Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny zo 17 krajín sveta.77. deň: Okupácia továrne Ssangyong Motors sa skončila

6. august 2009

Po skončení včerajších zúrivých bojov v noci opustilo obsadenú továreň 100 štrajkujúcich (mnohí boli znechutení bezohľadnosťou štátu a násilím firmy). Posledná ponuka vedenia po skončení vyjednávaní minulý týždeň bola, že 60% zamestnancov musí prijať dobrovoľný odchod do dôchodku (alebo ukončenie pracovného pomeru) a 40% si vezme neplatenú dovolenku, kým ich nezavolajú naspäť. Ďalšie vyjednávanie sa uskutočnilo dnes o 11:00. Odbory na ňom súhlasili, že 52% zamestnancov odíde do dôchodku a 48% si vezme neplatenú dovolenku. Taký je teda výsledok okupačného štrajku v Ssangyong Motors.


Okupácia sa skončila o 14:50 kórejského času (u nás 7:50).

V apríli 2009 súd odsúhlasil reštrukturalizáciu, ktorá počítala s odchodom 2646 zamestnancov firmy (buď mali dobrovoľne odísť do dôchodku alebo ukončiť pracovný pomer). Onedlho prišlo o prácu viac ako 2000 zamestnancov, vrátane príležitostných a subkontraktovaných zamestnancov (ich priamym zamestnávateľom nie je Ssangyong Motors). 

27. mája 2009 vyšli do štrajku zamestnanci, ktorí mali byť prepustení. Obsadili továreň a žiadali, aby bolo zrušené akékoľvek znižovanie stavov, krátenie pracovného času a outsourcing. V továrni pracovalo pred štrajkom 7179 zamestnancov.

Na začiatku štrajku a okupácie bojovali štrajkujúci za istotu práce pre 974 zamestnancov. Podľa dnešnej dohody dosiahli zachovanie len 48% pracovných miest (čo je zhruba 467), pričom 52% bude zrušených. 

Predseda základnej organizácie Kórejského zväzu kovákov v Ssangyong Motors v Pyeongtaeku Han Sang Kyun (ktorý tiež pracoval v továrni a nie je naklonený vedeniu) sa rozpráva so štrajkujúcimi vnútri okupovanej továrne:


Zástupca odborov sa zdraví so zástupcami vedenia pred vyjednávaním:

 

Kontajner, v ktorom sa rokovalo:

 

V očakávaní výsledkov vyjednávania:

Hospitalizovaný štrajkujúci, ktorý spadol zo strechy a zlomil si dva stavce:
Po statočnom, 77 dní trvajúcom boji za práva všetkých zamestnancov táto dohoda pôsobí ako priveľký kompromis. Vzhľadom na veľký počet obetí sa to však dalo očakávať. Mali by sme vzdať hold odvahe našich kamarátov. To, že vydržali tak dlho, by sa malo stať inšpiráciou pre všetkých pracujúcich.


16:00 popoludní kórejského času (u nás 9:00)

Štrajkujúci odchádzajú z okupovanej továrne, no zhruba 20 až 30 odmietlo dohodu odborov a firmy a zostávajú vnútri.

Želáme im veľa šťastia. Odmietajú prijať kompromis a pokračujú v boji!

Ssangyongská okupácia je mŕtva, nech žije ssangyongská okupácia!

 

Podľa libcom.org spracovali Nadia Hladká a Michal Tulík

Ďalšie informácie:
Júl:
Južná Kórea: Štrajkujúci v Ssangyong Motors pritlačení k múru
(+ správy v diskusii)
Výzva k solidárnym akciám s robotníkmi továrne Ssangyong Motors
Priama akcia – Bratislava vyjadrila solidaritu s kórejskými pracujúcimi v Ssangyong Motors

Júl-august: Kritická situácia robotníkov čeliacich útokom polície a nájomných násilníkov v okupovanej továrni Ssangyong Motors 

August: Začal sa masívny útok proti štrajkujúcim robotníkom firmy Ssangyong Motors

 

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Re: 2009-08-10 | 11:33:01 | mt
reaguj na príspevok Oprava záverov dohody a opúšťanie továrne
Oprava: dohoda o tom, že 48% ľudí si udržalo pracovné miesta, vychádzala z počtu 640 štrajkujúcich, ktorí boli v štrajku do 2. 8. 2009. Je to zhruba 320 ľudí, ktorí pôjdu na jednoročnú neplatenú dovolenku. Následne sa vrátia a budú si deliť zmeny s ostatnými neprepustenými zamestnancami. Tým 52% pracovníkom, ktorí si zvolia dobrovoľný odchod do dôchodku, budú ponúknuté pozície v oddelení predaja. Dostanú 5-mesačné odstupné, pričom pôvodná ponuka bola 3 mesiace. Ide teda skôr o prepúšťanie kvôli nadbytočnosti a nie predčasný dôchodok.

