Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.

Spor s Plaza Centers: Iniciatíva pracujúcich (IP) podľahla tlaku firmy
09.11.2011

Spor s Plaza Centers: Iniciatíva pracujúcich (IP) podľahla tlaku firmy

Odborový zväz Iniciatíva pracujúcich (IP) publikoval zavádzajúce prehlásenie k sporu súvisiacom so stavbou nákupného strediska Torun Plaza. Prípad nevyplácania miezd pracovníkov subdodávateľskej firmy označil za „nedorozumenie“ a svoju kampaň „Dosť bolo neplatenej práce na stavbách“ dočasne pozastavil. K tomuto kroku sa kriticky vyjadrili ZSP Varšava.

Šéf firmy Plaza Centers vyľakal pracujúcich tvrdením, že informácie o situácii na stavbe spôsobili firme finančné straty kvôli poklesu cien akcií. (V skutočnosti však klesali ceny akcií Plaza Centers už dlhšie.) Toto zabralo a jeden z pracovníkov, ktorí vyjednával so šéfom, dokonca dostal výpoveď. Reakcia pracujúcich a IP bola v podstate nulová a podľa jedného z členov IP museli pracujúci súhlasiť s vedením firmy, inak by údajne mali ešte viac problémov. IP svojím konaním a publikovaním prehlásenia, ktoré navyše obsahuje dezinformácie, v podstate potvrdili, že Plaza Centers môžu pokračovať vo svojich praktikách.

IP uviedli, že došlo iba k „nedorozumeniu“ a „pracovník dostal dlžné peniaze“. Takéto vyjadrenie by mohlo naznačovať, že nijaký problém s nevyplácaním miezd nikdy neexistoval alebo že problém mal iba jeden človek. Navyše sa neuvádza, za čo mal byť vyplatený a kedy. Dotknutý pracovník pritom nedostal všetky dlžné peniaze, len časť oficiálnej mzdy. Na stavbe v Toruni totiž niektorým robotníkom oficiálne účtujú len minimálnu mzdu a zvyšok sa vypláca nelegálne, najmä preto, aby sa neevidovali nadčasy. ZSP Varšava už v minulosti varovali pracujúcich pred touto praxou a jej možnými dôsledkami a plánuje spísať špeciálnu brožúru s tipmi ohľadom evidencie skutočne odpracovaných hodín.

Firma dokázala šikovne využiť média a podľa predstaviteľa Plaza Centers došlo k miernemu nárastu ceny akcií po tom, čo médiá publikovaní (lživé) prehlásenie firmy, že nijaký zo subdodávateľov nedlhuje peniaze a pracovníci svoje peniaze dostanú. Išlo samozrejme o pokus očistiť sa na verejnosti, hoci je známe, že daný prípad nebol jediný.

V situácii, keď sa pracujúci boja, nezastanú sa navzájom a sú dezorganizovaní, sa toho asi veľa robiť nedá. ZSP sa vo svojej činnosti usiluje podnietiť pracujúcich, aby neboli ticho, nerezignovali a aktívne a organizovane riešili svoje problémy. „Je to náročná úloha, nikdy sa jej však nevzdáme. ... Ak sa robotníci na stavbe Torun Plaza rozhodli nebojovať, nemôžeme bojovať za nich a nebudeme za nich robiť nijaké akcie. To však neznamená, že všetko je OK, ani že sa prestaneme zaujímať o Plaza Centers,“ uvádzajú na svojej webstránke ZSP.

Prehlásenie IP sa firme bude v budúcnosti určite hodiť a budú ho môcť použiť ako dôkaz, že v prípadných nových sporoch ide takisto len o „nedorozumenie“. Takéto prehlásenie si vyžaduje komentár, keďže jednou z povinností organizácií pracujúcich je poukazovať na problémy a podrobne ich vysvetľovať, aby sa neopakovali a ďalší pracujúci neurobili rovnaké chyby. ZSP vo svojej kampani objasnili, čo sa vlastne deje, a protestovali proti firemným praktikám, v dôsledku čoho ľudia dostali zaplatené peniaze podľa zmluvy, hoci je to len časť sumy, ktorú mali naozaj dostať.

ZSP Varšava sa na webstránke poďakovali všetkým, ktorí sa zapojili do akcií. Bez nich by pracovníci pravdepodobne nedostali nič. „Hoci výsledok nemôžeme považovať za víťazstvo pre pracujúcich, považujeme ho za víťazstvo solidarity a princípov priamej akcie.“

 

Podľa webstránky ZSP spracoval Michal Tulík 

 

Ďalšie informácie:
Výhražný list predstaviteľa Plaza Centers adresovaný ZSP a reakcia ZSP (obe v angličtine) 
Prehlásenie IP, v ktorom uvádzajú, že v kampani išlo len o „nedorozumenie“

ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in