Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny zo 17 krajín sveta.Za rozobratie plotu na nelegálnom stavenisku cirkvi hrozí komunitným aktivistom v Kyjeve väzenie 

11. september 2009

Dňa 15. septembra sa bude konať súd s bratmi Andrejom a Sergejom Movchanovcami, členmi študentskej odborovej organizácie Priama akcia a iniciatívy Zachráňme starý Kyjev. Obaja čelia obvineniu z výtržníctva za to, že rozobrali plot okolo nelegálnej a neželanej stavby komplexu kostola, garáží a obchodných budov v oblasti Solomenskyi. Chceli by sme požiadať o vyjadrenie solidarity v priebehu víkendu a v pondelok 14. septembra.

AndrejSergejK činu došlo 6. júna 2008, kedy aktivisti spolu s miestnymi obyvateľmi rozobrali spomínaný plot okolo stavby na pozemku, ktorý je v územnom pláne zapísaný ako park. O pol hodiny neskôr boli bratia Movchanovci zadržaní a obvinení z výtržníctva vykonaného skupinou osôb, za čo im hrozí až 5 rokov väzenia. Cirkev, ktorej mal pozemok pripadnúť, ich okrem toho obviňuje z pokusu „stavať sa proti spoločnosti a prejavovať pohŕdanie duchovnými hodnotami občanov“.

Súdne pojednávanie sa malo pôvodne uskutočniť 27. júla 2009. Pred budovou súdu sa zhromaždilo asi 60 ľudí, ktorí žiadali zastavenie trestného konania proti Andrejovi a Sergejovi a zbavenie bratov všetkých obvinení. Keďže sa však na pojednávanie nedostavila sudkyňa Oksana Krivorot, bolo stanovené ďalšie pojednávanie, a to na 15. septembra 2009.

Chceli by sme požiadať o vyjadrenie protestu proti represívnym krokom ukrajinských úradov. Žiadame okamžité zastavenie trestného stíhania aktivistov!

Možnosti podpory aktivistov

1) Osobné odovzdanie protestného listu Veľvyslanectvu Ukrajiny v Bratislave

Mapa: http://www.zlatestranky.sk/mapdetailssearch.ds;jsessionid=932AF08D1B994EE0F523C32A6210D02B?id=T1233370


Vzor:

 

Veľvyslanectvo Ukrajiny v Bratislave
Radvanská 4175/35 
Bratislava
81101


Vážená pani veľvyslankyňa,

týmto listom sa pripájam k medzinárodným protestom na podporu Andreja a Sergeja Movchanovcov, ktorí sú obžalovaní z výtržníctva za to, že spolu s miestnymi obyvateľmi rozobrali plot okolo nelegálnej a neželanej stavby komplexu kostola, garáží a obchodných budov v oblasti Solomenskyi. 

Žiadam, aby bolo trestné stíhanie spomínaných aktivistov okamžite zastavené a aby boli zbavení všetkých obvinení.

Taktiež žiadam, aby ste o tomto vyjadrení protestu informovali Ministerstvo zahraničných vecí na Ukrajine.

O tomto prípade budem ďalej informovať ľudí na Slovensku a v ďalších krajinách a podporovať ich vo vyjadrovaní protestu a sledovaní činnosti orgánov Ukrajiny.

MENO, MESTO, KRAJINA, prípadne ORGANIZÁCIA
DÁTUM

 2) Poslanie protestného e-mailu či faxu Veľvyslanectvu Ukrajiny v Bratislave

Fax: (4212) 54412651, (4212) 59202837
E-mail: emb_sk@mfa.gov.ua, ukremb@ukrembassy.sk, consular@ukrembassy.sk
Kópiu prosím pošli aj na priamaakcia(zavináč)priamaakcia(bodka)sk, aby sme my aj ukrajinskí kamaráti vedeli o rozsahu podpory.


3) Poslanie protestného listu či faxu súdu v oblasti Solomenskyi

Preložený slovenský vzor do ukrajinčiny (v azbuke v tomto RTF).

Adresa:
Polkovnik Shutov str. 1
031 13 Kyjev
Ukrajina

Tel.: (044) 456-96-51 
Fax: (044) 275-15-52

Uvedomujeme si, že výzva k podpore prichádza pomerne neskoro, predsa by sme však chceli požiadať o pochopenie situácie ukrajinských kamarátov. Tu je reportáž, v ktorej sa spomína aj rozobratie plotu a návrh zákona, ktorý obmedzuje slobodu vyjadrovania a zhromažďovania sa. Zákon určuje ako, s kým a proti komu možno demonštrovať: http://www.youtube.com/watch?v=xvAqhZi2a2w (v ukrajinčine)

Priama akcia-Bratislava

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj príspevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2018
15.05.2018 Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.

Krátka správa z vernisáže plagátov „Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní“
09.04.2018 V sobotu 24. marca sa v bardejovskej Bašte uskutočnila vernisáž výstavy kolektívu Hogwash s názvom Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní. Plagáty sa nachádzajú na prvom poschodí Bašty. V priestoroch kaviarne sú menšie plagáty z edície Abeceda anarchistického amatéra, vo vedľajšej veľkej miestnosti sú veľké plagáty. Kto nestihol vernisáž, má možnosť navštíviť Baštu v otváracích hodinách do 30. apríla, kedy sa výstava skončí (udalosť na FB).

Podporili sme pracovníkov a pracovníčky Poľskej pošty
01.03.2018 Dnes napoludnie sme v rámci medzinárodného týždňa solidarity s pracovníkmi a pracovníčkami Poľskej pošty navštívili veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. Keďže veľvyslanec sa na mieste nenachádzal, konzulovi sme objasnili dôvody našej návštevy a odovzdali list s požiadavkou (PDF), aby o proteste informoval príslušné orgány v Poľsku.

Rozhovor so zväzom Priama akcia v nemeckom vysielaní RTVS
26.02.2018 Ak ovládaš aspoň základy nemčiny, môžeš si vypočuť rozhovor pre Radio Slowakei International (vysielanie RTVS v nemeckom jazyku) z konca januára na tomto odkaze: RTVS.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in