Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.

Lokálna aktivita k téme voľby
29.02.2012

Od aktivistov z Trenčianskeho kraja sme obdržali leták, ktorý spracovali pre rozšírenie vo svojom regióne.


Prečo nevoliť ?    

Politické strany opäť utrácajú milióny na svoje predvolebné kampane, objavujú sa noví ašpiranti na politickej scéne a média opäť vyvolávajú atmosféru zásadného rozhodovania o našej budúcnosti. Tu je však prvý problém – od útleho veku nás systém neučí, aby sme jednali sami za seba a aby sme mysleli nato, ako by sme naše životy mohli žiť samostatne. Čo sa týka volieb, očakáva sa od nás, že budeme závislí na politických a ekonomických autoritách. V súčasnom politickom systéme je nám vnucovaná predstava volieb a volebnej účasti, ako hlavného nástroja politickej angažovanosti (vraj je to dokonca občianska povinnosť). Voľby však nepovažujeme za slobodný spôsob vyjadrenia našich predstáv o tom, ako by mala spoločnosť vyzerať a akým smerom by sa mala uberať. Naopak, ide o akt zbavenia sa vlastnej slobody a zodpovednosti a taktiež je to legitimizovanie stavu, kedy majú na štyri roky zvolení „zástupcovia“ ľudu voľnú ruku v rozhodovaní bez akejkoľvek možnosti kontroly zo strany voličov.

U väčšiny ľudí však platí zaujímavý paradox – napriek tomu, že v zidealizovanú predstavu politika bojujúceho za záujmy svojich voličov dnes už takmer nikto neverí, napriek tomu, že každý vie, že politici kradnú a hrabú len pre seba, napriek tomu, že politici takmer zo zásady neplnia to, čo sľúbili pred voľbami, napriek tomuto všetkému, nemalá časť obyvateľstva svoj volebný lístok do urny predsa len hodí.

Politik vo svojej podstate ani nemôže konať v záujme ľudí a to z viacerých dôvodov. Je zviazaný straníckymi štruktúrami, koná pod vplyvom lobistických skupín a prakticky sa nachádza v škatuľke ideovej rovnakosti všetkých politických strán s rôznymi odtieňmi rovnakej farby. Celá myšlienka reprezentatívnej demokracie je tiež postavená priamo proti myšlienkam o samosprávnej spoločnosti. Namiesto toho, aby mal človek možnosť priamo ovplyvňovať veci vo svojom okolí svojim vlastným hlasom, je nútený vyberať ako svojich zástupcov odborníkov/špecialistov – teda politikov. S nimi má kontakt iba v okamihu, kedy prosia o dosadenie do svojej mocenskej pozície. Je síce pravdou, že politici usporadúvajú rôzne prieskumy verejnej mienky, stretnutia s občanmi a verejné prejednávanie politických záležitostí, ale k takýmto prejavom ich však nevedú šľachetné záujmy zdieľania moci so svojimi voličmi. Občas sú k nim donútení spoločenským nátlakom, občas potrebujú populisticky demonštrovať svoj kontakt s voličmi, občas potrebujú vedieť, na aké chytľavé heslá ich ľudia zvolia. Keďže jednotliví ľudia majú obmedzené možnosti, ako presadzovať svoje záujmy, u väčšiny z nich sa voľby odohrávajú v duchu: volím opozíciu ZLA – teda ZLO menšie. No cieľom by nemalo byť volenie menšieho zla, ale to, aby ľudia o svojich záležitostiach rozhodovali sami – teda volenie dobra. Samotné vzdanie sa volebného práva ako symbolické vyjadrenie nesúhlasu so súčasným politickým systémom nestačí – pretože nevoliť nestačí. Musíme sa začať organizovať zdola, spájať sa do skupín s rovnakými záujmami - všade tam, kde si to žiada situácia, či už sú to pracoviská alebo školy.


Ľudia majú potenciál a schopnosti spravovať záležitosti týkajúcich sa ich samých sami, čo bolo preukázané v histórii už mnohokrát. Nepotrebujú žiadnych zástupcov v parlamente, aj keď túto koncepciu sa nám ako jedinú správnu snaží dnešný systém natlačiť do hláv (ide totiž o udržanie statusu quo) – neverte mu a neverte ani tým, ktorí túto repliku opakujú.

Považujeme za dôležité, aby sa ľudia vyjadrovali k veciam, ktoré sa okolo nich dejú a priamo sa ich dotýkajú. Svoj názor na voľby sme vyjadrili týmto letákom. Pre viac informácií o tejto aj iných témach, odporúčame webstránky týchto organizácií:

ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in