Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Solidarity Federation zvíťazili v spore s pracovnou agentúrou Office Angels

16. máj 2011

S radosťou oznamujeme víťazstvo Solidarity Federation (MAP Veľká Británia) v kampani proti Office Angels, ktorú podporila aj Priama akcia a do ktorej sa zapojili aj ľudia na Slovensku a v Česku. Vďaka protestným akciám sa firma vzdala a pracovník dostal dlhované peniaze. Spor ukázal význam solidarity, ktorá, podobne ako v prípade kampane proti agentúre OTTO, prináša výsledky.

Vývoj sporu

Kontakt s organizáciou

Ako sme informovali v článku Podpor zamestnanca v boji o nevyplatenú mzdu, Solidarity Federation (SF) vyšli v marci do sporu s agentúrou Office Angels, ktorá odmietla vyplatiť dlžnú mzdu zamestnancovi Danovi a tvrdila, že u nej pracoval nie tri dni, ale iba jeden. Dan sa po neúspešných telefonátoch a osobných návštevách v agentúre rozhodol o svojej situácii napísať na portál libcom.org a požiadal o radu. Office Angels zjavne monitorujú, čo sa o nich píše na internete, takže sa o diskusii na libcom.org dozvedeli, zistili si, o koho ide, a mali tú drzosť kontaktovať Dana a obťažovať ho preto, že niekoho požiadal o pomoc. Tento postup podnietil Dana ozvať sa skupine Solidarity Federation v južnom Londýne a požiadať o pomoc pri riešení svojho problému.

Prvé akcie a úsilie o rozšírenie sporu

Hoci išlo o malú sumu, agentúra ju odmietala vyplatiť. Prvý piket a návšteva SF vo wimbledonskej pobočke Office Angels nemala nijaký účinok a agentúra odmietla povoliť Danovi vstup do všetkých pobočiek.

Nasledoval teda piket a návšteva pobočky na rušnej Oxford Street v centre Londýna, kde sa SF rozhodli informovať o probléme čo najviac ľudí. Pikety sa stretli s pozitívnymi reakciami okoloidúcich – zjavne preto, že podobné skúsenosti majú v súčasnosti mnohí pracujúci, ktorí prišli o zamestnanie a sú odkázaní na dočasnú prácu. Ďalším plusom bol fakt, že už po prvých akciách sa SF ozvali organizácie, ktoré prejavili záujem solidárne sa zapojiť do sporu. Výsledkom bola výzva na internete s vysvetlením pozadia sporu a žiadosťou, aby sa jednotlivci, ktorí majú záujem vyjadriť solidaritu, zúčastnili ďalšieho piketu a zapojili do „komunikačnej blokády“ pobočky Office Angels vo Wimbledone. Išlo o pokus odstaviť komunikáciu firmy s potenciálnymi klientmi. Prvá z dvoch blokád sa vydarila – agentúra zaznamenala stovky telefonátov a e-mailov od jednotlivcov aj skupín. Všetky aktivity boli zamerané výlučne na vedenie firmy, a nie zamestnancov Office Angels. Po tom, čo vedenie nariadilo zamestnancom, aby si s telefonátmi poradili sami a neprepájali ich, SF vyzvali zamestnancov agentúry, ku ktorým sa firma zachovala nevhodne, aby ich kontaktovali.

Neúspešná taktika vedenia a ešte intenzívnejšia odozva SF

Reakcia vedenia na seba nenechala dlho čakať. Ráno v deň prvého verejne oznámeného piketu zavolala agentúra Danovi, že „už to trvalo dosť dlho“ a „určite“ dostane svoju mzdu. Manažér prisľúbil, že sa mu ozve ešte pred poludním a povie mu viac. Keď sa nikto neozýval, bolo jasné, že išlo iba o taktiku, ako zastaviť akcie. Plánovaný piket aj komunikačná blokáda teda pokračovali. Keď Dan večer zavolal do agentúry, tvrdili, že došlo k zdržaniu na právnom oddelení.

