Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.COVID-19: Týždenný súhrn bojov za život, zdravie a prácu (II.)

31. marec 2020

Pokračujeme v týždennom súhrne textov z nášho FB. Z obsahu: Štrajk vodičov autobusov v Detroite aj personálu múzea v Louvri, protesty v Číne po uvožnení opatrení, štrajky smetiarov v Kanade aj v USA kvôli BOZP, distribúcia mydla v rámci vzájomnej pomoci medzi sekciami Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) z Austrálie a Bangladéša, štrajk lekárov a sestričky v Zimbabwe kvôli nedostatku ochranných pomôcok, info o aktuálnej situácii vo Francúzsku od CNT-AIT (MAP Francúzsko).
 
Vodiči v Detroite a personál múzea v Louvri odmietli nastúpi do práce
Publikované: 23.3.

COVID-19 Louvre
Dnes máme hneď dve správy o bojoch pracujúcich počas koronakrízy.

V utorok ráno 17. marca sa vodiči autobusov v Detroite na oboch hlavných staniciach dohodli, že nenastúpia do práce bez bezpečnostných opatrení. Vedeniu odkázali „v žiadnom prípade – potrebujeme ochranu“ a kontaktovali svoje odbory. Autobusová doprava v meste sa zastavila. Zavolali si starostu a vynadali mu, že pracujú v nebezpečných podmienkach. V priebehu necelých 24 hodín dosiahli všetky svoje požiadavky. Počas trvania krízy sa nebudú kontrolova lístky, takže vodiči nebudú musie prebera peniaze od žudí, pričom nastupova a vystupova sa bude zadnými dverami. Mesto tiež posilní upratovací personál a stanoví prísne postupy týkajúce sa čistenia priestorov.

O zatvorení múzea v Louvri informovali aj slovenské médiá. Povedzme si však trocha viac o pozadí. Ešte 1. marca odmietli pracovníci múzea spoločne s odborármi otvori múzeum. Francúzsko malo vtedy ešte len 100 potvrdených prípadov COVID-19, no pracovníci sa obávali o svoju bezpečnos, keďže múzeom každý deň prechádzajú davy žudí. Po stretnutí s vedením sa 300 pracovníkov a pracovníčok zhromaždilo a odhlasovalo zatvorenie múzea. Nasledujúce tri dni vyjednávali odbory s vedením o podmienkach znovuotvorenia. Zástupcovia odborov presadzovali zníži počet návštevníkov na polovicu a masky a rukavice pre personál. Vedenie ich vysmialo. Na znovuotvorení sa napokon dohodli 4. marca s tým, že žudia dostanú hygienické prostriedky na ruky, pokladne budú chránené sklom, budú sa prijíma iba platby kartou a úlohou personálu už nebude rozdežova davy pred obrazom Mony Lisy. Štrajku predchádzalo minulý rok prerušenie práce práve pre preplnený priestor pred obrazom (dosiahli najatie dodatočného personálu). V januári sa zapojili aj do štafetového štrajku proti plánovaným vládnym škrtom v oblasti dôchodkov. Múzeum sa neskôr po rozhodnutí vlády zakazujúcom zhromaždenia viac ako 100 žudí zatvorilo na neurčito.

Zdroj:
https://labornotes.org/blogs/2020/03/strike-first-then-bargain  


Protesty pracujúcich v Číne po uvožnení opatrení
Publikované: 24.3.

COVID-19 CHLB
Návrat do bežného života v Číne znamená návrat k protestom. Ich počet je zatiaž malý, ale treba bra do úvahy, že hoci výskyt ochorenia ustupuje, koronavírus nezmizol úplne. Už to, že vôbec nejaké protesty sú, je celkom pozoruhodné. Z hžadiska odvetví je najviac prípadov v službách a doprave, kde boli ekonomické problémy už pred vypuknutím pandémie.

Medzi prvými sa ozvali taxikári. Vyše tisícka ich v meste Liou-čou na juhozápade krajiny 10. marca požadovala pozastavenie vyberania poplatkov za prenájom taxíkov a možnos odpreda svoje autá naspä taxislužbe. Dôvodom je fakt, že nie je vežmi koho vozi, a teda nemajú dostačujúce príjmy. Taxikári pritom vo zvýšenej miere protestovali už koncom minulého roka (niekde aj násilne) proti zlej situácii spôsobenej politikou miestnych vlád, krokmi šéfov taxislužieb a konkurenciou vodičov, ktorí používajú aplikácie a nemajú licencie.

Príčinou väčšiny protestov po uvožnení situácie sú, pochopitežne, meškajúce mzdy a prepúšanie. Napríklad zdravotnícky personál súkromnej nemocnice v meste C-po v provincii Šan-tung protestoval 9. marca za vyplatenie miezd za posledné tri mesiace a poukázal na to, že sa v nemocnici používajú zdravotnícke potreby po dátume exspirácie. V Pekingu protestovali pracujúci proti zavedeniu povinnej dovolenky poskytovatežom online služieb 58.com, ktorý im dal príspevok iba vo výške 80 percent minimálnej mzdy v regióne, z čoho sa vôbec nedá vyži. Protestovali dokonca aj majitelia malých obchodov a reštaurácií za zníženie nájomného.

