Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v bydlisku, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 17 krajín sveta.

Priame akcie pracovníčok belchatowskej nemocnice v Lodži
12.06.2014
V pondelok 9.6. zorganizovali ZSP (MAP Poľsko) spolu s pracovníčkami belchatowskej nemocnice dve priame akcie v Lodži. V situácii, keď nikto nechce prevziať zodpovednosť za vzniknutú situáciu (viac info tu), bolo nevyhnutné uskutočniť rozhodnejšie kroky. Budúci týždeň sa majú konať vyjednávania za účasti zainteresovaných strán a ZSP opätovne vyzývajú k vyjadreniu protestu. Pomôž vystupňovať tlak a pošli e-mail s vopred vyplneným textom z tohto odkazu - http://soli.zsp.net.pl/protest-letter/emailpage).

Ako sme už informovali, nový externý dodávateľ Dozorbud neprijal pracovníčky z družstva Naprzód (predchádzajúceho externého dodávateľa pre nemocnicu) ako svoje zamestnankyne, a keďže z Naprzódu nedostali výpovede ani iné potrebné dokumenty, nemôžu sa prihlásiť na úrade práce, aj keby chceli.

Prvá akcia 9.6. sa začala na Úrade maršálka Lodžského vojvodstva. Nemocnica v Belchatowe spadá do kompetencie tohto úradu, preto sa pracovníčky prišli domáhať svojich práv sem. Spočiatku o nich nikto z úradníkov nejavil záujem, a tak sa rozhodli vtrhnúť do budovy. Napriek odporu, ktorý kládla strážna služba, preniklo niekoľko desiatok protestujúcich dnu, vyšli na 9. poschodie a pred kanceláriou maršálka Lodžského vojvodstva sa dožadovali stretnutia. Úradníci boli donútení všetkých odprevadiť do konferenčnej miestnosti, kde sa však s nimi stretla iba vicemaršálka.Na stretnutí, ktoré natáčala aj poľská televízia TVP, protestujúci odovzdali vicemaršálke požiadavky – okrem iného aj žiadosť, aby doterajšie zamestnankyne družstva Naprzód dostali garanciu ďalšieho zamestnávania. Vicemaršálka prijala dokument s požiadavkami a sľúbila, že v priebehu tohto týždňa zorganizuje stretnutie vedenia nemocnice, pracovníčok a firiem Naprzód a Dozorbud. Po stretnutí s vicemaršálkou sa protestujúci vybrali na miesto konania ďalšej priamej akcie.

Tá sa odohrala pri lodžskej pobočke družstva Naprzód, kam si pracovníčky prišli po zápočtové listy, aby sa mohli uchádzať o nové zamestnanie alebo evidovať na úrade práce. Medzi protestujúcimi sa zjavil jeden zo šéfov firmy, no rozprávať sa nechcel, a rýchlo začal smerovať k parkovisku. Protestujúci ho však dobehli a a obkľúčili. Šéf začal vysvetľovať, že za nič nie je zodpovedný a žiadna z požiadaviek sa ho netýka. Tvrdil, že formálne nedostatky pri presune pracovných zmlúv pracovníčok k inej firme nie sú jeho problém a odmietol akúkoľvek zodpovednosť za chyby firmy. Jeho postoj bol nezvyčajne arogantný, hoci bolo očividné, že má strach. Po búrlivej diskusii sa akcia skončila a ženy sa vrátili do Belchatowa.

Deň akcií prispel nielen k zviditeľneniu problému pracovníčok nemocnice, ale aj outsourcingu a otrasných pracovných zmlúv všeobecne. Priame akcie vyvolali tlak na zodpovedných a napríklad riaditeľ nemocnice v Belchatowe protestujúcim v panike pohrozil, že ak budú naďalej pokračovať v akciách, dá ich vyhostiť z areálu nemocnice, kde sa stretávajú.

Samozrejme, akcie pokračovať budú a pracovníčky sa len tak nevzdajú. V prípade, že sa sľúbené stretnutie neuskutoční, aktivity sa vystupňujú. Dovtedy je naďalej dôležité posielať protestné e-maily a faxy.
 
Spracoval Daniel Drevený

 
Zdroje:
(en) http://zsp.net.pl/hospital-workers-take-action-regain-their-jobs-and-their-dignity
(pl) http://www.zsp.net.pl/akcje-bezposrednie-w-urzedzie-marszalkowskim-i-spoldzielni-naprzod-w-lodzi

Fotogaléria z akcií:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10201520815537237&set=a.10201520870578613&type=3&theater

Video z akcií:
https://www.youtube.com/watch?v=5S8E1mmVUWQ

Správa zo solidárnej akcie PA:
http://www.priamaakcia.sk/spravy/Priama-akcia-vyjadrila-podporu-zenam-z-belchatowskej-nemocnice.html
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2018
15.05.2018 Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.