Ukázalo sa, že Office Angels zneisteli. Ako tvrdia SF v prehlásení z 15.5.: „Pikety, e-maily, telefonáty (najmä telefonáty) a informovanie o praktikách firmy na internete mali význam.“ Spor sa však nemohol skončiť predtým, ako Dan dostane peniaze. SF naplánovali nasledovné aktivity:

1. celoštátny týždeň akcií 9.-15. mája s druhou komunikačnou blokádou načasovanou na 11.5. Londýnska skupina SF vyzvala ostatné lokálne skupiny ako aj ďalšie spriatelené organizácie (UK IWW, Anarchist Federation, Commune), aby uskutočnili pikety pred pobočkami Office Angels v miestach, kde pôsobia.

2. začali sa prípravy na medzinárodný týždeň akcií proti firme ADECCO, ktorá vlastní Office Angels a je najväčšou pracovnou agentúrou na svete s vyše 5 500 pobočkami. Spoliehajúc sa na sesterské organizácie v Medzinárodnej asociácii pracujúcich (MAP) mohli SF pritlačiť na firmu prakticky na celom svete. Kontaktovali aj odborový zväz IWW v USA a mládežnícku odborovú organizáciu Syndicalist Youth Federation vo Švédsku.

Celoštátny týždeň akcií

Odozva na výzvu SF bola výborná: uskutočnilo sa niekoľko piketov v Londýne, tri v Northamptone, dva v Readingu, dva v Brightone, ďalšie v Oxforde, Nottinghame, Leedsi, Newcastli, Manchesteri, Bristole a Liverpoole. Niekde protestujúci odovzdali list s požiadavkami, niekde sa pokúsili porozprávať s manažérmi pobočiek, niekde boli pobočky počas trvania akcií zatvorené. Spolu sa podarilo zorganizovať vyše 15 piketov v celej Británii. Solidárna odozva a prvotná reakcia agentúry (keď na aktivistov zavolali políciu) boli znakom, že akcie firmou otriasli.

V utorok sa podľa všetkého do sporu vložil niekto z vyšších miest spoločnosti Office Angels či dokonca ADECCO v úsilí očistiť meno firmy. Na webe Office Angels sa objavila tlačová správa od podnikového riaditeľa. V nej boli „rozliční jednotlivci“ obvinení z „poškodzujúcej akcie“ (vo verzii, ktorú dostali aktivisti od manažéra v Readingu, bol použitý pojem „priamej akcie“; firma si asi neskôr uvedomila, že hoci aktivistov chcela očierniť, skôr im tým nahrala). Zmenila sa aj reakcia na pikety. Vedenie už nevolalo políciu a vyšlo sa porozprávať s protestujúcimi, pričom sa urputne usilovali pôsobiť priateľsky a prakticky žobronili o informáciu, či sú aktivisti v kontakte aj s ďalšími pracovníkmi cez agentúru. Najevidentnejšie to bolo v utorok v Readingu, kde manažér pobočky vyšiel von a agresívne sa pustil do členky SF (matky, ktorá mala so sebou 14-mesačné dieťa) a pokúšal sa jej vytrhnúť z ruky letáky. Počas druhého piketu v stredu vyšiel znova von a horlivo sa začal ospravedlňovať. Niekto zjavne pritlačil na lokálnych manažérov, aby sa správali zdvorilo.

Už v utorok sa Danovi opäť ozvali z Office Angels s informáciou, že majú dokumenty potvrdzujúce, že odpracoval tri dni a nie dva, a že mu vyplatia všetky peniaze. Sľuby však nestačili a akcie pokračovali podľa plánu – streda mala byť dňom druhej komunikačnej blokády.

