Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny zo 17 krajín sveta.Vyjadri sa aj ty počas medzinárodného týždňa akcií proti praktikám korporácie Lionbridge

 

26. jún 2008

 

4. júla 2008 sa začína súdny proces medzi Jakubom G. a poľskou pobočkou spoločnosti Lionbridge. O pozadí celej veci a aktivitách Priamej akcie sme informovali už skôr. 30. júna až 6. júla bude prebiehať medzinárodný týždeň akcií proti praktikám Lionbridge voči odborárom. Tento spor považujeme za zásadný pre alternatívne odborárske aktivity nielen v Poľsku, ale tiež globálne, a chceme požiadať o prejavenie tvojej solidarity s Jakubom. Je niekoľko spôsobov, ako sa to dá na Slovensku aj v Čechách.

 

DOTERAZ...

Nechceme tu znova opakovať, aké dôležité je vyjadrovať solidaritu v takýchto situáciách a písať znova o Jakubovom prípade. Info o prípade je v článku Výzva k solidarite - Zástupca nehierarchických odborov bol prepustený z poľskej firmy Lionbridge Technologies s pobočkou aj v Žiline, info o solidárnej akcii v žilinskej pobočke je v Priama akcia v žilinskom Lionbridge a rozhovor, ktorý sme s Jakubom robili je v Rozhovor s prepusteným odborárom z korporácie Lionbridge v Poľsku. Finančná zbierka, ktorú sme zorganizovali, bola celkom úspešná a priniesla 110 Eur, ktoré sme v máji poslali Jakubovi. Takto sa podarilo prispieť našou troškou a v súčasnosti nie sú potrebné ďalš ie financie. Všetkým, ktorí prispeli a  podporili Jakuba aj nefinančne, by sme sa chceli poďakovať a svoje poďakovanie vyjadril aj Jakub v e-maili z 5. júna:

 

Hi comrades,
I would like to thank all who support me... Your solidarity means a lot to me...

Long live international solidarity!

Jakub

Zwiazek Syndykalistow Polski

 

ROZŠÍRENIE SOLIDARITY

Teraz sa blíži záverečná a možno najdlhšia fáza sporu a myslíme si, že je vhodný čas vyvolať ďalší tlak na firmu a prejaviť ďalšiu podporu Jakubovi.

Vo štvrtok 19. júna 2008 vyjadrili podporu Jakubovi študenti, ktorí oproti sídlu Lionbridge v Žiline vyvesili solidárny transparent (na fotke). Toto považujeme len za začiatok ďalšej fázy rozšíreného podporného boja, v ktorom sa sústredíme na poukázanie na politiku korporácie nielen formou protestu priamo smerom k vedeniu Lionbridge, ale pozrieme sa na ich biznis ako taký. A veríme, že tieto informácie ocenia aj priami klienti Lionbridge a celá IT a prekladateľská komunita. K tomu ale bude nevyhnutná tvoja vlastná aktivita.

 

TAKTO ĎALEJ

Je dosť spôsobov, ako vyvinúť tlak na zdanlivo mocnú korporáciu. Kto pozná také prípady ako McLibel, vie o čom je reč a aj to, že bezmocnosť je niekedy iba postoj, ktorý nás zväzuje. Často bezdôvodne. Samozrejme, nie je na mieste porovnávať Jakubov prípad s procesom McLibel, chceme len ukázať, aký dôležitý je tlak, ktorý dokážeme vyvinúť. A že nie je dôležité sústrediť sa iba na úspešný koniec, ale aj na to, aby sme upozorňovali na protiodborársku (a inú útočnú) politiku firiem a obranu voči nej. V rámci medzinárodného týždňa akcií (ideálne pred 4.7., aby sa info o proteste dostalo do Varšavy v predstihu a spôsobilo potrebný tlak tesne pred procesom) navrhujeme urobiť niektorú z týchto aktivít. Alebo všetky))  

 

1)       Rozšír informácie internetom (chaty, mailing listy, diskusné fóra...)
Veľa ľudí má dnes obľúbený chat či fórum, kde ľudia diskutujú o všeličom podstatnom aj nepodstatnom. Okrem týchto bežných fór sú aj odbornejšie fóra, napríklad IT fóra, prekladateľské fóra, pár odborárskych fór a podobne. Zaslanie informácií o Lionbridge a celom spore na rôzne chaty, fóra či mailing listy môže mať viacero pozitívnych dôsledkov:

* môže preniesť informáciu k ďalším ľuďom a ukázať, že sa dokážeme brániť proti zamestnávateľom

* môže byť vhodným podnetom pre diskusiu na túto tému.

