Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Môj večer s políciou

15. február 2007

V pondelok 12.2. bolo na námestí SNP opäť rušno. „Iniciatíva za slobodu slova“ a jej prívrženci prišli znova glorifikovať slovenský klérofašistický štát a jeho vodcu Dr. Jozefa Tisa. Proti tejto akcii sa postavili bratislavskí antifašisti a antifašistky. To som  ešte netušil, že v ten deň skončím na policajnej stanici.
 
Na Námestie SNP som prišiel zhruba o štvrtej hodine a pridal som sa k skupine antifašistov a antifašistiek (viac o tejto akcii na http://priamaakcia.sk/?action=view_article&id=260). Bolo nás počuť po celom námestí, vďaka rapkáčom, bubnu či píšťalkám, no hlavne vďaka našim pokrikom. Naša skupina ihneď pritiahla pozornosť zástupcov médií a polície, ktorá nás legitimovala. Po vykonaní tejto formality sme sa začali presúvať smerom k zhromaždeným obdivovateľom Slovenského štátu pri pomníku SNP. No podarilo sa nám prejsť len pár metrov, pretože do cesty sa postavila poriadková polícia, spolu s predstaviteľmi MČ Staré Mesto, na čele s pánom starostom Andrejom Petrekom. Bolo nám vysvetlené, že na námestí nemáme čo hľadať, a teda sa máme rozísť. Všetky argumenty a pokusy o dialóg s druhou stranou stroskotali. Z ľavého boku na nás už nedočkavo pokukovali „obrnení“ policajti. A ich chvíľa prišla...

Keďže sa polícia rozhodla, že dialógu bolo dosť, dal jeden uniformovaný príslušník pokyn svojim zverencom, ktorí na nás schuti nabehli. Moc sa ani neobzerali po obetiach a začali brať tých, čo boli najbližšie k nim. Behom pár sekúnd som už bol na kapote policajnej Felície s rukou vykrútenou za chrbtom. Hneď ma natlačili do auta, kde mi nasadili putá. Vedľa mňa posadili aj kolegu zo sprievodu, ktorého odtiahli tesne predo mnou. Ani sme sa nenazdali a už sme sa aj viezli smerom na policajnú stanicu. Skutočnosť, že som bol násilím odtiahnutý a napchatý do policajného auta ma moc nepotešila a tak som sa aspoň snažil nadviazať rozhovor s dvoma členmi zásahovky, ktorí nás prevážali. Tieto pokusy sa ukázali ako zbytočné, rozhodol som sa teda zistiť aspoň to najhlavnejšie - prečo a na základe čoho som sa ocitol v tejto situácii. Moje pokusy boli opäť bezvýsledné, až po niekoľkonásobnom opakovaní otázky som sa od príslušníkov dozvedel len asi toľko, že, tam boli povolaní s tým, že majú ísť zbaliť ľudí.
 
Smerovali sme na policajnú stanicu na Obchodnej ulici. Tu som stretol ďalších dvoch kolegov z SNP-čka. Na uvítania nebolo času, keďže nasledovala prehliadka a otvorenie želiezok na rukách. Nasledovalo obligátne vyzliekanie a vyťahovanie šnúrok z topánok, hľadanie zbraní, dychové skúšky na alkohol až sme nakoniec boli len v tričkách a rifliach umiestnený do nie veľmi útulných ani vykúrených ciel. Po tejto paráde som sa od dozor konajúceho policajta konečne snažil dopátrať prečo a na základe čoho sme sa tam ocitli. Dostal som zas len tú istú odpoveď, teda že on nevie . Nastal čas čakania... 
 
