Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny zo 17 krajín sveta.

Prvé kolo protestov proti Arvato-Qualytel a Orange
27.01.2015

Zväz CNT-Salamanca a Medzinárodná asociácia pracujúcich (MAP) zvolali na 12.-17. januára medzinárodný deň akcií proti praktikám spoločnosti Arvato-Qualytel, ktorá poskytuje služby pre Orange. Do rozličných aktivít sa okrem PA zapojili aj zväzy MAP v Rakúsku, Británii, Nórsku, Poľsku, Portugalsku, Rusku a Srbsku. Podpora prišla aj z Česka a Francúzska. V Španielsku sa zapojili zväzy CNT v najmenej 16 mestách. Spor pokračuje a svoju podporu CNT môžeš vyjadriť aj ty.

Priame akcie a dohoda

Akcie boli naplánované na týždeň, keď sa malo konať súdne pojednávanie proti Arvato-Qualytel a agentúre Adecco. 19. januára prišli firmy s ponukou mimosúdnej dohody. Nešlo o ich prvý pokus, no dotknutý pracovník posúdil najnovší návrh ako priaznivý a prijal ho. Podľa neho firmy priznávajú, že člen CNT nemal byť prepustený, a ako vyrovnanie ponúkajú sumu vo výške platu za 132 dní, a to za každý odpracovaný rok, čo je štyrikrát viac ako maximálna hranica určená zákonom. Podobnú dohodu ponúkli firmy aj ďalšiemu prepustenému členovi CNT, ktorý ju takisto prijal.

Podľa CNT ide vzhľadom na výšku ponúknutej sumy o dôležité víťazstvo. Pred zorganizovaním priamych akcií firmy odmietali uznať, že dotyčných prepustili. Obaja pracovníci zostávajú v CNT a budú podporovať ďalších členov zväzu.

Na druhej strane si CNT uvedomujú, že z kolektívneho hľadiska nejde o dobrý výsledok, keďže cieľom bolo dosiahnuť znovuzamestnanie. „Akceptujeme však rozhodnutie našich kamarátov a berieme ohľad na ich osobnú situáciu,“ uvádzajú CNT vo svojom vyjadrení.

Ďalší vývoj

V spoločnosti Arvato-Qualytel, ktorá v Salamance zamestnáva vyše 2000 ľudí, má CNT ako jediný zväz odborovú nástenku. CNT pravidelne aktualizujú informácie o spore, rozdali tisíce letákov v uliciach a momentálne čakajú, aká bude odozva pracovníkov na výsledky, ktoré sa dosiahli vďaka posledným akciám. Zapojenie ďalších pracovníkov bude kľúčové pre zmenu modelu zamestnávania v Arvato-Qualytel smerom k trvalým pracovným pomerom bez využívania pracovných agentúr. Cieľom je tiež zlepšiť pracovné podmienky a znovuzamestnať tých, ktorí boli prepustení.

CNT žiadajú o ďalšiu podporu

Spor pokračuje, pretože firma prepustila ešte jednu členku CNT, ktorá tiež čaká na pojednávanie. V tejto fáze žiadajú CNT o podporu vo forme posielania faxov, e-mailov a správ na sociálnych sieťach. Znieť by mohli takto:

STOP PRECARIOUSNESS IN ARVATO-QUALYTEL.
IMMEDIATE READMISSION OF FIRED COMRADES.
SOLIDARITY WITH CNT-AIT.
AN INJURY TO ONE, AN INJURY TO ALL.

Preklad:

STOP NEISTEJ PRÁCI V ARVATO-QUALYTEL.
OKAMŽITE ZNOVUZAMESTNAJTE PREPUSTENÝCH KAMARTOV.
V SOLIDARITE SO CNT-MAP.
KRIVDA NA JEDNOM JE KRIVDOU NA VŠETKÝCH.

Posielať by sa mali na nasledujúce kontakty:

E-maily:
rrhh@arvato.es, infoarvato@arvato.es, perfiles.seleccion@orange-ftgroup.com

Faxy:
(0034) 916430440
(0034) 914231802

Twitter:
@arvato_Spain https://twitter.com/arvato_spain
@orange_es https://twitter.com/orange_es

Facebook:
https://es-la.facebook.com/OrangeESP
https://es-es.facebook.com/pages/Arvato-Bertelsmann/483980818341635

 

Ďakujeme za podporu!

Priama akcia
(Spracované podľa článku na webstránke Medzinárodnej asociácie pracujúcich a informácií od CNT-Salamanca.)

Viac foto z uskutočnených akcií:
http://salamanca.cnt.es/2015/01/20/primer-asalto-del-combate-contra-arvato-qualytel/

ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in