Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny zo 17 krajín sveta.

Deň protestov proti Roche a správa z minulotýdňových akcií
14.03.2012

Dňa 5. a 8. marca zorganizoval Zväz poľských syndikalistov (ZSP) akcie pred sídlami Roche v Poľsku a Švajčiarsku s cieľom dosiahnuť znovuzamestnanie svojho prepusteného člena a uplatňovanie zmlúv na trvalý pracovný pomer. Okrem Roche sa vo Švajčiarsku konali akcie aj proti praktikám firmy Adecco a ABB. Do solidárnych aktivít sa zapojila aj PA a rovnako tak urobíme aj 15. marca. Dúfame, že sa zapojíš aj ty.

Varšava – Roche Polska

Protest sa odohral pred kanceláriami, kde pracujú najmä zamestnanci IT, ktorí poskytujú služby Roche po celom svete a zarábajú iba zlomok sumy, akú by dostali v inej krajine. Roche navyše využíva rôzne formy externých zmlúv, ktoré dokonca nie sú sprostredkované ani pracovnými agentúrami (tie síce ponúkajú neistú prácu, ale sú aspoň regulované zákonmi), ale súkromnými „firmami“ alebo nastrčenými spoločnosťami. Roche tak nemusí uvádzať zamestnancov ako svojich a tí nemajú nárok na rovnakú výpovednú dobu či odstupné. Roche im nemusí nič platiť počas dovolenky, PN, materskej či rodičovskej dovolenky a dokonca ani odvádzať za nich sociálne poistenie.

Protest pritiahol veľkú pozornosť zamestnancov, ktorí sa zastavovali a počúvali. Po nejakom čase vedúci oddelenia ľudských zdrojov a „zástupca zamestnancov“ z Roche pozvali nášho kamaráta na rozhovor. Priznali, že firma dostala množstvo e-mailov a faxov a o celej veci sa diskutuje, ale držali sa tvrdenia, že všetci tí outsourcovaní pracovníci v skutočnosti nie sú ich zamestnanci. V reakcii na súdnu žalobu proti Roche totiž firma tvrdí, že nie je Jakubov zamestnávateľ, netuší, prečo pracoval 40 hodín týždenne a vraj si mohol kedykoľvek vziať dovolenku alebo odísť.

ZSP píšu: „Týmto by sme chceli informovať všetkých ‚ne-zamestnancov‘ o ich právach. Nezávislí subdodávatelia nemusia plniť príkazy šéfov z Roche tak ako zamestnanci. Z toho vyplýva – jednoducho ich ignorujte. Keby ste boli nezávislý subdodávateľ (my vieme, že ním v skutočnosti nie ste), nemuseli by ste byť na pracovisku 40 hodín týždenne, prosiť o dovolenku a už vôbec by ste počas nej nemuseli dvíhať telefón! Nech sa páči, ‚ne-zamestnanci‘! Doprajte si deň voľna, ostaňte v posteli a nenamáhajte sa ani oznámiť, že neprídete! Zamestnanci aj ‚ne-zamesntanci‘, už to nemusíte ďalej znášať. Organizujte sa!“

Bazilej – globálna centrála Roche

O piket pred firmou bol veľký záujem a niektorí pracovníci vyšli von a pýtali si viac informácií. Dôvody protestu boli vysvetlené v niekoľkých prejavoch v nemčine a angličtine, pri ktorých sa zastavilo mnoho ľudí. (Roche sa nachádza vo viacerých budovách pri sebe.) Roche bolo oznámené, že v súvislosti  s praktikami v Poľsku môžu očakávať ďalšie protesty. Akciu zorganizovali ZSP spoločne so švajčiarskou anarchosyndikalistickou organizáciou FAU Bern.

Vyjadri solidaritu vo štvrtok 15. marca

15. marec bude druhým z troch marcových dní solidarity v tomto spore. Zapojiť sa niekoľkými spôsobmi môžeš aj ty. Ak máš záujem, pozri si článok Dni akcií proti praktikám Roche v marci, kde nájdeš viac informácií, alebo nás kontaktuj. A nezabudni na 29. marca – tretí deň solidarity!

Podľa informácií od ZSP spracovali Nadia Hladká a Michal Tulík

Zdroje:
Protest at Roche Global Headquarters
Picket at Roche Polska

Ďalšie informácie:
Dni akcií proti praktikám Roche v marci
Farmaceutická firma Roche prepustila člena zväzu ZSP. Podporme ho!

ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2018
15.05.2018 Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.

Krátka správa z vernisáže plagátov „Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní“
09.04.2018 V sobotu 24. marca sa v bardejovskej Bašte uskutočnila vernisáž výstavy kolektívu Hogwash s názvom Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní. Plagáty sa nachádzajú na prvom poschodí Bašty. V priestoroch kaviarne sú menšie plagáty z edície Abeceda anarchistického amatéra, vo vedľajšej veľkej miestnosti sú veľké plagáty. Kto nestihol vernisáž, má možnosť navštíviť Baštu v otváracích hodinách do 30. apríla, kedy sa výstava skončí (udalosť na FB).

Podporili sme pracovníkov a pracovníčky Poľskej pošty
01.03.2018 Dnes napoludnie sme v rámci medzinárodného týždňa solidarity s pracovníkmi a pracovníčkami Poľskej pošty navštívili veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. Keďže veľvyslanec sa na mieste nenachádzal, konzulovi sme objasnili dôvody našej návštevy a odovzdali list s požiadavkou (PDF), aby o proteste informoval príslušné orgány v Poľsku.

Rozhovor so zväzom Priama akcia v nemeckom vysielaní RTVS
26.02.2018 Ak ovládaš aspoň základy nemčiny, môžeš si vypočuť rozhovor pre Radio Slowakei International (vysielanie RTVS v nemeckom jazyku) z konca januára na tomto odkaze: RTVS.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in