Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.

Priama akcia v Bratislave za vyplatenie provízie mandatárke českého Zepteru
11.08.2013
Vyše polhodinová protestná akcia sa vo štvrtok 8.8. uskutočnila pred pobočkou firmy Zepter v Bratislave. Priama akcia sa pripojila k výzve Mosteckej solidárnej siete (MSS) a vyjadrila podporu Žanete G., ktorej Zepter v Česku dlhuje provízie za tri mesiace predaja ich produktov. Pripájame aj leták rozdávaný na akcii.

Protest pred business centrom neunikol na poludnie pozornosti množstva okoloidúcich. S viacerými sme mali možnosť rozprávať sa o probléme v Česku, pričom väčšina vyjadrila podporné stanovisko k akcii.

Protestný list odovzdala Priama akcia nielen v Bratislave, ale v utorok 6.8. aj v bardejovskej pobočke, hoci bola v otváracích hodinách zatvorená. Bližšie informácie o akciách, ktoré sa uskutočnili v Česku, prinesieme v priebehu budúceho týždňa.

Môžeme iba zopakovať, čo sme povedali niekoľkokrát na mieste – akcia nie je namierená proti mandatárom, ktorí pracujú pre Zepter, ale proti konaniu vedenia českej pobočky firmy, ktoré nevyplatilo provízie.

Zapoj sa do kampane vo svojom meste

Možnosti podpory Žanety nájdeš v letáku nižšie a článku vysvetľujúcom pozadie sporu Výzva k solidarite s okradnutou pracovníčkou Zepter International.

Jednou z najúčinnejších foriem protestu v tomto spore je verejná akcia. Zepter má pobočky v Bratislave, Žiline, Martine, Nitre, Banskej Bystrici, Prešove, Košiciach a Bardejove (je možné, že aj v ďalších mestách, keďže informácie na ich webe nie sú aktuálne). Ak nevieš o nikom, kto by sa s tebou podujal na akciu, ozvi sa nám na niektorý z kontaktov uvedených na tejto stránke, možno poznáme niekoho v okolí. Urobiť protestnú akciu dokážu aj dvaja-traja ľudia. Radi poradíme, ako na to.

Kým Zepter nevyplatí, čo dlhuje, budeme o spore informovať a pokračovať v protestných aktivitách.
 
Priama akcia – Bratislava


Znenie letáku rozdávaného na protestnej akcii 8.8.:

 
Keď človek pracuje,
mal by dostať aj zaplatené.

Firma Zepter to vidí inak

Firma Zepter International s.r.o. v severočeskom meste Most dlhuje svojej mandatárke Žanete G. provízie za tri mesiace predaja firemných produktov. Jej nadriadený ich úmyselne presunul na účet svoje príbuznej. Výsledkom je, že Žaneta sa dostala do veľmi nepríjemnej finančnej situácie. Podporu našla v Mosteckej solidárnej sieti (MSS) a spoločne požiadali o vyplatenie peňazí. Vedenie firmy však celú vec ignoruje. Takéto konanie považujeme za neakceptovateľné, preto sa pripájame ku kampani za vyplatenie dlžných provízií Žanete.

Ako pomôcť
Vyjadriť nesúhlas s postojom firmy a podporiť Žanetu sa dá napríklad takto:
  • Poslať protestný e-mail. Vzor, ktorý sa dá ľubovoľne upraviť, nájdeš v článku venovanom kampani na hlavnej stránke webu Priamej akcie.
  • Rozširovať informácie o kampani a praktikách firmy.
  • Nekupovať produkty Zepteru, kým sa spor nevyrieši v prospech Žanety.
  • Zatelefonovať do pobočky Zepteru na číslo 02 49 100 966 a vyjadriť svoj nesúhlas s konaním českej pobočky v Moste.
  • Ak si v kontakte s niekým zo Zepteru a uvažuješ o kúpe nejakého produktu, môžeš s firmou prerušiť kontakt a informovať ich o dôvode.

Dúfame, že aj s tvojou pomocou sa nám podarí dosiahnuť vyplatenie provízií. Vyjadrenie solidarity Žanete dá firme zároveň jasne najavo, že podobné kroky voči mandatárom v budúcnosti nezostanú bez odozvy.

Ak máš problémy na pracovisku či už v Zepteri alebo v inej firme, prípadne poznáš niekoho takého, ozvi sa nám. Viac informácií o nás a o kampani nájdeš na www.priamaakcia.sk.

Konanie firmy 

Zepter predáva lekárske prístroje, kozmetiku, domáce potreby atď. Často k tomu využíva tzv. mandatárov. Ide o ľudí, ktorí v podstate pracujú pre firmu, nemajú však pracovné zmluvy, aby za nich firma nemusela odvádzať zdravotné a sociálne odvody. Majú podpísané tzv. mandátne zmluvy, ktoré ich oprávňujú predávať tovar v mene firmy. Vedenie firmy odmieta riešiť Žanetin problém aj po viacerých protestných aktivitách, ktoré sú súčasťou prebiehajúcej kampane. MSS sa preto rozhodla požiadať o zapojenie skupín aj jednotlivcov nielen z Českej republiky, ale aj zo zahraničia. Na Slovensku sa do kampane zapája Priama akcia, keďže dlhodobo podporujeme úsilie pracujúcich a organizujeme nátlakové akcie za dosiahnutie ich požiadaviek, a to bez ohľadu na krajinu.
 
* * *

Kto sme

Priama akcia (PA) sa sústreďuje na riešenie problémov na pracovisku a v bydlisku, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky pracujúcich u nás aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny pracujúcich zo 16 krajín sveta. Na webstránke www.priamaakcia.sk informujeme o skúsenostiach z bojov u nás aj vo svete a o možnostiach zapojenia sa do konkrétnych aktivít.

Mostecká solidárna sieť (MSS) je skupina pracujúcich, nezamestnaných a študentov. Združujú sa, aby obhajovali svoje práva a záujmy prostredníctvom kolektívnej akcie a vzájomnej pomoci.
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Najbližšie otvorené stretnutie bude 26. septembra
07.09.2020 Po júnovom stretnutí sa ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia uskutoční v sobotu 26. septembra o 17:00 v bratislavskom Bystre. Budeme hovoriť o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov v regióne a ako podporiť aktivity, ktoré už prebiehajú. Budeme radi aj keď prídeš do diskusie s hocijakým vlastným bodom. Na stretnutí tiež budú naše propagačné materiály a publikácie. Môžeš si zobrať napríklad nálepky ku kampani venovanej koronakríze či brožúru „Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory Priamej akcie 2015-2019“. Tešíme sa na stretnutie!

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in