* do obehu sa dostane meno firmy, ktorá takto koná, čo môže napríklad v IT alebo prekladateľskej komunite byť signálom k obozretnosti pri hľadaní zamestnania v takej firme.

Veľakrát sú k takýmto príspevkom primitívne komentáre, ale netreba zabúdať, že tých, ktorí čítajú, je oveľa viac ako pár pravičákov, ktorí majú potrebu písať nezmysly po internete.

 

Vzor správy môže mať napríklad takúto podobu:

 

Možno ste sa už dopočuli o súdnom procese, ktorý sa má konať 4. júla 2008 vo Varšave medzi firmou Lionbridge a odborárom Jakubom G. Lionbridge je nadnárodná korporácia, ktorá poskytuje lokalizácie softvéru a ďalšie služby. Má pobočky na niekoľkých kontinentoch, predovšetkým v Európe, USA, Indii a Číne. Svoje zastúpenie má aj na Slovensku v Žiline.

 

Začiatkom roka došlo k prepusteniu jej zamestnanca Jakuba G. vo Varšave, pretože s kolegami založil odbory. Ako dôvod bolo uvedené, že údajne napísal článok o tom, ako LB v Dubline zmenili systém robenia zmlúv s írskymi súdmi, čo viedlo k oslabeniu pozície profesionálnych prekladateľov a poklesu miezd. Tieto informácie, vrátane súm obratov a platov prekladateľov, sú pritom verejne prístupné na internete - vrátane webstránky Lionbridge, novín a bulletinov prekladateľských odborov.

 

Pred súdnym sporom sa chystá medzinárodný týždeň akcií za znovuzamestnanie Jakuba, ku ktorému sa môže pomerne jednoducho pridať hocikto. Viac info je na http://www.priamaakcia.sk/?action=view_article&id=434.

 

Bolo by celkom zaujímavé zistiť, či tam, kde pracujete, ste zažili podobný problém, prípadne či máte skúsenosti so snahou rozdeľovať projektových manažérov a zvyšných prekladateľov v podobných firmách. Alebo máte iné podobné skúsenosti, o ktorých sa veľmi verejne nevie alebo zvyčajne nehovorí (a ako sa riešia)?

 

Tu je vysvetlené, o čo zhruba ide: https://www.priamaakcia.sk/?action=view_article&id=387
Tu je ďalší odkaz, akcia na podporu prepusteného zamestnanca: https://www.priamaakcia.sk/?action=view_article&id=401
A hádam najzaujímavejší bude tento rozhovor s prepusteným zamestnancom: https://www.priamaakcia.sk/?action=view_article&id=412

Je tam viacero podnetných vecí, možno sa tu nájde aj niekto, kto v Lionbridge pracoval, či pracuje.

 

 

2)       Pošli e-mail, list, fax

 

Kontakt:
Lionbridge
Dolné Rudiny 1
010 81 Žilina
Slovensko

 

E-mail na manažéra pre Žilinu: michal.kolestik@lionbridge.com

Kópiu textu e-mailu a/alebo faxu pošli aj na: priamaakcia(zavináč)priamaakcia(bodka)sk


Fax: +421 41 72 4 75 30

 

Fax, e-mail alebo list môže mať napríklad takúto podobu:

                               
Dobrý deň.

