Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny zo 17 krajín sveta.USI-MAP: Generálny štrajk proti vojne v Líbyi a výzva k podpore v spore so štrajkokazmi

21. apríl 2011

Talianska sekcia USI-MAP uskutočnila 15. apríla generálny štrajk proti vojne v Líbyi. Iniciatívu podporili aj nezávislé odbory Cobas a SISA a Výbor imigrantov v Taliansku. Štrajk poznačil zákerný krok organizácie, ktorá neprávom používa rovnaké meno (tzv. USI-Rím) a ktorá v mene USI verejne oznámila, že nijaký štrajk sa nekoná. Preto by sme chceli zároveň požiadať o podporu USI-MAP v spore s touto organizáciou, ktorý sa vlečie už viac ako 15 rokov.

GENERÁLNY ŠTRAJK PROTI VOJNE V LÍBYI

Štrajk bol namierený proti vojne a účasti Talianska na intervencii v Líbyi a proti sociálnym a ekonomickým opatreniam vlády. Organizátori vyhlásili 15. apríl za „Deň hnevu“. Za USI-MAP sa štrajku zúčastnili sektorové zväzy IUR-USI, USI-Zdravotníctvo, USI-Telekomunikácie, USI-LEL, USI-Sociálne družstvá, USI-Umenia a remeslá. Veľká časť štrajkujúcich bola z odvetvia dopravy.

Štrajkujúci tiež požadovali:
- verejnú podporu a solidaritu všetkým imigrantom a utečencom,
- zrušenie vzťahu medzi bydliskom a pracovnými zmluvami,
- stiahnutie balíka bezpečnostných opatrení a zrušenie centier Vyhostenia a identifikácie (CIE),
- zrušenie vojenských dotácií a odmietnutie logiky agresie,
- lepšie životné a pracovné podmienky pre všetkých bez ohľadu na etnickú príslušnosť, jazyk a kultúru.


Generálny štrajk sa začal už 14. apríla o 21:00 a trval celý ďalší deň. Dotkol sa niekoľkých regionálnych dopravných liniek a niektoré vlakové spoje museli byť zrušené.

Demonštrácie sa konali približne v dvadsiatich mestách, napríklad v Miláne, Turíne, Palerme, Bologni, Janove, Ríme atď.SPOR S REFORMISTICKÝM ZVÄZOM USI-RÍM

Niekoľko dní pred štrajkom kontaktovala organizácia USI-Rím vládny výbor pre štrajky s tvrdením, že USI nijaký štrajk neorganizuje. Pritom nešlo o prvý prípad použitia podobnej štrajkokazeckej taktiky zo strany USI-Rím.

Pozadie vzniku dvoch USI

USI funguje v Taliansku od roku 1912. Začiatkom roka 1995 sa časť USI sústredená v Ríme a okolí pokúšala presadiť zapojenie celej USI do iniciatívy s názvom ARCA-USAE (týkala sa medzinárodnej koordinácie európskych odborových zväzov) spoločne s ďalšími talianskymi odbormi, či už alternatívnymi alebo tripartitnými. Projekt ARCA vydržal len niekoľko rokov, a potom sa rozpadol pre vnútorné konflikty, keďže sa ho pokúšali ovládnuť niektoré politické skupiny.

Väčšina USI odmietla vstup do ARCA, pretože by to znamenalo porušenie princípov USI a ohrozenie členstva v Medzinárodnej asociácii pracujúcich (MAP). Menšina zväzu, dnes označovaná ako USI-Rím (funguje ale aj v Miláne a Udine), sa usilovala o zmenu vnútorných pravidiel fungovania organizácie. Tento proces vyvrcholil na kongrese v Ríme v apríli 1996, kde sa USI-Rím oficiálne odčlenila od zvyšku USI. Zvyšná časť USI usporiadala kongres v Prato Carnico v máji toho istého roku. Od roku 1996 teda oficiálne existujú dva úplne odlišné odborové zväzy, ktoré verejne používajú rovnaké meno „USI“.

Celý rébus mal vyriešiť kongres MAP, ktorý sa konal v Madride v máji 1996. Po zistení autoritárskych praktík USI-Rím rozhodli sekcie MAP, že túto skupinu nebudú považovať za súčasť MAP. Za jedinú legitímnu sekciu MAP v Taliansku bola vyhlásená USI, ktorej kongres sa konal v Prato Carnico. Problémy sa však neskončili.

