Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.Support a worker in a wage theft conflict with CATO Agency

31/05/2016

Priama akcia entered a wage theft conflict against CATO Agency which has not paid one of its workers. We would like to ask your organization, as well as your members and supporters, to send protest e-mails to CATO Agency. The more people send an e-mail, the better. The international e-mail campaign starts on June 1st and lasts until June 7th.

 

Ways of showing solidarity

We have created a template of the protest email (you can change it if you like):

Subject I support Martin and demand the wage owed is paid to him by CATO Agency

I am writing to protest against the wage theft of Cato Agency, which did not pay to Martin 190 € for the work he had done. I expect you will act responsibly and pay the owed wage swiftly. Otherwise I will spread information about your business practices.

I am surprised by your behaviour. Wage theft is not only a crime but also morally improper behaviour. I think that 190 € is not an amount which would destroy your company. However, for Martin as a student it is a significant sum and, moreover, it is the money for work he had done and thus he is entitled to it based on the contract with Cato Agency.

I express my support to Martin and the campaign aimed at getting his salary. If necessary, I will help this campaign also in other ways.

[Name, Organization, Country]

 

The text can be sent in two ways:

1. E-mail:

Send it as a regular e-mail to the following addresses:

info@catoagency.sk, kasparovaveronika@catoagency.sk, veronika.kaspar@artfilmfest.sk

Please, put our email address ba (at) priamaakcia.sk in the BCC as well.

 

2. E-form: http://soli.priamaakcia.sk/email-cato-EN/

It contains the template already, just fill the mandatory fields marked with * and send.

 

MORE INFORMATION

Cato Agency

Cato Agency is a company which offers services in the field of modeling, promos and hostessing. Their manging directors are Štefan Šmihuľa and Veronika Šmihuľová Kašpar, who is currently also responsible for public relations and marketing of the international film festival Art Film Fest which takes place between 17th and 25th June 2016 in Košice (the second largest city in Slovakia located in the east of Slovakia).

 

Development of the conflict

Martin worked for CATO Agency as an unloader of animal food for Royal Canin between July 2015 and March 2016. Since November 2015, he also worked as a products promoter. Most of his wages came late and while he realized the company was acting unlawfully, he did not know what to do in such a situation and tolerated late payments, since the money always came eventually.

In mid-March he received a phone call from the company director Veronika Šmihuľová Kašpar saying that she would not be sending him his February wage because he had allegedly caused a damage by placing the animal food on shelves in the wrong order and thus the food with short expiry date was not sold (although she provided no evidence).

Two weeks later, she contacted him with a really peculiar proposal: Martin should continue working for her in April and May but she wouldn’t pay him anything because of the damage. In other words, the boss “proposed” that she would not pay him the money she was already owing him and on top of that, he should work for her for free for the next two months.

After this, Martin decided that he would not tolerate these peculiar business practices of CATO Agency and contacted Priama akcia. He also informed the boss that he refused her “proposal”.

Martin also sent a letter (asking the boss to pay his wage) to the address of CATO Agency published on its website. When the letter returned, he realized that the address on the website is not the same as the one in the Business Register. Therefore, to be sure, we decided to deliver the letter in person to the real address in Košice. However, no-one opened, so we left the letter in the mailbox and also sent it to the e-mail contacts of the company and the boss Veronika Šmihuľová Kašpar.

Since she did not pay, we published an article about the conflict with CATO Agency on our website. Almost immediately a lawyer called Martin. When money was mentioned, the lawyer cited a different amount than the boss in her communication in March. After that Martin had another phone call, this time from the boss herself. She claimed that everything was already paid in February.

Later, she also sent an overview of payments she had made. However, it was apparent that she had made some mistakes. The most bewildering was her claim that she paid Martin for February and March already in February! (Martin received the last payment on 24th February for work done in December 2015 and January 2016. The boss claimed that this money was for February and March 2016, although at the time of payment she had no idea how many hours he had worked in February, let alone in March!) By the way, late payments (i.e. for the last two months at once) was a common practice in CATO Agency, although it is against the law (specifically § 129 of the Labour Code).

After this, Martin decided to prepare a similar overview of hours worked and payments received. The boss reacted unexpectedly: while she did not in any way dispute the facts, she wrote to Martin that he should communicate with her directly (and not through Priama akcia) if he has any wage-related questions. Thus, she clearly showed that she is not willing to pay what she owes and gave us no other option but to take further steps. The first step is this public appeal to protest against the practices of CATO Agency by sending an e-mail.

Martin only demands what rightly belongs to him: the payment for work done in the amount of 190 €. The longer the director refuses to pay the wages, the longer the conflict lasts.

Thank you for your solidarity!

 

Priama akcia

Slovak section of the International Workers’ Association (IWA/AIT)

 

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Najbližšie otvorené stretnutie bude 26. septembra
07.09.2020 Po júnovom stretnutí sa ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia uskutoční v sobotu 26. septembra o 17:00 v bratislavskom Bystre. Budeme hovoriť o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov v regióne a ako podporiť aktivity, ktoré už prebiehajú. Budeme radi aj keď prídeš do diskusie s hocijakým vlastným bodom. Na stretnutí tiež budú naše propagačné materiály a publikácie. Môžeš si zobrať napríklad nálepky ku kampani venovanej koronakríze či brožúru „Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory Priamej akcie 2015-2019“. Tešíme sa na stretnutie!

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in