Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.

Priama akcia v Bratislave za vyplatenie provízie mandatárke českého Zepteru
11.08.2013
Vyše polhodinová protestná akcia sa vo štvrtok 8.8. uskutočnila pred pobočkou firmy Zepter v Bratislave. Priama akcia sa pripojila k výzve Mosteckej solidárnej siete (MSS) a vyjadrila podporu Žanete G., ktorej Zepter v Česku dlhuje provízie za tri mesiace predaja ich produktov. Pripájame aj leták rozdávaný na akcii.

Protest pred business centrom neunikol na poludnie pozornosti množstva okoloidúcich. S viacerými sme mali možnosť rozprávať sa o probléme v Česku, pričom väčšina vyjadrila podporné stanovisko k akcii.

Protestný list odovzdala Priama akcia nielen v Bratislave, ale v utorok 6.8. aj v bardejovskej pobočke, hoci bola v otváracích hodinách zatvorená. Bližšie informácie o akciách, ktoré sa uskutočnili v Česku, prinesieme v priebehu budúceho týždňa.

Môžeme iba zopakovať, čo sme povedali niekoľkokrát na mieste – akcia nie je namierená proti mandatárom, ktorí pracujú pre Zepter, ale proti konaniu vedenia českej pobočky firmy, ktoré nevyplatilo provízie.

Zapoj sa do kampane vo svojom meste

Možnosti podpory Žanety nájdeš v letáku nižšie a článku vysvetľujúcom pozadie sporu Výzva k solidarite s okradnutou pracovníčkou Zepter International.

Jednou z najúčinnejších foriem protestu v tomto spore je verejná akcia. Zepter má pobočky v Bratislave, Žiline, Martine, Nitre, Banskej Bystrici, Prešove, Košiciach a Bardejove (je možné, že aj v ďalších mestách, keďže informácie na ich webe nie sú aktuálne). Ak nevieš o nikom, kto by sa s tebou podujal na akciu, ozvi sa nám na niektorý z kontaktov uvedených na tejto stránke, možno poznáme niekoho v okolí. Urobiť protestnú akciu dokážu aj dvaja-traja ľudia. Radi poradíme, ako na to.

Kým Zepter nevyplatí, čo dlhuje, budeme o spore informovať a pokračovať v protestných aktivitách.
 
Priama akcia – Bratislava


Znenie letáku rozdávaného na protestnej akcii 8.8.:

 
Keď človek pracuje,
mal by dostať aj zaplatené.

Firma Zepter to vidí inak

Firma Zepter International s.r.o. v severočeskom meste Most dlhuje svojej mandatárke Žanete G. provízie za tri mesiace predaja firemných produktov. Jej nadriadený ich úmyselne presunul na účet svoje príbuznej. Výsledkom je, že Žaneta sa dostala do veľmi nepríjemnej finančnej situácie. Podporu našla v Mosteckej solidárnej sieti (MSS) a spoločne požiadali o vyplatenie peňazí. Vedenie firmy však celú vec ignoruje. Takéto konanie považujeme za neakceptovateľné, preto sa pripájame ku kampani za vyplatenie dlžných provízií Žanete.

Ako pomôcť
Vyjadriť nesúhlas s postojom firmy a podporiť Žanetu sa dá napríklad takto:
  • Poslať protestný e-mail. Vzor, ktorý sa dá ľubovoľne upraviť, nájdeš v článku venovanom kampani na hlavnej stránke webu Priamej akcie.
  • Rozširovať informácie o kampani a praktikách firmy.
  • Nekupovať produkty Zepteru, kým sa spor nevyrieši v prospech Žanety.
  • Zatelefonovať do pobočky Zepteru na číslo 02 49 100 966 a vyjadriť svoj nesúhlas s konaním českej pobočky v Moste.
  • Ak si v kontakte s niekým zo Zepteru a uvažuješ o kúpe nejakého produktu, môžeš s firmou prerušiť kontakt a informovať ich o dôvode.

