Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.

Prenasledovanie odborov v Rusku
11.07.2023

Z rôznych miest Ruska neustále prichádzajú správy o represiách voči odborom. Zámienky na prenasledovanie sú rôzne, vždy však ide o pomstu zo strany štátu a kapitálu. Vo vojenskej atmosfére militarizácie a „mobilizácie národa“ navyše vzniká ešte väčší priestor na útoky na pracujúcu triedu.

V minulom roku sa represie dotkli odborového zväzu Kuriér, ktorí sa dostali do povedomia svojimi štrajkami a ktorého hlavná postava Kirill Ukrajincev bol 26. apríla 2022 zatknutý (viac info tu).

V decembri zadržala polícia aj ďalšieho aktivistu odborov Saida Šamchalova pre údajnú krádež. Keďže neexistovali žiadne dôkazy (a ani nemohli existovať), po výsluchu ho prepustili (https://aitrus.info/node/6039).

Súdny proces s Ukrajincevom sa presunul z Moskvy do 70 km vzdialeného mesta Sergijev Posad, aby sa prípadu dostalo čo najmenej publicity. Vo februári 2023 bol nakoniec odsúdený na 1 rok a 4 mesiace väzenia a okamžite prepustený. Tento paradox vyjadruje represívnu povahu režimu – ak by ho oslobodili riadnym spôsobom, štát by priznal svojvôľu a pochybenie. Takto iba vypočítali, že trest si už vlastne odsedel (jeden deň strávený vo väzbe sa započítal ako dva, pozri https://www.rbc.ru/rbcfreenews/63e525419a794745917f6d78).

Vláda sa však minulý rok pustila aj do ďalšieho odborového zväzu, do organizácie pracujúcich v zdravotníctve s názvom Akcia (po rusky „Dejstvie“), ktorá sa usiluje o zlepšovanie situácie námezdného personálu v zdravotníctve. Dňa 23. septembra 2022 súd v Ufe odsúdil regionálneho koordinátora odborov Antona Orlova na 6,5 roka väzenia za finančné podvody (https://ufa.rbc.ru/ufa/23/09/2022/632da3f19a79477bf92bcf09). V odborových kruhoch sa hovorí, že skutočné pozadie prípadu je úplne iné.

Odbory Akcia sa v Baškirsku stali tŕňom v oku úradov, pretože organizovali alebo sa spolupodieľali na takých kolektívnych akciách, ako „taliansky štrajk“ zdravotníckych pracovníkov v Išimbaji či  zhromaždenie proti zatvoreniu Mesjugatovskej centrálnej nemocnice, pričom zdravotnícke špecialistky so stredoškolským vzdelaním alebo vodiči sanitiek získali značné príplatky a zlepšili sa im pracovné podmienky. Tento prípad je komplikovanejší, keďže Orlov je bývalý podnikateľ. Po roku 2020 však „odišiel z komerčnej sféry a plne sa venoval aktivizmu“.

Orlov a jeho právnička Larisa Isajeva podali 5. júna 2023 sťažnosť voči postupu vyššej vyšetrovateľky A. V. Kagirovej, ktorej bol pridelený druhý Orlov prípad (ďalšie obvinenie z podvodu, opäť s množstvo nezrovnalostí, keďže Orlov neniesol hmotnú zodpovednosť v danom prípade).

V decembri minulého roka sa objavili informácie, že polícia prenasleduje aktivistu odborov Akcia v Petrohrade Vladimíra Baranova. Pracuje ako anestéziológ-resuscitátor v Mestskej nemocnici č. 40. Polícia sa pokúsila vniknúť do jeho bytu, nabúrala sa do jeho Messengera a otvorila prípad pre obchodovanie s drogami. Prvé Baranovove problémy sa však začali ešte skôr - od chvíle, keď v roku 2021 na jeho pracovisku vznikla základná organizácia odborového zväzu Akcia. Vedenie nemocnice bolo veľmi nespokojné s kampaňami za pracovné práva a s rozhovorom Baranova o problémoch pohotovostnej služby počas pandémie koronavírusu. V dôsledku toho bolo proti nemu začaté trestné stíhanie za údajné šírenie nepravdivých informácií. Prípad pomerne rýchlo stroskotal pre nedostatok dôkazov, no prenasledovanie sa neskončilo.

