Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny zo 17 krajín sveta.

Aktuálne informácie o masakre kazašských pracujúcich a výzva k protestom
20.12.2011

V piatok 16. decembra zasiahla polícia proti päťtisícovému davu podporujúcemu štrajkujúcich robotníkov v meste Džanaödzen. Represia, ktorá nasledovala, si podľa najčerstvejších údajov vyžiadala vyše 150 mŕtvych. Prinášame najnovšie informácie a výzvu na vyjadrenie protestu.

Výber z informácií na webstránke ČSAF (zdroj: http://cia.media.pl):

V pátek 16. prosince, v den kazašského státního svátku dne nezávislosti se v centru těžařského města Džanaödzen shromáždilo na pokojné manifestaci asi 5000 lidí – stávkujících dělníků pracujících v ropném průmyslu, bývalých propuštěných zaměstnanců, jejich rodin a sympatizantů. Policie a speciální jednotky bez důvodu a výstrahy napadly pokojné shromáždění střelbou ostrými náboji do demonstrantů a jejich rodinných příslušníků.

Přestože se korporátní média (mezi nimi i ta česká) snaží násilnosti ze strany Nazarbajevova režimu bagatelizovat a informují o násilných demonstrantech a jen o několika mrtvých, pravdou je, že teprve po útoku kazašských represivních složek došlo k násilnostem ze strany protestujících dělníků a jejich rodin, kteří se logicky začali bránit.
 
Poté co policie zabila zhruba 50 demonstrantů a jejich rodinných příslušníků, rozzuření demonstrující napadli budovu městské správy a zaútočili také na sídlo těžařské společnosti KazMunaiGas. K večeru Committee for a Workers International (CWI; pozn. PA: zoskupenie trockistických strán) hlásí minimálně 70 mrtvých dělníků a asi 500 zraněných. Nemocnice jsou přeplněné, nemají kde umisťovat zraněné a dochází krev pro transfuze.Stávkující dělníky z ropné společnosti KazMunaiGas přišlo kromě rodinných příslušníků podpořit také 1000 jejich bývalých kolegů, kteří byli propuštěni kvůli nedávné stávce. Podle informací CWI dále zastavili solidárně práci a vstoupili do stávky zaměstnanci všech ropných společností a spolupracujících podniků na území celého Kazachstánu. Během následujícího dne se k bojujícím dělníkům přidávalo stále více lidí.

Vláda posílá do města Džanaödzen stále více policejních a armádních jednotek. Na město míří tanky a další armádní posily. Nad městem krouží armádní vrtulníky a je slyšet střelba. Armáda obklíčila město a uzavřela všechny příjezdové komunikace, do města není možné se dostat ani ho opustit. Nelze tak ani převážet zraněné do okolních nemocnic, přičemž kapacita nemocnic již nestačí.

Boje propukají i v dalším sousedním městě Aktau.

Během soboty boje s armádou a policií pokračovaly. Lidé po celé zemi se shromažďovali před vládními budovami. Režim prezidenta Nazarbajeva od 18. hodiny vyhlásil stanné právo, které má trvat do 5. ledna. Podle informací CWI stoupl počet obětí státních represí na 150 mrtvých a stovky zraněných. Nemocnice ve městech Džanaödzen a Aktau hlásí, že jsou přeplněné a nemají kde ošetřovat zraněné.

Kromě solidárních protestů dělníků a obyvatel okolních měst a obcí proběhly solidární protesty i před kazašskými ambasádami v zahraničí, například v Berlíně, Londýně, Vídni, Stockholmu či Bruselu.

Výber z informácií od medzinárodného sekretariátu KRAS-MAP Rusko (zdroj: http://iwa-ait.org/?q=node/163), 19.11.:

Štrajk sa začal na ropnom poli Karazhanbas, ktoré spravuje firma patriaca pod čínsky koncern China International Trust Investment Company a kažašská firma KazMunayGaz.

Spor sa ťahá od mája a doteraz viedol k prepusteniu stoviek pracujúcich, zabitiu odborového aktivistu Zhaksalyka Turbayeva (páchatelia sú neznámi), podpáleniu domu ďalšieho aktivistu Aslambeka Aydarbayeva a odsúdeniu odborovej právničky  Natalie Sokolovovej na 6 rokov väzenia za „podnecovanie sociálnych nepokojov“. Zatknutí a odsúdení boli aj odboroví predáci Akzhanat Aminov, Kuanysh Sisenbayev a vyše 30 ďalších aktivistov.

Autoritársky režim prezidenta Nursultana Nazarbajeva je známy brutálnym potláčaním hnutia pracujúcich.

Streľbu do ľudí a obete na životoch hlásia aj z priľahlých miest, kde sa konajú akcie v solidarite s pracujúcimi z Džanaödzenu.

Výber z aktualizácie na portáli http://cia.media.pl, 19.11.:

Do médií sa dostalo prehlásenie zástupcov baníkov a oceliarov, ktorí vyzývajú k odchodu z ulíc a pokojnému vyriešeniu sporu. Podľa všetkého ide o podvrh. Obyvatelia Džanaödzenu nesúhlasia s obsahom prehlásenia, považujú ho za provokáciu a pokus o potlačenie nespokojnosti.

Do Aktau prichádzajú ľudia z okolitého vidieka. V Džanaödzene bolo počas noci počuť streľbu. Väčšina obchodov a firiem zastavila prevádzku. Večer vydal policajný prezident Kalmuhambet Kasymov príkaz strieľať na ľudí zhromaždených v uliciach, ak sa nerozídu po príkaze uniformovaných policajtov.