V stredu ráno dostal Dan ďalší telefonát. Office Angels navrhli, že mu zaplatia za celé tri dni, ak pôjde svedčiť v prípade žaloby Office Angels proti firme Kinetic, pre ktorú pracoval. Inými slovami, prosili Dana o pomoc, aby si dodatočne vymohli peniaze od klientskej firmy. Samozrejme, Dan odmietol. Problémy si má firma riešiť sama, a nie zaťahovať do nich Dana. V stredu sa mu ozvali ešte raz s tým, že peniaze mu už poslali na účet, a vyjadrili „nádej“, že ich podporí v spore s Kineticom. Ani tento sľub nestačil na ukončenie akcií. Čakalo sa, kým budú peniaze reálne na účte.

Pikety pokračovali aj vo štvrtok. Manažéri prichádzali za protestujúcimi s tlačovou správou, že je už všetko v poriadku a peniaze boli vyplatené.

Suma bola pripísaná na účet až v piatok 13. mája a Office Angels doplnili pôvodnú tlačovú správu o vetu „objavili sa nové informácie a tohto jednotlivca sme vzali za slovo a vyplatili mu všetky peniaze“. Pritom jedinou novou informáciou bola skutočnosť, že Dan nebude robiť poskoka agentúre na súde a firma sa zľakla, čo by mohol spôsobiť medzinárodný týždeň akcií. Keďže sa požiadavky splnili, všetky ďalšie pikety sa zrušili.

„Prečo sme uspeli?“


Na túto otázku odpovedajú SF nasledovne: „V prvom rade treba povedať, že od začiatku recesie došlo k nárastu miery triedneho boja. To znamená, že – so všetkým dobrým aj zlým, čo k tomu patrí – žijeme v prostredí, v ktorom sa ľahšie organizuje. Zároveň si však myslíme, že sa deje aj niečo viac (hoci to s tým tiež súvisí), konkrétne je tu chuť do praktickej činnosti v rámci „aktivistickej“/politickej komunity (nehovoriac o širšej populácii). Toto je Británia po úsporných balíčkoch. Ľudia sú nasratí a prvý raz za celú generáciu vedia na koho. Úbytok miest v prvovýrobe a marketizácia verejného sektora znamená, že prácu pre pracovnú agentúru – kde človek nemá ťažko vybojované práva stálych zamestnancov – museli prijať mnohí z nás. Spor s Office Angels poskytol anarchistom, ktorí sa venujú problematike triedneho boja, príležitosť pre konkrétnu, praktickú aktivitu. Príliš dlho sme si mnohí museli vystačiť s verejnými – alebo ešte horšie – online debatami o anarchizme, s vydávaním literatúry či navštevovaním tých niekoľkých štrajkov, hoci postupne je ich viac. Samozrejme, sú to všetko dôležité úlohy. Chceme však dospieť do bodu, kedy budú anarchosyndikalistické zväzy uskutočňovať, organizovať a viesť boje na pracoviskách a v komunite. Pre mnohých z nás bol spor s Office Angels prvou skúsenosťou, kde sme mohli vidieť, ako anarchistická organizácia vzala na seba aktívnu rolu v spore na pracovisku. Páčilo sa nám to. A chceme viac.“

SF sa podarilo ukázať, že sú oprávnenou hrozbou pre šéfov. V priebehu niekoľkých dní dokázali uskutočniť vyše tucet akcií po celej krajine a dosiahnuť zmenu v správaní vedenia. „Nechceme špekulovať, ale toto by mohlo byť varovaním pre miestnych manažérov (v Office Angels aj inde): Ak sa vám na prahu objaví Solidarity Federation, zaplaťte. Inak je dosť možné, že sami prídete o prácu.“

Kampaň poukázala na skutočnosť, že naše problémy nezmiznú jedným bojom, no jeden boj môže byť základom pre ďalšie, a takto môže vznikať nezávislé hnutie pracujúcich. „Tým, že máme kontrolu nad vlastnými bojmi, že v boji za naše práva a lepšie podmienky používame priame akcie a že sa môžeme oprieť o medzinárodnú solidaritu, dokážeme vybudovať základy lepšieho sveta. ... Praktiky Office Angels sú dosť rozšírené a za daných ekonomických podmienok je veľmi pravdepodobné, že podobné skúsenosti má oveľa viac zamestnancov. Ak to má prestať, musíme držať spolu a klásť odpor. Uvítame, ak sa nám ozvú pracujúci, ktorí využívajú priame akcie, a požiadajú nás o prejav solidarity. Táto kampaň síce priniesla víťazstvo, no kým vykonávame prácu v rámci systému, ktorý nás všetkých núti pracovať a trpieť v prospech bohatých a mocných, naše boje musia pokračovať.“

