Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.Úspešný zamestnanecký protest ASI – MAP Srbsko

7. júl 2006

Anarchosyndikalistická iniciatíva (ASI) nás informovala o úspešnom proteste, ktorého sa zúčastnil ich odborový zväz. Konflikt nastal, keď majiteľ reštaurácie odmietol vyplatiť mzdu odchádzajúcej zamestnankyni. Prinášame opis priebehu a konca akcie a krátke zhodnotenie.

Z e-mailu zaslaného 20. júna 2006

Drahí kamaráti!

S radosťou vám zasielame krátku správu o prvej úspešnej akcie nezávislého odborového zväzu ASI (Anarchosyndikalistická iniciatíva). Náš zväz bol pred dvoma týždňami oslovený Slavica K., zamestnankyňou štvorhviezdičkovej talianskej reštaurácie „Mamma Mia“ v Belehrade (pozn. autora: reštaurácia Mamma Mia je miestom, kam zvyknú chodievať poslanci, vysokopostavení právnici a pod. Rovnako je miestom, kde bol zabitý ex-minister vnútra, keď sa nechal oklamať svojimi mafiánskymi kamošmi).

Slavica dala výpoveď, pretože pracovníci v „Mamma Mia“ sú neustále zastrašovaní šéfom, ktorý je tyranským agresívnym alkoholikom. Ona a všetci ostatní zamestnanci sú zamestnaní „na čierno“, čo znamená, že nie sú evidovaní a samozrejme, zamestnávateľ neplatí zdravotné či sociálne poistenie. V deň, keď odišla z roboty a chystala sa vybrať si svoju mzdu za posledný mesiac, opitý šéf vošiel do reštaurácia a fyzicky ju napadol. Obviňoval ju (ako aj všetkých naokolo) z toho, že ho okrádajú a odmietol jej vyplatiť zarobené peniaze.

Slavicin muž zomrel počas bombardovania Srbska v roku 1999 a jej dcéra, s ktorou žije v jednej domácnosti, je v treťom mesiaci tehotenstva. Je vo finančnej tiesni a peniaze, ktoré jej šéf odmietol zaplatiť (cca. 150 eur) pre ňu znamenali veľa. V jednom vozidle mestskej dopravy si všimla našu propagačnú nálepku a rozhodla sa zavolať nám. Porozprávali sme sa a dohodli sme si stretnutie, na ktorom sme jej predstavili náš zväz a spoločne sme sa rozhodli zorganizovať „piketovú“ akcii pred reštauráciou.

V sobotu 10 júna, náš zväz uskutočnil piket a protest pred reštauráciou „Mamma Mia“. Vytlačili sme letáky vyzývajúce ľudí k bojkotu tejto reštaurácie s vysvetlením Slavicinej situácie a požiadavkou na vyplatenie mzdy. Približne 20 členov a sympatizantov z miestnych belehradských skupín ASI obstúpilo vchod do reštaurácie s vlajkami a piketmi. Vybraný delegáti vstúpili do reštaurácie s úmyslom stretnúť sa a pritlačiť na šéfa. Delegáti oboznámili šéfa s požiadavkami a po približne 15 minútach kriku (práve vo chvíli, kedy v reštaurácii obedoval srbský Minister školstva s rodinou... a všetci jedli tak rýchlo, ako asi ešte nikdy predtým...). Šéf, ktorý sa zľakol akcie pred reštauráciou a „scénou“ vo vnútri, súhlasil s vyplatením zadržiavaných peňazí. Nakoľko nebolo nutné pokračovať v piketovej akcii, členovia a sympatizanti sa postupne rozišli.

Akcia bola úspešná. Čo je najdôležitejšie, Slavica K., naša nová členka, získala späť peniaze a za druhé, pracovníci danej reštaurácie boli priamymi svedkami nášho spôsobu jednania a prejavili záujem o vytvorenie skupiny našej odborovej organizácie na tomto pracovisku. Okrem toho, je zrejmé, že akcia mala historický význam pre náš zväz. Náš protest naštartoval zasielanie podporných mailov a telefonátov aj z oblastí ako Macedónsko a Kosovo, čo je veľmi dôležité z hľadiska národnostných rozdielov medzi pracujúcimi na Balkáne. Opäť sa potvrdzuje, že budovanie medzinárodného hnutia pracujúcich je jedinou cestou, ktorou sa môžu pracujúci uberať, čo je v protiklade k záujmom vládnucich tried.

Je potrebné zdôrazniť, že v Srbsku neexistujú odborové zväzy v súkromnom sektore a veľa toho nie je počuť ani o aktivitách zväzov v srbských súkromných firmách. Naše víťazstvo je preto ešte dôležitejšie. Veríme, že naše aktivity dokážu upozorniť na existenciu nášho zväzu a jeho pozitívne vnímanie v súkromnom sektore a že tu začneme rozvíjať ďalšiu činnosť.

V solidarite,
Ratibor Trivunac
(za medzinárodný sekretariát odborového zväzu Anarchosyndikalistická iniciatíva – srbskej sekcie Medzinárodnej asociácie pracujúcich)
www.inicijativa.org

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Najbližšie otvorené stretnutie bude 26. septembra
07.09.2020 Po júnovom stretnutí sa ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia uskutoční v sobotu 26. septembra o 17:00 v bratislavskom Bystre. Budeme hovoriť o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov v regióne a ako podporiť aktivity, ktoré už prebiehajú. Budeme radi aj keď prídeš do diskusie s hocijakým vlastným bodom. Na stretnutí tiež budú naše propagačné materiály a publikácie. Môžeš si zobrať napríklad nálepky ku kampani venovanej koronakríze či brožúru „Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory Priamej akcie 2015-2019“. Tešíme sa na stretnutie!

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in