Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.

Priame akcie pracovníčok belchatowskej nemocnice v Lodži
12.06.2014
V pondelok 9.6. zorganizovali ZSP (MAP Poľsko) spolu s pracovníčkami belchatowskej nemocnice dve priame akcie v Lodži. V situácii, keď nikto nechce prevziať zodpovednosť za vzniknutú situáciu (viac info tu), bolo nevyhnutné uskutočniť rozhodnejšie kroky. Budúci týždeň sa majú konať vyjednávania za účasti zainteresovaných strán a ZSP opätovne vyzývajú k vyjadreniu protestu. Pomôž vystupňovať tlak a pošli e-mail s vopred vyplneným textom z tohto odkazu - http://soli.zsp.net.pl/protest-letter/emailpage).

Ako sme už informovali, nový externý dodávateľ Dozorbud neprijal pracovníčky z družstva Naprzód (predchádzajúceho externého dodávateľa pre nemocnicu) ako svoje zamestnankyne, a keďže z Naprzódu nedostali výpovede ani iné potrebné dokumenty, nemôžu sa prihlásiť na úrade práce, aj keby chceli.

Prvá akcia 9.6. sa začala na Úrade maršálka Lodžského vojvodstva. Nemocnica v Belchatowe spadá do kompetencie tohto úradu, preto sa pracovníčky prišli domáhať svojich práv sem. Spočiatku o nich nikto z úradníkov nejavil záujem, a tak sa rozhodli vtrhnúť do budovy. Napriek odporu, ktorý kládla strážna služba, preniklo niekoľko desiatok protestujúcich dnu, vyšli na 9. poschodie a pred kanceláriou maršálka Lodžského vojvodstva sa dožadovali stretnutia. Úradníci boli donútení všetkých odprevadiť do konferenčnej miestnosti, kde sa však s nimi stretla iba vicemaršálka.Na stretnutí, ktoré natáčala aj poľská televízia TVP, protestujúci odovzdali vicemaršálke požiadavky – okrem iného aj žiadosť, aby doterajšie zamestnankyne družstva Naprzód dostali garanciu ďalšieho zamestnávania. Vicemaršálka prijala dokument s požiadavkami a sľúbila, že v priebehu tohto týždňa zorganizuje stretnutie vedenia nemocnice, pracovníčok a firiem Naprzód a Dozorbud. Po stretnutí s vicemaršálkou sa protestujúci vybrali na miesto konania ďalšej priamej akcie.

Tá sa odohrala pri lodžskej pobočke družstva Naprzód, kam si pracovníčky prišli po zápočtové listy, aby sa mohli uchádzať o nové zamestnanie alebo evidovať na úrade práce. Medzi protestujúcimi sa zjavil jeden zo šéfov firmy, no rozprávať sa nechcel, a rýchlo začal smerovať k parkovisku. Protestujúci ho však dobehli a a obkľúčili. Šéf začal vysvetľovať, že za nič nie je zodpovedný a žiadna z požiadaviek sa ho netýka. Tvrdil, že formálne nedostatky pri presune pracovných zmlúv pracovníčok k inej firme nie sú jeho problém a odmietol akúkoľvek zodpovednosť za chyby firmy. Jeho postoj bol nezvyčajne arogantný, hoci bolo očividné, že má strach. Po búrlivej diskusii sa akcia skončila a ženy sa vrátili do Belchatowa.

Deň akcií prispel nielen k zviditeľneniu problému pracovníčok nemocnice, ale aj outsourcingu a otrasných pracovných zmlúv všeobecne. Priame akcie vyvolali tlak na zodpovedných a napríklad riaditeľ nemocnice v Belchatowe protestujúcim v panike pohrozil, že ak budú naďalej pokračovať v akciách, dá ich vyhostiť z areálu nemocnice, kde sa stretávajú.

Samozrejme, akcie pokračovať budú a pracovníčky sa len tak nevzdajú. V prípade, že sa sľúbené stretnutie neuskutoční, aktivity sa vystupňujú. Dovtedy je naďalej dôležité posielať protestné e-maily a faxy.
 
Spracoval Daniel Drevený

 
Zdroje:
(en) http://zsp.net.pl/hospital-workers-take-action-regain-their-jobs-and-their-dignity
(pl) http://www.zsp.net.pl/akcje-bezposrednie-w-urzedzie-marszalkowskim-i-spoldzielni-naprzod-w-lodzi

Fotogaléria z akcií:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10201520815537237&set=a.10201520870578613&type=3&theater

Video z akcií:
https://www.youtube.com/watch?v=5S8E1mmVUWQ

Správa zo solidárnej akcie PA:
http://www.priamaakcia.sk/spravy/Priama-akcia-vyjadrila-podporu-zenam-z-belchatowskej-nemocnice.html
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

V solidarite s protestujúcimi v Kolumbii - kontaktuj konzula v Bratislave (+vzor e-mailu)
18.05.2021 O situácii v Kolumbii nedávno informovala naša sesterská organizácia ULET (Priatelia MAP) a ďalšie kolektívy. Skrátenú verziu ich prehlásenia dnes publikoval kolektív Zdola. Okrem informovanosti však môžeme urobiť aj viac - vyjadriť svoj protest zástupcovi Kolumbie na Slovensku.

Ani Izrael, ani Palestína
18.05.2021 Zverejňujeme preklad prehlásenia WSA, našej sesterskej organizácie z USA (Priatelia MAP), s názvom „Za ukončenie izraelských útokov na Gazu! Za spoločný boj proti rasizmu a militarizmu!“

Vyšiel prvomájový špeciál časopisu Burič venovaný anarchosyndikalizmu
02.05.2021 Anarchistická informačná skupina AlterNativE zo Šurian začala začiatkom roka vydávať časopis Burič. V poradí už tretie číslo je venované Prvému máju a anarchosyndikalizmu. Publikácia je výsledkom spolupráce rôznych jednotlivcov, AlterNativE a nášho zväzu. Dá sa stiahnuť z uloz.to v PDF v dvoch verziách (na tlač a na čítanie).

Apart – viac než len knižnica! Nový komunitný priestor pre politiku a umenie v Bratislave
30.04.2021 V apríli otvorila svoje dvere knižnica v novom kultúrnom priestore kolektívu Apart so zámerom skĺbiť politiku a umenie. Ako sme sa však dozvedeli počas osobnej návštevy, v pláne je oveľa viac ako len verejná čitáreň so študovňou.

Najbližšie otvorené stretnutie bude 26. septembra
07.09.2020 Po júnovom stretnutí sa ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia uskutoční v sobotu 26. septembra o 17:00 v bratislavskom Bystre. Budeme hovoriť o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov v regióne a ako podporiť aktivity, ktoré už prebiehajú. Budeme radi aj keď prídeš do diskusie s hocijakým vlastným bodom. Na stretnutí tiež budú naše propagačné materiály a publikácie. Môžeš si zobrať napríklad nálepky ku kampani venovanej koronakríze či brožúru „Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory Priamej akcie 2015-2019“. Tešíme sa na stretnutie!

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in