Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny zo 17 krajín sveta.Výzva MAP: Globálny deň akcií proti praktikám Červeného kríža v Argentíne. Akcie na Slovensku aj v ČR!

20. august 2008

28. 5. 2008 bol z pobočky Červeného kríža vo štvrti Saavedra v Buenos Aires prepustený stredoškolský učiteľ Federico Puy. Výpoveď prišla náhle, bez predošlého upozornenia a je nezákonná. Červenému krížu sa nepáčilo, že Federico na svojich hodinách občianskej náuky (v rámci prípravy na maturitu pre dospelých), ktoré prebiehajú v pobočke ČK, preberal otázky týkajúce sa ľudských práv a krvavých totalitných štátov nedávnej histórie. Pripoj sa aj ty ku Globálnemu dňu akcií na Slovensku a v ČR, a nemusí to byť iba v určený deň!

ČO SA UDIALO

Federico vyučoval dva predmety vo „večernej“ strednej škole pre dospelých, ktorí si chcú dokončiť maturitu. Túto školu spravuje Červený kríž (u nás sa Červený kríž takémuto vzdelávaniu podľa našich informácií nevenuje). Federico dostal zákaz hovoriť o syndikalizme a perónizme a ako alternatívu mu navrhli, aby pri výučbe viac vychádzal z pápežských encyklík. Federicove osnovy sú vraj plné „ideológií“ a podľa ČK nejde o témy, ktoré by mali študenti ovládať, a to aj napriek tomu, že vychádzal z odporúčaní ministerstva školstva.

Určovanie obsahu osnov, ktoré sa netýka len Federica, ale aj ďalších učiteľov, a „odporúčanie“ pápežských encyklík je prejavom ideologickej diskriminácie a ukážka toho, čo sa v ČK-Saavedre skrýva za zástavou ľudskosti, ktorú dvíhajú milióny dobrovoľníkov a spolupracovníkov Červeného kríža na celom svete - pracovná neistota, obmedzovanie slobody slova a slobody vyučovania. Pritom Argentína má vlastnú krvavú históriu prenasledovania a vraždenia ľudí, ktorí sa v 20. storočí postavili voči diktatúram. Históriu, o ktorej sa dnes veľa nehovorí.

ARGENTÍNSKY ČERVENÝ KRÍŽ KLAME

Po niekoľkých stretnutiach s generálnym riaditeľom argentínskeho Červeného kríza menom Fernando Casanova, sa ukázala odporná tvár tejto organizácie, ktorá nerešpektuje základné práva pracujúcich ani svoj vlastný etický kódex. Pán Casanova odmieta znovuzamestnať prepusteného Federica. Pochopiteľne, znovuzamestnanie po toľkých protestoch, znamená verejne priznanie, že prepustenie malo ideologické príčiny. Toho sa Casanova obáva, pretože by to mohlo viesť ku konaniu úradov a jeho následnému odvolaniu z postu riaditeľa.

Argentínsky Červený kríž klame, práca v organizácii je neistá a dochádza k bezdôvodnému prepúšťaniu. Jeho generálny riaditeľ klame o dôvodoch prepustenia, pretože si chce chrániť vlastné postavenie, a nespráva sa podľa zásad ľudskosti a etiky Červeného kríža a Červeného polmesiaca. Casanova klame všetkým - dobrovoľníkom Červeného kríža, učiteľom a tiež žiakom, ktorí žiadajú znovuzamestnanie Federica Puya.

Vyzývame všetkých, aby žiadali okamžité znovuzamestnanie učiteľa Federica Puya a vyjadrili solidaritu v tejto kampani proti diskriminácii a nezákonným praktikám zo strany Červeného kríža v Argentíne.