Nevyplatených miezd sa dožadovali aj robotníci podiežajúci sa na stavbe núdzových nemocníc vo Wu-chane. V meste Čou-kchou v provincii Che-nan boli stavební robotníci žiadajúci meškajúce výplaty dokonca fyzicky napadnutí.

Podobných prípadov je viac. Vyzerá to tak, že otázka nie je, či po koronakríze v Číne príde vlna protestov, ale aká vežká a úspešná bude.

Zdroj:
https://clb.org.hk/content/collective-protests-begin-flare-again-china-returns-work


Smetiari v Hamiltone odmietajú pracova kvôli BOZP

Publikované: 25.3.

COVID-19 Hamilton
Viac ako polovica smetiarov v kanadskom Hamiltone sa dohodla a v pondelok 23. marca ráno nenastúpila do práce. K tomuto rozhodnutiu ich viedli zverejnené informácie o tom, že vírus dokáže preži až tri dni na rôznych povrchoch vrátane smetných košov a špeciálnych zelených košov, v ktorých môžu by aj hygienické potreby. Smetiarske odbory žiadajú mesto, aby nariadilo balenie odpadu v zelených košoch do plastových vriec. Smetiari takisto požadujú ochranné prostriedky, hlavne respirátory N95 (FFP3), no mesto tvrdí, že už došli a nevie zaruči ďalšie dodávky. Zavádza tiež striedavé šichty - týždeň sa má pracova a týždeň má by vožno. Smetiari majú chodi v dvojčlenných tímoch a s rovnakými autami.

Problémov je však viac. Smetiarom došli aj hygienické prostriedky na umývanie rúk. Počas prestávok si zvykli umýva ruky v prevádzkach ako McDonald’s, tie sú však zatvorené. Sprchy môžu použi iba štyria pracovníci naraz, čo spôsobuje komplikácie na konci šichty. Smetiari sú ďalšou z profesií, ktoré sa ozývajú a žiadajú lepšiu ochranu v čase, keď sa vyžaduje, aby pracovali.

Zdroj:
https://www.rankandfile.ca/behind-the-work-refusal-by-hamilton-sanitation-workers


Vzájomná pomoc medzi sekciami Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) z Austrálie a Bangladéša
Publikované: 26.3.

COVID-19 BASF mydlo
S pomocou našich kamarátov a kamarátok zo zväzu ASF v Austrálii začal zväz BASF distribuova mydlá chudobným pracujúcim na čajových plantážach v Bangladéši.
Aj takto funguje spolupráca medzi anarchosyndikalistickými skupinami.

Zdroj:
https://www.facebook.com/iwa.ait/photos/a.10154630072171883/10156666965161883/


Lekári a sestričky v Zimbabwe štrajkujú
Publikované: 27.3.

COVID-19 Zimbabwe
V stredu 25. marca, len niekožko dní po oznámení prvého výskytu COVID-19 v krajine, vstúpili do štrajku lekári v jednej z najväčších nemocníc Harare Central Hospital a tisícky nemocničných sestričiek.

Odbory sestričiek kritizujú nedostatok ochranných prostriedkov (N95/FFP3 respirátorov, rukavíc, ochranných okuliarov a hygienických prostriedkov) a výpadky dodávok vody. Žiadajú aj príplatky za prácu v rizikových podmienkach. Vedenie varovali 48 hodín pred štrajkom, no neprišla nijaká razantná reakcia. V krajine je dlhodobo nedostatok vybavenia a liekov a existujú obavy, či zdravotnícky systém zvládne pandémiu.

V stredu odmietli pracova dokonca aj colníci na medzinárodnom letisku v Harare. Dôvod je rovnaký – nedostatok ochranných pomôcok.

Zdroje:
https://healthtimes.co.zw/2020/03/25/coronavirus-zim-doctors-nurses-down-tools-amid-covid-19-crisis/
https://citizen.co.za/news/news-africa/2260473/zimbabwes-nurses-strike-over-lack-of-virus-protective-gear
https://edition.cnn.com/2020/03/25/africa/zimbabwe-doctors-nurses-ppe-strike/index.html


Krátke správy z Francúzska: „Nepotrebujeme váš potlesk, ale aby ste s nami boli po kríze v uliciach a bojovali proti vláde“
Publikované: 28.3.

COVID-19 - CNTAIT
Náš sesterský zväz CNT-AIT vo Francúzsku nás pravidelne informuje o vývoji situácie v krajine. Tu je krátke zhrnutie zovčera.

