Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.

Aktuálne informácie o masakre kazašských pracujúcich a výzva k protestom
20.12.2011

V piatok 16. decembra zasiahla polícia proti päťtisícovému davu podporujúcemu štrajkujúcich robotníkov v meste Džanaödzen. Represia, ktorá nasledovala, si podľa najčerstvejších údajov vyžiadala vyše 150 mŕtvych. Prinášame najnovšie informácie a výzvu na vyjadrenie protestu.

Výber z informácií na webstránke ČSAF (zdroj: http://cia.media.pl):

V pátek 16. prosince, v den kazašského státního svátku dne nezávislosti se v centru těžařského města Džanaödzen shromáždilo na pokojné manifestaci asi 5000 lidí – stávkujících dělníků pracujících v ropném průmyslu, bývalých propuštěných zaměstnanců, jejich rodin a sympatizantů. Policie a speciální jednotky bez důvodu a výstrahy napadly pokojné shromáždění střelbou ostrými náboji do demonstrantů a jejich rodinných příslušníků.

Přestože se korporátní média (mezi nimi i ta česká) snaží násilnosti ze strany Nazarbajevova režimu bagatelizovat a informují o násilných demonstrantech a jen o několika mrtvých, pravdou je, že teprve po útoku kazašských represivních složek došlo k násilnostem ze strany protestujících dělníků a jejich rodin, kteří se logicky začali bránit.
 
Poté co policie zabila zhruba 50 demonstrantů a jejich rodinných příslušníků, rozzuření demonstrující napadli budovu městské správy a zaútočili také na sídlo těžařské společnosti KazMunaiGas. K večeru Committee for a Workers International (CWI; pozn. PA: zoskupenie trockistických strán) hlásí minimálně 70 mrtvých dělníků a asi 500 zraněných. Nemocnice jsou přeplněné, nemají kde umisťovat zraněné a dochází krev pro transfuze.Stávkující dělníky z ropné společnosti KazMunaiGas přišlo kromě rodinných příslušníků podpořit také 1000 jejich bývalých kolegů, kteří byli propuštěni kvůli nedávné stávce. Podle informací CWI dále zastavili solidárně práci a vstoupili do stávky zaměstnanci všech ropných společností a spolupracujících podniků na území celého Kazachstánu. Během následujícího dne se k bojujícím dělníkům přidávalo stále více lidí.

Vláda posílá do města Džanaödzen stále více policejních a armádních jednotek. Na město míří tanky a další armádní posily. Nad městem krouží armádní vrtulníky a je slyšet střelba. Armáda obklíčila město a uzavřela všechny příjezdové komunikace, do města není možné se dostat ani ho opustit. Nelze tak ani převážet zraněné do okolních nemocnic, přičemž kapacita nemocnic již nestačí.

Boje propukají i v dalším sousedním městě Aktau.

Během soboty boje s armádou a policií pokračovaly. Lidé po celé zemi se shromažďovali před vládními budovami. Režim prezidenta Nazarbajeva od 18. hodiny vyhlásil stanné právo, které má trvat do 5. ledna. Podle informací CWI stoupl počet obětí státních represí na 150 mrtvých a stovky zraněných. Nemocnice ve městech Džanaödzen a Aktau hlásí, že jsou přeplněné a nemají kde ošetřovat zraněné.

Kromě solidárních protestů dělníků a obyvatel okolních měst a obcí proběhly solidární protesty i před kazašskými ambasádami v zahraničí, například v Berlíně, Londýně, Vídni, Stockholmu či Bruselu.

Výber z informácií od medzinárodného sekretariátu KRAS-MAP Rusko (zdroj: http://iwa-ait.org/?q=node/163), 19.11.:

Štrajk sa začal na ropnom poli Karazhanbas, ktoré spravuje firma patriaca pod čínsky koncern China International Trust Investment Company a kažašská firma KazMunayGaz.

Spor sa ťahá od mája a doteraz viedol k prepusteniu stoviek pracujúcich, zabitiu odborového aktivistu Zhaksalyka Turbayeva (páchatelia sú neznámi), podpáleniu domu ďalšieho aktivistu Aslambeka Aydarbayeva a odsúdeniu odborovej právničky  Natalie Sokolovovej na 6 rokov väzenia za „podnecovanie sociálnych nepokojov“. Zatknutí a odsúdení boli aj odboroví predáci Akzhanat Aminov, Kuanysh Sisenbayev a vyše 30 ďalších aktivistov.

Autoritársky režim prezidenta Nursultana Nazarbajeva je známy brutálnym potláčaním hnutia pracujúcich.

Streľbu do ľudí a obete na životoch hlásia aj z priľahlých miest, kde sa konajú akcie v solidarite s pracujúcimi z Džanaödzenu.

Výber z aktualizácie na portáli http://cia.media.pl, 19.11.:

Do médií sa dostalo prehlásenie zástupcov baníkov a oceliarov, ktorí vyzývajú k odchodu z ulíc a pokojnému vyriešeniu sporu. Podľa všetkého ide o podvrh. Obyvatelia Džanaödzenu nesúhlasia s obsahom prehlásenia, považujú ho za provokáciu a pokus o potlačenie nespokojnosti.