DOTERAJŠIE AKCIE NA PODPORU FEDERICA

Konflikt trvá už viac než dva mesiace a FORA (Regionálna federácia argentínskych pracujúcich - argentínska sekcia Medzinárodnej asociácie pracujúcich), ktorej je Federico členom, dostala stovky podporných listov od učiteľských organizácií, rôznych skupín aj jednotlivcov, ktorí prejavujú solidaritu s prepusteným učiteľom a žiadajú jeho okamžité znovuzamestnanie. Priamo v Argentíne sa uskutočnili demonštrácie vo viacerých mestách, ako napr.: Mendoza, Misiones, Buenos Aires, Santa Fe. Solidárny pochod zorganizovali dokonca aj Federicovi študenti, ktorí napríklad hneď deň po prepustení protestne odmietli nastúpiť do tried. Podporu vyjadrili aj organizácie v zahraničí.

KAMPAŇ MAP ZA ZNOVUZAMESTNANIE FEDERICA A NAŠE MOŽNOSTI NA SLOVENSKU A V ČECHÁCH

Červený kríž je medzinárodnou organizáciou s mnohými regionálnymi pobočkami. Preto aj naše akcie musia byť všade tam, kde má zastúpenie. Keďže Červený kríž má u nás množstvo pobočiek, vyzývame k akciám na úrovni všetkých regiónov a miest, ktoré jasne poukážu na to, že sledujeme praktiky Červeného kríža a že v súčinnosti s ďalšími organizáciami a jednotlivcami na celom svete dokážeme z individuálnej výzvy, ktorá by vyšla dostratena, vytvoriť veľkú vlnu. Podobne sme to dokázali už v prípade sporu v poľskom Lionbridge, ako aj v historicky jednej z najväčších globálnych akcií v prípade Starbucks. Aktivity budú monitorované na webstránke MAP – http://gda.iwa-ait.org.

KONKRÉTNE AKCIE  V TVOJOM MESTE

Na začiatok len poznamenáme, že na Slovensku je 29. 8. štátny sviatok a už teraz vieme, že ani v ČR sa na niektorých miestach nepodarí urobiť akcie 29. 8. Sme preto skôr za akcie v priebehu celého týždňa (25.-29.8.) podľa toho, ako ti/vám to umožňujú pracovné a iné povinnosti.

Ak si myslíš, že si vo svojom meste sám alebo sama a chcel/a by si urobiť nejakú akciu, ozvi sa nám a možno zistíme, že sú v tvojom meste aj ďalší ľudia. Ozvi sa nám aj v prípade, že chceš pomôcť s akciou v meste, kde vieš, že sú nejakí ľudia alebo kde má členov PA. Uvítame akúkoľvek pomoc. Mimochodom, tu je zoznam miest, kde má ČK pobočku na Slovensku a v Čechách.

Urobiť akciu možno znie ako náročná vec, ale nemusíš sa obávať. Ak máš ostych, nájdi aspoň jednu spriaznenú dušu, aby ste sa cítili lepšie a smelšie. Naša skúsenosť: 15. 8. uskutočnili dvaja členovia PA takúto malú akciu v Bardejove. A dopadla dobre. Stačili dvaja ľudia, ktorí prišli do pobočky, povedali zamestnancom, v akej veci idú a krátko s nimi podiskutovali. Potom požiadali o stretnutie s vedúcou pobočky, aby jej predali protestný list.

Ak máš aj napriek tomu nejaké obavy, ozvi sa nám. Takisto sa nám ozvi, keď takúto akciu urobíš. Môžeš napísať napríklad do diskusie k tomuto článku alebo priamo na náš e-mail. My, Federico a ľudia, ktorí uskutočnili akcie inde vo svete, takto budeme vedieť aj o tvojom proteste.

Vzor protestného listu na stiahnutie: slovenská verzia a česká verzia

* Upozorni plagátom a/alebo letákom

Pripravili sme plagát a leták, ktorý môže použiť každý, kto má záujem uskutočniť nejakú podpornú aktivitu vo svojom meste. Stačí vytlačiť a vylepiť, resp. rozdať v miestnej pobočke Červeného kríža a v jej okolí pred počas alebo aj po akcii.

Učitelia začínajú školský rok už od pondelka 25.8.! Bolo by vhodné vylepiť verziu plagátu určenú špeciálne im na hlavný vchod na školách v tvojom okolí.