V posledných dňoch vláda stupňuje nátlak na firmy, aby prinútili pracujúcich vráti sa do roboty. Keby mal štát plati všetkým, čo ostali doma, mohol by hrozi bankrot. Hoci veža žudí nátlaku vzdoruje, väčšina sa neodváži bráni, lebo má strach zo straty zamestnania. Zaujímavá situácia je napríklad v stavebníctve. Firmy (mnohé zamestnávajú 2-5 žudí, resp. ide vo vežkej miere o SZČO) nechcú, aby sa ich personál vracal do práce. Pôsobí to teda ako boj štátu a vežkého biznisu proti pracujúcim a majitežom malých firiem.

Školy sú nateraz zatvorené a vyučuje sa cez internet. Pre deti z chudobných rodín je to však vežký problém, lebo nie všetky majú prístup k počítaču či internetu. Otázka je tiež, čo bude po kríze. Ministerstvo školstva zatiaž zjavne nevie. Očakáva sa nespokojnos na strane učitežov a učiteliek, ale aj nepedagogických zamestnancov.

Situáciu v nemocniciach opísali kamaráti a kamarátky zväzu CNT-AIT ako „nočnú moru“: nijaké masky, nijaké rukavice, nijaká ochrana pri prevoze chorých. Všetky postele na ARO oddeleniach sú obsadené a v najbližších dňoch sa očakáva vysoký počet úmrtí. źudia spontánne každý večer o ôsmej tlieskajú z okien a balkónov pracujúcim v zdravotníctve. Mnohí však hovoria „nepotrebujeme váš potlesk, ale aby ste s nami boli po kríze v uliciach a bojovali proti vláde.“

Život žuďom sažuje aj polícia. Bez zjavného epidemiologického opodstatnenia či úžitku kontroluje hlavne obyvatežov chudobnejších predmestí.

Pokiaž ide o práva pracujúcich, CNT-AIT informuje, že vláda zaviedla nové zákony, ktorými okrem iného rozšírila pracovný týždeň na 60 hodín (oproti 35 hodinám) a takmer úplne pozastavila dovolenky.

Zdroj:
Medzinárodný sekretariát CNT-AIT France


Protest smetiarov v Pittsburghu
Publikované: 29.3.

COVID-19 Pittsburgh
Tento týždeň sme informovali o štrajku smetiarov v Kanade, a hneď tu máme správu o podobnej akcii v USA. V stredu 25. marca zablokovali smetiari v Pittsburghu svojimi vozmi vjazdy a výjazdy parkoviska Úradu environmentálnych služieb. Žiadali prijatie dodatočného personálu, rizikový príplatok a ochranné prostriedky (masky, lepšie rukavice a pár topánok navyše).

Protest pritom vznikol v dôsledku nedorozumenia. Smetiari prišli do práce ako zvyčajne na piatu ráno. Mesto však nariadilo začiatok šichty až na šiestu, no smetiarom o tom nepovedalo. Naštvaní smetiari navyše vedeli, že manželka jedného z kolegov mala pozitívny test na COVID-19 a vedenie na to v podstate nijako nezareagovalo. Rozhodli sa teda, že zhromaždia všetku techniku pred úrad, kde vyjadrili svoju nespokojnos a požiadavky týkajúce sa ochrany a rizikovej práce.

Necelé dve hodiny trvajúca akcia smetiarov viedla k tomu, že mesto ich poslalo domov a zaplatí im za celý deň, keďže priznalo chybu v komunikácii na svojej strane.

„Zaujíma ich len to, aby sme odvážali smeti. Naše zdravie je im ukradnuté,“ vyjadril sa jeden z pracovníkov.

Zdroj:
https://www.post-gazette.com/local/city/2020/03/25/Pittsburgh-sanitation-workers-refusing-to-pick-up-trash-rally-protective-gear-coronavirus/stories/202003250077 


Zväz Priama akcia


Súvisiace články:
COVID-19: Týždenný súhrn bojov za život, zdravie a prácu (I.)

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr�spevok
 
ODPORÚČAME(pĂ­ĹĄ s diakritikou)

SPRÁVY

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnos a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učitežka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označi za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voli nestačí – Po vožbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekožko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvára koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čaka. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie vožby. Štátne inštitúcie a firmy budú robi všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaž (znova) prestaneme existova.

(Ne)voli nestačí – Voli či nevoli? O čom sú vožby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvížu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred vožbami a ako vlastne funguje zastupitežská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voli nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukáza alebo sa niekoho zasta, vieme to urobi v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veža problémov, ktoré sa dajú len ažko vyrieši bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účas na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú ma aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voli nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podpori túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity žudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov žudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voli nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíri myšlienku „(Ne)voli nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnú naahovaniu sa o to, či voli alebo nevoli. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voli napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o vežmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetli pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapoji, nájdeš tu.

(źavicová) žurnalistika – skúsenos s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala by bez ohžadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písa, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupova k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenos s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za vežkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opä symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypoču/stiahnu si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokožvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájs rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosou a režimom pred rokom 1989.

�al�ie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňova.
Log in