Vzájomná pomoc a priame akcie – účinné metódy

Vďaka odhodlanosti Dana stáť za svojimi požiadavkami a schopnosti SF zmobilizovať sa aj v malom počte sa dostavil výsledok. Podľa SF to dokazuje, že priama akcia funguje: „Dosiahli sme, čo sme dosiahli; bez právnikov, súdov, pracovnoprávnych tribunálov či dokonca odborových funkcionárov. A vyhrali sme. Pripravili sme plán a stratégiu a navzdory niekoľkým nevyhnutným ťažkostiam sme zorganizovali stupňujúcu sa kampaň proti najväčšej pracovnej agentúre na svete. Ešte sme ani nepodnikli všetky plánované kroky, a už sme prinútili Office Angels zaplatiť z vlastného vrecka uprostred prebiehajúceho celoštátneho týždňa akcií. Ich klient [Kinetic] im predsa zatiaľ nezaplatil. Medzitým sme posilnili našu triednu sebadôveru. Vo všetkom, čo sme urobili, od odovzdania listov manažérom po rozprávanie na verejnosti a koordinovanie akcií, sme teraz lepší ako pred tromi mesiacmi.“

Poďakovanie

Kampaň sa teda úspešne skončila a SF ďakujú všetkým, ktorí sa do nej zapojili. Za Priamu akciu ďakujeme tým, ktorí Office Angels poslali protestný e-mail, a dúfame, že na podobné výzvy bude reagovať stále viac ľudí. Slovami Dana: „Obrovská vďaka patrí najmä londýnskej skupine Solidarity Federation a všetkým ostatným, ktorí sa zúčastnili piketov, poslali e-maily a zatelefonovali. Podpora všetkých týchto ľudí ma skutočne dojala.“

Podľa informácií od Solidarity Federation spracoval Michal Tulík


Súvisiace články:
Podpor zamestnanca v boji o nevyplatenú mzdu
Organizovanie sa proti šéfom a majiteľom bytov v praxi - fungovanie a úspechy SeaSol
Victory against Office Angels!
Solidarity Federation to agency workers: together we can fight back and win!

Správy z niektorých piketov SolFed:
http://www.solfed.org.uk/?q=office-angels-picket-liverpool
http://www.solfed.org.uk/?q=oxford-pickets-office-angels
http://www.solfed.org.uk/?q=office-angels-picket-manchester-may-12
http://www.solfed.org.uk/?q=thames-valley-solfed-reading-vs-office-angels-rounds-1-and-2
http://www.solfed.org.uk/?q=office-angels-london-pickets
http://www.solfed.org.uk/?q=bristol-police-guard-office-angels-branch-during-picket
http://www.solfed.org.uk/?q=office-angels-picket-leeds
http://www.solfed.org.uk/?q=national-week-of-action-against-office-angels-brighton

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 14.4.)
04.04.2022 Vo štvrtok 14. apríla o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách. Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

Stanovisko zväzu Priama akcia ku klimatickému štrajku 22. októbra 2021
22.10.2021 Keď sme sa zúčastňovali klimatických štrajkov v roku 2019, netušili sme, že ďalšie protesty ochromí pandémia. A keď prišla pandémia, vyzeralo to, že so zdanlivým útlmom niektorých odvetví príde aj isté, aspoň minimálne zlepšenie stavu planéty. Ukázalo sa však, že v skutočnosti sme na tom ešte horšie, ako sme sa domnievali. Posledné dva roky potvrdili, že ak existuje nádej, nevyhnutné zmeny sa budú musieť dotknúť skutočných príčin problémov. A oveľa viac ako iba dotknúť. Kapitalizmus a systém rozhodovania prostredníctvom štátu musí skončiť na smetisku dejín a my musíme vybudovať niečo lepšie.