Do Aktau prichádzajú ľudia z okolitého vidieka. V Džanaödzene bolo počas noci počuť streľbu. Väčšina obchodov a firiem zastavila prevádzku. Večer vydal policajný prezident Kalmuhambet Kasymov príkaz strieľať na ľudí zhromaždených v uliciach, ak sa nerozídu po príkaze uniformovaných policajtov.

VYJADRI PROTEST

Priama akcia sa pripája k výzve KRAS posielať protestné listy na veľvyslanectvo Kazachstanu a do firmy CITIC, organizovať pikety a demonštrácie, ako aj bojkotovať tovary z Kazachstanu.

Za zmienku stojí aj postoj speváka Stinga, ktorý v lete zrušil svoje vystúpenie v Kazachstane so slovami: „Hladovkári, uväznení robotníci a desiatky tisíc štrajkujúcich predstavujú virtuálnu hranicu, ktorú nemám záujem prekračovať.“ (viac v článku Sting pre ľudské práva zrušil koncert v Kazachstane).

Vzor protestného listu/e-mailu/faxu na kazašské veľvyslanectvo a honorárny konzulát v Bratislave:

Vážený pán/pani,

16. decembra spustila polícia streľbu do niekoľkotisícového davu štrajkujúcich pracujúcich a ich podporovateľov v meste Džanaödzen. Podľa neoficiálnych zdrojov bolo k dnešnému dňu zabitých až 150 ľudí. V súčasnosti je v meste do 5.1.2012 vyhlásené stanné právo.

Za spoluvinníka celej tragédie považujem aj spoločnosti CITIC a KazMunayGaz, ktoré odmietajú prijať požiadavky štrajkujúcich robotníkov a prizerajú sa vraždeniu a väzneniu odborárov.

Nespokojnosť vyjadrili aj obyvatelia susedných miest, pričom v meste Aktau dostala polícia podľa našich informácií príkaz začať strieľať do davu, ak odmietne uposlúchnuť výzvu polície na rozídenie sa.

Takéto konanie považujem za neakceptovateľné. Žiadam okamžité stiahnutie policajných a vojenských jednotiek z regiónu a zastavenie represií voči protestujúcim.

Pokiaľ kazašské orgány neprestanú útočiť na protestujúcich a príslušné firmy nezasiahnu za účelom vyriešenia sporu, budem o dianí v Kazachstane šíriť informácie na Slovensku a v ďalších krajinách a vyzývať k bojkotu kazašských tovarov.

Týmto vyjadrujem solidaritu štrajkujúcim a protestujúcim obyvateľom v mestách a dedinách v okolí Džanaödzenu!

S pozdravom,
MENO (prípadne ORGANIZÁCIA),
MESTO,
KRAJINA,
DÁTUM

 

Kam poslať slovenské znenie:
Veľvyslanectvo Kazašskej republiky, Gunduličova 6, 811 05 Bratislava
Tel.: 02 32 66 12 42; 02 32 66 12 43;
E-mail: kazdip@gmail.com
Otváracie hodiny: Pondelok, utorok, štvrtok, piatok 8.30-11.30

Honorárny konzulát, Bojnická 3, Bratislava
Tel.: 02 4910 2622


Vzor protestného e-mailu/faxu firmám CITIC a KazMunayGaz (znenie je skrátenou verziou slovenského vzoru):

Dear Sir/Madam,

On 16th December the police opened fire at the crowd of several thousand striking workers and their supporters in Zhanaozen, Kazakhstan. According to unofficial sources there have been up to 150 killed so far. 

In my opinion, CITIC and KazMunayGaz are accomplices in this tragedy as they refuse to accept the demands of striking workers and watch the murders and imprisonment of the unionists.

I consider such actions unacceptable. I demand immediate withdrawal of police and army forces and stop to the repression of the protesters. 

Until Kazakh authorities stop attacking the protesters and the above mentioned companies take action to solve the conflict, I will spread information about the situation in Kazakhstan in Slovakia and other countries and call for boycott of Kazakh goods.

Hereby I show my solidarity with the striking and protesting people in towns and villages surrounding Zhanaozen!

Regards,
MENO (prípadne ORGANIZÁCIA),
MESTO,
KRAJINA,
DÁTUM

 

Kam poslať anglické znenie:
CITIC - na všetky tri kontakty uvedené vo formulári na http://www.citic.com/wps/portal/encitic/lxwm. Faxové čísla sú 0086 10 64661186, 0086 10 84865860
KazMunayGaz – na e-maily doverie@kmg.kz, G.Amanbaeva@kmg.kz a pokojne aj do formulára na http://www.kmg.kz/en/about/contact/feedback/. Faxové čísla sú 007 (7172) 97 60 00 a  007 (7172) 97 60 01.

 

Priama akcia

 

Zdroje:
http://csaf.cz/index.php?clanok=1229
http://cia.media.pl/kazachstan_policja_strzela_do_protestantow_70_zabitych_ponad_500_rannych
http://iwa-ait.org/?q=node/163

ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in