Podlé praktiky tzv. USI-Rím

USI-Rím aj navzdory záverom kongresu MAP naďalej používa názov USI, rovnako ako skratku AIT (Asociación Internacional de los Trabajadores - španielske označenie MAP, ktoré sa bežne používa vo viacerých krajinách a jazykoch), čo neustále spôsobuje problémy legitímnej USI-MAP v jej odborárskych aktivitách. Označenie MAP používa USI-Rím aj v názve oficiálnej webstránky (adresa webu USI-Rím je http://www.usiait.it; oficiálna webstránka USI-MAP je http://www.usi-ait.org). Ešte zákernejšie je brzdenie aktivít USI-MAP. Napríklad, keď USI-MAP spolu s inými alternatívnymi odborovými zväzmi zvolali celotaliansky štrajk proti vojne v Iraku, USI-Rím poslali talianskemu ministerstvu vzdelávania, univerzít a výskumu telegram, v ktorom oznámili, že organizácia s názvom USI žiadny štrajk nezvoláva. Ministerstvo následne vydalo prehlásenie o tom, že nijaký štrajk nie je. To spôsobilo obrovský zmätok medzi pracujúcimi. Iným príkladom sú vyhlásenia lídrov USI-Rím, že v miestnych voľbách do rímskeho zastupiteľstva budú voliť kandidátov zo strany Rifondazione Comunista. USI-Rím navyše funguje ako odborový zväz riadený zhora-nadol. USI-Rím teda v skutočnosti nemá nič spoločné s princípmi a praxou anarchosyndikalistických zväzov a MAP. 

Ako môžeš pomôcť USI-MAP

USI vyzýva organizácie aj jednotlivcov na celom svete, aby svojimi protestmi prinútili odbory USI-Rím prestať používať skratku USI-MAP (v taliančine USI-AIT). Môžeš napríklad poslať USI-Rím fax a/alebo e-mail zo svojho konta alebo z nasledujúceho formulára, v ktorom vyjadríš nesúhlas s ich konaním. Tu si môžeš pozrieť anglickú aj slovenskú verziu vzorového e-mailu/faxu. Kópia e-mailu príde aj Priamej akcii a automaticky sa odošle aj sesterským organizáciám USI-Rím z takzvanej Červenej a čiernej koordinácie, v ktorej USI-Rím spravuje medzinárodný sekretariát. Patria sem organizácie CGT (Španielsko), CNT-Vignoles (Francúzsko), ESE (Grécko), IP (Poľsko), SAC (Švédsko), Solidaridad Obrera (Španielsko) a IWW UK (Veľká Británia).

E-mail kontakty na Červenú a čiernu koordináciu:
milano@usiait.it, usiait1@virgilio.it, usiudine@gmail.com, sp-internacional@cgt.org.es, sp-general@cgt.es, international@cnt-f.org, int@ese-gr.org, ip@post.pl, info@sac.se, amalia.alvarez@sac.se, soliobrera@gmail.com, rocsec@iww.org.uk

Kontaktné údaje USI-Rím:
Miláno: milano@usiait.it, Fax: 0039 2 54 10 70 95.
Rím: usiait1@virgilio.it, Fax: 0039 6 77 29 14 144
Udine: usiudine@gmail.com, Fax: 0039 43 20 50 060

V prípade, že e-mail nepošleš z formuláru, prepošli nám ho na priamaakcia(zavináč)priamaakcia(bodka)sk, aby sme vedeli, nakoľko bola táto výzva účinná a aby sme o tom mohli informovať USI-MAP.

Možností pomoci je viac. Tí zdatnejší v IT možno dokážu „upraviť“ webstránku USI-Rím či inú internetovú prezentáciu. Vďaka reakcii členských organizácií MAP sa zatiaľ podarilo dosiahnuť aspoň to, že wiki stránka www.en.wikipedia.org/wiki/Unione_Sindacale_Italiana obsahuje korektné informácie, hoci bude potrebné sledovať, či sa nezmenia. Moderátori známeho anarchistického informačného portálu a-infos napríklad zo všetkých správ od USI-Rím vyhadzujú nelegitímne používanú skratku AIT. USI-Rím sa naďalej tvári, že sa nič nedeje, na protesty nereaguje a na februárovom zjazde dokonca navrhoval potvrdiť, že oficiálne meno zväzu je USI-MAP!

Za prejavenú solidaritu ďakujeme.

Priama akcia

Zdroje:
Medzinárodný sekretariát USI-MAP
Neoficiálny blog MAP 
Libcom.org

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj príspevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2018
15.05.2018 Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.

Krátka správa z vernisáže plagátov „Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní“
09.04.2018 V sobotu 24. marca sa v bardejovskej Bašte uskutočnila vernisáž výstavy kolektívu Hogwash s názvom Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní. Plagáty sa nachádzajú na prvom poschodí Bašty. V priestoroch kaviarne sú menšie plagáty z edície Abeceda anarchistického amatéra, vo vedľajšej veľkej miestnosti sú veľké plagáty. Kto nestihol vernisáž, má možnosť navštíviť Baštu v otváracích hodinách do 30. apríla, kedy sa výstava skončí (udalosť na FB).

Podporili sme pracovníkov a pracovníčky Poľskej pošty
01.03.2018 Dnes napoludnie sme v rámci medzinárodného týždňa solidarity s pracovníkmi a pracovníčkami Poľskej pošty navštívili veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. Keďže veľvyslanec sa na mieste nenachádzal, konzulovi sme objasnili dôvody našej návštevy a odovzdali list s požiadavkou (PDF), aby o proteste informoval príslušné orgány v Poľsku.

Rozhovor so zväzom Priama akcia v nemeckom vysielaní RTVS
26.02.2018 Ak ovládaš aspoň základy nemčiny, môžeš si vypočuť rozhovor pre Radio Slowakei International (vysielanie RTVS v nemeckom jazyku) z konca januára na tomto odkaze: RTVS.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in