Leták (A5) na stiahnutie (PDF): slovenská verzia a česká verzia - na požiadanie môžeme dodať otvorený formát v RTF na vlastné upravy

Plagát do ulíc (A4) na stiahnutie (PDF): slovenská verzia a česká verzia - na požiadanie môžeme dodať otvorený formát v PSD na vlastné upravy

Plagát na školy pre učiteľov (A4) na stiahnutie (PDF): slovenská verzia a česká verzia - na požiadanie môžeme dodať otvorený formát v PSD na vlastné upravy

* Pošli e-mail, fax alebo list

E-maily, faxy a listy môžeš poslať nielen do pobočiek na Slovensku, ale aj v Čechách. Nezabudni tiež na Medzinárodný výbor Červeného kríža a Kanceláriu Červeného kríža pre Európsku úniu v Ženeve a argentínske pobočky.

Kópiu mailu pošli aj na: priamaakcia(zavináč)priamaakcia(bodka)sk a tiež priamo organizácii FORA: oficiosvarioscapital@fora-ait.com.ar.

Faxové číslo vyber na základe najbližšieho regionálneho kontaktu. Odporúčame poslať vždy dva faxy – na lokálnej úrovni, aj ústrediu v Bratislave.

Vzor protestného e-mailu, faxu a listu: slovenská verzia, česká verzia, anglická verzia, španielska verzia

KONTAKTY:

Slovenský Červený kríž:
Stiahni:
- e-mailové kontakty
- telefónne a faxové čísla

Český Červený kríž
Stiahni:
- e-mailové kontakty
- telefónne a faxové čísla

Argentínsky Červený kríž
Stiahni e-mailové kontakty
Fax: (5411) -4952-7715

Medzinárodný výbor Červeného kríža a Kancelária Červeného kríža pre EÚ
Stiahni kontakty

* Ak poznáš nejakých učiteľov, skús im navrhnúť, aby vyjadrili solidaritu s prepusteným kolegom

* Povedz o tomto spore známym, kamarátom, kolegom či kolegyniam alebo pomôž akokoľvek inak, podľa toho, čo považuješ za vhodné

Informuj nás prosím o akejkoľvek malej aktivite, ktorú uskutočníš, hoci by šlo len o zaslanie e-mailu. Chceme informovať FORA a Federica o tom, aké a koľko akcií sa udialo, aby ich to posilnilo v boji. Kontakt na FORA: Local de la Federación Obrera: tel. 4303-5963; e-mail: oficiosvarioscapital@fora-ait.com.ar.

 

PRIPOJ SA KU KAMPANI ZA OKAMŽITÉ ZNOVUZAMESTNANIE PREPUSTENÉHO UČITEĽA!

Priama akcia – MAP Slovensko

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Re: 2008-08-26 | 06:07:33 | Erik | studio_a@centrum.sk
reaguj na príspevok Vzor protestneho listu
Tí, ktorí idu použiť vzor protestneho listu v slov. jazyku , dajte pozor na chybičku v prvej vete v poslednom odstavci a zmažte druhé SA ok? Aby to nevyzeralo takto: Týmto sa pripájam sa ku Globálnemu dňu akcií...

Inak nieje niekto zo ZH alebo BŠ kto by sa chcel pridať?


Re: 2008-08-26 | 09:00:12 | mt
reaguj na príspevok dik
Dik za upozornenie. Pre ostatnych - verzia suboru bola teraz zmenena a uz je tam spravna verzia, bez chyby, takze netreba nic menit.Re: 2008-08-27 | 12:21:16 | montyno5
reaguj na príspevok n/a
Nazdar!

Akcia v Žiline dopadla fajn boli sme dvaja. Riaditel nas prijal fajn o veci sme cvilu podiskutovali, slubil ze bude informovat ustredny sekretariat co aj urobil a odpoved poslal mailom...S akcie som spokojny lebo to bola nasa prva takze sme nevedeli do coho deme bol som prekvapeny aj zo zaujmu pracovnice s ktorej bol citit zaujem...takze tak...Smelo sprav akciu aj ked si sam alebo dvaja, traja a budes prekvapeny aky recniksa v tebe skriva:-)))))