Dúfame, že aj s tvojou pomocou sa nám podarí dosiahnuť vyplatenie provízií. Vyjadrenie solidarity Žanete dá firme zároveň jasne najavo, že podobné kroky voči mandatárom v budúcnosti nezostanú bez odozvy.

Ak máš problémy na pracovisku či už v Zepteri alebo v inej firme, prípadne poznáš niekoho takého, ozvi sa nám. Viac informácií o nás a o kampani nájdeš na www.priamaakcia.sk.

Konanie firmy 

Zepter predáva lekárske prístroje, kozmetiku, domáce potreby atď. Často k tomu využíva tzv. mandatárov. Ide o ľudí, ktorí v podstate pracujú pre firmu, nemajú však pracovné zmluvy, aby za nich firma nemusela odvádzať zdravotné a sociálne odvody. Majú podpísané tzv. mandátne zmluvy, ktoré ich oprávňujú predávať tovar v mene firmy. Vedenie firmy odmieta riešiť Žanetin problém aj po viacerých protestných aktivitách, ktoré sú súčasťou prebiehajúcej kampane. MSS sa preto rozhodla požiadať o zapojenie skupín aj jednotlivcov nielen z Českej republiky, ale aj zo zahraničia. Na Slovensku sa do kampane zapája Priama akcia, keďže dlhodobo podporujeme úsilie pracujúcich a organizujeme nátlakové akcie za dosiahnutie ich požiadaviek, a to bez ohľadu na krajinu.
 
* * *

Kto sme

Priama akcia (PA) sa sústreďuje na riešenie problémov na pracovisku a v bydlisku, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky pracujúcich u nás aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny pracujúcich zo 16 krajín sveta. Na webstránke www.priamaakcia.sk informujeme o skúsenostiach z bojov u nás aj vo svete a o možnostiach zapojenia sa do konkrétnych aktivít.

Mostecká solidárna sieť (MSS) je skupina pracujúcich, nezamestnaných a študentov. Združujú sa, aby obhajovali svoje práva a záujmy prostredníctvom kolektívnej akcie a vzájomnej pomoci.
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (22.3.)
07.03.2023 Streda 22. marca o 19:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít v Trnave. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Posledné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave v Kalabe (15.3.)
27.02.2023 Žiaľ, komunitné centrum Kalab končí na Zámockej a zatiaľ nie je isté, či bude pokračovať inde. Posledné stretnutie v tomto skvelom priestore budeme mať v stredu 15. marca o 19:00! Porozprávame sa o tom, akým problémoch v práci sa aktuálne venujeme, zhodnotíme podujatie k 100. výročiu MAP, ktoré bude 4. marca a ako vždy sa budeme venovať témam, s ktorými prídu ľudia na stretnutie. Na mieste budú naše propagačné materiály a publikácie. Ak vieš o vhodnom priestore na otvorené stretnutia PA, daj nám vedieť. FB udalosť: ...

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (1.2.)
17.01.2023 Streda 1. februára o 18:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (14.1.)
04.01.2023 Pozývame na prvé novoročné otvorené stretnutie v klube Collosseum v sobotu 14. januára o 10:00. Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (18.1.)
13.12.2022 Streda 18. januára o 19:00 v Kalabe! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Zbližovanie organizácií MAP v Ázii a Tichomorí
05.12.2022 Počas víkendu 12. a 13. novembra sa konalo v Jakarte stretnutie našich kamarátov a kamarátok z organizácií MAP z celého ázijsko-tichomorského regiónu. Zazneli prezentácie o situácii v Austrálii, Indii, Indonézii a na Filipínach. Počas diskusií sa preberalo široké spektrum tém: právny status kasty v Indii a jej vzťah k triednemu boju, vyhliadky na anarchosyndikalistické organizovanie na Filipínach či situácia migrujúcich pracujúcich v Singapure.