VYJADRI PROTEST

Priama akcia sa pripája k výzve KRAS posielať protestné listy na veľvyslanectvo Kazachstanu a do firmy CITIC, organizovať pikety a demonštrácie, ako aj bojkotovať tovary z Kazachstanu.

Za zmienku stojí aj postoj speváka Stinga, ktorý v lete zrušil svoje vystúpenie v Kazachstane so slovami: „Hladovkári, uväznení robotníci a desiatky tisíc štrajkujúcich predstavujú virtuálnu hranicu, ktorú nemám záujem prekračovať.“ (viac v článku Sting pre ľudské práva zrušil koncert v Kazachstane).

Vzor protestného listu/e-mailu/faxu na kazašské veľvyslanectvo a honorárny konzulát v Bratislave:

Vážený pán/pani,

16. decembra spustila polícia streľbu do niekoľkotisícového davu štrajkujúcich pracujúcich a ich podporovateľov v meste Džanaödzen. Podľa neoficiálnych zdrojov bolo k dnešnému dňu zabitých až 150 ľudí. V súčasnosti je v meste do 5.1.2012 vyhlásené stanné právo.

Za spoluvinníka celej tragédie považujem aj spoločnosti CITIC a KazMunayGaz, ktoré odmietajú prijať požiadavky štrajkujúcich robotníkov a prizerajú sa vraždeniu a väzneniu odborárov.

Nespokojnosť vyjadrili aj obyvatelia susedných miest, pričom v meste Aktau dostala polícia podľa našich informácií príkaz začať strieľať do davu, ak odmietne uposlúchnuť výzvu polície na rozídenie sa.

Takéto konanie považujem za neakceptovateľné. Žiadam okamžité stiahnutie policajných a vojenských jednotiek z regiónu a zastavenie represií voči protestujúcim.

Pokiaľ kazašské orgány neprestanú útočiť na protestujúcich a príslušné firmy nezasiahnu za účelom vyriešenia sporu, budem o dianí v Kazachstane šíriť informácie na Slovensku a v ďalších krajinách a vyzývať k bojkotu kazašských tovarov.

Týmto vyjadrujem solidaritu štrajkujúcim a protestujúcim obyvateľom v mestách a dedinách v okolí Džanaödzenu!

S pozdravom,
MENO (prípadne ORGANIZÁCIA),
MESTO,
KRAJINA,
DÁTUM

 

Kam poslať slovenské znenie:
Veľvyslanectvo Kazašskej republiky, Gunduličova 6, 811 05 Bratislava
Tel.: 02 32 66 12 42; 02 32 66 12 43;
E-mail: kazdip@gmail.com
Otváracie hodiny: Pondelok, utorok, štvrtok, piatok 8.30-11.30

Honorárny konzulát, Bojnická 3, Bratislava
Tel.: 02 4910 2622


Vzor protestného e-mailu/faxu firmám CITIC a KazMunayGaz (znenie je skrátenou verziou slovenského vzoru):

Dear Sir/Madam,

On 16th December the police opened fire at the crowd of several thousand striking workers and their supporters in Zhanaozen, Kazakhstan. According to unofficial sources there have been up to 150 killed so far. 

In my opinion, CITIC and KazMunayGaz are accomplices in this tragedy as they refuse to accept the demands of striking workers and watch the murders and imprisonment of the unionists.

I consider such actions unacceptable. I demand immediate withdrawal of police and army forces and stop to the repression of the protesters. 

Until Kazakh authorities stop attacking the protesters and the above mentioned companies take action to solve the conflict, I will spread information about the situation in Kazakhstan in Slovakia and other countries and call for boycott of Kazakh goods.

Hereby I show my solidarity with the striking and protesting people in towns and villages surrounding Zhanaozen!

Regards,
MENO (prípadne ORGANIZÁCIA),
MESTO,
KRAJINA,
DÁTUM

 

Kam poslať anglické znenie:
CITIC - na všetky tri kontakty uvedené vo formulári na http://www.citic.com/wps/portal/encitic/lxwm. Faxové čísla sú 0086 10 64661186, 0086 10 84865860
KazMunayGaz – na e-maily doverie@kmg.kz, G.Amanbaeva@kmg.kz a pokojne aj do formulára na http://www.kmg.kz/en/about/contact/feedback/. Faxové čísla sú 007 (7172) 97 60 00 a  007 (7172) 97 60 01.

 

Priama akcia

 

Zdroje:
http://csaf.cz/index.php?clanok=1229
http://cia.media.pl/kazachstan_policja_strzela_do_protestantow_70_zabitych_ponad_500_rannych
http://iwa-ait.org/?q=node/163

ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2018
15.05.2018 Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.

Krátka správa z vernisáže plagátov „Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní“
09.04.2018 V sobotu 24. marca sa v bardejovskej Bašte uskutočnila vernisáž výstavy kolektívu Hogwash s názvom Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní. Plagáty sa nachádzajú na prvom poschodí Bašty. V priestoroch kaviarne sú menšie plagáty z edície Abeceda anarchistického amatéra, vo vedľajšej veľkej miestnosti sú veľké plagáty. Kto nestihol vernisáž, má možnosť navštíviť Baštu v otváracích hodinách do 30. apríla, kedy sa výstava skončí (udalosť na FB).

Podporili sme pracovníkov a pracovníčky Poľskej pošty
01.03.2018 Dnes napoludnie sme v rámci medzinárodného týždňa solidarity s pracovníkmi a pracovníčkami Poľskej pošty navštívili veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. Keďže veľvyslanec sa na mieste nenachádzal, konzulovi sme objasnili dôvody našej návštevy a odovzdali list s požiadavkou (PDF), aby o proteste informoval príslušné orgány v Poľsku.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in