Re: 2008-09-04 | 10:35:42 | Erik
reaguj na príspevok ZH
V Žiari sme sa do Červeného kríža vybrali tiež dvaja. V budove sme nezastihli riaditeľku ani zástupcu. Jedinou prítomnou osobou bola odborná referentka, ktorej sme nakoniec list spolu s letákmi pre zamestnancov odovzdali a chvíľu s ňou pokecali v jej kancelárií.. Na protestnom liste bolo niekoľko (cca10-15) podpisov!!! Dozvedeli sme sa ,že ostatní (5.) zamestnanci ČK boli v neďalekej dedine...
Hoci zo začiatku trochu vyplašená , no milá referentka nás prijala fajn a pri odchode z kancelárie nám zaželala veľa šťastia :D
Akcia bola dobrá skúsenosť a v ZH v podstate prvá svojho druhu :D . Potešilo ma niekoľko pozitívnych momentov napr. :zvedavá učiteľka z obchodnej akadémie, keď nás videla lepiť plagát na dvere hneď sa vypytovala čo to je za plagát a prečo to lepíme na ich školu... Po krátkom vysvetlení nám povedala, že máme s tým isť dnu a plagát zavesiť na nástenku hehe ... Bola príjemne prekvapená a nadšená , že to ako „my“ mladí berieme ako krivdu... Vyzerala ,že by sa s nami porozprávala rada ale sa ponáhľala ... no pri odchode nám sľúbila, že si to pozrie na webe ....
Ďalší pozitívny moment bol na cirkevnej škole: dve učiteľky (to boli zrejme) nás stopli pri pripínaní plagátu na nástenku s tým , že to musia dať skontrolovať riaditeľke , že máme počkať... za chvíľu sa vrátila, že to tam môžeme dať hehe..
Ďalšia učiteľka na inej škole, ktorú sme ale poznali nám poskytla a pridržala fialový podklad na nástenku aby tam plagát vynikol, keďže bol rovnakej bielej farby ako nástenka...Re: 2008-09-09 | 19:43:54 |
reaguj na príspevok n/a
http://akmk.ic.cz/?text=83-k-uteku-nacistickym-zlocincum-pomahal-vatikan-a-cerveny-kriz

Na tomto linku sa da precitat text z historie o odvratenej stranke Cerveneho kriza.

\\\"Šedesát devět let po zahájení druhé světové války byly zveřejněny dokumenty osvětlující cesty, kterými po jejím skončení prchali nacističtí váleční zločinci. Tyto temné kapitoly útěků vysoce angažovaných nacistických vrahů jako Adolfa Eichmanna a Josefa Mengeleho do Jižní Ameriky osvětluje nedávno vydaná kniha rakouského historika Geralda Steinachera. Podle ní se na nich podílel rozhodujícím způsobem Vatikán a Červený kříž...\\\"


Pridaj príspevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2018
15.05.2018 Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.

Krátka správa z vernisáže plagátov „Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní“
09.04.2018 V sobotu 24. marca sa v bardejovskej Bašte uskutočnila vernisáž výstavy kolektívu Hogwash s názvom Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní. Plagáty sa nachádzajú na prvom poschodí Bašty. V priestoroch kaviarne sú menšie plagáty z edície Abeceda anarchistického amatéra, vo vedľajšej veľkej miestnosti sú veľké plagáty. Kto nestihol vernisáž, má možnosť navštíviť Baštu v otváracích hodinách do 30. apríla, kedy sa výstava skončí (udalosť na FB).

Podporili sme pracovníkov a pracovníčky Poľskej pošty
01.03.2018 Dnes napoludnie sme v rámci medzinárodného týždňa solidarity s pracovníkmi a pracovníčkami Poľskej pošty navštívili veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. Keďže veľvyslanec sa na mieste nenachádzal, konzulovi sme objasnili dôvody našej návštevy a odovzdali list s požiadavkou (PDF), aby o proteste informoval príslušné orgány v Poľsku.

Rozhovor so zväzom Priama akcia v nemeckom vysielaní RTVS
26.02.2018 Ak ovládaš aspoň základy nemčiny, môžeš si vypočuť rozhovor pre Radio Slowakei International (vysielanie RTVS v nemeckom jazyku) z konca januára na tomto odkaze: RTVS.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in