Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.

Prvé kolo protestov proti Arvato-Qualytel a Orange
27.01.2015

Zväz CNT-Salamanca a Medzinárodná asociácia pracujúcich (MAP) zvolali na 12.-17. januára medzinárodný deň akcií proti praktikám spoločnosti Arvato-Qualytel, ktorá poskytuje služby pre Orange. Do rozličných aktivít sa okrem PA zapojili aj zväzy MAP v Rakúsku, Británii, Nórsku, Poľsku, Portugalsku, Rusku a Srbsku. Podpora prišla aj z Česka a Francúzska. V Španielsku sa zapojili zväzy CNT v najmenej 16 mestách. Spor pokračuje a svoju podporu CNT môžeš vyjadriť aj ty.

Priame akcie a dohoda

Akcie boli naplánované na týždeň, keď sa malo konať súdne pojednávanie proti Arvato-Qualytel a agentúre Adecco. 19. januára prišli firmy s ponukou mimosúdnej dohody. Nešlo o ich prvý pokus, no dotknutý pracovník posúdil najnovší návrh ako priaznivý a prijal ho. Podľa neho firmy priznávajú, že člen CNT nemal byť prepustený, a ako vyrovnanie ponúkajú sumu vo výške platu za 132 dní, a to za každý odpracovaný rok, čo je štyrikrát viac ako maximálna hranica určená zákonom. Podobnú dohodu ponúkli firmy aj ďalšiemu prepustenému členovi CNT, ktorý ju takisto prijal.

Podľa CNT ide vzhľadom na výšku ponúknutej sumy o dôležité víťazstvo. Pred zorganizovaním priamych akcií firmy odmietali uznať, že dotyčných prepustili. Obaja pracovníci zostávajú v CNT a budú podporovať ďalších členov zväzu.

Na druhej strane si CNT uvedomujú, že z kolektívneho hľadiska nejde o dobrý výsledok, keďže cieľom bolo dosiahnuť znovuzamestnanie. „Akceptujeme však rozhodnutie našich kamarátov a berieme ohľad na ich osobnú situáciu,“ uvádzajú CNT vo svojom vyjadrení.

Ďalší vývoj

V spoločnosti Arvato-Qualytel, ktorá v Salamance zamestnáva vyše 2000 ľudí, má CNT ako jediný zväz odborovú nástenku. CNT pravidelne aktualizujú informácie o spore, rozdali tisíce letákov v uliciach a momentálne čakajú, aká bude odozva pracovníkov na výsledky, ktoré sa dosiahli vďaka posledným akciám. Zapojenie ďalších pracovníkov bude kľúčové pre zmenu modelu zamestnávania v Arvato-Qualytel smerom k trvalým pracovným pomerom bez využívania pracovných agentúr. Cieľom je tiež zlepšiť pracovné podmienky a znovuzamestnať tých, ktorí boli prepustení.

CNT žiadajú o ďalšiu podporu

Spor pokračuje, pretože firma prepustila ešte jednu členku CNT, ktorá tiež čaká na pojednávanie. V tejto fáze žiadajú CNT o podporu vo forme posielania faxov, e-mailov a správ na sociálnych sieťach. Znieť by mohli takto:

STOP PRECARIOUSNESS IN ARVATO-QUALYTEL.
IMMEDIATE READMISSION OF FIRED COMRADES.
SOLIDARITY WITH CNT-AIT.
AN INJURY TO ONE, AN INJURY TO ALL.

Preklad:

STOP NEISTEJ PRÁCI V ARVATO-QUALYTEL.
OKAMŽITE ZNOVUZAMESTNAJTE PREPUSTENÝCH KAMARTOV.
V SOLIDARITE SO CNT-MAP.
KRIVDA NA JEDNOM JE KRIVDOU NA VŠETKÝCH.

Posielať by sa mali na nasledujúce kontakty:

E-maily:
rrhh@arvato.es, infoarvato@arvato.es, perfiles.seleccion@orange-ftgroup.com

Faxy:
(0034) 916430440
(0034) 914231802

Twitter:
@arvato_Spain https://twitter.com/arvato_spain
@orange_es https://twitter.com/orange_es

Facebook:
https://es-la.facebook.com/OrangeESP
https://es-es.facebook.com/pages/Arvato-Bertelsmann/483980818341635

 

Ďakujeme za podporu!

Priama akcia
(Spracované podľa článku na webstránke Medzinárodnej asociácie pracujúcich a informácií od CNT-Salamanca.)

Viac foto z uskutočnených akcií:
http://salamanca.cnt.es/2015/01/20/primer-asalto-del-combate-contra-arvato-qualytel/

ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in