Sedeli sme teda v našich celách a na nejaké hlbšie diskusie akosi nebola nálada a ani vhodná situácia. Z času na čas si nás prišiel obzrieť jeden, alebo aj viacerí príslušníci. Keď nám jeden z nich, kto vie prečo, otvoril okno (aj bez toho tam nebolo dvakrát teplo), bol som celkom rád, že je tento rok taká slabá zima... Policajné návštevy pokračovali a po asi hodine prišla väčšia skupina, ktorá podľa všetkého mala vypracovať záznam ohľadom nášho dnešného prípadu. No na bližšie vysvetlenie našej situácie sme mali stále čakať. Pobavila ma však odpoveď jedného z príslušníkov PZ, keď som sa chcel dozvedieť, ako dlho to bude ešte trvať. Odpovedal, že nás je veľa, t.j. štyria (!), a že oni to tak rýchlo nestíhajú. Veru ťažko to aj mohli stíhať, keď z priestorov policajnej stanice bolo počuť veľký ruch. Ten sa sústreďoval hlavne okolo automatu na kávu. Druhá skupina policajtov sa zaoberala priebehom dôležitého virtuálneho futbalového zápasu, podľa všetkého na počítači jedného z ich kolegov. Ten nebol jeho priebehom veľmi nadšený a ako správny vášnivý hráč dával svoje pohoršenie jasne a explicitne najavo. Čo už, futbal je vážna vec a nepočká, ani keď je na stole iná robota.

Kým okolo nás sa dialo všeličo, my sme zatiaľ čakali a čakali. Aspoň, že sa nám podarilo dostať na WC. I keď niekedy aj zohnať kľúče môže trvať polhodinu. Taktiež sa nám po niekoľkých hodinách podarilo presvedčiť pánov policajtov, že naše šatstvo nepoužijeme na to, aby sme si ublížili, ale na to aby sme sa trochu zahriali, keďže naše okolie sa pri otvorenom okne výrazne ochladilo. Stále sme však sedeli a čakali... Medzitým sa príslušníci začali postupne radiť, ako s nami postupovať. Mne sa podarilo zachytiť: „dáme im výtržníctvo.“ Ale oficiálne sme nevedeli nič. A tak nám ostávalo len to jediné - čakať. Príslušníci PZ nám to celkom spríjemnili. Stále nás niekto z nich z času na čas prišiel pozrieť a jeden sa dokonca rozhodol zahrať si na bubon, ktorý patril jednému z kolegov. Očividne v tom ale nemal veľkú prax, lebo po tom čo doňho raz udrel sa pri jeho zvuku mykol, ďalšie pokusy nechal tak a rýchlo odišiel z miestnosti so slovami pre kolegu „To je haluz, ja som si ešte nikdy predtým do toho neje***ol.“ Aspoň, že aj čas na policajných staniciach vie byť chvíľami zábavný.

Čas ubehol ako voda a blížila sa chvíľa rozuzlenia. Po hodinách čakania nás začali konečne postupne predvolávať. Ja som sa dostal na rad ako druhý. Pustili ma z cely a bolo mi povolené pobrať si svoje veci a, na čo som sa veru tešil, dokonca som si mohol konečne navliecť šnúrky do tenisiek. Odviedli ma do kancelárie, kde na mňa čakal pán s viacerými hviezdičkami na ramenách. Začal sa prvý výsluch. A teraz to prišlo. Po piatich hodinách mi konečne niekto vysvetlil, prečo sa toto celé udialo. Pán policajt mi povedal, že mi hrozí obvinenie z výtržníctva a neuposlúchnutia výzvy verejného činiteľa. Jedno vtipnejšie ako druhé... Potom ma čakali otázky. Tie sa uberali smerom, čo som na demonštrácii robil, za akým účelom som tam šiel, čo sa tam odohrávalo, aké heslá sa skandovali, či som sa aj ja podieľal na ich skandovaní a tak ďalej. Zakončil to otázkou „či som členom alebo sympatizantom nejakého extrémistického hnutia.“ No jeho definícia extrémizmu bola prinajlepšom vtipná. Odpovedal mi, „Veď vieš, neonacisti, ANTIFA...veď sú tisícky tých hnutí.“ Tým sa môj čas v jeho prítomnosti skončil.

