Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.

Nie je Indymedia ako Indymedia
08.03.2013

Asi každý, kto pozná pôvod a myšlienky stojace za projektom Independent Media Center (IMC alebo Indymedia), je z vývoja jeho slovenskej obdoby v posledných mesiacoch zaskočený. Dôvodom je redakčná politika poskytujúca priestor napríklad ľuďom s neofašistickými názormi či politikom na zviditeľnenie sa. Za účelom spolupráce bola pred niekoľkými dňami oslovená aj Priama akcia. Hoci ešte začiatkom jesene sme mali Indymedia.sk medzi mediálnymi kontaktmi, ktorým posielame tlačové správy, už niekoľko mesiacov to neplatí. Tu sú naše dôvody.

Globálny projekt Indymedia

Ako uvádza wiki stránka o Indymedii, ide o sieť novinárov, ktorí informujú o politických a sociálnych problémoch. Pôsobí ako demokratický projekt a protipól korporátnych médií a umožňuje hocikomu publikovať vlastné správy. O konkrétnom fungovaní sa na wikipédii píše toto: „IMC tvoria miestne kolektívy, od ktorých sa očakáva otvorenosť a začlenenie jednotlivcov z rozličných typov miestnych antikapitalistických perspektív, bez ohľadu na to, či majú jasnú politickú filozofiu, aby sa na tvorbe a čítaní mohli podieľať aj tí, ktorí nemajú prístup k internetu. Redakčnú politiku si vyberá každý miestny kolektív Indymedie podľa seba. Vo všeobecnosti zahŕňa odstraňovanie článkov, ktoré podľa redakcie Indymedie šíria rasizmus, sexizmus, prejavy nenávisti a homofóbiu. Od všetkých kolektívov Indymedie sa očakáva, že budú mať redakčnú politiku pre prispievanie na webstránku, ktorá vychádza z miestnych podmienok, bola dôkladne prediskutovaná a je jasne vyjadrená.“ Wiki však pokračuje a uvádza aj kritiku niektorých lokálnych kolektívov, ktoré boli obvinené z antisemitizmu, koketovania s konšpiračnými teóriami a šírenia nenávisti. Uverejňovanie správ takéhoto druhu nie je bežná prax kolektívov Indymedia. Ide skôr o výnimky, ktoré si však zaslúžia pozornosť. 

Indymedia.sk a stanovisko Priamej akcie

Slovenská Indymedia na seba pritiahla pozornosť svojou zvláštnou redakčnou politikou a príspevkami publikovanými na svojej webstránke aj Facebooku hlavne od druhej polovice roka 2012. Keďže vysvetlenia členov redakcie boli chabé a zvláštnych príspevkov pribúda, Priama akcia sa rozhodla nespolupracovať s Indymedia.sk, pretože sa nestotožňujeme s jej chápaním konceptu Indymedie a slobody slova.

Hoci vo všeobecnosti odmietame perzekúciu ohľadom názorov, v rámci Priamej akcie by sme nikdy neposkytli priestor napríklad pre šírenie nacionalistických názorov. Redakcia Indymedia.sk naopak prezentuje nedostatočnú národnú identitu ako faktor úpadku spoločnosti. Takisto považujeme za neakceptovateľné dávať možnosť publikovať ľuďom s neofašistickými názormi, ako sa to stalo napríklad tu (vzhľadom na obsah tohto príspevku odporúčame prečítať si napríklad časopis Akce! č.5 (PDF, s. 19), kde sú objasnené širšie súvislosti; ďalšie informácie o autorovi článku, Mariánovi Mišúnovi, sa dajú nájsť aj tu a tu). Indymedia.sk nemá problém ani s publikovaním nekritických PR článkov politikov, napríklad v tomto prípade, či názorov podnecujúcich protirómske nálady (ako v tomto príspevku, ktorý uvádza nezmysly typu, že človeku, ktorý nikdy nepracoval, sa vypočítava starobný dôchodok z priemernej mzdy v danom čase; fakty si  stačí overiť napríklad tu).

Tieto príklady nie sú jediné, a podrobnejšia analýza obsahu webu aj FB Indymedia.sk by určite priniesla ďalšie. Redakcia sa pred kritikou bráni tým, že iba informuje, nerobí reklamu ani neprejavuje súhlas s akýmikoľvek publikovanými názormi. Takýto postoj považujeme za dosť zásadné nepochopenie novinárskej práce (ak už nie všeobecnej, minimálne tej politicky a sociálne orientovanej). Napríklad výsledkom publikovania článkov neofašistov je nielen poskytovanie priestoru pre šírenie neofašistických a rasistických názorov, ale aj ich legitimizácia. To platí pre akékoľvek médiá, veľké či malé, korporátne či nezávislé. Indymedia.sk sa na to pozerá inak a opakovane obhajuje svoju redakčnú politiku. Nemáme preto záujem o žiadne spoločné aktivity ani spoluprácu a neželáme si jej účasť na akýchkoľvek akciách a podujatiach Priamej akcie.

Priama akcia

ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in