Štrajkujúci opúšťajúci továreň hneď po uzavretí dohody s vedením:


Kým okupácia továrne trvala 77 dní, niektorí ďalší robotníci okupovali komíny 86 dní. Na fotke je vidieť, ako ich odnáša vrtuľník:


Koniec štrajku:


Predsedu miestnej základnej organizácie odborového zväzu Han Sang Kyuna odvádzajú spútaného na policajnú stanicu na výsluch (ostatní štrajkujúci boli tiež odvezení na výsluchy na 12 rôznych policajných staníc):
Štrajkokazi zrádzajúci svoju triedu:


Fízli upratujú svoj bordel:
Posledný deň a opúšťanie továrne:
V súvislosti so štrajkom nakoniec zomrelo 6 ľudí. Jeden bývalý štrajkujúci si po opustení továrne porezal zápästie, ale zachránili mu život. 44 ľudí bolo zatknutých a obvinených.


Preklad: Kvaroh

Zdroj: libcom.org


Re: 2009-08-10 | 20:23:20 | mt
reaguj na príspevok Solidárna akcia v Poľsku z pondelka 3. 8. 2009

Polsko: Akce solidarity s dělníky ze Ssangyong Motors

V pondělí 3. srpna se přidali aktivisté z Polského svazu syndikalistů k výzvě Priamej akcie na projevení solidarity se stávkujícími dělníky v jihokorejské továrně Ssangyong Motors. Chtěli tak odsoudit brutální metody státu při ochraně zájmu kapitalistických vlastníků před zájmy obyčejných pracujících.

Ve Varšavě uspořádali hned dvě akce, před jihokorejskou ambasádou a obchodním zastoupením Ssangyong Motors. Také vyzvali, aby lidé posílali protestní dopisy a e-maily na korejskou ambasádu ve Varšavě.Zdroj: www.csaf.cz


Re: 2009-08-11 | 16:54:15 | mt
reaguj na príspevok Audio rozhovor s Lorenom Goldnerom

Audio rozhovor s Lorenom Goldnerom pre alternatívne rádio po dvojmesačnej okupácii továrne Ssangyong Motors.

MP3 tu.

Alebo tu.

Z www.mediahacker.com


Re: 2009-08-13 | 11:02:32 | mt
reaguj na príspevok Vlna zatýkania odborárov a bývalých štrajkujúcich
Po skončení štrajku v Ssangyong Motors spustila vláda vlnu zatýkania členov odborov a neorganizovaných štrajkujúcich.

Viac info: libcom.org


Re: 2009-08-18 | 10:31:38 | mt
reaguj na príspevok Analýza Lorena Goldnera

Ohliadnutie Lorena Goldnera za udalosťami v Ssangyong Motors a zamyslenie sa nad súčasnou situáciou a širšími dôsledkami pre pracujúcich do budúcnosti. V angličtine.


Pridaj príspevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2018
15.05.2018 Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.

Krátka správa z vernisáže plagátov „Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní“
09.04.2018 V sobotu 24. marca sa v bardejovskej Bašte uskutočnila vernisáž výstavy kolektívu Hogwash s názvom Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní. Plagáty sa nachádzajú na prvom poschodí Bašty. V priestoroch kaviarne sú menšie plagáty z edície Abeceda anarchistického amatéra, vo vedľajšej veľkej miestnosti sú veľké plagáty. Kto nestihol vernisáž, má možnosť navštíviť Baštu v otváracích hodinách do 30. apríla, kedy sa výstava skončí (udalosť na FB).

Podporili sme pracovníkov a pracovníčky Poľskej pošty
01.03.2018 Dnes napoludnie sme v rámci medzinárodného týždňa solidarity s pracovníkmi a pracovníčkami Poľskej pošty navštívili veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. Keďže veľvyslanec sa na mieste nenachádzal, konzulovi sme objasnili dôvody našej návštevy a odovzdali list s požiadavkou (PDF), aby o proteste informoval príslušné orgány v Poľsku.

Rozhovor so zväzom Priama akcia v nemeckom vysielaní RTVS
26.02.2018 Ak ovládaš aspoň základy nemčiny, môžeš si vypočuť rozhovor pre Radio Slowakei International (vysielanie RTVS v nemeckom jazyku) z konca januára na tomto odkaze: RTVS.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in