V súvislosti so svojou činnosťou si základná organizácia vyžiadala mzdové predpisy, pracovné rozvrhy atď., ktoré vedenie odmietlo vydať. Odbory sa obrátili na súd a týždeň pred súdnym pojednávaním sa začal stupňovať nátlak na Baranova. Cudzí ľudia mu začali volať cez interkom či klopať na okná a 21. decembra sa mu neznáme osoby predstavili ako príslušníci polície (pričom nijako neobjasnili svoje služobné zaradenie) a žiadali o vstup do bytu na vykonanie prehliadky v súvislosti s trestným činom. Keď Baranov pohrozil, že zavolá právnika, odišli. O deň neskôr bol Baranov predvolaný na výsluch. Tam mu oznámili, že bude v pozícii svedka vo vyšetrovaní trestného činu nezákonnej výroby a predaja droga podľa článku 228.1. Dňa 23. decembra mu niekto hackol Messenger (https://vestnikburi.com/policziya-koshmarit-profsoyuznogo-aktivista-vladimira-baranova-v-sankt-peterburge/), čo svedčí o zastrašovaní a vydieraní.

V roku 2023 sa stal terčom štátu aj koordinátor odborov Akcia v Kuzbase. Oleg Tyryškin je bývalý baník a aktivista, ktorý pomáhal sanitárkam a zdravotným sestrám v Anžero-Sudžensku brániť ich práva. V marci bol predvedený na políciu, kde ho vypočúvali v súvislosti s jeho internetovými príspevkami kritickými voči ruským bezpečnostným službám, a v máji bolo proti nemu začaté trestné stíhanie, v ktorom ho obvinili z „obhajovania terorizmu“! Dňa 15. júna bol Tyryškin predvolaný na prokuratúru, kde mu malo byť doručené uznesenie o začatí trestného konania za výroky kritické voči bezpečnostným službám, ale odmietol ho prevziať a odišiel. Tyryškin uviedol, že príslušníci represívnych zložiek ho neskôr napadli a zbili. Zastrašovať mali nielen jeho, ale aj jeho 88-ročnú matku. Bol zadržaný a odviedený na prokuratúru a potom na súd, kde ho okamžite odsúdili na zaplatenie pokuty 10 000 rubľov (https://ovd.news/express-news/2023/06/16/kemerovskogo-aktivista-oshtrafovali-iz-za-kommentariev-o-sotrudnikah-fsb).

Ako vidieť, spomenuté prípady a obvinenia proti odborárskym aktivistom spolu zdanlivo nesúvisia, no poskytujú veľmi jasný obraz o útoku na už tak ostro obmedzenú slobodu výkonu odborovej činnosti v Rusku.

 

Na základe článku na webstránke KRAS (MAP Rusko) preložil Imre Szabó

 

 

ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Košice - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (26.6.)
12.06.2024 V košickom klube Collosseum sa opäť stretneme v stredu 26. júna o 18:00. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia (19.6.)
03.06.2024 Červnové setkání na Základně Tři ocásci se uskuteční ve středu 19. 6. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Žilina - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (štvrtok 13.6.)
20.05.2024 Po úspešnej akcii „Večer so zväzom Priama akcia“ na žilinskej Hájovni, sme sa rozhodli, že skúsime otvorené stretnutie aj v Žiline. Stretneme sa opäť na Hájovni (Cesta k Paľovej búde 27) vo štvrtok 13. júna o 19.00. Cieľ je rovnaký ako v prípade ostatných otvorených stretnutí – spájať sa s ľuďmi, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z okolia. Ak máš záujem o kontakt, ale na stretnutie nemôžeš prísť, ozvi sa nám cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň online dotazník. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Trnava - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (29.5.)
17.05.2024 V priestoroch vynoveného Kubika na Pekárskej 40 sa stretneme opäť v stredu 29. mája o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie vrátane nových plagátov, nálepiek a letákov propagujúcich brožúru „Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať“.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia
06.05.2024 Na Základně Tři ocásci se setkáme opět už budoucí středu 15. 5. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Diskusia na UCOFe - Ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa? (4.5., Bratislava)
29.04.2024 V rámci United Colours Of Football (FB) v sobotu 4. mája o 13:00 predstavíme formou diskusie, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou aj ako subjektívne vnímame fungovanie v organizácii v súvislosti s osobným a rodinným životom. Porozprávame, ako sme sa vlastne dostali k anarchistickým myšlienkam a nevynecháme ani konkrétne aktivity či zážitky zo sporov o vyplatenie dlžných miezd. Priestor bude samozrejme aj na otázky, ktoré zaujímajú teba. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (24.4.)
19.04.2024 V stredu 24. apríla o 18:00 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Večer so zväzom Priama akcia v Hájovni – ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa?
13.02.2024 V sobotu 16.3. sa uskutoční akcia, kde budeme rozprávať o úspešnom organizovaní sa, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou, ale aj o veciach, ktoré zaujímajú teba.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (21.2., Kubik)
05.02.2024 Po krátkej pauze pokračujeme ďalším stretnutím aj v trnavskom Kubiku na Štefánikovej 4 o 19:00! Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Tentokrát budeme okrem iného pokračovať v prípravách kampane „Ideš na brigádu?“. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (18.1.)
08.01.2024 Vo štvrtok 18. januára o 18:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník - https://www.priamaakcia.sk/zapoj-sa. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Ohliadnutie sa za otvoreným stretnutím v Skalici
10.09.2023 Otvorené stretnutie PA sa uskutočnilo prvý raz v regióne mimo väčších miest. Poteší, že aj na Záhorí sú ľudia, ktorí sa chcú aktívne zapájať do riešenia problémov na pracoviskách a komunite, navzájom si pomáhať a učiť sa od seba. Nadobudnuté zručnosti sa v budúcnosti zídu pri vedení sporov a ďalšom organizovaní sa. Príjemná pracovná atmosféra dotvárala celý priebeh stretnutia a dohodli sme viacero praktických vecí a možností ako sa zapojiť. K dispozícii boli tiež materiály súvisiace s anarchosyndikalizmom a hnutím pracujúcich.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (20.9., Foajé)
30.08.2023 Po mesačnej prestávke pokračujeme od 20. septembra v otvorených stretnutiach vo Foajé na Štefánikovej 16 o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (17.8.)
04.08.2023 Vo štvrtok 17. augusta o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Skalici (30.8.)
30.07.2023 Vďaka dotazníku sme sa v poslednom čase spoznali s ľuďmi z viacerých regiónov. Naším cieľom je, aby sa rozvíjali aktivity v čo najviac lokalitách a nielen vo veľkých mestách ako sú Bratislava, Košice či Trnava. Aj preto nás teší, že ďalšie otvorené stretnutie bude v Skalici. Určené je pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci či na brigáde, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z regiónu. Ak chceš prísť, kontaktuj nás vopred cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň spomínaný dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Prenasledovanie odborov v Rusku
11.07.2023 Z rôznych miest Ruska neustále prichádzajú správy o represiách voči odborom. Zámienky na prenasledovanie sú rôzne, vždy však ide o pomstu zo strany štátu a kapitálu. Vo vojenskej atmosfére militarizácie a „mobilizácie národa“ navyše vzniká ešte väčší priestor na útoky na pracujúcu triedu.
V minulom roku sa represie dotkli odborového zväzu Kuriér, ktorí sa dostali do povedomia svojimi štrajkami a ktorého hlavná postava Kirill Ukrajincev bol 26. apríla 2022 zatknutý (viac info tu https://priamaakcia.sk/Podpor-odbory-Kurier-v-Rusku-celia-represii-zo-strany-rezimu.html).


Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in