Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny zo 17 krajín sveta.

Priama akcia v Bratislave za vyplatenie provízie mandatárke českého Zepteru
11.08.2013
Vyše polhodinová protestná akcia sa vo štvrtok 8.8. uskutočnila pred pobočkou firmy Zepter v Bratislave. Priama akcia sa pripojila k výzve Mosteckej solidárnej siete (MSS) a vyjadrila podporu Žanete G., ktorej Zepter v Česku dlhuje provízie za tri mesiace predaja ich produktov. Pripájame aj leták rozdávaný na akcii.

Protest pred business centrom neunikol na poludnie pozornosti množstva okoloidúcich. S viacerými sme mali možnosť rozprávať sa o probléme v Česku, pričom väčšina vyjadrila podporné stanovisko k akcii.

Protestný list odovzdala Priama akcia nielen v Bratislave, ale v utorok 6.8. aj v bardejovskej pobočke, hoci bola v otváracích hodinách zatvorená. Bližšie informácie o akciách, ktoré sa uskutočnili v Česku, prinesieme v priebehu budúceho týždňa.

Môžeme iba zopakovať, čo sme povedali niekoľkokrát na mieste – akcia nie je namierená proti mandatárom, ktorí pracujú pre Zepter, ale proti konaniu vedenia českej pobočky firmy, ktoré nevyplatilo provízie.

Zapoj sa do kampane vo svojom meste

Možnosti podpory Žanety nájdeš v letáku nižšie a článku vysvetľujúcom pozadie sporu Výzva k solidarite s okradnutou pracovníčkou Zepter International.

Jednou z najúčinnejších foriem protestu v tomto spore je verejná akcia. Zepter má pobočky v Bratislave, Žiline, Martine, Nitre, Banskej Bystrici, Prešove, Košiciach a Bardejove (je možné, že aj v ďalších mestách, keďže informácie na ich webe nie sú aktuálne). Ak nevieš o nikom, kto by sa s tebou podujal na akciu, ozvi sa nám na niektorý z kontaktov uvedených na tejto stránke, možno poznáme niekoho v okolí. Urobiť protestnú akciu dokážu aj dvaja-traja ľudia. Radi poradíme, ako na to.

Kým Zepter nevyplatí, čo dlhuje, budeme o spore informovať a pokračovať v protestných aktivitách.
 
Priama akcia – Bratislava


Znenie letáku rozdávaného na protestnej akcii 8.8.:

 
Keď človek pracuje,
mal by dostať aj zaplatené.

Firma Zepter to vidí inak

Firma Zepter International s.r.o. v severočeskom meste Most dlhuje svojej mandatárke Žanete G. provízie za tri mesiace predaja firemných produktov. Jej nadriadený ich úmyselne presunul na účet svoje príbuznej. Výsledkom je, že Žaneta sa dostala do veľmi nepríjemnej finančnej situácie. Podporu našla v Mosteckej solidárnej sieti (MSS) a spoločne požiadali o vyplatenie peňazí. Vedenie firmy však celú vec ignoruje. Takéto konanie považujeme za neakceptovateľné, preto sa pripájame ku kampani za vyplatenie dlžných provízií Žanete.

Ako pomôcť
Vyjadriť nesúhlas s postojom firmy a podporiť Žanetu sa dá napríklad takto:
  • Poslať protestný e-mail. Vzor, ktorý sa dá ľubovoľne upraviť, nájdeš v článku venovanom kampani na hlavnej stránke webu Priamej akcie.
  • Rozširovať informácie o kampani a praktikách firmy.
  • Nekupovať produkty Zepteru, kým sa spor nevyrieši v prospech Žanety.
  • Zatelefonovať do pobočky Zepteru na číslo 02 49 100 966 a vyjadriť svoj nesúhlas s konaním českej pobočky v Moste.
  • Ak si v kontakte s niekým zo Zepteru a uvažuješ o kúpe nejakého produktu, môžeš s firmou prerušiť kontakt a informovať ich o dôvode.

Dúfame, že aj s tvojou pomocou sa nám podarí dosiahnuť vyplatenie provízií. Vyjadrenie solidarity Žanete dá firme zároveň jasne najavo, že podobné kroky voči mandatárom v budúcnosti nezostanú bez odozvy.

Ak máš problémy na pracovisku či už v Zepteri alebo v inej firme, prípadne poznáš niekoho takého, ozvi sa nám. Viac informácií o nás a o kampani nájdeš na www.priamaakcia.sk.

Konanie firmy 

Zepter predáva lekárske prístroje, kozmetiku, domáce potreby atď. Často k tomu využíva tzv. mandatárov. Ide o ľudí, ktorí v podstate pracujú pre firmu, nemajú však pracovné zmluvy, aby za nich firma nemusela odvádzať zdravotné a sociálne odvody. Majú podpísané tzv. mandátne zmluvy, ktoré ich oprávňujú predávať tovar v mene firmy. Vedenie firmy odmieta riešiť Žanetin problém aj po viacerých protestných aktivitách, ktoré sú súčasťou prebiehajúcej kampane. MSS sa preto rozhodla požiadať o zapojenie skupín aj jednotlivcov nielen z Českej republiky, ale aj zo zahraničia. Na Slovensku sa do kampane zapája Priama akcia, keďže dlhodobo podporujeme úsilie pracujúcich a organizujeme nátlakové akcie za dosiahnutie ich požiadaviek, a to bez ohľadu na krajinu.
 
* * *

Kto sme

Priama akcia (PA) sa sústreďuje na riešenie problémov na pracovisku a v bydlisku, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky pracujúcich u nás aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny pracujúcich zo 16 krajín sveta. Na webstránke www.priamaakcia.sk informujeme o skúsenostiach z bojov u nás aj vo svete a o možnostiach zapojenia sa do konkrétnych aktivít.

Mostecká solidárna sieť (MSS) je skupina pracujúcich, nezamestnaných a študentov. Združujú sa, aby obhajovali svoje práva a záujmy prostredníctvom kolektívnej akcie a vzájomnej pomoci.
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2018
15.05.2018 Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.

Krátka správa z vernisáže plagátov „Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní“
09.04.2018 V sobotu 24. marca sa v bardejovskej Bašte uskutočnila vernisáž výstavy kolektívu Hogwash s názvom Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní. Plagáty sa nachádzajú na prvom poschodí Bašty. V priestoroch kaviarne sú menšie plagáty z edície Abeceda anarchistického amatéra, vo vedľajšej veľkej miestnosti sú veľké plagáty. Kto nestihol vernisáž, má možnosť navštíviť Baštu v otváracích hodinách do 30. apríla, kedy sa výstava skončí (udalosť na FB).

Podporili sme pracovníkov a pracovníčky Poľskej pošty
01.03.2018 Dnes napoludnie sme v rámci medzinárodného týždňa solidarity s pracovníkmi a pracovníčkami Poľskej pošty navštívili veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. Keďže veľvyslanec sa na mieste nenachádzal, konzulovi sme objasnili dôvody našej návštevy a odovzdali list s požiadavkou (PDF), aby o proteste informoval príslušné orgány v Poľsku.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in