Po podpísaní zápisnice som mohol ísť. Teda nie tak úplne. Ešte ma čakal rozhovor s príslušníčkou z kriminálneho oddelenia. Tá sa zamerala na moje vzťahy k „extrémistickému hnutiu ANTIFA“ a na moje údajné známosti ako na demonštrácii, tak v radoch „hnutia ANTIFA.“ Áno, samozrejme sa chcela dozvedieť či aj ja sám som nebodaj členom tohto hnutia. Tento výsluch ohľadom mojich „extrémistických“ tendencii nebol veľmi dlhý, a hneď ako som uspokojil jej zvedavosť, som bol voľný. Žiadna pokuta, žiadne obvinenie, nemal som ani potvrdenie o tom, že som bol na stanici. Po asi päť a pol hodinách som mohol ísť.

Čo teda na záver? Celý policajný zásah, ktorý bol však dopredu prichystaný za účelom „zbaliť niekoho“, bol fraška. Obvinenia z výtržníctva či neuposlúchnutia verejného činiteľa nie sú na mieste. Aj zábery z televízie jasne ukazujú, čo sa v pondelok dialo. Policajti zasiahli neoprávnene a absolútne neprimerane. Na televíznych záberoch sme my, údajní výtržníci, ktorí sa snažili komunikovať s predstaviteľmi polície a mestskej časti, vtedy však medzi nás vbehli obrnení policajti a tlačili nás do policajných áut. Ani na kameru sa nevedeli vyjadriť na základe čoho tak konajú, vysvetlenie podať nevedeli. Nám bolo poskytnuté až po vyše štyroch hodinách čakania v cele predbežného zadržania. O ich postupe a prístupe ste sa mohli presvedčiť sami. Jediné čo sa im podarilo bolo ešte viac potvrdiť to, že polícia, ktorá násilne zasahuje proti antifašistom, môže len ťažko vykoreniť problém nacizmu z našej spoločnosti.

Tomáš Dubinský

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 22.9.)
05.09.2022 Vo štvrtok 22. septembra o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách (v pôvodnom termíne 14. apríla sa uskutočniť nemohla). Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

V Košiciach sa uskutočnilo ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia
30.08.2022 Vo štvrtok 11.8. sa uskutočnilo druhé tohtoročné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach. Tentoraz bolo oveľa početnejšie ako naposledy a väčšinu ľudí sme doteraz nepoznali. Okrem činnosti a histórii zväzu sa hovorilo o zlepšení propagácie, nadchádzajúcich komunálnych voľbách, podujatiach v Košiciach pri príležitosti stého výročia založenia Medzinárodnej asociácie pracujúcich atď.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v komunitnom centre Kalab (28.9., BA)
22.08.2022 Na júlovom stretnutí v Kalabe sme spoznali nových ľudí a vznikol na ňom nápad organizovať piknik, kde vznikol priestor na diskusie a spoznávanie sa s ďalšími ľuďmi. To nás povzbudilo k zorganizovaniu ďalšieho stretnutia už v septembri, konkrétne v stredu 28.9. o 18:30 opäť v Kalabe na Zámockej 5. S vlastným bodom na stretnutie môžeš prísť aj ty. Zámerom je diskutovať o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov, s ktorými sa stretávame, a ako podporiť existujúce aktivity. Okrem tém, s ktorými prídu samotní ľudia, budeme určite hovoriť aj o aktivitách k októbrovému Medzinárodnému týždňu proti nevyplácaniu miezd. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a .

Grilovačka vo Viedni
14.08.2022 Nedeľa 7. augusta, Viedeň, slnečné popoludnie, záhrada rodinného domu a v tieni stromov zhruba 15 kamarátov a kamarátok zo zväzu WAS (Viedenský zväz pracujúcich) pri griloch a ohnisku.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v Košiciach (11.8.)
01.08.2022 Ak  máš záujem nadviazať kontakt či riešiť konkrétny problém na pracovisku, resp. v regióne spoločne s naším zväzom, pozývame ťa na stretnutie vo štvrtok 11. augusta.