PODCHODY „Priechody pre chodcov“ - benefičný album na podporu zväzu Priama akcia
28.11.2022 Podchody je anarcho-dub-poetry projekt. Ide o mix proletárskej poézie a dub muziky. 5 songov, cca 12 minút. Príspevkom na bandcampe môžeš podporiť zväz Priama akcia.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (16.11.)
30.10.2022 Posledné tohtoročné stretnutie v Bratislave sa uskutoční v stredu 16. novembra o 19:00 v Kalabe na Zámockej 5. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít.

Kampaň zväzu ZSP proti predajniam Żabka a pomoc ukrajinským pracujúcim
16.10.2022 Zväz ZSP vo Varšave začal Medzinárodný týždeň proti nevyplácaniu miezd priamou akciou v predajni Żabka a plánuje aj akcie s ukrajinskými pracujúcimi. V oboch prípadoch ide o dlžné mzdy.

K útoku z 12. októbra
13.10.2022 Je náročné nájsť slová, ktoré by vyjadrili náš hnev a smútok po včerajšom útoku. V týchto ťažkých chvíľach myslíme na ľudí, ktorých včerajšok zasiahol najviac.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave a Bratislave (27. a 28.10.)
13.10.2022 V októbri sa vidíme nielen v komunitnom centre Kalab, ale aj v trnavskom Kubiku. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Stretnutia v júli a septembri v Bratislave boli konštruktívne a s nápadmi na nové aktivity (ktoré sa nakoniec aj zrealizovali) prišli aj ľudia, s ktorými sme sa videli prvýkrát. Dúfame, že podobne tomu bude aj v Trnave. Vidíme sa vo štvrtok 27.10. v Kubiku na Štefánikovej 4 alebo v piatok 28.10. v Kalabe na Zámockej 5. Obe stretnutia sa začínajú o 18:00.

Zväz ZSP uspel v spore o nevyplatenú mzdu s kníhkupectvom vo Varšave
10.10.2022 Kníhkupectvo v štvrti Muranów meškalo od marca s výplatou mzdy bývalej zamestnankyni. Tá sa rozhodla dožadovať sa dlžných peňazí spoločne so Zväzom syndikalistov Poľska a vo výzve, ktorú poslali šéfovi, spomenuli aj chystanú kampaň poukazujúcu na pracovné praktiky v kníhkupectve. Zamestnávateľ reagoval takmer okamžite a peniaze previedol na účet.

Aktualizácia o situácii väzneného Kirilla Ukrajinceva, aktivistu odborov Kuriér v Rusku
05.10.2022 Vo štvrtok 22. septembra bola Kirillovi predĺžená vyšetrovacia väzba do 19. októbra. Hrozí mu až päť rokov väzenia za „zvolanie alebo účasť na nepovolenom zhromaždení viac ako dvakrát v priebehu 180 dní“. Za jeho prepustenie a zrušenie všetkých obvinení prebehlo vo viacerých ruských mestách niekoľko menších protestných akcií a solidaritu vyjadrili aj viaceré organizácie a osoby v zahraničí vrátane nášho zväzu a ďalších zväzov združených v Medzinárodnej asociácii pracujúcich.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 22.9.)
05.09.2022 Vo štvrtok 22. septembra o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách (v pôvodnom termíne 14. apríla sa uskutočniť nemohla). Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

V Košiciach sa uskutočnilo ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia
30.08.2022 Vo štvrtok 11.8. sa uskutočnilo druhé tohtoročné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach. Tentoraz bolo oveľa početnejšie ako naposledy a väčšinu ľudí sme doteraz nepoznali. Okrem činnosti a histórii zväzu sa hovorilo o zlepšení propagácie, nadchádzajúcich komunálnych voľbách, podujatiach v Košiciach pri príležitosti stého výročia založenia Medzinárodnej asociácie pracujúcich atď.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in