Mám k dispozícii informácie o prepustení Jakuba G., zamestnanca varšavskej pobočky Lionbridge, kvôli odborárskym aktivitám. Vyzývam firmu Lionbridge, aby okamžite prestala s praktikami, ktoré smerujú k potláčaniu zamestnaneckých práv, a znovuzamestnala Jakuba.

O tomto prípade budem ďalej informovať svojich známych a rôznymi spôsobmi aj verejnosť.

 

Jakub to vyhrá, ustúpte, kým ešte máte čas a medzinárodná solidárna kampaň citeľne nezasiahne vašu doterajšiu povesť a vašich klientov!

 

MENO + PRIEZVISKO + MESTO +KRAJINA

 

3)       Kontaktuj pobočku
Zvyčajne sa každý podobný prípad musí hlásiť do centrály, preto má táto forma protestu podobnú váhu, ako keby sa to udialo vo Varšave!

Zavolaj a žiadaj k telefónu manažéra pobočky vo veci postupu firmy v prípade jej zamestnanca v Poľsku. Povedz, že vieš o prípade prepustenia vo Varšave, že si pobúrený/á z takéhoto postupu a žiadaj okamžité znovuzamestnanie Jakuba s tým, že kým sa tak nestane budeš informovať ďalších ľudí o tom, čo sa deje. Čo povieš, je na tebe. Dôležité nie je viesť miniatúrny telefonický súdny spor, ale dať na vedomie, že sa o ich konaní vie a uskutočnia sa aktivity, aby sa okamžite zastavilo.


Telefón: +421 41 72 4 24 88


4)       Informuj známych (mailom, cez icq, myspace a iné profily, použitím banneru apod.)
Môžeš poslať informácie o prípade známym:

-     všetkým ľuďom, ktorých máš v adresári na e-maili 

-     ľuďom z kontaktov na icq (msn, jabber, myspace, to je jedno))

a požiadať ich o chvíľku na vyjadrenie podpory. Je pravdepodobnejšie, že sa nejakým spôsobom vyjadria. Predsa len, známosti sú známosti )

Ak máš možnosť, použi na webstránke, kde je to možné, banner k týždňu akcií, ktorý je na stránke Priamej akcie, napr. vložením tohto kódu do kódu na tvojej webstránke.

A nezabudni na kamošov a kamošky v zahraničí, v sekcii ENGLISH sú informácie aj v angličtine.

 

5)       PREDSTAVIVOSTI SA MEDZE NEKLADÚ)

 

 

SPÄTNÁ VÄZBA
Informuj nás o tom, čo si urobil/a, aby sme sa mohli podeliť aj s Jakubom a vedeli, aká bola odozva a celkový záujem pomôcť. Vopred ďakujeme.

 

Priama akcia

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj príspevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2018
15.05.2018 Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.

Krátka správa z vernisáže plagátov „Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní“
09.04.2018 V sobotu 24. marca sa v bardejovskej Bašte uskutočnila vernisáž výstavy kolektívu Hogwash s názvom Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní. Plagáty sa nachádzajú na prvom poschodí Bašty. V priestoroch kaviarne sú menšie plagáty z edície Abeceda anarchistického amatéra, vo vedľajšej veľkej miestnosti sú veľké plagáty. Kto nestihol vernisáž, má možnosť navštíviť Baštu v otváracích hodinách do 30. apríla, kedy sa výstava skončí (udalosť na FB).

Podporili sme pracovníkov a pracovníčky Poľskej pošty
01.03.2018 Dnes napoludnie sme v rámci medzinárodného týždňa solidarity s pracovníkmi a pracovníčkami Poľskej pošty navštívili veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. Keďže veľvyslanec sa na mieste nenachádzal, konzulovi sme objasnili dôvody našej návštevy a odovzdali list s požiadavkou (PDF), aby o proteste informoval príslušné orgány v Poľsku.

Rozhovor so zväzom Priama akcia v nemeckom vysielaní RTVS
26.02.2018 Ak ovládaš aspoň základy nemčiny, môžeš si vypočuť rozhovor pre Radio Slowakei International (vysielanie RTVS v nemeckom jazyku) z konca januára na tomto odkaze: RTVS.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in