Zahraniční pracovníci v hotelierstve dosiahli vyplatenie dlžnej mzdy v Rakúsku
17.06.2022 Jazyková bariéra, neznalosť pracovného práva a osamotenosť sú jedny z hlavných dôvodov zraniteľnosti pracujúcich v zahraničí. Ich neistú pozíciu pravidelne zneužívajú rôzne firmy, ktoré počítajú s tým, že ak im napríklad nevyplatia mzdy, prejde im to. Dvaja Gréci pracujúci v hoteli neďaleko rakúskeho Zwettlu pre upratovaciu firmu sa v roku 2021 dostali do podobnej situácie. Spojili sa však s WAS (Viedenský zväz pracujúcich) a spoločne vybojovali dlžné mzdy.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 14.4.)
04.04.2022 Vo štvrtok 14. apríla o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách. Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

Stanovisko zväzu Priama akcia ku klimatickému štrajku 22. októbra 2021
22.10.2021 Keď sme sa zúčastňovali klimatických štrajkov v roku 2019, netušili sme, že ďalšie protesty ochromí pandémia. A keď prišla pandémia, vyzeralo to, že so zdanlivým útlmom niektorých odvetví príde aj isté, aspoň minimálne zlepšenie stavu planéty. Ukázalo sa však, že v skutočnosti sme na tom ešte horšie, ako sme sa domnievali. Posledné dva roky potvrdili, že ak existuje nádej, nevyhnutné zmeny sa budú musieť dotknúť skutočných príčin problémov. A oveľa viac ako iba dotknúť. Kapitalizmus a systém rozhodovania prostredníctvom štátu musí skončiť na smetisku dejín a my musíme vybudovať niečo lepšie.

3x VÝZVA zväzu Priama akcia ohľadom nevyplácania miezd
05.10.2021 1. Dlhuje ti zamestnávateľ mzdu? OZVI SA NÁM!
2. Pozitívne skúsenosti? PODEĽ SA O NE!
3. Informovanie o probléme a možnostiach, ako sa brániť. ZAPOJ SA!


Začína fungovať „Infoshop a archív radikálnej literatúry Malatesta” v Šuranoch
22.09.2021 Projekty takéhoto typu sú na Slovensku zriedkavé a zvyčajne sú doménou hlavného mesta, takže pozvanie zúčastniť sa na otvorení Infoshopu Malatesta v Šuranoch sme prijali s potešením. Oficiálne otvorenie sprevádzala dvojdňová akcia s názvom „Iný víkend!“. V piatok (17.9.) sa skôr diskutovalo, sobota bola venovaná hudobnej produkcii.

Aktuálna situácia ohľadom zbierky pre afganských anarchistov a anarchistky
14.09.2021 Od začiatku zbierky prešli tri týždne a udialo sa toho veľa, takže by sme sa chceli podeliť o najaktuálnejšie informácie.

Prezentácia a infostánky – Bystro fest, festival Povstanie Pokračuje, Mestský akčný kemp
03.09.2021 Prinášame krátke info o troch akciách, na ktorých sme sa zúčastnili za posledný týždeň.

V solidarite s protestujúcimi v Kolumbii - kontaktuj konzula v Bratislave (+vzor e-mailu)
18.05.2021 O situácii v Kolumbii nedávno informovala naša sesterská organizácia ULET (Priatelia MAP) a ďalšie kolektívy. Skrátenú verziu ich prehlásenia dnes publikoval kolektív Zdola. Okrem informovanosti však môžeme urobiť aj viac - vyjadriť svoj protest zástupcovi Kolumbie na Slovensku.

Ani Izrael, ani Palestína
18.05.2021 Zverejňujeme preklad prehlásenia WSA, našej sesterskej organizácie z USA (Priatelia MAP), s názvom „Za ukončenie izraelských útokov na Gazu! Za spoločný boj proti rasizmu a militarizmu!“

Vyšiel prvomájový špeciál časopisu Burič venovaný anarchosyndikalizmu
02.05.2021 Anarchistická informačná skupina AlterNativE zo Šurian začala začiatkom roka vydávať časopis Burič. V poradí už tretie číslo je venované Prvému máju a anarchosyndikalizmu. Publikácia je výsledkom spolupráce rôznych jednotlivcov, AlterNativE a nášho zväzu. Dá sa stiahnuť z uloz.to v PDF v dvoch verziách (na tlač a na čítanie).

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in