprávanie na verejnosti a koordinovanie akcií, sme teraz lepší ako pred tromi mesiacmi.“

Poďakovanie

Kampaň sa teda úspešne skončila a SF ďakujú všetkým, ktorí sa do nej zapojili. Za Priamu akciu ďakujeme tým, ktorí Office Angels poslali protestný e-mail, a dúfame, že na podobné výzvy bude reagovať stále viac ľudí. Slovami Dana: „Obrovská vďaka patrí najmä londýnskej skupine Solidarity Federation a všetkým ostatným, ktorí sa zúčastnili piketov, poslali e-maily a zatelefonovali. Podpora všetkých týchto ľudí ma skutočne dojala.“

Podľa informácií od Solidarity Federation spracoval Michal Tulík


Súvisiace články:
Podpor zamestnanca v boji o nevyplatenú mzdu
Organizovanie sa proti šéfom a majiteľom bytov v praxi - fungovanie a úspechy SeaSol
Victory against Office Angels!
Solidarity Federation to agency workers: together we can fight back and win!

Správy z niektorých piketov SolFed:
http://www.solfed.org.uk/?q=office-angels-picket-liverpool
http://www.solfed.org.uk/?q=oxford-pickets-office-angels
http://www.solfed.org.uk/?q=office-angels-picket-manchester-may-12
http://www.solfed.org.uk/?q=thames-valley-solfed-reading-vs-office-angels-rounds-1-and-2
http://www.solfed.org.uk/?q=office-angels-london-pickets
http://www.solfed.org.uk/?q=bristol-police-guard-office-angels-branch-during-picket
http://www.solfed.org.uk/?q=office-angels-picket-leeds
http://www.solfed.org.uk/?q=national-week-of-action-against-office-angels-brighton

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Košice - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (26.6.)
12.06.2024 V košickom klube Collosseum sa opäť stretneme v stredu 26. júna o 18:00. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia (19.6.)
03.06.2024 Červnové setkání na Základně Tři ocásci se uskuteční ve středu 19. 6. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Žilina - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (štvrtok 13.6.)
20.05.2024 Po úspešnej akcii „Večer so zväzom Priama akcia“ na žilinskej Hájovni, sme sa rozhodli, že skúsime otvorené stretnutie aj v Žiline. Stretneme sa opäť na Hájovni (Cesta k Paľovej búde 27) vo štvrtok 13. júna o 19.00. Cieľ je rovnaký ako v prípade ostatných otvorených stretnutí – spájať sa s ľuďmi, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z okolia. Ak máš záujem o kontakt, ale na stretnutie nemôžeš prísť, ozvi sa nám cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň online dotazník. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Trnava - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (29.5.)
17.05.2024 V priestoroch vynoveného Kubika na Pekárskej 40 sa stretneme opäť v stredu 29. mája o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie vrátane nových plagátov, nálepiek a letákov propagujúcich brožúru „Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať“.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia
06.05.2024 Na Základně Tři ocásci se setkáme opět už budoucí středu 15. 5. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Diskusia na UCOFe - Ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa? (4.5., Bratislava)
29.04.2024 V rámci United Colours Of Football (FB) v sobotu 4. mája o 13:00 predstavíme formou diskusie, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou aj ako subjektívne vnímame fungovanie v organizácii v súvislosti s osobným a rodinným životom. Porozprávame, ako sme sa vlastne dostali k anarchistickým myšlienkam a nevynecháme ani konkrétne aktivity či zážitky zo sporov o vyplatenie dlžných miezd. Priestor bude samozrejme aj na otázky, ktoré zaujímajú teba. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (24.4.)
19.04.2024 V stredu 24. apríla o 18:00 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Večer so zväzom Priama akcia v Hájovni – ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa?
13.02.2024 V sobotu 16.3. sa uskutoční akcia, kde budeme rozprávať o úspešnom organizovaní sa, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou, ale aj o veciach, ktoré zaujímajú teba.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (21.2., Kubik)
05.02.2024 Po krátkej pauze pokračujeme ďalším stretnutím aj v trnavskom Kubiku na Štefánikovej 4 o 19:00! Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Tentokrát budeme okrem iného pokračovať v prípravách kampane „Ideš na brigádu?“. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (18.1.)
08.01.2024 Vo štvrtok 18. januára o 18:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník - https://www.priamaakcia.sk/zapoj-sa. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Ohliadnutie sa za otvoreným stretnutím v Skalici
10.09.2023 Otvorené stretnutie PA sa uskutočnilo prvý raz v regióne mimo väčších miest. Poteší, že aj na Záhorí sú ľudia, ktorí sa chcú aktívne zapájať do riešenia problémov na pracoviskách a komunite, navzájom si pomáhať a učiť sa od seba. Nadobudnuté zručnosti sa v budúcnosti zídu pri vedení sporov a ďalšom organizovaní sa. Príjemná pracovná atmosféra dotvárala celý priebeh stretnutia a dohodli sme viacero praktických vecí a možností ako sa zapojiť. K dispozícii boli tiež materiály súvisiace s anarchosyndikalizmom a hnutím pracujúcich.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (20.9., Foajé)
30.08.2023 Po mesačnej prestávke pokračujeme od 20. septembra v otvorených stretnutiach vo Foajé na Štefánikovej 16 o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (17.8.)
04.08.2023 Vo štvrtok 17. augusta o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Skalici (30.8.)
30.07.2023 Vďaka dotazníku sme sa v poslednom čase spoznali s ľuďmi z viacerých regiónov. Naším cieľom je, aby sa rozvíjali aktivity v čo najviac lokalitách a nielen vo veľkých mestách ako sú Bratislava, Košice či Trnava. Aj preto nás teší, že ďalšie otvorené stretnutie bude v Skalici. Určené je pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci či na brigáde, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z regiónu. Ak chceš prísť, kontaktuj nás vopred cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň spomínaný dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Prenasledovanie odborov v Rusku
11.07.2023 Z rôznych miest Ruska neustále prichádzajú správy o represiách voči odborom. Zámienky na prenasledovanie sú rôzne, vždy však ide o pomstu zo strany štátu a kapitálu. Vo vojenskej atmosfére militarizácie a „mobilizácie národa“ navyše vzniká ešte väčší priestor na útoky na pracujúcu triedu.
V minulom roku sa represie dotkli odborového zväzu Kuriér, ktorí sa dostali do povedomia svojimi štrajkami a ktorého hlavná postava Kirill Ukrajincev bol 26. apríla 2022 zatknutý (viac info tu https://priamaakcia.sk/Podpor-odbory-Kurier-v-Rusku-celia-represii-zo-strany-rezimu.html).


Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in