Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny zo 17 krajín sveta.

Lokálna aktivita k téme voľby
29.02.2012

Od aktivistov z Trenčianskeho kraja sme obdržali leták, ktorý spracovali pre rozšírenie vo svojom regióne.


Prečo nevoliť ?    

Politické strany opäť utrácajú milióny na svoje predvolebné kampane, objavujú sa noví ašpiranti na politickej scéne a média opäť vyvolávajú atmosféru zásadného rozhodovania o našej budúcnosti. Tu je však prvý problém – od útleho veku nás systém neučí, aby sme jednali sami za seba a aby sme mysleli nato, ako by sme naše životy mohli žiť samostatne. Čo sa týka volieb, očakáva sa od nás, že budeme závislí na politických a ekonomických autoritách. V súčasnom politickom systéme je nám vnucovaná predstava volieb a volebnej účasti, ako hlavného nástroja politickej angažovanosti (vraj je to dokonca občianska povinnosť). Voľby však nepovažujeme za slobodný spôsob vyjadrenia našich predstáv o tom, ako by mala spoločnosť vyzerať a akým smerom by sa mala uberať. Naopak, ide o akt zbavenia sa vlastnej slobody a zodpovednosti a taktiež je to legitimizovanie stavu, kedy majú na štyri roky zvolení „zástupcovia“ ľudu voľnú ruku v rozhodovaní bez akejkoľvek možnosti kontroly zo strany voličov.

U väčšiny ľudí však platí zaujímavý paradox – napriek tomu, že v zidealizovanú predstavu politika bojujúceho za záujmy svojich voličov dnes už takmer nikto neverí, napriek tomu, že každý vie, že politici kradnú a hrabú len pre seba, napriek tomu, že politici takmer zo zásady neplnia to, čo sľúbili pred voľbami, napriek tomuto všetkému, nemalá časť obyvateľstva svoj volebný lístok do urny predsa len hodí.

Politik vo svojej podstate ani nemôže konať v záujme ľudí a to z viacerých dôvodov. Je zviazaný straníckymi štruktúrami, koná pod vplyvom lobistických skupín a prakticky sa nachádza v škatuľke ideovej rovnakosti všetkých politických strán s rôznymi odtieňmi rovnakej farby. Celá myšlienka reprezentatívnej demokracie je tiež postavená priamo proti myšlienkam o samosprávnej spoločnosti. Namiesto toho, aby mal človek možnosť priamo ovplyvňovať veci vo svojom okolí svojim vlastným hlasom, je nútený vyberať ako svojich zástupcov odborníkov/špecialistov – teda politikov. S nimi má kontakt iba v okamihu, kedy prosia o dosadenie do svojej mocenskej pozície. Je síce pravdou, že politici usporadúvajú rôzne prieskumy verejnej mienky, stretnutia s občanmi a verejné prejednávanie politických záležitostí, ale k takýmto prejavom ich však nevedú šľachetné záujmy zdieľania moci so svojimi voličmi. Občas sú k nim donútení spoločenským nátlakom, občas potrebujú populisticky demonštrovať svoj kontakt s voličmi, občas potrebujú vedieť, na aké chytľavé heslá ich ľudia zvolia. Keďže jednotliví ľudia majú obmedzené možnosti, ako presadzovať svoje záujmy, u väčšiny z nich sa voľby odohrávajú v duchu: volím opozíciu ZLA – teda ZLO menšie. No cieľom by nemalo byť volenie menšieho zla, ale to, aby ľudia o svojich záležitostiach rozhodovali sami – teda volenie dobra. Samotné vzdanie sa volebného práva ako symbolické vyjadrenie nesúhlasu so súčasným politickým systémom nestačí – pretože nevoliť nestačí. Musíme sa začať organizovať zdola, spájať sa do skupín s rovnakými záujmami - všade tam, kde si to žiada situácia, či už sú to pracoviská alebo školy.


Ľudia majú potenciál a schopnosti spravovať záležitosti týkajúcich sa ich samých sami, čo bolo preukázané v histórii už mnohokrát. Nepotrebujú žiadnych zástupcov v parlamente, aj keď túto koncepciu sa nám ako jedinú správnu snaží dnešný systém natlačiť do hláv (ide totiž o udržanie statusu quo) – neverte mu a neverte ani tým, ktorí túto repliku opakujú.

Považujeme za dôležité, aby sa ľudia vyjadrovali k veciam, ktoré sa okolo nich dejú a priamo sa ich dotýkajú. Svoj názor na voľby sme vyjadrili týmto letákom. Pre viac informácií o tejto aj iných témach, odporúčame webstránky týchto organizácií:

ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2018
15.05.2018 Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.

Krátka správa z vernisáže plagátov „Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní“
09.04.2018 V sobotu 24. marca sa v bardejovskej Bašte uskutočnila vernisáž výstavy kolektívu Hogwash s názvom Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní. Plagáty sa nachádzajú na prvom poschodí Bašty. V priestoroch kaviarne sú menšie plagáty z edície Abeceda anarchistického amatéra, vo vedľajšej veľkej miestnosti sú veľké plagáty. Kto nestihol vernisáž, má možnosť navštíviť Baštu v otváracích hodinách do 30. apríla, kedy sa výstava skončí (udalosť na FB).

Podporili sme pracovníkov a pracovníčky Poľskej pošty
01.03.2018 Dnes napoludnie sme v rámci medzinárodného týždňa solidarity s pracovníkmi a pracovníčkami Poľskej pošty navštívili veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. Keďže veľvyslanec sa na mieste nenachádzal, konzulovi sme objasnili dôvody našej návštevy a odovzdali list s požiadavkou (PDF), aby o proteste informoval príslušné orgány v Poľsku.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in