Krátka správa z vernisáže plagátov „Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní“
09.04.2018 V sobotu 24. marca sa v bardejovskej Bašte uskutočnila vernisáž výstavy kolektívu Hogwash s názvom Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní. Plagáty sa nachádzajú na prvom poschodí Bašty. V priestoroch kaviarne sú menšie plagáty z edície Abeceda anarchistického amatéra, vo vedľajšej veľkej miestnosti sú veľké plagáty. Kto nestihol vernisáž, má možnosť navštíviť Baštu v otváracích hodinách do 30. apríla, kedy sa výstava skončí (udalosť na FB).

Podporili sme pracovníkov a pracovníčky Poľskej pošty
01.03.2018 Dnes napoludnie sme v rámci medzinárodného týždňa solidarity s pracovníkmi a pracovníčkami Poľskej pošty navštívili veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. Keďže veľvyslanec sa na mieste nenachádzal, konzulovi sme objasnili dôvody našej návštevy a odovzdali list s požiadavkou (PDF), aby o proteste informoval príslušné orgány v Poľsku.

Rozhovor so zväzom Priama akcia v nemeckom vysielaní RTVS
26.02.2018 Ak ovládaš aspoň základy nemčiny, môžeš si vypočuť rozhovor pre Radio Slowakei International (vysielanie RTVS v nemeckom jazyku) z konca januára na tomto odkaze: RTVS.

Víťazstvo Pražskej solidárnej siete v boji o dlžnú mzdu
15.11.2017 Pripomíname ďalšie víťazstvo Pražskej solidárnej siete SOL!S v boji o dlžnú mzdu. K úspechu ešte z októbra gratulujeme a pripájame pôvodný článok aj s videom z návštevy agentúry Avedonna agency, ktorá mzdu dlhovala pracovníčke Denise.

Prezentácia zväzu PA na Ffud feste v Seredi
04.08.2017 Po Trenčíne odprezentujeme naše aktivity a konkrétne spory so šéfmi aj v Seredi. Konkrétne v sobotu 12. augusta o 15.00 na Ffud feste.

Prezentácia zväzu PA počas futbalového turnaja UAFA CUP v Trenčíne
21.06.2017 V sobotu 24. júna popoludní predstavíme v Trenčíne naše aktivity a konkrétne spory, ktoré sme viedli so šéfmi. Prezentácia sa uskutoční v rámci antirasistického futbalového turnaja UAFA CUP.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2017 vo svete
15.05.2017 Počas tohtoročného Prvého mája vyšli do ulíc v mnohých krajinách a mestách sveta sekcie Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) a ďalšie spriatelené organizácie. Prinášame reportáže z Austrálie, Brazílie, Británie, Bulharska, Francúzska, Indonézie, Kolumbie, Nemecka, Poľska, Portugalska, Ruska, Španielska, a Švédska.

Poľskí poštári prijali libertínsku formu organizácie svojho hnutia
10.05.2017 Po celoštátnom proteste vo Varšave sa v polovici apríla v Lodži konalo tretie stretnutie poštárov. Sformalizovala sa na ňom sieť poštárov, ktorá prijala libertínsku formu organizácie založenú na našich princípoch – priamej demokracii, zväzoch bez vodcov a delegátoch, ktorí majú určené mandáty a sú kedykoľvek odvolateľní.

SolFed Liverpool zvíťazil v spore s agentúrou domácej ošetrovateľskej starostlivosti
20.04.2017 V prvej polovici apríla sa skončil spor zväzu Solidarity Federation v Liverpoole s agentúrou Alpha Care. Bývalej pracovníčke, ktorá sa rozhodla odísť z agentúry pre zlé pracovné podmienky, dlhovala agentúra peniaze za odpracované hodiny, cestovné výdavky a dovolenku.

Ďalší protest poštárov v Poľsku
11.04.2017 Vyše 2000 pracovníkov a pracovníčok pôšt demonštrovalo v sobotu vo Varšave za zlepšenie pracovných podmienok, reogranizáciu práce a znovuzamestnanie dvoch kolegov, ktorí boli prepustení po verejnej kritike situácie na pošte. Mobilizácia pokračuje.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in