3x VÝZVA zväzu Priama akcia ohľadom nevyplácania miezd
05.10.2021 1. Dlhuje ti zamestnávateľ mzdu? OZVI SA NÁM!
2. Pozitívne skúsenosti? PODEĽ SA O NE!
3. Informovanie o probléme a možnostiach, ako sa brániť. ZAPOJ SA!


Začína fungovať „Infoshop a archív radikálnej literatúry Malatesta” v Šuranoch
22.09.2021 Projekty takéhoto typu sú na Slovensku zriedkavé a zvyčajne sú doménou hlavného mesta, takže pozvanie zúčastniť sa na otvorení Infoshopu Malatesta v Šuranoch sme prijali s potešením. Oficiálne otvorenie sprevádzala dvojdňová akcia s názvom „Iný víkend!“. V piatok (17.9.) sa skôr diskutovalo, sobota bola venovaná hudobnej produkcii.

Aktuálna situácia ohľadom zbierky pre afganských anarchistov a anarchistky
14.09.2021 Od začiatku zbierky prešli tri týždne a udialo sa toho veľa, takže by sme sa chceli podeliť o najaktuálnejšie informácie.

Prezentácia a infostánky – Bystro fest, festival Povstanie Pokračuje, Mestský akčný kemp
03.09.2021 Prinášame krátke info o troch akciách, na ktorých sme sa zúčastnili za posledný týždeň.

V solidarite s protestujúcimi v Kolumbii - kontaktuj konzula v Bratislave (+vzor e-mailu)
18.05.2021 O situácii v Kolumbii nedávno informovala naša sesterská organizácia ULET (Priatelia MAP) a ďalšie kolektívy. Skrátenú verziu ich prehlásenia dnes publikoval kolektív Zdola. Okrem informovanosti však môžeme urobiť aj viac - vyjadriť svoj protest zástupcovi Kolumbie na Slovensku.

Ani Izrael, ani Palestína
18.05.2021 Zverejňujeme preklad prehlásenia WSA, našej sesterskej organizácie z USA (Priatelia MAP), s názvom „Za ukončenie izraelských útokov na Gazu! Za spoločný boj proti rasizmu a militarizmu!“

Vyšiel prvomájový špeciál časopisu Burič venovaný anarchosyndikalizmu
02.05.2021 Anarchistická informačná skupina AlterNativE zo Šurian začala začiatkom roka vydávať časopis Burič. V poradí už tretie číslo je venované Prvému máju a anarchosyndikalizmu. Publikácia je výsledkom spolupráce rôznych jednotlivcov, AlterNativE a nášho zväzu. Dá sa stiahnuť z uloz.to v PDF v dvoch verziách (na tlač a na čítanie).

Apart – viac než len knižnica! Nový komunitný priestor pre politiku a umenie v Bratislave
30.04.2021 V apríli otvorila svoje dvere knižnica v novom kultúrnom priestore kolektívu Apart so zámerom skĺbiť politiku a umenie. Ako sme sa však dozvedeli počas osobnej návštevy, v pláne je oveľa viac ako len verejná čitáreň so študovňou.

Najbližšie otvorené stretnutie bude 26. septembra
07.09.2020 Po júnovom stretnutí sa ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia uskutoční v sobotu 26. septembra o 17:00 v bratislavskom Bystre. Budeme hovoriť o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov v regióne a ako podporiť aktivity, ktoré už prebiehajú. Budeme radi aj keď prídeš do diskusie s hocijakým vlastným bodom. Na stretnutí tiež budú naše propagačné materiály a publikácie. Môžeš si zobrať napríklad nálepky ku kampani venovanej koronakríze či brožúru „Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory Priamej akcie 2015-2019“. Tešíme sa na stretnutie!

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in